Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Piersicute de iulie august ( 39 )


372 raspunsuri la acest subiect

#31
maria0408

maria0408

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:17

Fleur pupici lui Eric, bine ca a fost doar o speritura:))) Ana mea are un somn tare agitat si pana la doi ani am dormit cu spaima langa ea, fiindca si in somn sarea peste mine si cadea din pat))).

#32
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:37

Salutare dragelor,

 

Am trimis logo-urile pe email. Dac vreti sa ma ocup de tricouri si inscriptionare, sa-mi spuneti.

 

Fleur, nasol cu cazaturile. avem si noi 2 la activ: una cand eram exact langa ea si una noaptea in somn, cand am inghetat la auzul bufniturii si in secunda 2 eram jos langa ea. Ca si Eric, a plans mai mult de sperietura si in cateva secunde s-a calmat. Patul e f jos si la noi.

 

Ali, iti spun ce m-a invatat Ina, cand a fost Maya iritata. Metoda testata si de Roxy cu Antonica: Spalat bine cu apa si sapun (fara servetele), uscat prin tamponare, dat cu violet de gentiana, lasat sa se usuce, dat cu sudocrem. Nu ii mai pui pampers. Operatiunea o repeti dupa fiecare pipi. de kk nu mai zic :D. Sper sa-i treaca repede.

 

Maria, bine ai revenit, chiar le intrebam pe fete pe FB cand veniti ca parca ati stat cam mult.

 

Va pup!



#33
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:39

Maria, tare Ana ta de sarea peste tine :)))

A mea a cazut ca am atipit eu. Era in perioada cand eram bolnava, mi-era si rau, ma dadeam ca puiul la rotisor cand pe o parte cand pe alta ca sa suga...De obicei cand e ea la margine si suge, o lasa sa adoarama si apoi facem schimb de locuri. Atunci am adormit :(

 

Acum mi-am dat seama ca mai trebuie un logu cu Piersicuta de mai pentru Ada. Il pun pe al meu diseara sa faca.



#34
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:47

Maria, multumim [flo2] . Bine ati revenit din concediu, sunteti cu bateriile incarcate acum. Unde ati fost in Grecia? Cum a decurs calatoria cu avionul, ma intereseaza cum l-ati tinut pe Silviu, in brate sau pe scaun? Hai ca te-am bombardat cu intrebari.

 

Ada, frumoase locuri descrii, mi le imaginez, ca nu am ajuns inca pe acolo dar am auzit de aceste manastiri. Sper sa ne ajute D-zeu sa mergem si noi, chiar ma gandeam cate locuri din tara nu le-am vazut inca.

 

Ilenuta, imi place programul tau: targ de carte, cumparaturi. Felicitari pt cumintica ta. Si Eric ma insoteste la baie...dar nu sta cuminte...a trebuit sa ascund peria de WC si caut sa cumpar opritor pt capacul de la scaunul de toaleta.

 

Rocsy, multumim pt capitol, lasa culorile ca e ok si asa. Bafta Sofiei la gradi sa se acomodeze repede si sa fie sanatoasa sa o frecventeze mai mult. Prieteni isi va face cu siguranta.

 

Balanta, bine ai revenit, cred ca frumosii tai iti lasa timp doar sa respiri. Bine ca vei avea un pic de ajutor. Cum mai sta Eric cu probl. cu rinichii, sper ca e rezolvata sau in curs de.

 

Ali, pupam pe maraila, poti incerca mai multe creme pt fundulet, eu am una de la Klorane acasa si Weleda cu galbenele la gradi. Probabil s-a iritat ca a papat ceva mai acid (iaurt, fructe?). Felicitari ca te gandesti la soarta prietenilor lui Rafi si familiilor lor si bine ati revenit "acasa". Si eu am ajuns sa consider aici "acasa", de ani buni, si de cate ori vin in Ro, dupa scurt timp ard de nerabdare sa ma intorc "acasa".

 

Leti, urata patanie ati avut cu cainele, sper ca tatal tau si tu sunteti mai bine. Si eu cred ca a fost o reactie de protectie, dar pare f agresiv.. Animalele sunt imprevizibile. In locul tau l-as da, undeva la tara, la o stana ceva, oricum la o curte, sa "pazeasca" efectiv ceva (alte animale, etc).

 

Oli, multumim pentru logo, de-abia astept sa il descarc si sa dau la facut tricourile. Acu tre sa cumpar tricouri pt noi 2. Violet de gentiana la fundulet? Voiam sa-i mai adaug lui Ali ca si pudra de talc e buna, ocazional si lasat la funduletul gol, cat se poate. Cum e Maya, a trecut urechiusa?

 

Antonia, te-am lasat la urma tocmai ca sa subliniez si eu ca te admiri cum iti faci timp sa raspunzi fiecareia in parte si m-a emotionat cum spui ca apreciezi fiecare mesaj al nostru. Frumos!



#35
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:58

Despre progrese si mancare:

 

A inceput sa stea singur in picioare, isi desprinde manutzele si sta asa secunde bune. Pasi singur inca nu, mai merge cativa pasi tinut de o singura manutza. Din pozitia in fundulet sau pe genunchi, danseaza cand incepe muzica la radio sau la tv, un fel de tzopait.

 

Dimineata si la pranz papa f bine: mic dejun un bol cu cereale si fructe proaspat pasate(jumate de banana, 1 mango mic, 1 piersica sau nectarina), gustare lapte de vaca sau kefir, la pranz spanac cu galbenus si pilaf cu pulpa de pui (amestecate). Seara e mai haotic cu papa, in weekend noi mancam tarziu de pranz (3-4) si il punem si pe el la masa, ieri a papat jumate de bol de bors de miel.Apoi mai rontaie cate ceva, biscuite, prajiturica de casa, etc. Asa ca nu mai ajung sa-i dau gustarea lui: iaurt. La culcare uneori mi se pare agitat si atunci ne sculam la loc si-i dau gustarea. Ar trebui sa ma tin de un program mai strict de masa seara. Bea foarte mult apa, isi incepe si termina ziua cu "aba, ba", da pe gat cam 3 canite cu cioc pe zi.



#36
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 15:59

Fleur, da, tamponare cu violet de gentiana la fundulet, pe unde e iritatia mare. La Maya era nasol, parca era pielea pleznita.

Cu urechiusa, am incheiat antibioticul, prelungit la 10 zile. Mucioasa inca mai este. O chinui sa-i scot mucii sa nu mai ajunga la ureche. Inca mai da cu mana la urechiusa. Joi orl-ista ne-a zis ca timpanul e ok, dar inca mai are lichid acolo si are urechea infundata, de aceea o deranjeaza si da cu mana. A zis ca o sa treaca f greu. Poumaine face 3 saptamani :(

#37
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 17:46

Fleur, felicitari pt progresele lui Eric. Imi pare rau de cazatura, dar, cum ziceai, trebuie sa le experimentam si pe astea la un moment dat. 

Si Aurora danseaza stand in fund si mai nou vine cu gurita cascata sa pupe pe toata lumea. Vine in 4 labe sau in brate, nu pe picioarele ei. E tare scumpa cu gurita mereu cascata spre obrajii nostri. Azi a primit un Winnie de plus si l-a pupat si pe ala. :))

La noi programul de masa s-a stabilizat: la trezire un biberon de 150 ml cu lapte, la 10 fructe cu sau fara cereale, biscuite sau branza, la 13-14 masa da pranz, la 17-17.30 gustare in principal iaurt sau cereale si seara dupa baie un biberon de 300 ml lapte. Peste zi mai bea lapte cam de 2 ori, cand vrea sa adoarma. In functie de cum mananca mai bea cam 100-120 ml de fiecare data. Apa nu vrea decat cate o gura sa se joace cu ea si sa plescaie. Nici o canita cu cioc nu ii e pe plac, nici macar paharele de plastic nu o mai atrag. Cat de curand cred ca trebuie sa trecem si noi pe un mic dejun mai satios. 

Va pup.



#38
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 19:20

Salutare,

Pt cine vrea inscriptionare, costa 5 lei/buc, diametru 8-10 cm aproximativ.

Daca vreti si tricouri, sa-mi spuneti sapt asta, pana vineri, ca sa dau cda (la cele de bb dureaza 1-2 sapt, le importa din Spania). Eu de sambata plec in concediu si pana vin sa vina si tricourile si apoi le dau la facut.

Editat de Olivette, 03 iunie 2013 - 19:22 .


#39
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 21:28

Buna seara fetelor, va multumesc pentru aprecieri, sunteti foarte dragute :) Muraturica, multumim pentru cafea, eu mai beau si seara caci oricum beau decofeinizata. Adarev, cred ca e foarte simpatic Nectarel bronzat partial, lasa ca e bine, chiar citeam zilele astea despre vitamina D si importanta de a te vedea soarele tocmai intre acele ore pe care noi le evitam de obicei R_ocsy, multa sanatate iti doresc, sper sa-ti revii repede iar pentru Sofia numai zile insorite la gradinita fara imbolnaviri si sa-si faca multi prieteni Ali24 sa-i treaca repede iritatia lui Denis, cu siguranta este marait si din cauza asta, nu stiu ce sa te sfatuiesc vizavi de creme, noi am folosit pana acum cu succes bepanthen-ul insa drept e ca nu au fost iritatii serioase

#40
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 03 iunie 2013 - 21:42

Fleurdelise, bine ca nu a fost nimic grav, din pacate sunt inevitabile si cazaturile si oricat vrem noi sa-i ferim de ele tot se intampla si ca sa te inveselesc putin o sa-ti povestesc o faza draguta: un prieten de-al nostru de fiecare data cand pica copilul il intreba rapid inainte ca acesta sa apuce sa inceapa sa planga: ai gasit, ai gasit, ai gasit? Si asa de fiecare data isi pacalea copilul care nu mai apuca sa planga ca incepea sa se uite pe jos la ce ar fi trebuit sa gaseasca. Ei si intr-o zi pica copilul si se loveste bine de tot, imediat ridica capul plangand deja in hohote si printre suspine ii spune lui taica-sau inainte ca acesta sa mai apuce sa zica ceva, tati nu am gasit nimic...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -