Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (23)


274 raspunsuri la acest subiect

#241
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 21:53

CORINA, eu as vrea sa merg in excursie. Eu personal nu as merge cu autocarul, ca mi-e rau tare in masina (si mica, daca nu stau in fata sau cel mai bine, la volan), asa ca as merge cu masina mica. 

Altfel... si in autocar se poate plimba pe culoar, daca se agita va ridicati in picioare cu el in brate si-l leganati, mai vorbeste si el cu altii pe acolo. PLUS, autocarele fac pauze la vreo 3 ore, de obicei la popasuri cu bai ca lumea, locuri de mancat, deci e ok. Mai ales pe distante lungi stiu ca sunt si autocare cu bai mici, tv.

Problema cred ca e comunicarea, de fapt. Incearca sa-l faci pe sot sa spuna ce il sperie/ deranjeaza de fapt. Cred ca ii e groaza ca va trebui sa aiba si el grija de David, ca va plange si nu-l veti putea calma etc. Presupun doar... Eu cred ca asta e o ocazie ca dl. sot sa se mai responsabilizeze si asta e inca un motiv pt care as rvea sa merg.

 

acum... tu stii cum este el! Daca tu crezi ca va fi cu fundu'n sus si te vei enerva... tu decizi daca mai vrei sa mergi. In saptamana asta de concediu veti fi impreuna 24h din 24, plus drumul lung si daca nu sunteti uniti ca sa faceti fata lui David, atunci va fi greu si nu stiu cat de relaxant.

Oricum, as incerca sa comunic cu sotul.

 

bafta si sper sa bei ceva fancy pe plaja si sa te invidiem  [:)]

te pup!



#242
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 22:00

OLI, Maya e o scumpete... imi place mult cum e ea bolfotzica... Bucurati-va in continuare de vacanta!

 

CARINA, nu stiu... eu as merge la medic, nu sunt adepta tratamentelor dupa internet / prieteni etc. Sanatate multa!

 

Stefan e tot mucos tare, dar am avut o noapte decenta. Azi e bine, tot are ore cand e mai caldut, dar 37+, nu prea sus. Sa vedem, sper sa fie ok.

 

somn usor!



#243
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 05:54

buna dimineata!

 

pt Corinuka si partial comentat la ce i s-a raspuns pana acum - de la Cluj la mare in Grecia sunt peste 1000 km, cam 1500 km (de verificat exact cat e usor pe www.viamichelin.com) - eu am fost din Bucuresti la Salonic cu autocarul (plus de 2 ori in Franta) si e cel mai greu mod de calatorie din perspectiva mea - e loc mai mic si decat in avion in scaun si chestia cu plimbatul pe culoar (care e f mic!) cu copil atat de mic si microbi de la minim 50 de alte persoane sincer mi se pare SF. noi mergem din 2007 numai in Grecia cu masina si facem cu masini performante minim 9 ore din Bucuresti la 900 km - faceti socoteala ce inseamna din Cluj, si ca sa stai numai 6 nopti acolo... sincer mi se pare mult prea obositor. si pauzele alea la 3 ore sunt strict de mers la toaleta si 5 minute dezmortire, nu va inchipuiti ca se va relaxa si dezmorti pe bune bebe - mai ales ca poate el doarme atunci. eu tocmai am fost in Franta in mai cu el, pe avion plus TGV (cate 3 ore fiecare) dar per total conditiile sunt mult mai usoare nu mai pun ca durata drumului totala a fost mai mica decat ce va asteapta pe voi Corinuka. iar cand mergem acum in Grecia si pt 9 ore vom pleca seara la 22h cand adoarme de obicei Matei ca sa nu il chinuim cu drumul (si la intoarcere la minim 19h daca nu reusim sa ne ducem chiar spre 22h ca trebuie sa eliberam si noi camera pe la 14h max.) - si stam 16 zile, nu 6 zile, intre aceste 2 drumuri. cu fetita am facut la 2,5 ani tur de 3600 km in Europa cu masina personala (3 saptamani) dar fiecare bucata de drum am impartit-o sa ii fie cat mai usor, plus ca ne opream cat doream noi etc, la fiecare oprire stateam minim o zi acolo si vizitam (mai putin de la Bucuresti la Budapesta, prima vizitare a fost la Budapesta dar am dormit o noapte la Oradea). asta ca sa nu credeti ca sunt vreo incuiata si mega-speriata, sunt chiar foarte curajoasa la plecat cu copiii dar nu se poate chiar in orice conditii...



#244
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 06:02

azi sunt in forma si imi incalc principiile cu sfaturi si pilde :)

 

si eu am fost foarte impresionata de povestea Mirabelei (mi-au dat lacrimile) si vreau totusi sa incurajez toate mamicile ca daca vrei altceva se poate - pentru ca la mine fata mare acum are 14,5 ani nu m-am confruntat cu atatea probleme cu prostii de mancat, am avut si noroc ca la gradi si scoala ceilalti parinti aveau cam aceleasi principii de mancat sanatos si atunci nu s-au simtit nici unii dezavantajati. am luptat insa cu televizorul - probabil stiti ca studiile recente arata ca autismul, sindromul atentiei deficitare si tot felul de probleme ale copiilor sunt intr-o mare masura datorate si faptului ca parintii si/sau binele, bunicii etc. ii lasa cu orele la TV. eu nu am lasat-o deloc pe fata cea mare pana la 3 ani, desi stiu ca bona o mai "scapa" din cand in cand (nu mult totusi) insa de la 3 ani am inceput sa o las sa se uite la cartoon Network si similare 1h - 1,5h pe zi seara. si a inceput fata mea sa aiba cosmaruri cu ce vedea acolo, sa ma intrebe tot felul de chestii ca nu intelegea de ce aia se bat, sunt rai unii cu altii etc. (postez sa nu pierd si continuam)



#245
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 06:13

asa ca am renuntat complet la cablu, ca sa nu zica a mea fata ca noi ne uitam si ea nu are voie, si nu am avut cablu de loc de pe la 4 ani ai ei pana la 8,5 ani ai ei. i-am cumparat numai DVD-uri cu filme pe care stiam exact ce e si ne uitam numai impreuna (cel putin prima data cand le vedea).

absolut toti prietenii mei sau cine a aflat de asta au zis ca sunt total nebuna...

 

evident fata mai venea periodic cu miorlaieli ca se uita colegii de la gradi/scoala la nu stiu ce serial la, de ex, Disney Channel, dar am reusit sa trecem peste cu vorba buna si alte recompense (de ex. ii luam altceva ce ii placea si consideram eu ca e mult mai ok) fara sa se considere frustrata. si acum cand e mare nu ii pasa de TV, se uita numai la chestii faine tot asa pe DVD sau laptop, si nu considera ca i-a lipsit ceva (poate unele din voi aveti experiente cu parinti care va refuzau chestii si nu ati uitat nici pana in ziua de azi, si intelegeti mai direct ce vreau sa zic...)

 

si daca tot am tinut aceasta tirada despre "se poate daca vrei" sa va spun si ca pana la trei ani nu ar trebui sa stea DELOC la TV, iar DVD ca in povestea mea max. 30 minute pe zi (mai mult abia dupa 3 ani) si numai cu mama/tata langa el si sa i se povesteasca ce se intampla acolo (chiar audio este in romana ei de fapt nu pot urmari povestea ca noi).

 

sper sa nu va suparati pe mine ca am fost prea sfatoasa azi...

 

pupici si zi frumoasa!



#246
carinablanca

carinablanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 07:53

Buna fetelor,

 

Corinuka, multumesc de raspuns. Am fost azi dimi la farmacie si am luat Amoksiclav (eu inteleg ca e o Augumentin dar produs de alta firma). Chestia e ca nu am stiut de care sa iau ca era de 1000 si de 625. Pana la urma am luat de 625 ca am zis ca daca e cazul sa iau doza de 1000 atunci pot sa iau 1 tablet si 1/2 dar chiar nu stiiu care e recomandat in timpul alaptarii, doza de 1000 sau cea de 625.

 

Medic nu prea am la cine sa merg ca doctorita mea de familie nu e de incredere. Mai bine ma informez de pe net decat sa merg pe mana ei. Iar pe doctorita copiiilor atat am sunat-o in ultima vreme cu racelile lor ca mi-e si jena sa o mai sun acum si pentru mine.

 

Daca a luat cineva AUgumentin in timpul alaptarii si isi adduce aminte doza va rog sa ma ajutati.

 

Pupici



#247
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:42

'neata!

 

gabi ai mare dreptate!!!! chiar i-am spus-o, i-am zis ca se gandeste la el, nu la copil neaparat...lui ii e jena si cand mergem in supermarket si david incepe sa planga...v-am mai spus, vine de la munca si sta 10-15 minute cu david...de multe ori ii spun "asta nu inseamna sa te ocupi de copil"...in minivacanta de 1 mai cand am fost la ai mei, dupa 2 zile mi-a zis ca-l oboseste david...sigur ii e groaza de "copil mic non-stop"...ieri chiar mi-a propus sa-l lasam pe david acasa si sa mergem doar noi...dar eu nu vreau, oricum n-aveam bani sa-l duc undeva, nu m-as duce fara david! acum avem un copil, nu-l poti da la o parte cand te deranjeaza...

 

offf fetelor, sper ca nu va plictisesc...

 

anamaria am retinut si ce-ai spus tu si altii, stiu ca nu-i usor...si habar n-am daca as face fata...dar daca nu-ncerci nu stii...si de-acum incolo vom merge cu david peste tot, doar de-aia l-am facut!...habar n-am, balanta e 50%-50%...

 

carina augmentin eu am luat dupa ce-am nascut, dar trebuie de 1g si se iau 2/zi, cate o tableta la 12 ore...cel de 625 e pentru copii...

 

david a dormit iar toata noaptea, culcat la 22 si trezit la 7,30...ziua eu ii mai pun televizorul pe duck tv, il pun pe jos, in premergator cate putin...tot timpul vrea sa faca altceva...

o zi faina s-aveti!



#248
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:54

Carina poti lua de 1000, ala e pt adulti. De 625 i-am dat lui David recent, acuma nu mai tin minte doza axacta la el, dar vezi pe prospect. Dar 1000 e sigur bun. Dozele nu difera in alaptare, trebuie sa fie eficiente sa eradicheze bacteria. Sanatate multa!

 

Of Anca nu se mai termina si la voi odata...

 

Corina nu uita sa iei in calcul asigurarea medicala si nu ma refer doar ca tre s-o faci, ci efectiv cum se rezolva in caz de o boala efectiva la bebe. O sa ziceti ca-s obsedata de subiectul asta dar 3 ani la rand David se imbolnavea in concediu si is patita rau, timp, bani pierduti si concedii ratate. Eu acum oriunde plec imi fac asigurare storno in caz ca se imbolnaveste vreunul si nu mai pot pleca, sa pot recupera banii.

 

Anamaria multumesc de incurajare, ma bucur ca ne spui toate astea si nu te mai scuza, noi chiar asteptam sfaturi si nu se supara nimeni, in fond de asta intram aici. Bravo tie ca ai avut curaj sa faci asta, eu de multe ori as fi mai drastica dar sotul meu nu e asa si tre sa gasim un echilibru. Despre tv, asa este, total de acord, insa noi am gasit alte solutii, ii dam ocupatie, merge la fotbal, iese afara, mai vine un prieten la el, etc. Mai nou ma ingrijoreaza ca sta mult pe pc si se uita la filmulete cu faze/miscari de forbal, sa le invete si el si apoi sa impresioneze lumea. E pasiunea lui. In rest nu exagereaza cu nimic. Pe Calin nu-l las deloc la tv si nici David cand era mic nu se uita. Nici noi nu prea ne uitam. Asta cu mancarea ma doare ca e jale ce tampenii putem inghiti... si ieri vbeam cu o mamica de la scoala de incidentul respectiv si a zis f mandra de ea ca copilul ei mananca dimineata si la scoala ii da prostii ca e desertul lui... ce sa-i faca... bun si un fruct nu e bun? Li se da oricum laptele, cornul si un mar si ei joaca fotbal cu marul de ex. in pauze... al meu il aduce acasa dar el mananca fructe la greu oricum. In fine, el a inteles dar e bulversat saracul de ce se intampla. Vad ca nu mi-a mai cerut de atunci sa-i cumpar. 



#249
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 10:11

Kytana nu se pune problema sa-i dai fier fara analize, eu asa as face. 

 

Corina nu e bine sa te simti vinovata daca pleci fara copil. Uneori e bine sa mai iesi din decor. Nu ca as face eu asta ca nu am conditiile necesare, dar nu e de judecat. AM o colega care merge tot timpul in concediu cu familia si mai merge o data doar cu sotul si lasa copiii cu bunicii. Nu vad o tragedie in asta, au o relatie f frumoasa si se ocupa si de ei. Bine dar isi permit sa aiba mai multe vacante. Din pacate cand apar copiii, uitam de relatia de cuplu si nu ne mai vedem pe noi. Si eu ma simteam vinovata cand pleaca David la bunici, mai ales pe faptul ca simteam un respiro pt una-doua zile si nu mi se parea normal. Cu timpul m-am obisnuit si e bine si pt el si pt noi. Sper sa nu-mi sara lumea in cap sa zica ca de ce ai facut copilul, etc. ca nu de asta vorbesc. Nici eu nu fac asa dar apreciez pe cei care reusesc sa mai iasa ca si cuplu.



#250
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 10:43

Asta e un subiect spinos de discutie cu ''concediul dupa copii''

Eu cred ca cel mai important e ca parintii sa fie pe aceeasi lungime de unda. Adica noi (eu si al meu) suntem la fel: copiii merg cu noi. Cunosc cupluri care lasa copiii undeva si pleaca doar ei. Daca asta ii face pe ei fericiti si sunt ok cu treaba asta, ma bucur pentru ei. Adica important e sa nu fie unul hais si unul cea. Daca trag, sa traga in aceeasi directie....

 

Nu mi se pare totusi normal nici extrema ''avem copii, dar abia asteptam sa scapam de ei si sa ii mai lasam la bunici''. Stiu si un astfel de cuplu care isi face cate o vacanta pe luna (isi si permit) pe ideea ca bunicii nu ar sta a la long cu copilul, ci doar cand parintii sunt plecati. Asa ca ei isi tot ''fabrica'' concedii ca sa ramana singuri.

 

Eu am descoperit recent ce imi zicea mama ca a trait cand ne-am marit noi si nu mai mergeam in concedii cu ea. Eram cu David la o terasa pe faleza, ne savuram micul dejun, si mi-au lipsit enorm Sophia si al meu (care erau in masina, la 200 de m, pentru ca Sophia dormea si nu vroiam nici sa o trezim si nici nu o puteam lasa singura in masina). Si era asa frumos, soare, nici prea cald nici prea frig, marea, pescarusii, ca mi-a lipsit acut senzatia aia de ''ce bine era daca erau si ei aici sa vada'' (nu ca nu ar fi vazut intr-o juma de ora cand se trezea Sophia, dar chiar m-am simtit cumva ....neimplinita atunci. Chiar daca era frumos dar era frumos doar pe jumatate.

De aia zic ca daca va credeti ca mine,mai bine mergeti cu ei...eu nu inteleg mamele care pleaca si toata ziua sunt pe telefon sa vada ce face copilul, daca a manca, daca s-a culcat, daca ii e bine. Si nu le prieste nici lor concediul...atunci de ce se duc fara copil?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -