Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#21
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 01:53

Selene, eu cred ca microbii din rahatul ala de caine sunt mai bleah decat microbii tai...
Dar imi dau seama ca faci asa incat sa te simti confortabil si nu poti altfel, sa zic asa.
Noi nu ne facem atatea griji, dar o fi si mentalitatea aici mai altfel, nu stiu. Si ai mei parinti aveau idei din astea (totusi nu asa extreme [:D] )cand am nascut prima data, insa pe mine m-a luat rasul si am pus-o pe seama varstei (lor). Oricum, s-au relaxat si ei, vad.
Cel mai important: "leben und leben lassen", cum se zice pe aici - traiesti si lasi si pe altii sa traiasca (cum vor). Corect?


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

#22
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 10:39

Citat:
citat din mesajul lui coraly
Pai eu nu spal niciodata chilotii cu alte haine decat cele care se fierb, respectiv lenjerie de pat sau prosoape de baie. Deci nu vad cum sa amesteci haine de copil cu chiloti de adulti.Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)Alaptatul - Help Line
N-am inteles, fierbi lenjeria si prosoapele si lenjeria intima? Cum? J si Carla (05.02.2006)Culinare

#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 11:12

Daca cititi etichetele de pe prosoape veti vedea ca se spala la maxim 60 grade. Pe chiloti veti gasi 30-40 grade. Unde fiert? Poate "budigaii" de pe vremea bunicii pe care sa-i legi cu sireturi (ca elasticul moare la fiert).

Anya

#24
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 11:26

Si la subiect: cand era Carla mica, a avut epoci in care nu suporta spalatul pe cap, asa ca preferam sa intram cu ea in dus si s-o pacalim. Faceam eu dus prima, apoi venea si ea in cada. Taica-su la fel, numai ca el e mai pudibond si-si punea budigai de plaja. Imi aduc aminte ca era amuzant... ne jucam, etc.



Am spalat separat, cu detergent de copii, pana la 8 luni parca. Apoi totul laolalta, pe culori. Am convingerea ca toate precautiile astea sensibilizeaza exagerat copilul... in plus, nu gasesc nimic scarbos la corpul meu, asta incluzand secretiile si ocazionalele pete de sange de pe cearceaf. E doar sange, ce e scarbos la sange? Daca va curge din nas tot scarbos e?



J si Carla (05.02.2006)

Culinare

#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 11:49

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny


Nu, nici nu mi-a dat vreodata prin gand. Si nici acum, cand are 4 ani, si nici niciodata.

Nici hainele nu i le spal (si nu i le-am spalat vreodata) impreuna cu ale noastre.



pot sa intreb de ce?

__________________________
Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Hai mey...ne-a mai explicat odata acum ceva ani;se amesteca energiile![:D]

Dana

#26
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 12:52


Titlul subiectului, "Faceti baita impreuna cu bebelusul?", pe mine ma face sa ma gandesc la bebelusi, adica, copii cu varsta pana intr-un an. Ianinate de aceasta varsta nu am facut baie impreuna cu copilul. Mi s-a parut oarecum o chestie nelalocul ei sa ma bag in aceeasi apa cu copilul de 6 luni de exemplu, cand totusi imunitatea lui fata de diversi microbi, nu e suficient de dezvoltata.

Spunea cineva ca nu stiu unde parintii duc copii la piscina de la 4 luni. Nu am inteles daca ii duc la piscine de adulti sau la piscine pentru copii. Eu nu am fost niciodata la piscina, dar ma gandesc ca totusi apa de acolo e tratata cu diferite substante, iar asta ar fi una din diferentele intre piscina versus apa din cada in care m-as baga eu impreuna cu copilul.

Eu am facut o singura data baie cu copilul asta vara cand avea 3 ani si un pic, dar mai mult pentru joaca in apa si, din considerente strict personale mi-am pus costum de baie.

Cu un bebelus pana intr-un an nu m-as baga in cada, tot din considerente de igiena.Daca e suficient de igienic sa fac baie odata cu el ar insemna ca e igienic si sa-i dau mancare cu aceeasi lingura pe care am bagat-o eu anterior in gura, sa bag ingura biberonul sau suzeta, sa-i mestec mancarea, etc.

Repet, am in vedere, asa cum spune titlul un bebelus. Pe masura ce creste copilul si imunitatea lui creste.





alina

#27
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:01


Cu trei copiii marisori nu pot face baie impreuna (sunt copii mari) si cind erau mici, erau toti 3 impreuna in aceeasi cada; era ca in uzina, la banda.

Insa, in jacuzzi suntem impreuna, la piscina la fel. Nu vad unde ar fi problema. E drept ca nu ma scald in piscine dubioase, insa daca e cred ca e curat copilasii vin si ei.

Pe linga subiect :
Nu stiu cum ar fi sa spal haine separat ! Mi se pare ingrozitor de complicat, am o masina care spala 9kg odata si le sortez pe temperatura si tip de fibra, altfel n-as scoate-o la capat. Si nu, copiii n-au facut niciodata paraziti (externi sau interni), nici stafilococi, nici alte boli.


Mik.

#28
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:10

Imunitatea unui bebelus e scazuta si e in pericol daca face baie cu un adult in aceeasi vana? :))

Sa nu uitam pe unde s-a nascut bebelusul acela, daca a avut sansa unei nasteri naturale.[:D] Si spun sansa, pentru ca in lecturile mele de gravida cu cariera, am citit si ca nasterea naturala e foarte benefica pentru bebe, atat pentru ca traversarea colului ii scoate prin strangere lichidul amniotic din caile respiratorii, dar culmea! il familiarizeaza cu culturile microscopice ale mamei.
In timpul sarcinii, se fac teste ale mucoasei colului, sa nu aiba cine stie ce balauri, insa sunt diverse care traiesc acolo si cu care corpul nostru e prieten,bine-mersi, si care protejeaza, pazesc de altele mai rele ca ele. Iar bebele a facut cunostinta cu mucoasa asta mai bine decat credeti! si a fost cu nasul si cu gurita in vagin si s-a nascut cu fata spre anus si n-a murit, nici nu l-au mancat microbii cei batrani.Ba din contra, ii creste imunitatea prin expunere si cunoastere.
Oricum, mortul nu-l mai intorci de la groapa decat prin minune, iar mentalitatile si prejudecatile sunt la fel de greu de schimbat.Piticii aia de care vorbea Selene...






"You only live once, but if you live right, once is enough."

#29
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:12

Mi se pare amuzant rau subiectul. Voiam sa intreb mamele care invoca microbii, fierbeti apa bebelusului inainte sa o turnati in cada? [:D]

Eu nu am facut niciodata baie in cada cu ei, pur si simplu fiindca nu am chef sa fac baie la ora la care fac ei. Eu fac i totdeauna dus dimineata, ei fac baie inainte de culcare. Uneori mai intra fii-mea in dus cu mine dimineata, dar mai rar.

Insa eu am fost cu copii la piscina de pe cind erau bebei. Cu cea mare am fost la curs de inot cind avea 5 luni, pe cel mic l-am dus de pe la 4 saptamini. Tin minte ca la doua saptamini era pe barca cu noi. Piscinele nu sunt neaparat tratate cu substante diferite, doar ca apa trebuie sa fie mai calda. Si acolo tot parintii cu copii cu tot intra, ca nu fac ei bildibic de la 5 luni. In general eu prefer piscinele sarate, cele cu clor mi se par prea agresive cu pielea. Deci cu alte cuvinte, ca principiu, daca eu in piscina ma bag cu copilul si cu microbii tuturor celorlate persoane prezente sau care s-au perindat pe acolo, atunci evident ca in cada nu poate fi mai scirbos, ca macar e apa proaspata de fiecare data.

Cit despre spalat rufe separat, no comment decit ca poate in Romania apa e mai ieftina ca in Germania.

#30
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:30

Si eu spal hainele fetelor separat. Na, sa vedeti ca sunt mai multe nebune!

Fac asta in primul rand fiindca pentru ele folosesc alt detergent (a mica e alergica si ii spal hainele numai cu Dermalin) si, in al doilea rand pentru ca nu mi se pare OK sa amestec, de exemplu, chilotii nostri cu lucrurile lor.

Nu vad de ce atat tam-tam, ce e greu sa bag la masina de doua ori?

In nici un caz nu cred ca vor deveni mai sensibile fiindca nu pun ciorapii lu ta-su la un loc cu maieurile lor.



Dus nu fac cu ele; cand erau mici mai intram in cada, pentru joaca, dar imi puneam costum de baie.



Apropos de costume, in piscina nu cred ca adultii intra goi alaturi de copii. Asta e diferenta.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



Asa a venit pe lume Ioana



Si asa Nadia










Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -