Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intimpläri paranormale....


132 raspunsuri la acest subiect

#41
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 15:47

Maudi,poti sa-ti dai cu parerea la patania mea,ce crezi ca s-a intamplat,cine a fost?Brr...Cred ca m-i s-a sculat parul pe spate... Dia si bebe Rucsi

#42
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 16:24

quote:
Originally posted by adi69
Maudi,poti sa-ti dai cu parerea la patania mea,ce crezi ca s-a intamplat,cine a fost?Brr...Cred ca m-i s-a sculat parul pe spate... Dia si bebe Rucsi
Dia, si eu tot senzatia asta am avut-o ieri cind ti-am citit mesajul. sa stii ca sunt posibile totusi doua variante. sa fii adormit privind tabloul, a carui imagine s-a sublimat in vis in cel mai apropiat simbol, cunoscut de subsconstientul tau. poate ca ultima imagine pe retina a fost chiar tabloul. sau poate ca ti l-ai reamintit in vis... a doua, o stii si tu, nici nu vreau sa ii pronunt numele, brrr :) ti s-a mai intimplat de atunci? adica i-ai mai simtit prezenta?

#43
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 17:05

Daca i-am mai simtit prezenta nu a mai fost atata de puternica.Am sa ma gandesc mai bine la asta.Cand eram adolescenta ma mai auzeam strigata pe strada de cineva pe care nu-l vedeam...stii tu auzi din spate strigand numele tau si cand te intorci...nimeni Si am ,sau aveam tot felul de vise cu chestii ciudate...de fapt ,daca stau bine si ma gandesc, cred ca a fost o perioada a adolescentei mele care a fost plina de ciudatenii...de visuri ciudate,premonitii ...nu stiu cum sa explic. Stii ,eu cand eram copil mic,intr-a doua sau nu stiu in ce clasa,la desen ne-a pus profa sa desenam un desen SF si eu am desenat opera din Sidney ,Australia.Stiti cladirea aceea faimoasa.Cum puteam sti eu la sapte ani pe timpul lui Ceausescu (stiti cum circula informatia pe atunci)cum arata opera aceea?Bineinteles ca in desenul meu era aerodrom pentru nave spatiale. Hai ca am deviat de la subiect. Maudi,am mai avut un vis ciudat,nu-mi amintesc acum dat cred ca a fost in aceeasi perioada cu patania povestita.Incerc sa ti-l povestesc si ,te rog ,daca poti sa-mi spui ce intelegi tu din el. L-am visat pe Isus Hristos coborand din cer,arata exact ca in icoane cu o mantie albastra si aura deasupra capului,si cobora in cartierul in care locuiam,si parca s-a starnit un zvon ca trebuia sa ducem fiecare ceva de mancare pentru el si(aici nu-mi amintesc bine)dar era ceva,parca ma sfatuiam cu un coleg de liceu,ce sa-i duc(ducem)si parca ne-am hotarat sa-i ducem pesti(vedeam pestii vii )doi carasi sau crapi la vre-o jumatate de kg.Baiatul acela era fratele prietenei mele cele mai bune,si vecin si de scara.Nu exista intre noi nici o relatie,nici o atractie,sau altceva care sa ma fi facut sa-l visez,taman pe el.Nu-mi mai aduc aminte exact daca i-am dus sau nu mancare pana la urma lui Isus Hristos...[:(].sa fi fost vorba de ceva ...despre alimente...? Spune-mi te rog parerea ta. Si inca ceva ciudat,despre mine.Oricat de ciudat ar parea,nu am aceeasi grupa sanguina cu a parintilor mei si nici una care ar putea sa fi derivat din ele.A lor sant sigur ,caci seman cu amandoi si la fizic si la caracter(mai ales cu tata)Toate cadrele medicale pe care le-am intrebat pana acum,nu mi-au dat decat explicatia ca poate unul din parintii mei are grupa sanguina gresita,dar... nu este asta deoarece au fost si au donat sange pentru o matusa de-a mea,ocazie cu care li s-a facut si analiza de grupa .Am discutat cu ai mei subiectul asta de cand am invatat in clasa a opta grupele sanguine si intotdeauna discutia s-a terminat cu glume si cu semnul intrebarii[zid] Daca nu te plictisesc Maudi?Ce pareri ai despre astea? Dia si bebe Rucsi

#44
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 17:51

Mai fetele visatoare[:)]..ce sa fie?????????Ca si mie mi se intampla des(din fericire nu mi s-a mai intamplat in ultimul timp)sa dorm, sa stiu ca dorm si sa incerc din rasputeri sa ma misc si sa nu reusesc.Faceam eforturi uriase sa ma misc si sa ma eliberez(visam cateodata ca sant infasurata in cearsaf-poate chiar eram[;)]-si ca nu reusesc sa am aer.Stiam ca trebuie sa ma trezesc ca sa nu se intample ceva rau...si abia reuseam.Credeam ca numai eu visez chestii de astea...da vad ca nu sant singura[:)]Ajunsesem la un moment dat sa imi fie frica sa adorm de teama sa nu am iar visul acela[:I] Si o intrebare...pt cele care mai stiu cate ceva in domeniul viselor...mi-am dorit din tot sufletul sa o visez pe bunica(care m-a crescut) si care a murit...dar nu s-a intamplat nici macar o data![:(] I-am visat cred pe toti din familie numai pe ea ,care a avut o insemnatate asa mare pt mine, nu.....Imi doream in felul asta ca macar inca o data sa intram cumva in legatura...Dar in aproape 7 ani nici macar o data...

#45
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 20:19

Uau! Chiar ca a fost idee buna cu acest topic. M-a scos din amorteala de singurica, fara copii (dar doritoare) care nu postez prea des pe forum dar va citesc cu drag zilnic. Visul acela groaznic, in care esti constienta, incerci sa te eliberezi, simti o rpesiune formidabila pe piept si simti cum dureros parca te indepartezi de corp, l-am avut si eu de multe ori. Imi e tare frica atunci cand se intampla. Stiu ca, pentru ca sa ies din situatie, trebuie sa misc mana, piciorul sau capul si fac eforturi mari sa pot sa le misc. Am impresia ca nu o sa reusesc si chiar este dureros. Mi-a fost intotdeauna frica sa merg mai departe, simt ca ma trage ceva afara...e foarte ciudat. Am citi mai demult in Formula As despre fenomenul acesta...si ei ii ziceau tot dedublare. Si atunci cand se intampla, reusesc pana la urma sa ma misc si sa imi revin, dar nu mai pot sa ma culc imediat cu toate ca pleoapele imis unt ca de plumb. Ma ridic in capul oaselor, beau niste apa, incerc sa imi revin, pentru ca stiu ca daca inchid ochii senzatia dureroasa de "rupere" revine imediat. Cat despre paranormale: bunica mea stie intotdeauna cand o sa imi fie bine sau rau. Eu nu am asa dar. Totusi...s-a intamplat in noaptea cand am implinit 18 ani. Mama mea a murit cand aveam 6 ani. Oricat de mult vreau sa mi-o amintesc, nu prea pot...Nu am visat-o niciodata pana in noaptea cand am implinit 18 ani. Atunci visam ca...dormeam si ca m-a trezit vocea ei pe hol. Ii spunea bunici (care m-a crescut): "Mama, am venit sa o vad. E o zi importanta pentru ea, trebuie sa o vad. Lasa-ma sa intru." Eu m-am sculat repede din pat si am inceput sa alerg...dar din pacate nu am ajuns la ea... Cam asta e. Bunica mea paranormala, a vazut-o pe mama, trecand prin fata ochilor, ca o naluca, exact la ora la care a murit, in seara aceea...

#46
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 21:26

quote:
Originally posted by danac
Mai fetele visatoare[:)]..ce sa fie?????????Ca si mie mi se intampla des(din fericire nu mi s-a mai intamplat in ultimul timp)sa dorm, sa stiu ca dorm si sa incerc din rasputeri sa ma misc si sa nu reusesc.Faceam eforturi uriase sa ma misc si sa ma eliberez(visam cateodata ca sant infasurata in cearsaf-poate chiar eram[;)]-si ca nu reusesc sa am aer.Stiam ca trebuie sa ma trezesc ca sa nu se intample ceva rau...si abia reuseam.Credeam ca numai eu visez chestii de astea...da vad ca nu sant singura
[hia] E intradevar un subiect interesant care m-a preocupat (si speriat!) si pe mine multa vreme. De aceea am cautat sa aflu cât mai multe despre asta si m-am linistit abia când am citit ca sunt multe persoane care au trecut prin aceeasi experienta (dupa unele studii aproximativ 40% din populatia globului a trait cel putin o experienta de acest gen) si mai ales ca exista o explicatie stiintifica. In termeni stiintifici starea respectiva se numeste "paralizia somnului" si consta in imposibilitatea de a se misca sau a vorbi la trezirea din somn. Ea poate dura de la câteva secunde la câteva minute si poate fi insotita de "aparitii" demoniace, de impresia unei "prezente" cel mai adesea malefica (demon etc), de o stare de panica sau chiar teroare, de o apasare la nivelul toracelui, de impresia de "zbor" (desprindere) sau cadere in gol etc. Cercetarile efectuate au demonstrat ca e vorba de o disfunctionalitate hormonala in timpul somnului. In timpul somnului paradoxal (REM = Rapid Eye Movement) e normal sa nu ne putem misca, organismul nostru secreta hormoni care "paralizeaza" muschii impiedicând corpul sa se miste in afara visului. In general acesti hormoni dispar la sfârsitul visului sau la trezire. Uneori insa, la anumite persoane si in anumite situatii, ei se mentin si dupa trezire si continua sa anihilize functiile motrice ale corpului de unde senzatia de paralizie desi creierul e perfect treaz si constient. Cercetatorii mai spun ca in aceste conditii creierul nostru treaz incearca sa gaseasca o explicatie rationala acestei paralizii si atunci "inventeaza" prezentele demoniace, creaturile malefice. Nu exista o explicatie pentru cauzele aparitiei acestei disfunctionalitati, se crede ca una din ele ar putea fi stresul sau o proasta distributie a orelor de somn. Nu exista un remediu sau medicament, doar sfaturi pentru a iesi cât mai repede din starea de paralizie (care e terifianta, e adevarat!). Se spune ca trebuie sa te fortezi sa te misti, fie si numai un deget, sau sa incerci sa strigi (chiar daca iti vei trezi partenerul!) dar tot e mai bine decât panica aceea ingrozitoare. http://cabinet.aurio...eil/incubes.htm http://watarts.uwate...ne.spquest05.pl Sper sa va foloseasca, eu dupa ce am citit toate astea ...adorm mai linistita. Numai bine si...somn usor[;)] D. [pup]

#47
dialu

dialu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 23:21

Dorulez, poate or fi avand dreptate si medicii aceia cu statisticile lor, dar ceea ce traiesc eu si poate si celelate fete este cu totul altceva. Fenomenul nu apare la trezirea din somn ci in momentul in care incerc sa adorm. Corpul a adormit deja, dar mintea este treaza, percepi ce se intampla in jurul tau. Aparitia lui nu are nici o legatura cu stresul (cel putin la mine caci de vreo 3 ani nu mai am de ce sa ma stresez). Si apoi cum poate fi explicat faptul ca iti poti induce si constient acea stare pe care eu totusi o cred decorporalizare? Si inca un lucru, in momentul in care la un moment dat am hotarat constient sa ma abandonez fortei care ma tragea "afara", brusc m-am ridicat in aer. Parerea mea este ca explicatia a fost data de persoane pentru care sufletul este un simplu curent electric, sau mai bine spus nu cred in existenta sufletului. Dar, eu cred! Si as vrea sa am acel curaj si initiere sa pot "calatori" in locuri nestiute si sa-i pot contrazice pe acei oameni de stiinta. [pup]Diana si[copil]Patric

#48
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 01:05

quote:
Originally posted by danac Si o intrebare...pt cele care mai stiu cate ceva in domeniul viselor...mi-am dorit din tot sufletul sa o visez pe bunica(care m-a crescut) si care a murit...dar nu s-a intamplat nici macar o data![:(] I-am visat cred pe toti din familie numai pe ea ,care a avut o insemnatate asa mare pt mine, nu.....Imi doream in felul asta ca macar inca o data sa intram cumva in legatura...Dar in aproape 7 ani nici macar o data...
Dana, cred ca bunica ta a ajuns intr-un nivel mult superior si este imposibila comunicarea. de fapt, nu imposibila, ci extrem de dureroasa. nu te ruga sa ti se arate in vis pentru ca asta inseamna o coborire de nivel pentru ea. stiu, pentru ca si eu am aceeasi problema. de fapt, la mine se impersoneaza tot felul de spirite meschine in mama, nu este ea si stiu intotdeauna ca nu este ea cea care mi se arata. fii atenta in general si la semnele/mesajele/sfaturile subtile pe care le primesti in vis de la persoane "cunoscute". se poate intimpla ca un spirit negativ sa ia chipul cuiva pe care il iubesti si in care ai incredere, ca sa te influenteze in rau.

#49
camid5

camid5
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 01:51

Buna fetelor,va urmaresc de mult timp cu mare interes dar nu am avut curajul sa va scriu pina acum.Asi avea si eu ceva de spus la subiectul vostru.Orice intimplare isi are rostul ei.Orice intrbare are un raspuns, nu trebuie sa ne fie frica de lucruri pe care nu ni le putem explica.Iesirea spiritului din corp ,se numeste intradevar decorporalizare si este foarte periculos daca nu stii cum sa procedez. Nu incercati fara ajutor ,riscati sa nu va mai puteti intoarce in corp ,s-au sa va ia locul o alta entitate(spirit)negativa. Sorana-baietelul tau este un spirit foarte evoluat.Ai grija de el cind o sa creasca mai mare. Adi69-visul tau a fost un vis premonitoriu.In trecut ai fost atacata de entitati negative,dar Dumnezeu te-a ajutat sa treci peste necazuri. Pesti in vis inseamna copii.

#50
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 02:19

quote:
Originally posted by maudi
quote:
Originally posted by danac
Dana, cred ca bunica ta a ajuns intr-un nivel mult superior si este imposibila comunicarea. de fapt, nu imposibila, ci extrem de dureroasa. nu te ruga sa ti se arate in vis pentru ca asta inseamna o coborire de nivel pentru ea. stiu, pentru ca si eu am aceeasi problema. de fapt, la mine se impersoneaza tot felul de spirite meschine in mama, nu este ea si stiu intotdeauna ca nu este ea cea care mi se arata. fii atenta in general si la semnele/mesajele/sfaturile subtile pe care le primesti in vis de la persoane "cunoscute". se poate intimpla ca un spirit negativ sa ia chipul cuiva pe care il iubesti si in care ai incredere, ca sa te influenteze in rau.
Maudi,dureroasa pentru cine? Ca eu atat de tare imi mai doresc sa o mai aud si s-o vad din cand in cand incat as suporta durerea....Si de ce ai spus ca nu e imposibila? Eu eram convinsa ca daca te gandesti intens la ceva,visezi noaptea...dar am dovada contrarie... Si ce inseamna coborare de nivel pentru ea? Ar putea sa ii faca rau sau ce?.......................Am deja un gol in stomac si lacrimi in ochi............Eu inca mai sper ca o sa ne mai intalnim..[:(]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -