Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Piersicute de iulie august ( 38 )


348 raspunsuri la acest subiect

#21
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 20:10

Cum fac spanacul si papa Eric f bine:

 

Il fierb 10 min, scurg (nu pastrez zeama, de frica nitritilor sau cum se mai cheama). Inabus in tigaie o ceapa mica tocata fin si la sfarsit jumatate catel de usturoi (cu f putin ulei si o canita de apa). Torn in tigaie si spanacul taiat grosier dupa ce a fiert si s-a racit. Acopar cu un capac si las sa se inabuse bine iar la sfarsit adaug 1-2 linguri de smantana. Merge si cu lapte dar iese mai apos. Deci, fara faina.

 

As mai face si la cuptor, ca un sufleu, piureul de mai sus cu un galbenus batut si un pic de cascaval deasupra, dar niciodata nu am timp.

 

Muraturica, esti modesta. Sa stii ca gospodinele adevarate sunt cele care fac bine retetele simple. E doar chestie de exercitiu.



#22
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 20:38

Mersi Fleur si de reteta de spanac si de compliment.

Eu am pui de tara si nu se zdrobeste ok cu furculita, sau cel putin mofturila isi face greata. Pestele cred va fi ok, dar nu i-am dat inca. Urmeaza cred, sapt viitoare.

Va pup, Noapte buna.



#23
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 21:13

Salut !

 

Fleur : Natalia e lipicioasa de cand s-a nascut, cum o pun in bratele altcuiva urla ca din gura de sarpe, daca dispar din raza ei vizuala e jale si in proportie de 90% sta in apropierea mea la maxim un metru departare.

Cu olita nici nu imi bat capul, e mult prea devreme dupa parerea mea, abia dupa un an si 3-4 luni voi incerca.



#24
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 21:42

Buna seara dragelor, Lorenaflore, si noi suntem tot la capitolul dependenta de mami, cand nu ma vede plange de rupe, nici la toaleta nu pot sa merg fara ea, de unde comanzi seminte? Ali24 si eu am impresia ca pitica nu se mai satura doar cu fructele de dimineata! Trebuie sa mai inventez ceva. Si eu alaptez si am inceput cura lui Ilenutza, am slabit pana acum 2,5kg insa nu am reusit sa o respect intocmai :(, oricum pentru mine este foarte bine si acestea ca s-au dus Rocsy, felicitari pentru kilograme, te invidiez ....

#25
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 22:07

Fleurdelise, si piersicuta mea se ridica pe picioarele mele, Sa va fie de bine ciresele, eu pe olita am pus-o deocamdata doar imbracata de cateva ori, sta cateva minute pana o termina de studiat. Ca si gustari intre mese de regula ii dau legume sau fructe la mana, inca nu am gasit niste biscuiti care sa-mi placa, ii mai dau rondele de orez si ma gandesc in weekend sa ii fac niste saratele cu chimen macinat si putin cascaval, insa o reteta modificata cu faina integrala si doar cu galbenus. Eu folosesc mazarea congelata pentru pitica. Vera felicitari pentru taierea motului. Muraturica si noi suntem fan iaurt si mazarea verde ne place si cu carnita si cu hrisca iar cu blenderul avem acelasi inconvenient, voi trece si eu la pulpa in loc de piept sper sa fie mai ok. Din ce vad pustii vostri patruleaza in 4 labe prin toata casa, voi ii acompaniati in plimbarile lor sau ii mai lasati si singurei in zonele safe? M-am gandit sa-i dau piticei masline maine... Am gasit nesarate, sa vad de i-or placea Trebuie sa caut si eu la lidl branza quark poate gasim si la noi

#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 22:43

Din ce vad pustii vostri patruleaza in 4 labe prin toata casa, voi ii acompaniati in plimbarile lor sau ii mai lasati si singurei in zonele safe?

 

Stau cu ochii pe el ca pe butelie ca trage de tot ce prinde. Nu exista zona absolut safe in casa din puctul asta de vedere, desi am baby-proof cat am putut (incuietoare la cuptor, protectii la prize si cam atat). Trage de fire, de cartile din biblioteca, de orice e pe noptiere (am desfiintat veiozele), de cosurile de gunoi (avem cate unul in fiecare camera pt hartii etc si unul la bucatarie- cu capac, se ridica sprijinit pe el si mai nou il deschide). Eu as vrea sa-i pun bariere la bucatarie (e deschisa) ca acolo mi se pare cel mai unsafe loc sa umble singur. Noi avem un holisor ingust si lung paralel cu bucataria si ala cred ca-i singurul loc unde-l las singurel (dar cu ochii pe el).

Poate fetitele-s altfel, al meu si toti baieteii de varste apropiate pe care I-am vazut asa sunt, duracelli si nazbatiosi...

 

Noapte linistita!


Editat de Fleurdelise, 13 mai 2013 - 22:52 .


#27
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 23:46

Va multumesc mult ptr raspunsuri. Anto EU il mai Las catva si fara mine dar in general e rafi prin zona si mai are grija de el. Fetelor stiti ca azi e un eveniment important la noi?prima piersiucuta"eroul nostru"-nectarel dragonel implineste un anisor...a trecut asa de repede...nu pot sa cred...imi amintesc acum emotiile si stresul pe care le am simtit toate...imi amintesc cum stateam cu sufletul la gura sa aflam vesti bune... La multiiii aniiii fericiti si sanatosi alaturi de frumoasa ta familie.pupici multi multi multi.. Imi pare rau ca nu am emo...sa pun niste majorete...)))iar la mamica un buchet imens de flori

#28
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 06:05

Neata. Va las cafea, tort si un mare Multumesc din partea lui Nectarel. Nici nu-mi vine sa cred ca acum un an , eram disperata ca nu stiam ce va fi si toate va rugati ca Nectarel sa fie bine.Azi s-a facut ditamai baietasu. Va multumesc din suflet fetelor si va doresc numai sanatate.

#29
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 06:09

neata
LA MULTI ANI NECTARIE !
Multa sanatate si tot ce iti doresti !

#30
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 06:15

Buna dimineata.

La multi ani fericiti pentru Nectarel. Nici mie nu imi vine sa cred ca prima noastra piersicuta a facut deja un an. Parca numai ieri stateam cu refresh-ul sa aflu ceva de Ada.

Cat de curand incep si restul aniversarilor. Incredibil cat de repede trece timpul.

Anto, cum zice Fleur, cu ochii pe ea ca pe butelie. Trage tot ce prinde. Se catara pe orice, inclusiv se tine de manerele de la usile de dulap (am niste dulapioare joase) care ii pot veni in fata. Eu o mai pun rar in premergator, dar nici acolo nu o pot lasa nesupravegheata ca se intine ea sa traga de ceva. Dar cand e acolo macar mai pot sa stau sa imi trag sufletul.

Fleur, nu stiu alte fetite, dar si a mea e duracell. Nu ar sta locului o clipa si are o rapiditate....Da, cataratul pe picioarele mele e noul sport preferat.

Am emotii pe sambata cand mergem la o nunta in alta localitate ca mai nou e foarte dificila la somnul de seara. Daca pana acum gata laptele si facea nani singurica acum are nevoie de companie si mangaieri pana adoarme. Plus ca are preferinte. Seara il vrea mereu pe tati si daca pleaca din camera e jale.

Va pup.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -