Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#41
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:36

Cristoiu, masina mea de spalat are programe in care pot sa setez de la 1/2 kg rufe pana la 7, pe temperaturi si durate diferite de la 15 minute pana la 3 ore si jumatate. Uscarea o folosesc doar la perne deci rar. Deasemenea am o multime de optiuni si la centrifugare, astfel incat daca am timp nici nu storc prea tare rufele. Asa ca pot creste eficienta chiar si la haine mai putine.
Nu spal evident doi ciorapi intr-o tura ...



#42
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:40

cristoiu, eu spal hainele mele impreuna cu ale sotului. Le spal in doua ture, cele inchise la culoare si cele deschise la culoare. Albiturile le pun cu cele deschise la culoare. Se strang saptamanal doua masini, pe programul 4, temperatura 40 de grade, durata 90 de minute. Masina plina.



Hainele copilului le spal tot in doua ture, insa pe programul 8, temperatura 30 de grade, durata 30 de minute.



Nu avem lucruri fine. Prosoapele le spal des, nu apuca sa se stranga o tura numai de prosoape. Lenjeria de pat, cand se strange de o masina.



Puloverele le-am spalat cu Perwoll, pe programul 9, program special pentru lana, nu mai stiu durata, parca 75 sau 90 de minute, program din doua etape.



Noi spalam la soacra-mea, ca nu avem masina noastra. Cunosc consumul de apa al soacrei, cunosc curentul lor. E mica diferenta.



Sotul "consuma" zilnic o camasa, o pereche de chiloti si o pereche de sosete. Duminica am numai din partea lui 6 camasi, 6 perechi de chiloti si 6 de sosete, ca lucreaza si sambata.



Copilul, daca iese afara pentru tavalit, e ziua si randul de haine.











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#43
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:41

Spal hainele pe criteriu de apartinator, ce culori, ce alea alea[:D]
N-am avut nici un incident prea mare, o data sau 2 ori i-au iesit sotului o camasa si o pereche de blugi de un roz foarte trendy[:D] si binenteles ca a fost incantat [soc][:D]

#44
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:53

Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania. Eu foarte foarte foarte rar spal la program mai lung de 30 de minute, asta doar in cazul in care hainele sunt patate rau, in general ale copiilor, nu ale noastre. Si stiu si eu de optiunile pe kg, ca si masina mea cintareste si isi ia fix cita apa ii trebuie pentru cantitatea de rufe. Dar energia e tot aia, nu consuma mai putin curent la cantitate redusa de haine.

Ah, cu piscina cu costumele de baie versus goi [:-)))] ... Uite ca noi mergem si goi. E mai igienic.

Germs, bacteria, and mold can grow very quickly on wet bathing suits. Medical professionals warn that wearing damp swimwear for long periods of time can cause a number of infections and rashes in children and adults, and warn against sharing bathing suits with others.[7][8][9] They suggest changing out of a wet bathing suit right away can help prevent vaginal infections and itching in females[10][11] and Tinea Cruris "Jock Itch" in males.[12][13]

De pe wiki.

#45
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 15:03

Curentul s-a scumpit la inceputul anului cu 10%. Factura noastra a crescut cu 10 lei.



Cum vine vara, preconizez ca vom consuma mai multa apa, si noi, si evident si soacra. Pentru ca, in Braila, 40 de grade e ceva banal. Iar noi transpiram ca dusul.



Acum consumam 11-12 mc de apa.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#46
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 15:12

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania.



[:-@] [pk]
Lunar 20mc. [:I]

Alexandra Maria / 14.12.2007


#47
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 15:17

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania. Eu foarte foarte foarte rar spal la program mai lung de 30 de minute, asta doar in cazul in care hainele sunt patate rau, in general ale copiilor, nu ale noastre. Si stiu si eu de optiunile pe kg, ca si masina mea cintareste si isi ia fix cita apa ii trebuie pentru cantitatea de rufe. Dar energia e tot aia, nu consuma mai putin curent la cantitate redusa de haine.

Ah, cu piscina cu costumele de baie versus goi [:-)))] ... Uite ca noi mergem si goi. E mai igienic.

Germs, bacteria, and mold can grow very quickly on wet bathing suits. Medical professionals warn that wearing damp swimwear for long periods of time can cause a number of infections and rashes in children and adults, and warn against sharing bathing suits with others.[7][8][9] They suggest changing out of a wet bathing suit right away can help prevent vaginal infections and itching in females[10][11] and Tinea Cruris "Jock Itch" in males.[12][13]

De pe wiki.


Culmea, la masina mea de spalat vase cel mai lung program ca timp consuma cel mai putin curent si apa si e denumit ECO.

Sigur ca o cantitate redusa de haine care consuma o cantitate redusa de apa va consuma mai putin curent pentru inclazirea acelei catitati mai mici de apa. La mine sunt date si niste consumuri in cartea tehnica si sunt diferente.

Principiul meu este sa spal cat mai adaptat cu ce am de spalat. Dupa ce am studiat manualul masinii, am in cap cum si ce anume spal mai eficient. Nu pot generaliza la nivel de tara sau de toate masinile de spalat.



#48
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 15:21

Nu am facut niciodata baie impreuna cu fetita si nici nu am de gand.
Rufele le spal impreuna, dar chiloteii,maieurile, dresurile si sosetele i le spal separat de ale noastre.
Albiturile le spal la 60 de grade, cele colorate, la 40 de grade.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#49
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 15:24

Masina soacra-mii nu are buton separat pentru reglarea temperaturii. Pentru a vedea durata, temperatura si carui tip de haine se adreseaza programele, ma uit in cartea tehnica. Programul 8 e cel mai scurt.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#50
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 16:17

Masina de vase la programul eco are timpul de uscare foarte lung, de aceea consuma cel mai putin. Masina de spalat rufe, da, incalzeste mai repede mai putina apa, dar de invirtit tot atita le invirte. A mea e cuplata la apa calda, nu sta la incalzit decit cind spal la 90 de grade.

In fine, e pe linga. Mie mi se pare cel putin ciudata ideea ca noi adultii suntem murdari, scirbosi sau mai stiu eu ce si ei copiii sunt mici si puri si sterili. Darma rog, fiecare face cum crede.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -