Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intimpläri paranormale....


132 raspunsuri la acest subiect

#51
camid5

camid5
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 02:31

Dana-se spune ca sufletul are de trecut sapte vami. Daca plingi il ineci si nu poate urca.La fel se intimpla daca il chemi ,il tii pe loc.Nu este bine sa ne intoarcemi mortii din drum, sufletele lor nu se mai pot desprinde de pamint si ramin printre noi.Roagate pentru bunica ta. Corpul omenesc este inconjurat de un cimp electric care se numeste Aura.Culoarea aurei este de regula portocalie.Rosu este nivelul cel mai scazut.Cel care il emite ,nupoate sa-si stapineasca sentimentele negative.Verdele semnalizeaza ca incepem sa stapinim sentimentele negative si patimile daunatoare.Culorile din aura isi au semnificatiile lor.Aura se strica cind cineva iti strica ziua.Atacurile energetice precum furia,invidie sau rautatesint,de regula ,rapide si trecatoare.Numai ca aceasta va lasa urme.Pe aura vor aparea ,zgirieturi,fisuri sau chiar sparturi,care apoi lasa urme in suflet si ne afecteaza viata normala de fiecare zi. Atunci cind se instaleaza o perioada dificila ,intunecata,ca un sir de pase proaste,este necesar sa ne analizam mai intii starea psihica. Fleacurile ne irita si devenim agresivi,simtim adesea o neliniste si ne vine sa plingem,seara nu putem dormi.In familie apar instrainarea,dezacordurile,inseamna ca sufletulne-a fost ranit de rautatea cuiva,ca, fara sa vremsi sa stim ,am nemultumit pe cineva. Ce trebuie sa facem:in primul rind trebuie sa ne impunem un punct de vedere optimist,sa ne autosugestionam ca o sa fie bine.Totul o sa treaca.Si, ce este mai important,sa ne impunem intodeauna convingerea ca vom fi sanatosi si fericiti.Asa sa ne ajute Dumnezeu! Va rog sa ma iertati daca vam retinut prea mult.Sper sa va fie de folos sfaturile mele. camid5

#52
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 03:15

Doruletz, ar fi prea simplu daca ar fi...asa simplu. starea de care vorbesc fetele se cheama "stare de veghe" si este de trezie spirituala pe fondul slabiciunii (aproape de somn) a corpului. remarca cineva ca toate astea se intimpla mai ales cind esti epuizat fizic. de ce? pentru ca atunci sufletul (eteric, nu electric) isi redobindeste libertatea fata de trup, pentru ca se moaie autocontrolul mental etc. explicatia hormonala pe care o oferi tu si cercetatorii respectivi...da-mi voie sa iti spun ca evidentiaza UN EFECT al fenomenului. asa cum, daca maninci prea multa ciocolata, ca diabetic poti sa ai o criza. asa cum, cind te indragostesti, secreti feromoni cu gramada care reactioneaza la feromonii celui pe care il iubesti (doi ani, ma rog). aici vorbim de efecte, nu de cauze. dealtfel, explicatia aceea stiintifica conchide: nu se cunoaste cauza. cum se poate explica totusi visul premonitor? prin existenta energiei mentale,la fel ca telepatia. explicatie stiintifica nu exista, ca daca era, aflam si eu de ea, la cit ma intereseaza fenomenul, crede-ma :)nu mai detaliez ca nu asta e scopul discutiei de fata, ci povestile.

#53
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 03:48

quote:
Originally posted by adi69
Daca i-am mai simtit prezenta nu a mai fost atata de puternica.Am sa ma gandesc mai bine la asta.Cand eram adolescenta ma mai auzeam strigata pe strada de cineva pe care nu-l vedeam...stii tu auzi din spate strigand numele tau si cand te intorci...nimeni
Dia, stiu despre ce vorbesti si mi se pare paranormal.mi s-a intimplat doar de vreo doua ori acelasi lucru, dar o data era ca un experiment cu o prietena foarte buna si am reusit sa comunicam telepatic intr-adevar. eu am auzit-o pe ea strigindu-ma, ca sunt primitor :)pe mine nu ma aude nimeni, strig in van :)) cit despre cladirea din Sydney, mama mia, m-ai lasat masca....poate tot de calatoriile sufletului tine? visul cu Iisus. intotdeauna e "de bine" cind il visezi, asta stim. spune-mi, stiai dinainte despre minunea pestilor si a painii? nu stiu cum sa interpretez altfel decit ca fratele prieteni tale se afla in framintari legate de situatia materiala, sau poate chiar tu, si ti s-a reamintit ca nu trebuie sa te ingrijorezi, ca Dumnezeu are grija de toate :) oricum visul tau e revelator, mare protectie ai daca l-ai visat asa de frumos. si asta legat de aparitia "tapului". asa ca nu te teme!! esti aleasa si binecuvintata, ramai pe drumul asta :) cu grupa sanguina n-am nici cea mai vaga idee ce poate fi. poate ne raspund medicii de pe site sau mamicile care se pricep? pupici, ana

#54
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 03:57

Fetelor...acum mä bucur cä am deschis acest subiect...nici prin cap nu-mi trecea, cä se intimplä asa de des aceastä decorporalizare... Eu totusi sint scepticä la ideea voasträ sä mai experimentati asa ceva...am un sentiment ciudat...si mi se pare plauzibilä explicatia cu "ocuparea" corpului de un suflet sträin, sau chiar sä nu mai puteti sä vä intoarceti in cazul "cälätoriilor" mai lungi... Eu nu am avut astfel de "träiri", dar dupä ce am citit aceste descrieri, mi-am adus aminte de ceva... Aveam vreo 10 ani...eu dormeam cu mama intr-o camerä, iar tata in cealaltä...un hol despärtea cele douä camere. Cu vreo orä inainte sä ne culcäm, mama a inchis opritorul de la cos, ca sä nu iasä cäldura afarä pe horn...in acea zi, am ars cärbuni in sobä, iar mama a zis cä jarul lor tine mai mult ca cel de la lemne si de aceea a oprit tragerea cosului... Ne-am culcat, iar in timpul noptii o aud pe mama, care m-a trezit si m-a rugat sä-i aduc un pahar cu apä...eu i-am spus sä mä lase sä dorm si sä-si ia si singurä...dar ea mi-a zis cä nu poate sä se scoale....tonul cu care mi-a spus, m-a ingrijorat si m-a trezit mai bine din somnolentä. Am hotärit sä mä scol sä-i aduc eu apa de care avea nevoie...dar am observat cä nici eu nu pot sä mä scol...in citeva secunde mi-a fulgerat ideea cä toate gazele de la cärbuni, au iesit la noi in camerä si cä situatia este destul de gravä, ba chiar foarte gravä, tinind cont de faptul cä nici mäcar miinile nu le mai puteam ridica, iar vocea era asa de slabä, cä nu puteam sä tipäm la tata... De ce mi-am adus aminte, este faptul cä totul s-a intimplat intr-un mod foarte ciudat...nu cred cä am mai vorbit cu mama, dar parcä ne intelegeam si färä cuvinte...gindurile care-mi treceau prin cap, erau ca si cum as purta o discutie cu mama, stiind amindouä cä nu mai avem nici o sansä...desi fereastra era chiar lingä mine, nu mai puteam sä o deschid...iar singura noasträ sansä era tata, care doarme ca un bustean...si asta o stiam amindouä...asa cä simteam ceva ca o resemnare, ca si cum asteptam sä murim... Dupä aceste ginduri nu-mi mai aduc aminte de nimic...doar cä m-am trezit cu niste palme puternice peste obraji, am deschis ochii si primul lucru pe care l-am väzut, a fost fereastra deschisä...si tin minte cä atunci i-am multumit lui Dumnezeu cä s-a deschis fereastra...dupä care l-am väzut pe tata, care m-a luat in brate si m-a scos afarä... Si uite asa, tata ne-a salvat pe amindouä de la moarte, dar nu pot sä-mi explic cum s-a intimplat o astfel de minune, cä altfel nu pot sä o numesc!!! V-am scris cä era sä mor de 4 ori pinä acum...tata m-a salvat de 2 ori, iar de celelate 2 ori, m-a salvat puterea si dorinta mea de a träi...dar asta pe care v-am povestit-o, a fost singura pe care nu am putut sä mi-o explic... E posibil sä mi se fi intimplat si mie acelasi lucru ca si vouä, sau poate a fost telepatie...

#55
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 03:58

quote:
Originally posted by danac Maudi,dureroasa pentru cine? Ca eu atat de tare imi mai doresc sa o mai aud si s-o vad din cand in cand incat as suporta durerea....Si de ce ai spus ca nu e imposibila? Eu eram convinsa ca daca te gandesti intens la ceva,visezi noaptea...dar am dovada contrarie... Si ce inseamna coborare de nivel pentru ea? Ar putea sa ii faca rau sau ce?.......................Am deja un gol in stomac si lacrimi in ochi............Eu inca mai sper ca o sa ne mai intalnim..[:(]
Danuta, dureroasa pentru ea. imagineaza-ti lumea de dincolo ca pe o scara. cu cit urci, cu atit esti mai pur si mai aproape de dumnezeu, iar mai jos sunt spiritele...cum le zice? ca am un lapsus? gnomi parca?

#56
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 11:37

Bunicul cand a murit tot neamul l-am jelit,a fost un om deosebit.Dupa vreo doi ani de plansete si chemari,l-am visat in groapa lui in apa,doar fata i se mai vedea,bunicu imi spusese sa spun la toate rudele sa nu-l mai planga si sa nu il mai cheme,ca el se ineaca in lacrimile noastre,si ca sa-l lasam sa se duca in drumul lui. De atunci nu l-am mai plans si nici nu l-am mai chemat cand aveam vreun necaz sau greutate in viata,si acele a fost ultimul vis cu bunicul meu.Eu cred ca mortii trebuie lasati sa mearga in drumul lor spre dumnezeu. Sa auzim numai de bine!!!

#57
TORIA

TORIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 12:56

Sa va povestesc ce am visat eu inainte de a muri mama mea,eu am fost in 91 de craciun acasa si ma-m intors cu trenul din Budapesta si ma adus fratele meu si cu mama mea cand am fost pe scara la tren ia-m spus tu mami nu plinge ca o sa vin pe 20 ianuarie acasa pe 22 e ziua mea,nu am reusit sa merg acasa si pe 21 am cumparat un tort si o sticla de sampanie si am mers la colegele mele pe 22 sa-mi sarbatoresc ziua cu ele nu aveam pe nimeni aici si ele imi erau ca a doua familie,in noaptea de 21 spre 22 am visat ca am mincat strugurii albi si negri si asta inseamna lacrimi,eu ma-m gandit la bunicii dar nu a fost asa,cand am intrat in bucatarie la colegele mele bucatareasa plingea si am intrebato ce sa intamplat si imi zice Victoria ai primit o telegrama mama ta e in coma,eu iam spus ca nu cred ea si-a dorit sa merg acasa de ziua mea dar nu am avut bani si sigur mi-a trimis asa o telegrama,ei au trimis telegrama la sotul meu care lucra in alt restaurant eu nu am vazuto dar sefa mi-a spus sa merg sa dau telefon sa vad ce sa intamplat,am sunat acasa si mi-au spus sa venim ca ea era de o zi in coma si nu o sa moara pana nu ma aude ceea ce a fost adevarat,am ajuns la 1,30 noaptea la spital si cand mia auzit vocea a scos asa un oftat din tot sufletul si am inceput sa pling am pus capul pe pieptul ei si iam zis mami eu sint vorbeste cu mine dar ea nu mai putea dar mi-a tras o privire asa de dureroasa de nu pot sa o uit nici acum dupa 11 ani,mau lasat jumate de ora cu ea si au spus sa vin maine ca o sa-i fie mai bine dar ea a murit la ora 3 dupa 3 ore de la ziua mea,toti au stiut ca o sa moara numai mie nu mi-au spus,de visat o visez mai rar dar e numai de bine si ma rog tot timpul pentru sufletul ei sa-i fie bine asa cum ne-a fost noua la toti 3 copii cu ea.Imi pare rau ca nu prea stiu asa bine sa povestesc dar pentru mine e foarte dureros totul si dupa 11 ani.O sa va mai povestesc si altele dar acum sa trezit Jan si trebuie sa plec.

#58
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 13:26

visul cu Iisus. intotdeauna e "de bine" cind il visezi, asta stim. spune-mi, stiai dinainte despre minunea pestilor si a painii? nu stiu cum sa interpretez altfel decit ca fratele prieteni tale se afla in framintari legate de situatia materiala, sau poate chiar tu, si ti s-a reamintit ca nu trebuie sa te ingrijorezi, ca Dumnezeu are grija de toate :) Acum mi-am adus aminte de ceva.Fratele prietenei mele era tizul meu.Il chema Adrian(eu Adriana)Sa fie asta o legatura? Dia si bebe Rucsi

#59
dialu

dialu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 13:56

Draga Dana, fi sigura ca daca va fi sa o "revezi" pe bunica ta o vei revedea. Dar acest lucru nu tu trebuie sa-l decizi! Presupun ca asa cum pentru noi este dureroasa desprinderea si pentru bunica ta poate fi. Se spune ca lumea sufletelor are mai multe nivele, in functie de cum evolueaza persoana in viata - vietile ei, dupa moarte sufletul ei ajunge intr-un anumit plan spiritual. Daca planurile joase, mai au legatura cu planul vietii noastre pamantene (asa unele spirite mai rudimentare se fac simtite printre noi), planurile inalte cuprind spiritele foarte evoluate, mai ajung si ele cateodata in lumea noastra, dar mult mai rar. Sfatul meu este sa te rogi pentru bunica ta,(ea sigur o face pentru tine), sa o ai langa tine in sufletul tau, dar lasa-o acolo in lumea ei. Cu pentru noi e dureroasa desprinderea de trup si pentru ele, sufletele, cred ca e dureroasa desprinderea de planul lor spiritual. Fi sigura ca bunica ta este "alaturi" de tine.
quote:
Originally posted by danac
quote:
Originally posted by maudi
quote:
Originally posted by danac
Dana, cred ca bunica ta a ajuns intr-un nivel mult superior si este imposibila comunicarea. de fapt, nu imposibila, ci extrem de dureroasa. nu te ruga sa ti se arate in vis pentru ca asta inseamna o coborire de nivel pentru ea. stiu, pentru ca si eu am aceeasi problema. de fapt, la mine se impersoneaza tot felul de spirite meschine in mama, nu este ea si stiu intotdeauna ca nu este ea cea care mi se arata. fii atenta in general si la semnele/mesajele/sfaturile subtile pe care le primesti in vis de la persoane "cunoscute". se poate intimpla ca un spirit negativ sa ia chipul cuiva pe care il iubesti si in care ai incredere, ca sa te influenteze in rau.
Maudi,dureroasa pentru cine? Ca eu atat de tare imi mai doresc sa o mai aud si s-o vad din cand in cand incat as suporta durerea....Si de ce ai spus ca nu e imposibila? Eu eram convinsa ca daca te gandesti intens la ceva,visezi noaptea...dar am dovada contrarie... Si ce inseamna coborare de nivel pentru ea? Ar putea sa ii faca rau sau ce?.......................Am deja un gol in stomac si lacrimi in ochi............Eu inca mai sper ca o sa ne mai intalnim..[:(]
[pup]Diana si[copil]Patric

#60
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 14:41

quote:
Originally posted by maudi
Doruletz, ar fi prea simplu daca ar fi...asa simplu. starea de care vorbesc fetele se cheama "stare de veghe" si este de trezie spirituala pe fondul slabiciunii (aproape de somn) a corpului. remarca cineva ca toate astea se intimpla mai ales cind esti epuizat fizic. de ce? pentru ca atunci sufletul (eteric, nu electric) isi redobindeste libertatea fata de trup, pentru ca se moaie autocontrolul mental etc. explicatia hormonala pe care o oferi tu si cercetatorii respectivi...da-mi voie sa iti spun ca evidentiaza UN EFECT al fenomenului. asa cum, daca maninci prea multa ciocolata, ca diabetic poti sa ai o criza. asa cum, cind te indragostesti, secreti feromoni cu gramada care reactioneaza la feromonii celui pe care il iubesti (doi ani, ma rog). aici vorbim de efecte, nu de cauze. dealtfel, explicatia aceea stiintifica conchide: nu se cunoaste cauza. cum se poate explica totusi visul premonitor? prin existenta energiei mentale,la fel ca telepatia. explicatie stiintifica nu exista, ca daca era, aflam si eu de ea, la cit ma intereseaza fenomenul, crede-ma :)nu mai detaliez ca nu asta e scopul discutiei de fata, ci povestile.
Explicatia stiintifica se referea strict la fenomenul de "paralizie" care apare la trezirea brusca din faza de somn paradoxal (faza care poate interveni chiar si la 15-20 minute dupa ce adormim, de unde impresia ca "nici n-am adormit"). Acesta e fenomenul care m-a interesat, asupra celorlalte despre care este vorba aici nu ma pronunt caci nu le-am experimentat. In schimb "paralizia" am resimit-o de multe ori inca din adolescenta si personal m-a speriat foarte tare ceea ce m-a facut sa caut o explicatie. Nu e vorba numai de "paralizia" propiu zisa (desi ar fi indeajuns de terifiant si numai atât) ci si de faptul ca simti o "prezenta" (in cazul meu nu era o prezenta rea, dimpotriva, in adolescenta credeam ca sunt ingeri carora le auzeam bataile de aripi si totusi asta nu ma linistea deloc, ba chiar ma speria ingrozitor:-), ca simti acea "apasare" a toracelui, ca auzi zgomote care nu fac parte din realitate (pasi, batai de aripi etc) pe lânga zgomotele reale din jur (un ceas, muzica de la radio etc) pe care le percepi foarte clar. De panica creata de acest fenomen curios. Fenomenul acesta m-a terifiat mult timp , multa vreme am crezut ca sunt unica, ca numai mie mi se intâmpla. De când am aflat ca e o experienta comuna multor persoane, ca are si o explicatie si ca e un fenomen inofensiv fara nici o cauza patologica... dorm mult mai bine. E adevarat ca cercetarile nu au dus inca la descoperirea certa a cauzelor aparitiei fenomenului (desi se spune ca e vorba de stres, oboseala etc...) , se stie insa de exemplu ca "paralizia somnului" apare foarte frecvent la bolnavii de narcolepsie (boala caracterizata prin somnolenta diurna excesiva) ceea ce a dus la concluzia ca e vorba de o disfunctionalitate a ciclurilor de somn care poate aparea sporadic (pe fond de stres sau oboseala) si la personele sanatoase. Eu personal cred in explicatia stiintifica (ma refer strict la fenomenul de "paralizie a somnului") dar, evident, fiecare e liber sa creada ce vrea...stiintific sau mai putin :-) O zi placuta...si o noapte la fel [;)] Daca vreti totusi sa aflati mai multe amanunte despre cercetarile realizate, studiile Dr Dr. J. A. Cheyne de la Departementul de Psychologie de la Universitatea Waterloo (Canada) -care sufera si el de pe urma aceluiasi "fenomen" - sunt foarte bine documentate. Exista si un chestionar pe Internet adresat persoanelor care au trait o astfel de experienta, e uimitor cum se regasesc aceleasi stari la multe alte persoane de pe intregul glob http://watarts.uwate...cheyne/S_P.html


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -