Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cu soacra cum va intelegeti?


50 raspunsuri la acest subiect

#21
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 20:31

Socrii mei sunt niste exemplare unicate, cred. Amandoi umbla cu manusi, critica pe la spate, se baga in fiecare casnicie a fiilor(au 4), nurorile nici una nu sunt pe masura copiilor lor perfecti. Au o influenta foarte mare asupra fiilor, care culmea astia nu o vad. Au intentii bune pentru copii lor, dar nurorile sunt doar necesare pt fabrica de nepoti, atat. Si daca pot fi sclavele fiilor lor sau cel putin sa fie supuse, cu atat mai bine. Nu spun, pot fi si draguti dar asta e atunci cand au intresele lor, sau atunci cand ai facut ceea ce vroiau ei. Intre noi exista politete dar nu ma simt si nu ma voi simti niciodata aprope de inima lor ceea ce e exact invers relatiei pe care o are sotul meu cu parintii mei. Se intelege foarte bine cu ei, si de aceea ma abtin sa comentez la una si alta legat de ai lui, pt ca el isi iubeste si respecta parintii, si in plus nu as vrea ca realtia dintre el si ai mei sa fie diferita. Pe mine m-ar durea daca el ar face cometarii la adresa alor mei, asa ca fac si eu la fel. Mai inchid ochii, mai astup o ureche si uite asa....trece. Cu el ma inteleg bine, avem o relatie perfecta, asa ca asta e tot ce conteaza. Adela

#22
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 22:22

Aaaaaa,ce bine ca m-atzi provocat!Soacra mea??e un subiect fara sfirsit dar o s-o tai scurt:n-o urasc,dar nici c-o iubesc n-as putea spune.Norocul vietzii mele e ca numar pe degete de cite ori m-am intilnit cu ea,pt.ca la scurt timp dupa nunta am zburat in tari mai "calde"...Ea e cea care mi-a transformat nunta in showul ei dirlanesc propriu si personal,din cauza careia vroiam sa divortzez chiar a 2a zi si pe care asa era s-o mai paruiesc in aceeasi seara "memorabila"...De certat nu ne-am certat niciodata numai pt.ca amidoua suntem diplomate iar eu personal pt.ca-mi iubesc prea mult sotzul (care la rindul lui isi iubeste parintzii) ca sa-l intristez cu asa ceva;asta nu insemna ca el nu stie ce parere am despre maica-sa... Soacra mea e d-na invatzatoare si pe noi ne-a tratat ca pe elevii ei;iar eu ii raspund cu aceeasi moneda si din dv.n-o mai scot;cind eram acasa mi-a sugerat de citeva ori sa nu-i mai spun asa si eu i-am raspuns ca eu n-am fost educata cu "matale"cum e ea obisnita asa ca ramine...cum am stabilit![:D] De bagat in casnicia noastra n-a avut cum ca-i prea departe,sfaturi cu copilul imi mai da ea dar eu i-o tai scurt ca dr.mi-a sugerat altceva...singurul lucru care ma deranjeaza e ca totzi o strigam pe veve Agnes,numai ei doi popindaii ii spun Maria;iar noi Maria i-am pus numai la botez,in fatza lui D-zeu nu si in certificatul de nastere...Nu ca Maria n-ar fi un nume frumos,dar noi ne-am botezat copilul cum ne-a placut nou si mi se pare lipsa de consideratie pt.noi sa-l reboteze ea... Ce sa zic?poate-ar fi fost dracul mult mai negru,dar s-a cam speriat de mine!! [}:)]...Cind a vazut socrela ca eu n-o bag in seama si nu vreau sa vorbesc cu ea la telefon si ca putzin imi pasa de existentza ei,s-a mai potolit;acu' a inceput sa-mi trimita cadouri,ma suna la aniversari si onomastici, tot timpul intreaba de mine si-mi trimite imbratzisari... bla-bla-bla,iar eu sa fiu sincera,i-am facut si ei un loc mic-mic in inima mea,pt.ca e mama iubitului meu si pt.ca urasc tensiunile si divergentzele;dar daca ma calca vreodata pe coditza,a mea e![}:)][}:)][}:)] Cica v-am taiat-o scurt...[:D] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#23
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 22:30

Rodica, desi te cred ca e greu, incearca sa-l intelegi, cat de cat, ca e singur saracu'. Ia gandeste-te cum are fi sa ramai tu macar un timp fara sotiorul tau? N-ai cauta companie? Ce sa facem? Daca numai pa astia ii avem, pe astia ii inghitim. Si nu mi se pare corect, oricat de suparate am fi pe socrela, sa nu lasam copilul la bunici, pt ca in final si el va avea de suferit. Orice s-ar spune, o bunica are farmecul ei. Noi stam departe de bunici si Andra e inca mica, dar stiti ce incantata e cand vorbeste cate o bunicuta cu ea pe strada? Si eu am amintiri tare frumoase din vacantele de la bunici... Dar, repet, fiecare face cum crede ca e mai bine, la urma urmei daca il streseaza si pe copil, he? atunci ce faci? nici asa nu-i bine... mda tina

#24
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 06:30

[:)]Dupa multe incercari de a avea o relatie rezonabila cu socrii, o intamplare a pus capac: Antonia avea 9 luni, si in ziua aia( era 1 oct 2001)ma rugasera nasii sa merg sa ii ajut, a durat destul de mult, cam 5 ore, o rugasem sa sune daca are probleme avand in vedere ca era prima oara cand ramanea cu Antonia. Cand ne-am dus sa o luam, copilul era umflat de plans, si nemancat[:(!]. Am intrebat-o cat am putut de politicos de ce nu m-a sunat, si ce credeti ca mi-a fost dat sa aud urechilor. " Sorry, dar nu era interesul meu sa te sun, copilul asta( adica nepoata-sa) plange de cand ai plecat si nu a vrut sa inghita nimic, stiti eu cred ca e bolnava". Si pana aici i-a fost soacra-mi, mi-a crescut adrenalina la refuz si ca atare am rabufnit: " Stiti ceva cred ca dumneavoastra sunteti bolnava, sunteti NEBUNA, cum e posibil sa vorbiti de copilul meu ca de un interes[?][?][?]( eram in stare sa o strang de gat) Sa lasi copilul sa planga atatea ore( avea si putina febra) si nemancat[?] ptr. ca mama tre sa sune ca e interesul ei[?] si sa mai cred ca sunteti sanatoasa[?][?]. Doamne ce a urmat................[V][V], cu greu m-a scos sotul pe usa si pe scara inca mai urlam. Eram in stare sa strig pe germana ca sa inteleaga si vecinii ei mai curiosi din fire[:D][:D][:D]. Si uite ca in curand fac tort si desfac o sampanie ca ocazia aniversarii a 1 AN de la "divort"( de socrii, desigur[:D][:D][:D]). In tot acest an au intrebat f rar de Antonia, iar de vazut cred ca s-a intamplat de vreo 4 ori maxim. Iar eu ma declar multumita si fericita si cu ocazia zilei de 1 octombrie imi urez un sincer" LA MULTI ANI!". P.S. Sa auzim numai de bine, madi23

#25
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 11:51

Mai veve mi-a descris experienta. nu am nimic cu soacra mea si o respect pt ca e mama sotului mau pe care il iubesc tare mult.Da nu o sa uit in vecii vecilor ca mi-a facut praf nunta, ca a plecat in mijlocul nuntii suparata nevoie mare ca cica nu-i dadeau parintii mei atentie (intre noi fie vorba ai mei au organizat nunta si in noaptea aia erau cu ochii pe sarmale si pe vin, pe muzica si pe invitati...). Socrii mei nu au pus o secunda problema sa ajute cu ceva si le-a mai dat prin minte cand au plecat sa-l ia si pe sotul meu cu ei (sa-i duca la gara la 2 noaptea la 60 km dus de locul faptei). Noroc ca nu a plecat ca era fostul meu sot. Asa ca acum cu soacra relatia e de buna ziua Doamna, ce mai faceti si atat. Oare asa o sa fiu si eu ca soacra? [:D]. Barrrrrrrrrrrrr. marina

#26
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 14:31

Adevarul e ca incearca sa fie buna.In special de la nasterea gemenilor.Nu este insa sincera,vreau sa spun ca tot ce face se vede ca e fortat,dar ce sa fac? Atita timp cit fiecare e la casa ei,totul e bine...[:D][:D][:D] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#27
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 15:54

quote:
Originally posted by Marina
Mai veve mi-a descris experienta. nu am nimic cu soacra mea si o respect pt ca e mama sotului mau pe care il iubesc tare mult.Da nu o sa uit in vecii vecilor ca mi-a facut praf nunta, ca a plecat in mijlocul nuntii suparata nevoie mare ca cica nu-i dadeau parintii mei atentie (intre noi fie vorba ai mei au organizat nunta si in noaptea aia erau cu ochii pe sarmale si pe vin, pe muzica si pe invitati...). Socrii mei nu au pus o secunda problema sa ajute cu ceva si le-a mai dat prin minte cand au plecat sa-l ia si pe sotul meu cu ei (sa-i duca la gara la 2 noaptea la 60 km dus de locul faptei). Noroc ca nu a plecat ca era fostul meu sot. Asa ca acum cu soacra relatia e de buna ziua Doamna, ce mai faceti si atat. Oare asa o sa fiu si eu ca soacra? [:D]. Barrrrrrrrrrrrr. marina
Hihihi...acu-mi vine sa rid..S-o vezipe soacra mea cum ne "organiza"nunta (banii fiind pusi in mod egal de ambele partzi) si vroia sa-mi asheze parintii si toate neamurile la o masa mai laterala asa,ca ce,ea avea mai multzi invitati (intre noi fie vorba numai tzatze si badii de la tzara) pina m-am suparat si i-am dus pe ai mei de minutza la masa chiar linga noi (nu c-ai mei erau niste blegi dar au fost diplomatzi si nu vroiau sa ne strice seara c-o disputa)...Sau dupa ce s-au strins banii si-a venit timpul sa-i numaram,cum a-nhatzat ea boccelutza cu bani si mergea ca cocosul cu noi sa-i numere...(nu care cumva sa-mi bag vreo bancnota la chilotzi[:D][:D])...Atunci am fost la o fractiune de secunda de a-mi infig unghiile in freza ei;am preferat s-o rog pe nasa de cununie sa-i spuna ea sa nu mearga ca eu daca-i spuneam o si cafteam... Dupa care,ca sa puna capac la toate,dimineatza l-a oprit pe Flavius la carat oalele ei cu sarmale si cirnatzi la masini,timp in care (vreo 2 ore) eu am stat pe hol la restaurant in vesnica asteptare,am avut o tentativa de plecat singura acasa (esuata pt.ca era ianuarie, zapada cit casa,bani la mine ioc,ca nu-mi facusem rochia de mireasa cu buzunare...) care s-a terminat cu-n scandal monstru pe holurile hotelului(sa ma fi vazut cum fugeam pe-acolo cu rochia facuta mototol in bratze sa nu ma impiedic,injurindu-mi ca o birjaritza sotzul si tot neamul lui[:D][:D]) si continuat la soacra-mea in bucatarie...Atunci si-a dat ea seama ca de fapt nora-sa-i mai tare-n clantza ca ea si mai periculoasa [}:)]si si-a inceput actziunea de recucerire, iar sotzul eu ca famelia lui nu mai sunt mama si tata ci nevasta-sa...ca daca nuuuu,pa! ... Si ca sa nu-mi las mirifica povestire in aer si pe voi nesatisfacute [:)] va mai spun ca mi-am petrecut saptamina de miere (pt.ca sotzul meu a plecat imediat in State) schimbind comprese si administrind antibiotice sotzului gripat [:(].Binentzeles ca tot familionul lui care-a participat la actiunea "salvatzi oalelor cu cirnatzi si sarmale!"a stat la pat cu febra si durerei...A fost unica data in viatza cind suferintza cuiva mi-a dat o satisfactie... racoritoare[:D] Na ca v-am spus-o,sa stizi toate...eu nu-s egoista sa tzin povesti asa fromoase numai pt.mine..[:X] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#28
jiriro

jiriro
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 16:21

Fetelor, felicitari!!!! V-am citit "lamento-urile" despre mamele sotzilor vostrii sau asa cum li se mai spun...soacre. Acelea din voi care aveti baieti ce ziceti daca intr-o buna zi ati citi pe net ce spun propriile voastre nurori despre voi, despre copii vostrii? De ce nu va puneti intrebarea, oare mamele voastre cum sunt privite de sotii vostrii? De ce nu creati si un astfel de subiect? Daca vreti va povestesc eu cum am stat timp de 12 ani si inca mai stau cu soacra; daca sunteti curioase am sa va trimet un mail la fiecare, nu de alta dar nu as vrea ca sotia mea sau chiar soacra sa-mi citeasca consideratiile aici pe net. Cred ca majoritatea sunteti crestine, ati uitat care sunt perceptele ortodoxiei? Verbul a ierta, a iubi, etc. nu vad spun nimic? jiriro

#29
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 16:34

Am o veste proasta: soacrele nu pot fi invinse decit pe perioade scurte de timp, victoriile sint inselatoare si nu aveti cum sa puneti punct, definitiv unui razboi cu soacra. Este o copilarie sa credeti ca voi, cele care sinteti cu sotul vostru de, sa zicem chiar si douazeci de ani puteti sa il cunoasteti mai bine si sa il mani****ti mai usor ca ele care au mereu avantajul de a-l fi crescut "dupa chipul si asemanarea sa". Si asta in conditiile in care o mai faceti si pe bengoasele declansind conflict deschis. Nu veti spori decit ura si nervii soacrei care isi va ascuti mai bine limba...si isi va imbunatati metodele de atac. Va doresc succes, totusi indiferent ce metoda veti alege, nu uitati: cea mai buna metoda de atac nu e, totusi atacul!!

#30
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 16:39

quote:
Originally posted by jiriro
Fetelor, felicitari!!!! V-am citit "lamento-urile" despre mamele sotzilor vostrii sau asa cum li se mai spun...soacre. Acelea din voi care aveti baieti ce ziceti daca intr-o buna zi ati citi pe net ce spun propriile voastre nurori despre voi, despre copii vostrii? De ce nu va puneti intrebarea, oare mamele voastre cum sunt privite de sotii vostrii? De ce nu creati si un astfel de subiect? Daca vreti va povestesc eu cum am stat timp de 12 ani si inca mai stau cu soacra; daca sunteti curioase am sa va trimet un mail la fiecare, nu de alta dar nu as vrea ca sotia mea sau chiar soacra sa-mi citeasca consideratiile aici pe net. Cred ca majoritatea sunteti crestine, ati uitat care sunt perceptele ortodoxiei? Verbul a ierta, a iubi, etc. nu vad spun nimic? jiriro
Jiriro,nimeni n-a spus ca nu-s si barbatzii bine-venitzi la subiectul asta;si mamele de fete pot fi la fel de "diabolice". Personal am o mama care-si iubeste ginerele ca pe ochii din cap si de multe ori s-a certat cu mine ca sa-i ia apararea lui. Si da,imi sunt foarte cunoscute iubirea si iertarea;poate prea cunoscute uneori...Daca citesti ce-am scris la primul meu raspuns o sa vezi c-am precizat ca-n ciuda tuturor neintzelegerilor,i-am facut socritzei mele un loc in sufletul meu;mic sau mare??ce mai conteaza?!?!? Si da,vreu sa-mi trimitzi pe e-mail povestea ta...mi-ar place sa aud si-un punct de vedere masculin in problema asta! Astept!...Numai bine![:)] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -