Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (23)


274 raspunsuri la acest subiect

#261
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 18:16

Gabi, de cand am venit in Anglia am folosit mai mereu aceeasi metoda: pus in patut, dat drumul la carusel si la white noise, mangaiat un pic burtic/cap dupa caz, folosit foen in caz de urgenta. Dar acum noaptea/ziua nu se mai linisteste deloc. Tipa/plange si nici in brate nu se linisteste,  insa este singura varianta de a il mai linisti...Suzeta a acceptat-o doar vreo luna. Nu are nici jucarie preferata sau paturica, nu mai adoarme nici la san.  [zirea]  Chiar nu imi dau seama unde gresesc...



#262
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 19:03

Nu trebuie sa crezi ca gresesti undeva... asta nu te/va ajuta cu nimic, doar amplifica frustarea si creste neincrederea in fortele proprii. Inteleg totusi de ce gandesti asa, mi se intampla si mie.

DAR cand se intampla, ia-l in brate desi se zbate, incearca sa respiri adanc si spune-ti ca ceva il deranjeaza; vorbeste cu el bland, spune-i ca-l intelegi ca e suparat, ca incerci sa-l ajuti. Am observat ca il ajuta sa-i si vorbesc, nu doar sa-i cant, sa-i shashai. Dupa tonul vocii isi da seama ca esti cu el, nu e doar o masina care turuie la fel (precum white noise, de ex.), si se linisteste.

 

ca o paranteza... poate face urat de la white noise. e doar parerea mea, si sa-ti explic. Am incercat de cateva ori sa-i pun foen sau de pe youtube. N-a mers... Intr-o zi a pus cineva un link cu o locomotiva, ceva gen tren si muzica... am pus si in nici 5 minute s-a linistit si a si adormit. Vreau sa spun ca m-am speriat EU de-a binelea! Nu mi s-a parut normal absolut deloc. PLUS ca imaginile erau de la sedinte de hipnoza etc., de prin anii '20, asa parea. Deci m-am speriat, si am inceput sa ma intreb daca o fi normal sa folosesc zgomote din astea; daca ii afecteaza creierul, cumva? Stiu ca se foloseste destul de mult in occident, cu ceva gen apa de izvor curgand sunt de acord, dar majoritatea imi dau fiori cand le aud. Stiu ca bebelusii au alte repere, dar...

Am mai incercat apoi de vreo doua ori acelasi zgomot alb, cu locomotiva si n-a mai mers, tipa si se agita f tare. Am incercat doar ca sa vad daca intr-adevar functioneaza, dar nu l-as fi folosit iar pt ca incepusem sa ma intreb daca e ok. Nu vreau sa fac experimente pe copilul meu.

 

alta idee... sper ca nu te dau peste cap.

te pup si sper sa aveti o noapte acceptabila.



#263
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 19:05

Kytana, te rog sa crezi ca incerc sa te ajut. Ma gd ca poate te ajuta sa citesti o parere (nu o acuzatie), nu ca oi fi eu experta. Dar nu esti singura, si sunt sigura ca multe fete sunt alaturi de tine, chiar daca nu raspund. Eu de multe ori nu ziceam nimic ba din lipsa de timp, ba pt ca nu stiam ce sa te sfatuiesc.



#264
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 20:55

Kytana - Andrei nu adoarme in patut. Am incercat orice: carusel, mangaiat pe cap 30 minute, suzeta, animalute langa el, cu white noise a mers in primele trei luni, acum nimic  nimic...asa ca nu mai incerc. La 21.30 adoarme la san si il pun in patut, la 2.30 nu accepta suzeta, nici carusel, nici tinut in brate, doar san. La somul de dimineata si de amiaz suzeta, tras draperie, ma intind langa el si adoarme.

Uneori ii pun muzica incet: cantec de leagan de la Narcisa Suciu, cred ca chiar tu ai recomandat-o candva. Uneori ii cant eu un elefant se legana, podul de piatra etc...

 

Nu cred ca gresesti in nimic, cred ca ai un bebel mai greu de consolat...isi revine el.  imi pare rau ca esti asa obosita.



#265
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 21:27

oli merci de info...mai vb pe fb sa nu plictisim fetele..

kytana imi pare rau de ce citesc, nu-nteleg nici eu de ce nu doarme bine luca...stiu ca tu nu gresesti nimic si stiu c-ai incercat orice...sper ca medicul la care mergeti sa v-ajute ( e ceva fiziologic?) si puiul sa se linisteasca si sa doarma..

 

david a avut perioade, in primele luni aveam impresia ca nu doarme deloc...apoi s-a linistit nitel, dup-aia cand am inceput relactarea iar se trezea des, apoi a urmat perioada cu trezit des, urlat, intors pe burta si stat in cap, a trecut si aia, acum doarme relativ bine...se mai foieste, invarte, incepe a planga, dar se linisteste, cu suzeta sau fara...eu am incercat diverse sunete sau aparate cand era mic si colicos, dar n-a functionat nimic..

 

la noi adormitul se facea in carucior, cu suzi si tv pe desene cu muzica...huta-huta de cateva ori si adormea (in perioadele bune)...imi adoarme si in brate, leganat si shashait la ureche...uneori se smuceste, se-nvarte, dar cedeaza si se linisteste daca-i obosit... mai doarme afara in carucior...uneori adoarme singur, nu vrea altfel si il pun pe perna pe canapea, se-nvarte de cateva ori apoi capituleaza si-l mut in patut...

 

dar nu doarme mult....azi s-a trezit la 7,30 a papat laptic, apoi fructe cu biscuiti la 11,15, apoi am iesit afara si a dormit o ora jumate...asta i-a fost tot somnul pe ziua de azi...are zile cand are 2 somnuri, in general cand se trezeste mai repede (6-6,30), dar nu-i o regula...

sper s-aveti o noapte mai buna!



#266
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 21:56

Corinuka - in poza e David? Daca da de unde ai costumul????



#267
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 22:06

e david, dar poza e "trucata"  [:)] , i-am pus doar fata acolo...pe dorna baby l-am gasit.



#268
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 22:20

Ha ha, merci de pont.



#269
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 15 iunie 2013 - 08:07

Buna dimineata,

eu iar raman de caruta din cand in cand :(, incerc acum sa recuperez. Sper ca sunteti cu totii bine, mamici si copilasi.



#270
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 15 iunie 2013 - 08:31

Corinukaaaaa, felicitari pentru excursie! Bravo! Sa    va bucurati de ea. Ma bucur pentru tine de parca merg eu in excursie hahaha.

 

In privinta gustarile de la scoala ce sa spun, le trag si eu cu fetele, ca doar fiecare clasa cred ca are copii fun kubetii si alte minunatii de genul asta. Eu m-am socat cand am dus-o pe Daria intr-o dimineata pana in clasa si la ora 8 dimi era o fetita care manca cu pofta dintr-0 punga de chips uri. Pai la ora 8 trebuia sa fie manance un sandvis nu chips uri, cred eu. Si mie mi-au spus fetele de multe ori ca lor nu le dau bani de toate prostiile, in cl a 2 a sunt copii care au frecvent bani in buzunar si cumpara de la chiosc tot ce isi doresc, numai chestii sanatoase nu.

Anca2B, ai dreptate, totul pleaca de la parinti.

 

Norma, la varsta asta pentru cat timp e valabil pasaportul? 3 ani sau 1 an?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -