Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alcoolul, pro sau contra.


43 raspunsuri la acest subiect

#21
liv

liv
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 12:18

Mai, eu nu prea inteleg care-i treaba! Voi sinteti impotriva alcoolului, dar fiecare zice ca "mai beau o bere sau un vin la o petrecere". Pai ori sint CONTRA si nu pun in gura picatura de alcool, ori mai beau cite ceva din cind in cind .. si atunci se cheama sint PRO (asta seamana cu "cine nu e cu noi, e impotriva noastra" [:)]). Eu personal nu sint antialcool, dar sint antialcoolici! Doar nimeni nu ne obliga sa bem, nu ne baga bautura cu forta pe git! Am citit in multe carti ca un pahar de vin se recomanda zilnic, dupa masa, cu urmatoarele conditii: vinul sa fie de calitate, iar paharul sa fie mic [:)]. Si mie imi place sa beau o berica, nu la petreceri (caci acolo nu e indicat sa bei bere), ci intr-o zi calda, intr-o gradina de vara .. chiar merge. Sau un vinutz bun, un pahar de sampanie .. E drept ca beau din An in Paste, dar asta nu inseamna ca sint impotriva alcoolului. [cheers] Livia

#22
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 12:31

Are dreptate Liv. Nu cred ca te-ai exprimat cum trebuie. Cred ca ai vrut sa spui antialcoolici. Daca bei un pahar de vin sau bere tot alcool inseamna, dar nu poti sa spui ca esti alcoolic. Eu, spre exemplu, beau inainte de masa un paharut de visinata, mai ales sambata si duminica cind mancam la pranz cu totii si asta nu inseamna ca-s alcoolica. La fel si un pahar de bere, dupa masa, mai ales vara. Eu cred ca cei care spun ca beau numai apa sunt niste mari mincinosi...mi-e greu sa cred ca, macar de sarbatori nu beau un pahar de sampanie...care pana la urma tot alcool este, nu-i asa? Mirela

#23
dana nitoi

dana nitoi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 21:41

daca se bea in cantitati rezonabile, nu vad care-ar fi problema; atata timp cat exista masura, nu-i nici un pericol.[hc] dana

#24
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 01:50

quote:
Originally posted by dana nitoi
daca se bea in cantitati rezonabile, nu vad care-ar fi problema; atata timp cat exista masura, nu-i nici un pericol.[hc]dana
De acord, dupa o zi de munca (cca. 12 ore la al meu sot) in pahar de vin (adica shpritz) nu face decat sa-l destinda, iar eu ii tin companie uneori. Nu refuz o bere la o pizza. Atata vreme cat este masura, asa cum a zis si Dana, de ce nu? Nu cred ca este ceva rau in asta.[bere]garo[*][*][*]Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#25
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 17:56

As fi tentata sa raspund ca sunt total CONTRA!!! Dar nu sunt stupida, si imi dau seama ca un pik de wisky sau altceva, vin, bere - dupa gusturi - nu face rau nimanui, iar la stressul acumulat peste o zi de munca grea, este mult mai bun decat un skandal sau o cearta generate de incordarea care ne stapineste. [:D] Pe de alta parte, orice exces este prostesc si nu duce la nimik bun [box] Asa si cu alcoolul [alcool][alcool][alcool]. Din pakate, am avut in familie o experientza de acest gen, cu tatal meu vitreg care era un pasionat al tariilor si care, Dumnezeu sa-l odihneasca, tot din cauza acestora shi-a gasit sfirsitul...Este foarte trist ce poate face acest drog dintr-un om de altfel respectabil, cu scaun la cap, doxa de citit si apreciat cindva de toata lumea. Si, din pakate, nu ii afecteaza doar pe cei care il consuma, ci si pe cei care traiesk in jurul acestora [blabla][mariaj][duel] Este trist, foarte foarte trist...si eu nu cred ca se poate lupta cu asa ceva, din pakate ... danat

#26
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 20:41

CONTRA!!!!!!







Sarbatori fericite[*][pegeam][*]va ureaza, Madi&Antonia[huta]


#27
Lavi

Lavi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 26 decembrie 2002 - 16:42

alcoolul in doze mari nu face decat sa limiteze personalitatea celui de langa noi si sa-l transforme in ceva urat. Chiar daca se intampla uneori ca cel in cauza sa fie haios, ceva se intampla si atunci sa schimbe perspectiva prin care era privit si stiut. Nu sunt de acord totusi cu abstinenta, ne-au demonstrat destul ascetii ca nu e bine sa nu ai o limita. Dar pentru viitoare mamici alcoolul poate fi evitat cu succes[alcool] Lavi

#28
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 26 decembrie 2002 - 16:53

quote:
Originally posted by Otilia
Vai, vai, ce subiect!!!Tocmai astazi am aflat ca un foarte bun prieten de-al nostru... nu mai are multe zile de trait, poate chiar nici una, din cauza alcoolului!!! [q]
Ca sa continui povestea... da, prietenul nostru a murit, saptamina trecuta. El... exagera cu alcoolul. De genul o sticla de Ricard pe zi... Dar asta nu ne-a impiedicat sa fim foarte, foarte tristi... [q]Ca sa nu mai vorbim cite victime face alcoolul... la volan!Sau... in timpul sarcinii... sau in timpul alaptarii...Oricum, un paharel de vin rosu de buna calitate, in timpul mesei, se pare ca este chiar bun pentru sanatate... (cu conditia sa nu fim insarcinate, sa nu luam volanul etc, etc...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine @+... Imagine postataOtilia & La Adelita [bibe]

#29
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 27 decembrie 2002 - 17:07

Subscriu si eu,ai mare dreptare Otilia,alcolul nu aduce nimic bun,numai necazuri, tragedii familiare cu boli si chiar moarte! CONTRA [alcool] P.S.Imi pare nespus de rau,ce s-a intimplat,condoleantele mele! Dumnezeu sa-l ierte pe prietenul vostru! Si tatal meu vitreg a murit tot din cauza alcolului!!![V] ***Alba***

#30
Sibin

Sibin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 decembrie 2002 - 20:54

Ar fi culmea sa spuna cineva ca e PRO. Sibin


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -