Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alcoolul, pro sau contra.


43 raspunsuri la acest subiect

#11
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 16:11

atata timp cat exista masura (1-2 pahare)si un motiv (o aniversare, o petrecere)nu vad de ce nu...Nu vorbesc de cazul meu acum, care sunt insarcinata, dar nu-mi pun ochelari de cal sa-i interzic sotului meu sa bea un pahar de vin la Revelion (de exemplu).[il] ariel

#12
Vlad

Vlad
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 decembrie 2002 - 00:14

Buna Marius. Nu inteleg de ce "Cine spune ca da...cred ca e o mare problema"? Oare nu te depasesc asa multe probleme? Un model de viata am avut si eu, alcoolic pina in ultima zi dar asta nu inseamna ca i-am urmat viciul,dimpotriva m-a feresc de el ca de dracu motiv pentru care de multe ori refuz cite un chef.Problema sociala?,da este, dar de la o anumita virsta fiecare e direct raspunzator pentru ce face.Ca sa intelegi mai bine de ce sunt asa transant am sa iti spun ca fiecare "problema" la rindul lui a inceput cu cite un pahar.Nu m-a preocupa de ce beau (consuma) barbatii ci pentru ca fenomenul a inceput sa ia amploare si in rindul femeilor,nu numai a celor tinere, au inceput si cele mai in virsta.Violenta?, este facuta de cei maturi si ea ne place in primul rind noua, de ce am refuza o placere copiilor cind noi nu suntem in stare sa ne abtinem .Raspunde-ti tie te rog: care e proportia de filme actiune\dragoste pe care le vizionezi? Nu are rost sa dam vina pe sistem,economie sau educatie sau te miri ce altceva. NOI GRESIM ! Toti privim, compatimim,sau acuzam, dar atit. Vlad

#13
andy

andy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 decembrie 2002 - 01:19

CONTRA Eu si sotul meu nu consumam nici macar cafea iar despre alcool, tutun, droguri nici nu mai vorbesc. Asta nu inseamna ca avem ceva impotriva celor care beau ceva la cate o ocazie. Dar e tare grea viata langa un alcoolic si langa un fumator, socrul meu este asa si de multe ori refuzam vizitele la ei numai din acest motiv. Subiectul este amplu si inepuizabil. Ceea ce vreau sa subliniez este ca mi-ar fi greu, poate chiar imposibil sa traiesc langa un alcoolic. Maria & bb Andrei

#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 00:17

Vlad nu am sa fac polemica pe tema alcoolului si nic a alcoolicilor. Spre deosebire de conceptia ta ca de la o varsta fiecare e raspunzator pentru ceea ce face..ceea ce e perfect adevarat juridic discutand eu concep societatea ca pe o masa de oameni ce au niste reguli acceptate si conduite sociale etc etc, si bunul mers al unei societati, civilizatia, dezvoltarea sunt si efectul unui interes social al fiecarui individ in parte. Sigur asta e o utopie asa exprimat...dar asigurarile sociale de exemplu de ce ar mai exista daca nu am fi preocupati de acei indivizi care se afla la nevoie. Tu cand nu vei mai fi in stare sa te intretii si vei solicita ajutorul celorlalti asa cum in fapt acum cu sau fara stiinta ta directa ajuti pe altii aflati la nevoie cum ar fi sa ti se raspunda ceva de genul..."care-i treaba neputinciosule...fiecare e pe contul lui". Un guvern ce ar mai guverna daca nu interesul de grup, la ce ar mai fi buni oamenii...sau cu ce ar diferi de o piatra de exemplu. Eu cred ca cei ce pot au datoria morala cel putin de a le pasa. Da cred ca trebuie luptat nu cu alcoolicii cum ai inteles tu ci cu alcoolismul, nu cu drogatii ci cu cei ce fac si vand droguri si asa mai departe. Cred ca trebuie sa ne pese. Marius

#15
pustiu

pustiu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 07:03

Salutare tuturor. Nu sunt nici pro nici contra. Fiecare decide pentru el. Sustin parerea lui Vlad, poate sa faca guvernul sau CNA-ul sau chiar parintii tot ce se poate pentru a reduce riscul de a deveni alcoolic, pana la urma tot copilul sau omul matur decide. Mama a divortat in '89 tocmai pentru ca taica-meu era un bautor. El a murit in '00, beat, inghetat pe strada. Una din vecinele mele e asistenta medicala si de asemenea asistenta de sticla. Nu spun ca e bine sa bei, nu e bine nici sa bei nici sa indemni pe altii sa bea dar nici nu prea ai ce sa faci in privinta alcoolistilor. Sunt oameni care iau banii de mancare pentru a-i da pe bautura, care trimit copiii sa cerseasca ca sa aiba ce sa bea, Astia ar trebui impuscati. Daca vrei sa fii alcoolist n-am nimic impotriva, e corpul tau, sanatatea ta, dar te rog nu nenoroci si pe altii. OK am terminat.

#16
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 10:43

Asta-i o intrebare retorica? Cine spune DA sau sunt PRO alcool?? [alcool]hm.... Depinde CAT bei si ce bei..... Eu sunt pro alcool....pana la un anumit punct. [berica] he he (eu vorbesc??!?!? care nu beau decat fffff rar si atunci lichior, gin sau martini? [bang] )
Ce intrebare urmeaza: pro sau contra fumat? Eu sunt PRO ca sa nu mai raspund acolo. (si nici nu fumez.....si nici sotul nu fumeaza dar sunt pro! ca n-am nimic cu fumatorii)[hot][jamaica]




A&[copil]J




Sa va fie casa, casa,
Sa va fie masa, masa:
tot cu mesele întinse
si cu fetele aprinse;
tot cu casele grijite
cu buni oaspeti locuite;
si la anul sa traiti
sa va gasim înfloriti
ca perii, ca merii
în mijlocul verii.



SARBATORI FERICITE!



Imagine postataImagine postata
Imagine postata

#17
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 14:38

Vlad, fara nici o legatura cu subectul tau (scuze!!) vroiam doar sa shtiu daca eshti Vlad cel de pe Forumul vechi. Daca eshti, ma bucur ca ai revenit printre noi, ca am tot tipat dupa tine :-)) Daca nu eshti, atunci îti urez bun venit printre noi!! Monica, mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001

#18
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 18 decembrie 2002 - 23:51

quote:
Originally posted by monica
Vlad, fara nici o legatura cu subectul tau (scuze!!) vroiam doar sa shtiu daca eshti Vlad cel de pe Forumul vechi.
Moniq,la profilul lui Vlad parca scria Alba Iulia...Celalalt Vlad era din Bucuresti,nu?Oricare "Vlad" ai fi,bine-ai venit!Imagine postataImagine postataSarbatori fericite si linistite!!Irina & Veve cea cumintzica foc!

#19
Codrutza

Codrutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 07:35

Alcoolul, pro sau contra

Când ai dreptate, fii logic. Când n-ai, fii evaziv.
Imagine postata
SARBATORI FERICITE ! ! ! Imagine postataImagine postata

#20
Vlad

Vlad
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 11:29

quote:
Originally posted by monica
Vlad, fara nici o legatura cu subectul tau (scuze!!) vroiam doar sa shtiu daca eshti Vlad cel de pe Forumul vechi. Daca eshti, ma bucur ca ai revenit printre noi, ca am tot tipat dupa tine :-)) Daca nu eshti, atunci îti urez bun venit printre noi!! Monica, mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001
Sunt Vlad cel nou :), si iti multumesc pentru urare. Vlad


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -