Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mult e dulce si frumoasa....


36 raspunsuri la acest subiect

#1
CameliaH

CameliaH

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 15:08

limba ce-o vorbim, spune poetul. Si are dreptate. Din pacate se degradeaza din ce in ce... Si spatiul virtual suporta multe. Limba unui popor il caracterizeaza. Limba are o anumita energie, o anumita putere. Limbajul oral este una, limbajul scris e alta. De ce nu ne mai place sa ne exprimam frumos? Nu zic acum ca trebuie sa scriem exact ca in cartea de gramatica. Se foloseste aici un limbaj colocvial si sunt de acord pentru ca suntem prieteni. Dar de ce nu ne mai place litera C si trebuie sa folosim in locul ei litera K, care este ca o sabie in cuvant. Sunt de acord ca nu avem diacritice, dar cred ca ne putem intelege si fara. Tz, sh si ce se mai foloseste aici, sunt de parere ca strica imaginea textului, il ciuntesc si il fac sa apara ca fiind din alta limba. Va marturisesc ca citesc unele mesaje si ma chiuni sa inteleg ce vrea autoarea sa spuna. Nu sunt habotnica. Unele prescurtari si jocuri de cuvinte sunt haioase si binevenite, este bine sa avem o stare de spirit buna si orice ne face sa zambim este binevenit. Dar sa nu exageram. Si mai nou vad ca moda aceasta se extinde cu o repeziciune fantastica, de parca ar fi cine stie ce grozavie sa ciuntesti cuvintele si sa scrii cat mai aiurea. Sau poate e numai snobism. N-as fi vrut sa scriu acest mesaj, dar ma doare aceasta situatie. [V]

#2
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 15:18

Si eu am aceeasi parere,CameliaH!!! Si cind am incercat odata sa fac o observatie asemanatoare cu a ta,dar mult mai personala si directa,m-am trezit asaltata de mesaje nu chiar placute(in afara de o singura mamica...stie ea care e...)[:p] Ma rog,asa cum am fost sfatuita si eu,ce nu-ti place si nu e estetic pentru ochii tai,nu citi...[:X] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#3
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 15:27

Mda!pot sa spun pe propria piele ca e o chestie molipsitoare...O luasem si eu la vale cu tz-uri,sh-uri si k-uri si sincer,mi s-a parut distractiv si deconectant...ma facea sa rid si deci imi placea...Am primit si ceva critici,poate nu adresate mie personal dar pe linga altii mai "meseriasi"in asta ca mine...si-cum incerc sa ma opresc;nu din cauza criticilor,ci pt.c-am observat ca devine automatism si incepeam sa stilcesc e-mailuri si scrisori fara sa realizez aproape;asa ca,STOP! Insa n-am nimic impotriva celor care-o fac in continuare;e un forum liber,exista libertatea cuvintului si exprimarii...de ce nu?Sunt sigura ca-i limitat doar la nivel "de forum" si limba romana ramine intacta.Si-apoi ca sa coexistam in armonie cu ceilalti tre' sa-i acceptam asa cum sunt,mai ales in situatia in care ne aflam aici,cea a unui forum...[:X] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#4
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 15:59

Subscriu![^] Si mie mi-a stat "pe limba" de multa vreme sa spun chestia asta. Marturisesc ca am renuntat sa citesc mesajele respective pentru ca ma obosesc. Sper sa nu starnim o furtuna....[;)] Evident, cui ii place asa, n-are decat sa foloseasca in continuare tz, sh samd . E o simpla parere a unora dintre noi.[:X] Cristina&Sanziana

#5
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 18:27

Eu nu am nimic impotriva[;)]Numai ca si eu ma chinui deseori sa descifrez mesajele voastre scrise astfel.Cu prietenie..........

#6
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 19:35

Probabil ca anumite persoane folosesc stalcirea limbii din exces de zel (a se citi mai interesante), dar sper ca aceasta polemica nu ne va face sa aruncam cu rosii [B)]...in concluzie cine vrea sa continue...nu are decat !!!! Cristina

#7
zizee

zizee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 20:28

Va contrazic, ca de-asta-i forum [}:)] Mie kiar (oops) imi face placere sa gasesc si astfel de mesaje. De obicei sint inventive si-ti trebuie un anumit cod ca sa le descifrezi. Poate nu toata lumea il are si-atunci de acord, e o problema. Referitor la mesajele la care cu siguranta va referiti, incercati sa le recititi si veti observa, poate, ce oglindesc ele: ca net-ul e o lume a vitezei si a eficientei, la ani lumina de cartea-manuscris pentru care aveai juma' de viata s-o duci la kpat [:o)] Mai recunoasteti ceva: in afara de codul de care ziceam, cu siguranta iti mai trebuie un anumit simtz al limbii ca s-o transcrii in 'halul' asta, un mare simtz al umorului si nu in ultimul rind o anumita doza de inteligenta. Ce nu-i in regula cu asta [?] [8D]

#8
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 20:47

Zizee, Cat despre cod si viteza te pot contrazice? Cred ca e mai usor sa scrii "s" decat "sh", "t" in loc de "tz"...e vorba doar de taste pe secunde nu-i asa? Iar asa numitele coduri parca au fost inventate pentru simplificare din cate imi amintesc...Iar loool (aici chiar m-ai amuzat de-a binelea) despre "o anumita doza de inteligenta"...cred ca asta cam denota snobism...no offense....dar cum spuneam....fiecare e indreptatit sa creada ca are dreptate, nu-i asa?

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 21:01

chiar credeti ca e asa o mare problema cum scriem? Avem atatea de discutat! Marina

#10
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 21:07

Camelia gind la gind cu bucurie [:D]! Dar [V] si eu am inceput sa folosesc tz si sh in ultimul timp ptr ca mi s-a atras atentia pe chat ca uneori iese altceva , sincer n-am inteles ce si nici n-am observat vreodata ca ceva e in neregula daca scriu sosete in loc de shosete sau multumesc in loc de multzumesc ... dar m-am conformat "sugestiilor" [:(!]... ma bucur ca pot sa ma intorc la scrisul meu normal [:D]... multumesc[:D]... Cit despre mesajele care ma obosesc cind le citesc ... le citesc printre rinduri sau deloc si nu stau sa analizez coeficientul de viteza, inteligenta sau imaginatie al persoanei ... no offense ca incep sa pling [V]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -