Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alcoolul, pro sau contra.


43 raspunsuri la acest subiect

#1
Vlad

Vlad
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 decembrie 2002 - 12:47

Buna Cred ca sunt cel mai nou membru al paginii[flo] Pentru ca eu am pus subiectul in discutie mi s-ar parea corect sa fiu primul care raspunde:personal sunt antialcool la modul extrem.[alcool] Daca pe interzis femeilor galeria feminina este din abundenta astept si raspunsuri din partea lor, doar sunt jumatatea noastra.[huta]

#2
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 15 decembrie 2002 - 13:46

Si eu sunt CONTRA alcool!Nu aduce nimic bun.Hai sa zicem ca e inofensiv la o petrecere,etc,,un paharel acolo,desi nu-i vad nici acolo utilitatea.

LAURA Imagine postata

#3
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 15 decembrie 2002 - 22:37

Total CONTRA! O bere, doua la un chef te binedispune dar mai mult... in nici un caz! E cauza atator rele... Sarbatori fericite! Cristina[flo]

#4
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 01:07

[pahar] Alcoolul schimba personalitatea celui de langa noi. I-am spus sotului meu ca eu m-am maritat cu el treaz. Pe el turmentat [alcool] nu-l recunosc si nu-l vreau!!!![bruta]

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 02:01

In primul rand cred ca titlul nu e deloc bine conceput. Alcool PRO?! Cine spune ca da...cred ca e o mare problema. Si ca sa elimin anumite suspiciuni asupra mea trebuie sa precizez ca ma consider un om normal care bea cu placere o bere rece sau un lichior de calitate sau un gin sau un vermut un pahar cu vin de calitate, dar in a bea nu inseamna a consuma. Si mai vreau sa spun ca a bea ocazional este una a fi consumator si mai rau dependent este altceva. Nu am sa scriu teoria viciului dar alcoolul este mai perfid decat tutunul dupa mine. Si mai mult viciul alcoolului este dobandit ca orice alt viciu duce la degradarea sociala, personala a individului. Eu de exemplu cred ca in general trebuie gasite solutii de remediere a riscului ca oamenii sa devina dependenti inclusiv de alcool. Suna cam ca la TV...dar am sesizat ca exista interes privind informarea in ceea ce priveste consumul de droguri, alcool, tigari si cred ca trebuie amplificata aceasta tendinta. Este dupa mine o tragedie umana. Nu te poti supara pe cel dependent dar trebuie remediata problema, gasite motivele ce au determinat aceasta dependenta. In acest sens cred ca un rol major il are educatia informationala corecta. Ar trebui gasite solutii care sa readuca "criza de indentitate" cum o numesc eu pe un fagas bun. Tinerii in mod special au o "inclinatie nativa" de a-si alege modele de urmat. De aceea modelele trebuie sa fie constiente asupra acestui rol pe care il au involuntar. Aceasta ar fi partea frumoasa a lucrurilor...alta la fel de eficace ar fi daca nu s-ar mai promova la nivel de obsesie as putea spune nu numai consumul de alcool tigari sau droguri ci insasi violenta. E tragic sa vezi cum copiii nu mai au ca repere desene animate amuzante...ci desene cu mostrii, roboti ucigasi, super eroi care super distrug totul cu super arme....violenta violenta violenta. In mintea cruda a acestr receptori violenta devine ceva "sine qua" ceva cotidian...pentru ca mai apoi sa duca la adevarate tragedii sociale. Imi cer scuze cred ca am deviat...un pic...dar problemele acestea sociale...intradevar ma framanta si pe mine... Marius

#6
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 02:28

Vai, vai, ce subiect!!!
Tocmai astazi am aflat ca un foarte bun prieten de-al nostru... nu mai are multe zile de trait, poate chiar nici una, din cauza alcoolului!!! [q] Suntem absolut demoralizati!!! S-a intimplat extrem de repede, nu stiam nimic (doar ca bea cam mult...) despre sanatatea lui precara...
Da, da, se pare ca a facut o ciroza si nu mai stiu ce complicatii... pentru moment este in coma... E mai tinar decit sotul meu cu vreo 4 ani!!!

Sa nu va mai spun ca nu este singura persoana draga pe care am pierdut-o din cauza alcoolului!!!

Mai stiu pe cineva (unchiul meu... Dumnezeu sa-l aiba in paza!) care zicea: "Mai bine o zi vultur decit o viata vrabiuta!"... si s-a dus, saracul, tot din cauza alcoolului, la numai 47 de ani!!!
A lasat in urma lui o fetita de numai 5 ani!!! N-a reusit s-o mai creasca...

Poate ca nu suntem destul de bine informati, dar alcoolul [alcool] distruge si UCIDE!!!



"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#7
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 02:32

Imi cer scuze pt Vlad care asteapta un raspuns la subiectul postat de el ,intradevar sotul meu bea cam in jur de 3-4 pahare cind mergem la o petrecere(aici petrecerile incep uneori simbata la prinz si se termina luni dimineata,nu toate insa)in rest acasa in timpul saptaminii la masa bea numai apa,nu simte nevoia desi serviciul lui il solicita fizic foarte mult si mai ales lucreaza afara indiferent de vreme pina seara la ora20,n-ar trebui sa ma deranjeze prea tare ,nu este dependent de alcool,insa la noi petrecerile sint in general departe de noi in alte localitati si ca sa intram acasa ne urcam in masina si la volan deci ,asta ma sperie cel mai mult ,mi-e foarte teama ,mi-e teama!!!

#8
gabriel

gabriel
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:24

Contra! Gabriel - tatic! [cheers][copil]

#9
Guest560_926

Guest560_926
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 12:12

Contra! iar ca sa revenim la subiect: alcoolul si sarcina - tre' sa nu te duca capul rau de tot!

#10
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 12:22

Si eu sint contra!...CONTRA!...CONTRA! Ani de zile nu am pus gura pe alcool si imi era asa de bine!... Nu pot intelege ce vad unii oameni bun in a bea! Recunosc ca, de vreun an, m-a mai "corupt" sotul meu si mai bem cite un gin[cheers] pe la vreo petrecere (care sint, oricum, f. rare), iar el mai bea acasa cite o bere-doua pe saptamina[alcool][alcool] (ca nu avem bani si doar n-o sa-i dam pe bautura, cind noi avem bb mic de crescut!!!). Asadar, eu sint anti, contra si impotriva! Simina & Andrei (Deiutzu)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -