Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#31
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:31

Da, amuzant subiect.
In rest...toti piticii astia sunt rezultatul neinformarii, necunoasterii.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#32
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:34

nu fac baie cu ei pt ca nu mai e loc si de mine in cada ...la inceput era ocupata de un hamac de baie si un scaunel de baie pt bebe (au facut baie amandoi mereu )
au mai intrat pe rand cu mine cand faceam eu baie nu le a placut din lipsa de spatiu....tatal lor ajungea uneori mult dupa ce se culcau nu a avut cine tine de ei la baie asa ca m am folosit de toate inventiile posibile sa mi fac viatza mai usoara (.cand s a nascut baiatul fata nici nu mergea )
rufele se spala la gramada si pe culori
n -am pitici cu microbii

https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#33
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:34

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Imunitatea unui bebelus e scazuta si e in pericol daca face baie cu un adult in aceeasi vana? :))

Sa nu uitam pe unde s-a nascut bebelusul acela, daca a avut sansa unei nasteri naturale.[:D] Si spun sansa, pentru ca in lecturile mele de gravida cu cariera, am citit si ca nasterea naturala e foarte benefica pentru bebe, atat pentru ca traversarea colului ii scoate prin strangere lichidul amniotic din caile respiratorii, dar culmea! il familiarizeaza cu culturile microscopice ale mamei.
In timpul sarcinii, se fac teste ale mucoasei colului, sa nu aiba cine stie ce balauri, insa sunt diverse care traiesc acolo si cu care corpul nostru e prieten,bine-mersi, si care protejeaza, pazesc de altele mai rele ca ele. Iar bebele a facut cunostinta cu mucoasa asta mai bine decat credeti! si a fost cu nasul si cu gurita in vagin si s-a nascut cu fata spre anus si n-a murit, nici nu l-au mancat microbii cei batrani.Ba din contra, ii creste imunitatea prin expunere si cunoastere.
Oricum, mortul nu-l mai intorci de la groapa decat prin minune, iar mentalitatile si prejudecatile sunt la fel de greu de schimbat.Piticii aia de care vorbea Selene...






"You only live once, but if you live right, once is enough."


Despre ce prejudecati este vorba?

alina

#34
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:38

Si eu spal anumite lucruri separat. Adica, spre exemplu nu spal sosetele si lenjeria intima a maturilor cu hainele copilului. Nu stiu de ce, asa m-am obisnuit. Asa cum nu pun nici prosoapele de bucatarie de exemplu in aceeasi tura cu chilotii. In schimb la bluze, pantaloni, etc ma ghidez dupa culori, temperaturi, tip de tesatura fara sa tin cont a cui e.

Eu spal in genere in in week-end si eventual luni, marti. Organizez hainele pe ture vinerea si nu scade deloc eficienta. Asa ca nu consum mai multa apa sau detergent cum spunea cineva mai sus.

E pur si simplu, obisnuinta mod de lucru, etc...
Nu ma tem de balauri si brontozauri.

Si pentru usurinta mea am si un loc special pe uscator unde usuc sosetele copilului, pentru ca altfel le incurc unele cu ale mele. Mai tarziu, stiu de la alte mame de baieti ca se produce o bulibaseala intre sosetele copiilor si ale tatilor. Deh, gama de culori mai restransa. Asa ca nu vad ce e rau in niste obiceiuri.



#35
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:40

adinag, nu pot altfel. Conditionarile mintii mele, dar prefer sa dorm noaptea linistita. Chiar daca are si Julia dreptate, cu copilasul care a traversat vaginul in cazul nasterii naturale. Numai ca eu percep chestia respectiva ca pe ceva firesc, natural, pe cand amestecatul hainelor, patate sau nu, ca pe ceva nefiresc, nenatural.











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#36
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:49

Bre, dar chilotii si ciorapii nu se spala laolalta cu tricouri si pulovere. Se spala diferentiat pe culori, tesatura si temperatura. Deci eu spal chilotii si ciorapii seaparat de restul. Prosoapele se spala singure intr-o tura, tricouri albe cu camasile sotului, coloratele cu colorate, si acolo intra si dantelurile mele intime la gramada cu tricourile copiilor si late cele. Si pe urma lucrurile mai fine, matasuri, fiecare dupa cum le e indicatia. De multe ori astea le spal de mina, ca nu pun o masina pentru o cirpa. Iar daca ar fi sa spal separat chilotii copiilor de chilotii mei si pe culori si temperaturi, pai as pune cite 10 masini pe zi si as consuma curent si apa in timpenie pentru spalat cite trei cirpe la o masina. Pe bune, pe voi nu va usuca la buzunar? Adica logica microbiala nu are, dar nici macar financiara. Eu string rufele o saptamina si mai bine uneori, pina se fac munti, ca sa am suficiente dintr-o categorie sa imi intre cit mai mult la o masina, sa nu spal aiurea. Soacra-mea in schimb, cum are doi ciorapi, cum baga masina. Ei bine, ei la o casa de doua persoane au consum mai ridicat la curent (si au si becuri chioare in casa si mai mult stinse) decit noi patru persoane, din care copiii fac cit doi, ca se schimba cel putin de doua ori pe zi. Si pe noi tot ne usuca la buzunare, eu sincer nu stiu cum naiba faceti voi.

#37
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:12

La mine e casa de 4 persoane din care 3 baieti/barbati [:D] - adica tone de ciorapi albi si negri (de la sport si scoala/serviciu). In weekend spal si diferentierea se face albe si colorate. Daca adun prosoape pt o masina - le pun separat la 60 grade, daca am doar un prosop ratacit merge cu rufele de culoarea lui. Se spala la masina tot (inclusiv dresuri sau jucarii de plus, covorase, geci de iarna) - lucrurile mai fine sau sensibile fiind puse in saculeti speciali.
La primul copil - deh, tacaneala de mama proaspata - am spalat de mana lucrusoarele lui cateva luni bune si le mai si clateam in zeci de ape. Apoi mi-a trecut. La cel de-al doilea bagam tot la masina, la gramada. N-a avut nici unul nimic. La cate prostii au bagat in gura cand erau mici, la cata apa (cu pp si ce-o mai fi) au inghitit in piscie...sa fim seriosi.

Anya

#38
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:25

Nu mai stiu care a scris ca in piscina poarta costum de baie si e altceva.

Altceva in ce sens ? :-) Protejeaza impotriva migrarii microbilor ? :-)))





In rest, Julia, ai mare, mare dreptate !

Si tu Cristoiu, bine punctata treaba !



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Olivia[flo] Ionela[floare3] Rares[flo2]







[iepu] [iepu] [iepu]

Participa si TU la actiunea de Paste

[paste] [paste] [paste]

#39
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:26

Baie n-am facut nicodata cu Alex, nici bebe si nici acum ca e mare . In cada, vreau sa spun. Nu avem loc amandoua, plus ca-i mai trebuie jucarii, etc, ce sa tot ies [:-@]
Hainele ei le spal separat si acum. Asa m-am obisnuit, nu mi se mai pare mare-lucru. Si hai sa va scandalizez de tot: pana la 1an i-am calcat toate hainele si pe fata si pe dos. [pk] Acum ii mai calc si pe dos doar lenjeria intima.
Foooarte rar s-a intamplat sa mai adaug ceva de-al meu in masina cu hainele ei, de-ale lui taica-su never.
A, stati ca mai am un pitic: nu-i dau haine noi nespalate.
Nici Alex n-a avut crocobauri.
Edit. Alex intra peste mine in baie si acum, indiferent ce fac acolo.[:I] Cand fac dus se aseaza pe capacul de WC si-mi tine de urat. [:D]


Alexandra Maria / 14.12.2007


#40
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

.
A, stati ca mai am un pitic: nu-i dau haine noi nespalate.


Asta nu e pitic. Si eu le spal mereu, chiar se recomanda pe ambalaj sau etichete. Miros a depozit, vopseluri, nu stiu a ce.Mai discret sau mai puternic.
Dar oricum, cu exceptia hainelor mari de stofa,costum sau pantalonii lui barbatu-meu, le spal si eu.

In rest, cred ca e vorba de obiceiuri. Fiecare casa cu ale ei. Dar daca obiceiurile sunt din considerente de microbi, atunci punctul de start e un mit. :P





"You only live once, but if you live right, once is enough."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -