Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (23)


274 raspunsuri la acest subiect

#251
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 10:47

mirabela sigur ca m-am gandit la asigurare medicala, mi tare teama sa nu se imbolnaveasca pe acolo..

cat despre vina de a pleca fara david exista, ar fi prima vacanta de cand avem copil si deja sa mergem fara el? poate mai incolo sau uneori o sa mergem uneori si fara el, dar acum nu..



#252
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 11:52

Oana, iar suntem pe aceeasi lungime ;) Nici eu nu concep un concediu fara Maya. Si al meu la fel. Inainte sa plec ma sunase unchiul meu si i-am zis ca plecam in concediu cu Maya si Dani. Si m-a intrebat daca o iau si pe mama. Se referea sa o iau ca sa stea ea cu copiii si sa simtim si noi concediul. I-am zis ca nu am nevoie, stam noi de Maya. Toata ziua ne minunam de ea: ia sa vedem cum merge pe nisip, ia sa vedem cum reactioneaza in apa, dar in colac? Dar in barcuta?
Eu ii inteleg si pe cei care au nevoie de pauza, nu judec pe nimeni, dar eu nu as putea sa plec fara ea.

Corina, nu ne plictisesti. :* E normal sa ai dubii mai ales ca tot greul e pe umerii tai :(

Atasat Maya pe valiza

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#253
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 12:53

Hello!

 

 

Intrasem repede sa las un link pt fetele, de fapt pt bebeii cu probleme de somn noaptea, dar m-a captat subiectul concediu cu copilul [;)] . Noi inca de la primul copil am inceput sa ne facem concediile cu el (avea Matei 10 luni cand am plecat prima data cu el la mare) si tot asa in fiecare an; practic nu am conceput sa plecam fara el,  chiar daca uneori nu a fost asa usor. Chiar si anul trecut cand nu am avut voie de la dr mea la mare (eram cu burtica si am avut unele probl.) tot am "fugit" fara sa ii spun la munte cateva zile cu tot cu copil [:D] . Cred ca depinde de constructia fiecarui parinte si de cum simte, exact cum spunea si Oana. Acum o sa experimentam primul concediu in 4! Abia astept [:D] Stiu ca nu va fi usor, dar sentimentul pe care il ai cand esti cu ai tai e unic [il]  si cand ii vad cum se bucura si rad amandoi ma umplu de energie pozitiva [pk] !

 

Hai ca m-am intins si am dat in alte emotii [batcap]

 

Asa deci sa revin: Stela, Kytana si cine mai are probl cu somnul copiilor, am gasit un articol despre somnul bebeilor de la o tanti somnoloaga autohtona care cica are si un site. Asta e linkul  http://www.totuldesp...eme-somn-copii, iar siteul il gasiti pe acolo. De fapt sunt trimiteri si la alte articole despre probl de somn.



#254
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 13:33

Ciao,

 

pe scurt ca sunt in criza de timp:

 

si eu sunt de parere ca e fain cu copiii in concediu si evident e mai greu ca inainte. Nu condamn pe nimeni care merge fara...ideea e , asa cum spunea Oana, sa fie amandoi pe aceeasi lungime de unda. Noi de ex iesim in fiecare saptamana 2 ore la masa seara in weekend fara Andrei, care ramane cu bunicii. Dar iesim si cu el in alte zile.  In concediu m-as duce cu el si fara mama sa il ingrijeasca .....dar asa suntem noi.

 

Eu nu il las la TV deloc. Nu dau drumul la Tv decat seara dupa 22 cand doarme el in alta camera; voi vedea cat pot feri.

Va pup ca am de strans si de facut manacare pana se trezeste.



#255
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 16:08

pupici mamici!

 

oli ce cumparati in afara de masa? bere, sucuri, fructe, etc.? sunt scumpe? mai papati ceva sau va ajunge masa de la hotel? unde mergeti la plaja? are hotelul plaja proprie? platiti sezlongurile?...scuze, dar vreau sa-mi fac o idee..

cand ai timp, net, chef si daca vrei, as avea nevoie de o oferta all inclusive, IEFTINA, la albena sau sunny beach din aprox. 20 august (cand mai scad preturile)...sau pensiune completa, nu stiu...si sa-mi spui daca-i contra cost  [:D]

merci  [pup]



#256
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 16:48

Fetelor va salut iin treacat.

 

Luca nu doarme, mai deloc. Ieri abia a dormit 2h toata ziua, astazi aproape 1h toata ziua. Azi noapte dupa primul somn de 4h s-a trezit din ora in ora pana la a03.00 cand a inceput sa se trezeasca din 30 in 30 min. Suntem terminati. M-am culcat si cu el in pat, i-am dat san la discretie, l-am leganat, plimbat, lasat singur. Nimic nu functioneaza. Am sunat iarasi la dr, avem programare luni. Chiar nu stiu ce este cu el...

 

Va rog spuneti-mi, voi cum ii mai adormiti? Nu ma lasa nici sa il iau in brate. Ma impinge si ma loveste. Sunt terminata de nesomn, dar mai mult sunt ingrijorata pt el. 

 

Va pup!



#257
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 17:22

Pana acum toate concediile au fost cu David, ideea era ca in afara concediului cu familia si copiii sa existe anumite iesiri in doi. Am vrut de multe ori sa facem city break-uri in capitale europene dar niciodata n-am avut curaj sa-l lasam. De cand e David l-am lasat un singur week-end cand am plecat la un curs si a fost tare nasol pt mine, pt el a fost ok ca a stat cu tati. Eu l-am crescut cu ideea ca doar eu stiu sa-i fac ce trebuie cel mai bine si nu prea a fost ok, nu l-am lasat cu nimeni si a avut probleme de adaptare la gradi. Psihologul mi-a zis atunci ca trebuia sa-l mai las cu altii sa se invete. De cand cu al 2-lea am devenit mai relaxata si-l mai las, a devenit si el mult mai independent si curajos, nu mai are frici ca inainte. Si pe Calin vreau sa-l mai las, poate n-o fi asa anxios ca David...
 
Nici la bunici nu-l lasam tot in ideea asta, de cand cu sarcina il mai las cateodata, o zi, maxim 2 in week-end, e fericit acolo ca petrece timp cu ei, face circuite cu bicicleta cu bunicu', pun rucsacul in spate si pleaca prin oras. Eu nu mi-am cunoscut bunicii si toata vacanta de vara stateam singura ca prietenele mele erau la bunici. Tin minte ca ma mai luau si pe mine cateva zile si am amintiri f frumoase, si acum imi amintesc gustul de varza dulce facuta la soba si placintele cu branza facute de bunica ei... eram cea mai fericita cand ma lua si pe mine... 
 
Am fost azi la injectia cu vit D, a fost bine, a plans cu lacrimi mititelul... Mi-a zis sa-l duc la mare, sa stea la soare si o sa se mai fixeze calciul. El este inca in urma cu dezvoltarea din cauza anemiei+lipsa calciu. A fost simpatic David, intrase si el in cabinet si cand sa-i faca injectia, ii spune dritzei: "Imi pare rau dna dr dar trebuie sa ies pe hol, nu pot sa-l vad pe fratele meu cum sufera". 
 
Si alta faza, iese singur afara si a disparut din fata blocului, eu l-am cautat diperata si l-am gasit undeva unde in spate unde n-are voie, l-am certat, i-am explicat ca l-am cautat, m-am panicat si ce se poate intampla, sa nu mai faca asa ceva... la care el "mami, sa nu te ingrijorezi, ca nu dispar nicaieri, eu am familie, am responsabilitate, cum sa plec asa si sa nu ma mai intorc???"...


#258
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 17:43

Corina, chiar nu mai cheltuim mare lucru. Pe mancare in nici un caz. Poate cate o inghetata pt Dani (1-2 leva; 1 leva=2.5 lei). Bere nu bem, dar am vazut in magazine pe langa plaja la 1.55 leva/sticla. Apa la 1.5l costa 1-1.20 leva; sucuri la 2l (cola, pepsi, lipton) = 2.9-3.5 leva.
Cel mai mult cheltuim pe prostii de distractii pt Dani: film 5D (12 minute) = 5 lv; sling shot (o bila mare care te arunca in aer cam 50 metri) = 25 lv; montagne ruse = 10 lv si alte chestii distractive; magneti = 1-3.5 lv.
Zi-mi ce preturi te mai intereseaza si ma uit prin oras si iti zic.
Hotelul nu are plaja proprie (este cam la 2-300 m de plaja), mergem pe plaja publica. Sezlonguri nu am luat pt ca stam cam 1h pe plaja dimineata si cum Maya misuna, stam dupa ea. Avem o umbrela mare la noi. Majoritatea timpului stam la piscina - mi se pare mai comod. Dani sta in piscina sau pe la tobogane, nu trebuie sa stau pe malul marii si sa tip la el sa nu se duca la apa adanca, noi stam pe sezlong, Maya face si ea nani pe sezlong si e si umbra de la copaci, pe langa umbrela. Pe plaja sunt doar umbrele si nu ma incanta cat protejeaza. Plus ca e mai comod sa mergem in camera sa o spalam de kk. Plus ca pt la plaja ar trebui sa caram jumate de casa dupa noi: umbrela, prosoape, saltea, barcuta, geanta mea, geanta Mayei...
Pensiunea completa e ok pt noi. In rest nu mai dam bani decat pe apa (eu) si sucuri (baietii). Fructe am mai luat de la masa si le mananc eu, ei nici nu se ating de ele. O sa ma uit sa vad ce-ti gasesc si vorbim pe fb.
Mergem la masa. Pup

#259
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 17:49

Mirabela, demential Daviducu tau! :*

#260
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 17:54

KYTANA, noi mereu il adormim in brate. NU culcat, el sta "in fund" pe mana noastra, si eu il legan sus-jos, usor. Sotul il tine putin altfel.  Uneori si Stefan ma impinge, dar nu e suparat, el vrea sa se uite, ma mai "pupa" pe umar, pe cosul pieptului... se joaca.

Ma gd ca voi incercati si sa-l faceti sa adoarma singur, cu suzeta etc. Poate ar merge sa folositi cam aceeasi metoda mereu, sa stie la ce sa se astepte. Am auzit ca sunt copii care prefera sa fie in patut si nu in brate; al meu prefera bratele, sa ne simta, sa ne miroase etc.

 

multa sanatate si putere!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -