Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (50)


193 raspunsuri la acest subiect

#41
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 00:43

Citat:
citat din mesajul lui Somleac
La multi ani Daria de Irinuca!!!! Sa cresti mare si sanatoasa ca frumoasa esti.Irinuca cu ce ne servesti?Strumph eu zic sa nu faci nimic. Eu cam un an mai aveam lapte daca storceam. Dar nu te mai strange sa nu stimulezi. Altceva nu stiu si sa te pipiai sa nu se intareasca cumva acolo.Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011
si eu daca strang ies cateva picaturi de lapte galbui...si am intarcat de 1 an si 5 luni [alcool]Cozonacelul meu, Cristian AndreiBuburuza mea, Catalina IoanaMada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011Poze---------------------------------------------Ceea ce nu te doboara , te intareste!Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#42
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 00:48

si acum va pup si fug in pat [pup][pup][pup]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#43
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 01:09

Hello, mamici!

Stiti ca va spuneam de L ca se trezeste de 2-3 nopti; azi-noapte, mai degraba dimineata pe la 3-4 [bang][bang] s-a trezit urland ca din gura de sarpe "Auuuu, auuuu, achichia!!!" in traducere libera: "Au, urechea!" [bang] si se tragea de zor de urechea dreapta!

Azi am fost la ORL si dg: otita acuta congestiva bilateral! [bang][bang][bang] Ne-a dat picaturi in nas si urechi si nurofen ca antialgic/antiinflamator.


Miki off vai de tine cu mucii astia ai lui Vlad; eu stii ca nu as fi stat atat cu febra[alcool], dadeam antibiotic clar; nu i-ai dat nici antitermice, ca nici febra asta nu e OK? Sau daca i-ai dat poate nu a fost doza corectata/kg corp; eu din experienta iti spun ca daca nu scade in maxim 3 zile febra cu antitermice date in doza corecta alternativ la 4 ore atunci e clar o infectie bacteriana, asa am patit cu L la una din spitalizari, pana n-a primit antibiotic iv conform antibiogramei nu i-a scazut febra 4 zile si eram in spital unde primea alt antibiotic, dar germenele nu era sensibil la el si tot facea noaptea 39grdC!!! Cand i-au dat antibioticul corect imediat a scazut temperatura la 36grdC dupa prima doza! Eu inteleg teama asta de antibiotic prescris aiurea de multi dr, dar uneori chiar este nevoie clar de el!
Trebuie sa gasesti si un dr echilibrat, de exe pediatra mea niciodata nu mi-a prescris antibiotic!!! De fiecare data si-a dat seama cand o infectie este virala si mi-a zis ca doar daca persista febra si in a 4-a zi de boala sub antitermice inseamna ca s-a suprainfectat bacterian si atunci imi prescrie antibiotic, dar la noi mereu a trecut si n-a fost cazul!

Iar despre starea copilasilor cu febra, L e f vivace cand temperatura se apropie de 39grdC [bang][bang], sare, topaie, tipa, se joaca f zgomotos, eu asa imi dau seama ca-i creste si ajunge febra in punctul critic [bang] tocmai cand nu e deloc cazul sa se agite, agitatia asta maxima nu face decat sa creasca si mai mult temperatura si eu nu pot sa o temperez deloc[bang]; la ea cand depaseste pragul critic de 39grdC, chiar si cu 1-2 unitati, apare moleseala brusca, deci e tipica manifesarea cum ai descris tu la Vlad; si perioadele astea alterneaza si la noi de mai multe ori pe zi, in functie de cum variaza temperatura (mai zace/boleste o ora-doua si daca-i scade iar sub 39grdC isi "revine" spectaculos si o luam de la capat[alcool]).
Mie toti dr mi-au zis sa o tin cat mai calma cand e bolnava, in niciun caz sa alerge si sa topaie prin casa, orice agitatie creste suplimentar temperatura, la copilasi o poate creste chiar si cu 0.5grdC, ceea ce poate insemna o diferenta majora!

[pup] si sa auzim ca v-ati insanatosit cu totii!





Happy Mom [zana] si [gravired] S27+ [baietel]

#44
ioanales

ioanales

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 01:44

Buna seara,
Am intrat repede sa-i scriu lui Strumphitza apropo de lactatia excesiva: sanii mi-erau tari la intarcare si eram tare stresata sa nu fac vreo mastita asa ca am luat un tratament naturist de care am fost foarte multumita: pastile ulei de salvie macerat de la Hofigal, e f bun in tot felul de disfunctii ale organismului, regleaza si endocrinul si scrie expres pe prospect ca diminueaza lactatia excesiva.
Sper sa poti cumva sa dai de el, pe mine m-a ajutat intr-o saptamana n-am mai avut nimic.
Sanatate multa puilor mici, Miki, Yvi[pup]
Si la mine a mai avut puiul inflamatii la urechi dar nu i-am dat antibiotic pentru ca intr-adevar febra ceda cu antitermice dupa 2-3 zile si apoi o tot duceam pe picioare, cu picaturi, etc...

In rest, noi asteptam rezultatul la analize, se pare ca ar fi o iritatie de la alimentatie, eu banuiesc niste mezeluri strecurate pe la gradi deoarece el in casa n-a mancat de-astea, dar nu poti controla tot ce manaca[q] si pe fond imunitar scazut ...
Daca stiti remedii naturiste pentru alergii,spuneti-mi si mie [flo]

v-am pupat[nani]


Mami de Ioan


#45
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 09:14

Neatza, poftiti la cafea[cafea][cafea][cafea]

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011



#46
MsBB

MsBB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 09:42

[hia]

Astazi sunt panala gat in treburi asa ca va urez sanatate multa , sa aveti o zi frumoasa si plina de ...soare!

[pup]

#47
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 11:30

Morning! [cit]



Nu prea am timp, m-am bagat in priza de dimineata, dar am zis sa va salut! [;)] afara ploua si am de bucatarit, spalat, intins si alte asemenea [vase][rufe]



MsBB, am vazut ieri pozele, ce au crescut! Sofu e dulce si nu stiu de ce in mintea mea era si ea blonda cu ochil albastri, dar cred ca e fata lu` tata si e mai brunetica decat era in capu meu [bibe][olala] iar ranjita aia mare , e o scumpa [olala] mi-o aduceam aminte pe ea, mai bine decat pe asta mica, pe care am vazut-o ultima data cand era bb mic mic [8D]



Somleac, nu mi-ai raspuns la intrebarea de ieri! daca vrei poti sa imi scrii pe PM [flo] cat despre Zoo si animale, crezi ca eu le stiam pe toate, mai ales alea exotice? [alcool] erau pe garduri pe acolo explicatii pe niste tablouri, informatii cum se cheama animalu`/pasarea, de unde e, cu ce sa traieste, care-i sunt percolele si vanatorii si m-a amuzat ca la multe animale vanatorii nu sunt alte animale prafatoare, dar e animalu ala cu 2 picioare, numit om [nebu][:D]Mie mi-a placut si am zis ca daca tot avem abonament, o sa mai mergem cand se mai incalzeste si inverzeste [pk]



MIki ,La multi ani pentru Vlad! [s] si sanatate cat incape, ca-i mai buna decat toate! [flo]



Yvyana, sanatate multa si Larisei![pup] bb baietel din burtica o sa fie cu multa energie , o sa te tina in priza, la cata adrenalina ai avut parte toata sarcina [bibe][flo]



Mada [pup] eu vreau niste poze cu puiutii tai ca ma gandeam aseara ca nu i-am mai vazut de mult [flo][olala]



Ailed, tu esti restanta rau la capitolul poze [:p] cand te mobilizezi? [:D][flo]



O zi frumoasa! ma duc sa imi termin cafeluta si apoi la bucatarie cu mine [doh]



[flo][flo][flo]







#48
MsBB

MsBB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 14:07

[:-)))] acum am ajuns acasa si zic pana pregatesc mancarea si-mi fac treburile sa arunc un ochi la voi si cand colo era inca mesajul meu de dimineata ultimul. Imi zic in gand "Doamne, iarta, ce am zis de am speriat lumea in halu asta? " si ma uit sa vad ... si am vazut penala ( ce vroia sa fie "pana la" , na [batcap] si chioara si penala [:-)))]) M-am frecat bine la ochi si am vazut era scris panala - dar oricum cred ca asta v-a speriat [zz]



Hai ca-mi imaginez ca azi e toata lumea ocupata! Sa aveti spor in toate, fug si eu ca mai am si treaba , si copii de alimentat si casa de curatat. Ca asa se intampla, cand n-are omu'de treaba isi face singur [poc]. S-a spart o punga cu bors si mi-a inecat toate alea. Am de curatat acum!



Spor la treaba si tie, Strumph ca vad ca doar tu esti pe aici. Sar'na pt vb frumoase! [pup]



Profit ca stie Strumph de ziua lui Vlad si-i urez si eu deasemenea un calduros [s][s][s]LA MULTI ANI[s][s][s]! Si multa sanatate! Imi pare rau ca treceti prin momente din astea, Miki! Dar o sa fie bine, ai sa vezi! [pup]

#49
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 14:57

MsBB, numa` io cu tine trancanim, restu` nu stiu unde s-au ascuns?[mai]

eu am facut mancare, pus la cuptor, spalat 2 ture, intins, pus la uscator, pus la loc in dulapuri, ales si spalat o tona de marar si patrunjel, ma duc acusi sa le toc sa bag la congelator ...hranit copchilu` din dotare, schimbat ....de dimineata mi-s in priza si afara ploua mocaneste, am o stareeee [alcool][alcool][alcool]

Ioanales, am notat, la urmatorul pachet din Ro, care va fi ff curand ii zic sora mii sa mi-l cumpere si sa il trimita, ca eu aici nu cred ca a, vreo sansa sa gasesc [:-@][:-@]

na gata, mi-a expirat timpu` , ma duc sa toc mararul si apoi daca o sta ploaia iesim, daca nu , mergem la nani, ca as trage si eu un pui ca tare ma simt stoarsa de vlaga, s-a trezit iar la 6 jumate, i-a cam intrat in ritm, de cateva zile numa la 6 si un pic se trezeste [q][alcool]

[fuga]






#50
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 16:37

La multi ani Vlad! Sa fii sanatos si cuminte si sa-i aduci lui mami numai bucurii!!!


[s][s][s]




Mamica fericita de Miriam 01.03.2011 si Anastasia 17.03.2013




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -