Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mult e dulce si frumoasa....


36 raspunsuri la acest subiect

#11
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 21:25

"Cred ca prietenia este poate FAPTUL ESENTIAL al vietii. Prietenia, asa cum mi-a spus Adolpho Bioy Casares, are acest avantaj asupra dragostei: nu are nevoie de nici o dovada. In cazul dragostei, esti mereu ingrijorat daca esti iubit sau nu, esti mereu trist, anxios, in timp ce in prietenie poti sa nu-ti fi vazut un prieten mai bine de un an. El te-ar fi putut chiar desconsidera. Ar fi putut incerca sa te evite. Dar, daca esti prietenul lui si stii ca el e prietenul tau, nu trebuie sa te ingrijorezi. Prietenia, odata stabilita, nu mai are nevoie de nimic altceva. Continua, pur si simplu. Functioneaza ceva magic, un fel de vraja." (Jorge Luis Borgez) În cazul de fat(z)ä nu se poate vorbi despre amicitii virtuale! Päcat. oana Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

#12
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 21:46

quote:
Originally posted by papadie
"Cred ca prietenia este poate FAPTUL ESENTIAL al vietii. Prietenia, asa cum mi-a spus Adolpho Bioy Casares, are acest avantaj asupra dragostei: nu are nevoie de nici o dovada. In cazul dragostei, esti mereu ingrijorat daca esti iubit sau nu, esti mereu trist, anxios, in timp ce in prietenie poti sa nu-ti fi vazut un prieten mai bine de un an. El te-ar fi putut chiar desconsidera. Ar fi putut incerca sa te evite. Dar, daca esti prietenul lui si stii ca el e prietenul tau, nu trebuie sa te ingrijorezi. Prietenia, odata stabilita, nu mai are nevoie de nimic altceva. Continua, pur si simplu. Functioneaza ceva magic, un fel de vraja." (Jorge Luis Borgez) În cazul de fat(z)ä nu se poate vorbi despre amicitii virtuale! Päcat. oana Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!
Mda,Papadiuta draga,adevar graiesti!Din pacate am avut de multe ori ocazia sa-ntilnesc pe forum invidie, concurenta, criticism si rautate si nu prietenie deschisa cum ideal ar fi.Na!nu poti sa-i impaci pe toti!Oameni suntem si greselile curg girla..[:D]De multe ori ma simteam asa de prost incit imi era un fel de teama sa deschid ca nu care-cumva sa mai gasesc vreo replica usturatoare la ceva ce-am spus...Si-am inceput sa-mi cintaresc foooarte bine cuvintele ca nu care cumva sa jignesc sau ofensez pe cineva...Sincer!Si asta nu pt.ca n-as putea sa fiu si eu critica sau sa raspund cu-aceeasi moneda,dar nu pot s-o fac fata de niste persoane care nu ma cunosc si pe care nu le cunosc personal. Intepaturile le pastrez in familie,c-asa-i frumos...daca tot avem pretentia ca suntem civilizati si educati...Da' oricit de prost m-as simti,de forum nu ma las sub nici o forma..poa'sa zica "dusmanii" ce-or vrea...(ce "manelist" suna [:D] )!sic![}:)] Asa ca va pup pe toate!numai bine! Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#13
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 23:33

Sä nu credeti cä sunt vreo frustratä dar nici nu am iq-ul cu minus... dupä cum presupun unele dintre participantele la aceastä ..."discutie". Nu m-am putut abtine si am dat o cäutare pe forum dupä nume. D-na CameliaH îmi cer scuze dar nu am gäsit decât patru postäri semnate de dvs. Una este aceasta care nu are legäturä cu copiii, în celelalte trei cereati ajutorul forumistelor. Înca o datä îmi cer scuze dacä gresesc...dar multe dintre "mutilatoare"(îmi cer scuze cä vä ränesc vizual) dau sfaturi si se agitä sä ajute dar pe dvs. nu v-am citit prea des în aceastä posturä. (Apropo de exprimäri vä citez "nu toti medicii sunt nasoi"- sunt sigurä ca "nasol" nu provine din latinescul "nasoala, nasoalae") D-na Khristin- chiar dvs. päcätuiti si înjunghiati pe la spate limba românä: nu aveti întâlniri cu doctorul cu care o sä nasteti ci "appointment" cu "delivery doctor" pentru "diabets test". D-na Theodora- sincerä sä fiu prefer sä väd un "tz" si un "sh" în loc de "î-mi bag nasul", "î-ti doresc", "...v-a întârzia" et caetera. Cât despre snobism..."hârtia nu roseste". Nici monitorul! În rest, vorba dvs. "Limba are o anumitä putere" chiar dacä "nu trebuie sä scriem exact ca în cartea e gramaticä". Toate cele bune, Oana Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

#14
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 00:06

quote:
Originally posted by Veve
Mda,Papadiuta draga,adevar graiesti!Din pacate am avut de multe ori ocazia sa-ntilnesc pe forum invidie, concurenta, criticism si rautate si nu prietenie deschisa cum ideal ar fi.Na!nu poti sa-i impaci pe toti!Oameni suntem si greselile curg girla..[:D]De multe ori ma simteam asa de prost incit imi era un fel de teama sa deschid ca nu care-cumva sa mai gasesc vreo replica usturatoare la ceva ce-am spus...Si-am inceput sa-mi cintaresc foooarte bine cuvintele ca nu care cumva sa jignesc sau ofensez pe cineva...Sincer!Si asta nu pt.ca n-as putea sa fiu si eu critica sau sa raspund cu-aceeasi moneda,dar nu pot s-o fac fata de niste persoane care nu ma cunosc si pe care nu le cunosc personal. Intepaturile le pastrez in familie,c-asa-i frumos...daca tot avem pretentia ca suntem civilizati si educati...Da' oricit de prost m-as simti,de forum nu ma las sub nici o forma..poa'sa zica "dusmanii" ce-or vrea...(ce "manelist" suna [:D] )!sic![}:)] Asa ca va pup pe toate!numai bine! Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]
Sa mai torn si eu gaz pe foc? [;)][}:)] Iata ce am scris pe data de 12 mai a.c. sub titlul "Relatii interumane", pe varianta veche de forum:
quote:
Poate nu este momentul cel mai potrivit sa deschid un nou subiect (sunt un pic pissed off - cum zic americanii - din diferite motive). Subiectul se refera la.... discutiile purtate pe acest forum. Este un forum pentru mamici, mamici in devenire si aspirante la titlul de mamici (sau mamici in devenire, cum vreti voi). Subiecte - cat cuprinde. Din cand in cand mai apar subiecte care nu au sau au prea putin legatura cu tema forumului. Este normal. Suntem in primul rand oameni si pe urma mamici. Ceea ce este de regretat este faptul ca unele dintre subiecte se termina in certuri, si nu oricum ci cu amenintari de genul "ma retrag de pe acest forum..." si sunt persoane care nu au mai postat nimic pe forum de ceva timp (regretabil, mai ales ca unele dintre ele au avut intotdeauna si pentru oricine un sfat si daca nu un sfat, o incurajare). Motivul retragerii: ATAC LA PERSOANA. As vrea sa aduc o clarificare (din punctul meu de vedere, si nu ma astept sa fie toata lumea de acord cu mine): ne expunem parerile la diferite subiecte deschise pe acest forum. Faptul ca cineva spune ca nu este de acord cu tine (sau cu mine, sau cu cealalta...) si isi expune opinia personala nu inseamna atac la persoana. Inseamna un schimb de idei. Insusi contradictia a dus la progresul omenirii! Nu va asteptati ca atunci cand scrieti (uneori in majuscule) "este parearea mea" sa nu fiti "combatute". Este normal si omenesc ca altcineva sa aiba o alta opinie si sa doreasca sa si-o sustina. Atac la persoana inseamna momentul in care cineva da replica altcuiva utilizand tot felul de "figuri de stil" nu foarte magulitoare. Nu ne cunoastem personal (poate sunt cateva dintre voi care va cunoasteti personal...) ca sa putem aprecia capacitatea intelectuala sau calitatea umana a fiecareia dintre noi. Stiu, una dintre scuzele unor asfel de reactii sunt.... furtunile hormonale firesti in timpul sarcinii sau imediat dupa nastere. Dar de aici pana la a jigni pe cineva este cale lunga. Personal am fost prinsa in vreo 2 astfel de discutii. Odata am reactionat - nu erau hormonii ci orgoliul (toate il avem, sa stiti!). A doua oara (mesajul imi era adresat personal), am inghitit in sec, am respirat adanc si am trecut mai departe fara a da replica. N-am considerat necesar si oportun sa deschid un alt subiect "incendiar". In concluzie: inainte de a va simti "atacate personal", incercati sa intelegeti ca este foarte greu, cititind un mesaj, sa iti dai seama de tonul pe care persoana respectiva a vrut sa-l imprime acelui mesaj, sau ca poate nu a gasit cele mai fericite cuvinte pentru a exprima ceea ce a gandit. Numarati pana la zece, faceti 3 genoflexiuni, si abia dupa aceea dati o replica, in momentul in care adrenalina s-a "evaporat". ...... E PAREREA MEA![:D][:o)]
Hai, mai Veve, chiar concurenta, rautate, invidie? Uf....[:(] vezi mai jos semnatura mea.....[:o)] Lidia Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

#15
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 02:06

E rost de polemica? Hai si eu [:D] ... si acum am chef s-o fac pe "avocatul poporului"[:p]. Eu cred ca fiecare posteaza aici in functie de timp in primul rind ... unele dintre noi avem mai mult timp de stat pe forum, altele mai putin , dee, in functie de circumstante ... sa nu uitam ca majoritatea fetelor din RO au internet numai la servici si apai cind sunt acolo eu cred ca sunt platite ca sa presteze o anumita munca, nu ca sa posteze mesaje pe forum la despre copii ...asa ca sa nu judecam persoanele dupa cite mesaje au pe forum, fiecare vine cu ce-l doare si cind il doare [^] ... Cit despre numarul de sfaturi pe care-l dam, la ce bun, daca multe dintre destinatare se chinuie sa inteleaga ce vrem sa spunem ?!? si nu pentru ca ar fi mai putin inteligente decit noi, ci din cu totul alte motive. Altele dintre noi stam pe forum intre doua somnuri ale pruncilor, sau intre doua nazbitii si cred ca e normal sa mai strecuram cite o greseala gramaticala pe ici pe colo ... de ex. eu in acest moment o tin pe Sara in brate si zau ca ma chinui sa nu uit vreo liniuta sau s-o pun aiurea [:p]... Prietenie virtuala eu cred ca exista aici, cel putin eu o simt din plin si sunt sigura ca si voi ati simtit-o de nenumarate ori [:)]... Amestecatura de cuvinte romanesti si straine ? ... hai mai ce naiba, pina si bunica-mea cind vorbesc cu ea la telefon imi zice acum "hi, shi mai fasheti voi acolo?" (stiti ea e la tara si vorbeste in dialect banatean)[:D]. Invidie, rautate, concurenta samd [V] ... hai mai Irina! ... e doar un schimb de opinii, cum bine zicea Lidia, cred ca te-ai aprins cam tare aici [:p] ... hai ca-ti trimit un choix la cream si o Margarita de capsuni cu multa tequila... virtual ... sa vezi ce bine o sa te simti dupa aceea [;)] In fine, una peste alta, eu cred ca toate sunteti grozave, din toate punctele de vedere si eu va iubesc pe toate ... cind sunt aici cu voi, imi trece de dorul prietenilor ce i-am lasat acasa [:(]... canadiencele astea sunt asa de civilizate si cu bun simt, nu tu o intepatura, o birfa, o cearta acolo cit de mica ... pai ce cafeluta e aia, ziceti-mi si mie [?][:p][?] Va multumesc ca existati![:)]

#16
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 03:34

Iete na!Sofie,aku ca tot servishi margarita si shoalacremu' de la tine,ma simt asha de bine si-mpacata ca ma podidi iar sh,tz,k![:D][:D][:D]... Glumesc!...Si tin asa de tare la majoritatea dintre voi(caci nu va cunosc chiar pe toate) incit reunt la stilul meu "comic" cu sh,tz,k ca sa nu va mai ranesc ochisorii la vreuna!Acu' sa nu ma-njurati,ca nu fac misto!Nu mi se pare atit de important felul cum scriu ca sa ma incapatinez daca va deranjez pe vreuna dintre voi.Pentru ca intru aici ca sa ma relaxez nu sa ma enervez...Heheee!nici nu stiti de cite ori am numarat pina la 10 si-am respirat adinc!![:P]O sa continui sa ma delectez cu "perlele"altora care sunt sigura ca n-or sa renunte.Eu sunt mai lasa...asta e! Si Lidia,ce-am spus mai sus chiar am simtit de multe ori;am specificat ca n-am primit atacuri directe,dar le-am citit printre rinduri.De suparat?nici vorba!M-a apucat un exces de sinceritate si v-am povestit ce simt;asa cum faci fata de cei care-ti pasa,zic eu.... Si da,stau mai mult decit ar trebui si mult mai mult decit as vrea aici,dar asta e!Imi tine loc de acasa si prietenii dupa care tinjesc si-mi face placere sa "discut"cu voi...nu frec menta ca sa fac stelute,sa stiti![:D] Aste fiind spuse,va pup cu drag pe toate si mai astept polemici... ca-mi plac si mie dar sa nu fiu implicata!!! [:D][:D] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#17
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 10:44

io akuma jtiu ca nu e forba despre mine in sobektul asta-da hai sami dau shi io cu parerea ka kreka shi ios una din molipsite[:D]shi mai ales ka sa mai bat shi io putzin apanpiua o sami zicetzi ka e kam tarziu dar parka nu ma lasa inimioara sa nu va zik shi io parerea mea[8D] apai parerea mea ieste ka fiekare pe forumu asta are un stil al lui propriu iara asta ieste un iegzemplu ielokvent de stil ashea mai nonkonformist [:o)]ka doara aicea nu suntem la skoala ka sa skriem frumos ci ne iegzprimam fiekare dupa kum vrea iel shi cine are rabdare sa ceteaska apai sa ceteaska cine nu nu [:I] shi ka sa fiu sincera ku voi insele va spun shi eu sincer shi cu manutza pe inimioara ca shi miemi vine taree greu sa cetesk dar mai ales sa skriu in halul asta insa uneori shi cateodata ashea parka taremi mai place sa cetesk asemenea specimene de mesaje ca tare mai imi plak jokurile de genul kuvinte inkrucisheate si rebusurile[;)] shi akuma ka va zisei ce vrui sa zik io va las pe toatele sa va linishtitzi shi sa fitzi kumintzi in kontinoare ashea kum atzi dat dovada de kumintzenie si bun simtz si pina akum[:p] Io in kontinoare va pupik dulce pe ambii obrajori pies:mie una nu din kauza de viteza vreau sa skriu ashea ka ka sa va spun ashea cum vam obishnuit deci sincer nu mia luat mai mult de 3 1/4 de ora ka sa skriu ashea si asta e pentru mine multa multa risipa de timp. Ortansa-de 2x mamica

#18
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 12:14

Sofie, scumpa, dar esti de acord cä cine are timp sä dea cu barda...are timp si de-un sfat, nu? Eu intru sä învat cum sä mä port cu copiii si cum sa-i ajut, nu intru sä învat gramaticä pentru cä am fost la scoalä pentru asta! Mä explic pentru cä nu am avut nici o intentie belicoasä. Tu stii prin ce am trecut si stii cä am cerut ajutorul vostru. Stii cä sunt departe de casä...Am asteptat încurajäri (nu neapärat sfaturi ca nu suntem spitalul de urgenta aici)si le-am primit , si am simtit cä am pe cineva lângä mine. Eu la genul asta de postäri m-am referit când am scris cä e mai bine dai un sfat decât sä dai cu piatra. Cä uite un destept arunca piatra si zece prosti (eu sunt toti zece prosti, precizez ca sä nu înteleagä careva cä jignesc) se chinuie sä o gäseascä. N-am învatat nimic din subiectul ästa, rusine mie! Nu mai bine citeam despre sarmale, scutece sau pompe de lapte???? Sofie m-am simtit datoare sä îti dau tie aceste explicatii pentru cä tu mi-ai scris si m-ai încurajat când am avut nevoie chiar dacä avusesem opinii divergente la 'verzäciuni'. Niciodata nu ti-am spus multumesc. Îti spun acum : " Multumesc, Sofie". Cu drag, oana Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!

#19
zizee

zizee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 12:59

quote:
Originally posted by khristin
Zizee, Cat despre cod si viteza te pot contrazice? Cred ca e mai usor sa scrii "s" decat "sh", "t" in loc de "tz"...e vorba doar de taste pe secunde nu-i asa? Iar asa numitele coduri parca au fost inventate pentru simplificare din cate imi amintesc...Iar loool (aici chiar m-ai amuzat de-a binelea) despre "o anumita doza de inteligenta"...cred ca asta cam denota snobism...no offense....dar cum spuneam....fiecare e indreptatit sa creada ca are dreptate, nu-i asa?
Khristin, Pai m-ai contrazis, dar nu pentru cod si, ci doar pentru viteza. Daca tu si suporterii va refereati exclusiv la sh, tz si k, atunci pacat de timpul pierdut. Al meu. Mai incerc o data, totusi. Ma refeream, in msjul precedent, la transcrierea argotico-fonetica in care doar citeva dintre forumiste exceleaza. De altfel sint sigura ca pentru asta tre' mai intii sa stii sa scrii corect in mult e dulce si frumoasa... Ceea ce nu-i cazul citorva dintre suporterii deja anuntati la acest thread. Ce-i mai pakt e ca ei habar n-au care-s... E plin forumul de i-mi si i-ti si-alte-alea, iar in ceea ce priveste copii(i)...asteptam cu interes variantele cu un i si cu 4 de i, de ce nu? Dar in fata unor astfel e rigiieli ortografice, mult e dulce si frumoasa nu se ofuskeaza... De ce oare? Oricind si oricare-ar fi concluzia (dezbateti fara mine de-acum, ca voi fi dusa pentru 10 zile), io zic ca une pause s'impose pentru reflexion inainte sa dai cu bita-n flaque si ca generali, teik it mai izi, mei... [:o)] Au fo si citeva cuvinte-n ro, sper ca au fost RPrate.

#20
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 13:01

Concediu pläcut zizee[:)] päpä Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteaza ce-ai câstigat!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -