Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Italia


68 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 00:46

Multumesc. [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#12
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 13:15

Nu stiu ce sa-ti mai scriu, noi am stat 10 nopti in Lido di Camaiore, am fost cu masina pentru ca am vrut o vacanta activa. Practic acolo a fost baza, ca din 10 zile cred ca am fost la plaja vreo patru. Zona e incredibil de frumoasa si ofertanta, pana la urma e litoralul Toscanei. Oriunde te indrepti, spre continent sau pe coasta sunt locuri care-ti taie respiratia. De la orasele pe care ti le-am scris (Florenta, Pisa, Lucca) mai sus si care nu mai au nevoie de prezentare, pana la multe, multe orasele cetati aruncate pe varfuri de dealuri sau carierele de marmura alba de la Carrara. Pe coasta incepand cu Lerici, continuand cu Portovenere si culminand cu Cinqueterre este de nedescris de frumos: orasele super-colorate care se termina abrupt in mare, cafenele si restaurante micute cu dementiale fructe de mare si paste in meniu, plaje micute sau prosoape puse direct pe stanci, sarituri in apa de la inaltime, grote, turnuri, cetati si biserici direct pe malul marii, barcute pescaresti si iahturi cu personal cu uniforme visinii si cravate...

Despre hotel nu pot sa-ti spun mare lucru, nu a fost ceva iesit din comun avand in vedere ca am rezervat doar cu doua saptamani inainte am cules, nu am ales. Ca statiuni mi s-au parut mai frumoase si mai aerisite cele de mai la nord, Forte dei Marmi, Marina di Massa si Marina di Pietrasanta. Lido di Camaiore a fost cam aglomerata, dar plina de italieni si ceva (putini) englezi. Romani, deloc. Insa statiunile sunt construite in secolul a IX-lea si, in buna traditie italiana toate cladirile renovate respecta exact detaliile originale. Nu exista cladiri noi, acest lucru dand un farmec aparte zonei.

Mai pun si niste poze ...

Miniaturi atasate

  • D95DFD4E-E3FF-31E9-9D2E-05DC371FF201.jpg
  • D2003A95-4546-E3DC-FF7C-B25F9A0FABF7.jpg
  • 2C626EF3-25D6-5CA9-1710-513AC383B31C.jpg
  • 133BFE8D-24B6-D246-2B26-7303F63C38C7.jpg
  • 0702F885-CD38-17A1-FDA3-D54DAFF6E747.jpg


#13
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 13:19

Si inca niste poze:

Miniaturi atasate

  • C00B66D4-2EF9-3369-DEF6-B796D4C86899.jpg
  • 904A84EA-9460-EDE7-B8B9-66D908296193.jpg
  • 74139BBC-EFBC-E5F7-3640-E96989B06424.jpg
  • 68B4A0CE-AF51-2150-15C9-859BBF1FB2D3.jpg
  • 50E2EC8D-58CE-2961-E8C2-650D7FFB4A3D.jpg


#14
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 13:34

Lali, eu iti multumesc pt mesaje si poze, chit ca nu merg anul asta in zona, dar sunt numai ochi la ce povestesti si arati pe aici! [flo]

#15
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 13:44

O varianta ar fi daca vreti sa mergeti cu avionul pina la Roma sa luati alt avion pina la Catania sau Palermo sau un avion direct spre unul dintre orase.O saptamina in Sicilia cred ca e destul.
Daca doriti sa mergeti cu masina este o distanta destul de mare ,sa zic cam 12-15 ore de mers de aici de unde locuim noi(sa zicem din Ancona) dupa care va imbarcati ,tragheto nu costa prea mult ,in jur de 30 e.si nu este nevoie de rezervare.
Va imbarcati in Reggio calabria.
http://www.mediavacanze.com/
http://www.homeliday...p_IT_Search.asp

#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 14:06

Mihaela, daca mai vreti si in Sud, in loc de Sicilia eu as sugera Puglia. este fantastic de frumoasa, aveti muulte de vizitat. mie una mi-a ramas la inima [:)]

#17
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:12

Lali, foarte frumos. [olala] Multumesc de detalii si fotografii, am notat tot, sa vedem cum ne organizam. [flo]



marumiha, o sa studiez site-urile. [pup] Da, ne-am gandit si noi la varianta sa luam un avion din Roma, sotul zice ca el ar prefera sa facem drumul cu masina, sa vedem locurile, ne mai o prim cate o noapte pe undeva si ziua mai admiram. Dar luam in considerare si varianta zbor ca depinde si de cat ne ia cu masina, poate luam la intors masina pana in Roma.



roxana, nu stiam de Puglia, mersi. Daca ai timp, sa detaliezi locurile pe unde ati fost. [flo]



Nah, sotul are un fix cu Sicilia, dar traseul pana acolo nu l-am facut, ori dus ori intors, ori amandoua cu masina. Spre/dinspre Roma adica.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:57

noi am zburat la Bari si am stat langa Ostuni.

sunt bucati de plaja salbatica in jos, cu cat mergi spre "varful tocului" si faleza stancoasa in sus, spre Gargano.

de vazut sunt Bari, Lecce, Otranto, Ostuni, Alberobello, Brindisi, Gallipoli - unde vezi numai "trulli" (la fel ca si in Ostuni)

poti sa si stai in "trulli" - care sunt cladiri de chirpici si caramida, cu forma de palarie de Oblio, in care e vara frig si iarna cald (ma rog, nu ca ar fi frig iarna :))) )

cazare am luat de pe homelidays.co.uk., unde-s si apartamente, si trulli, si vile.. de toate pentru toti.



sunt cam dezlanata acum, scuze....



mie cel mai mult mi-a placut la Otranto, nu stiu de ce. asa am avut feeling pentru oras [:)]. drumul de coasta intre orase iar e foarte foarte frumos.



in Brindisi se termina antica Via Appia, asa ca daca veniti de la Roma ati putea merge de la un capat la altul [:)]



iar despre mancare si bautura... ca peste tot in Italia. din taranto vin traditionalii Tarallini - covrigeii aceia mici si uscati, din aluat simplu cu ulei si eventual vin, cu rozmarin, masline, piper, etc.



in Ostuni este si regiune viticola DOC - care se numeste chiar Ostuni. interesant, desi mi se parea ca nu pot bea vin rosu la 40 de grade.... am putut!! [:)] (cu un pecorino staggionato si smochine....)





#19
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 17:09

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz


in Ostuni este si regiune viticola DOC - care se numeste chiar Ostuni. interesant, desi mi se parea ca nu pot bea vin rosu la 40 de grade.... am putut!! [:)] (cu un pecorino staggionato si smochine....)




Am baut in Germania un vin rosu din regiunea respectiva, superbun, intr-adevar. Sotul a declarat ca vrea in vacanta acolo, asa ca te citesc cu interes !



#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 17:13

Vai Roxana, multumesc mult! Mi-ai facut un dor de duuuuca de acum as face bagajele! O sa vad daca il pot retine pe barbat in tocul cizmei [:D] dar dupa cum il stiu nu cred sa reusesc, tot Sicilia va fi tinta finala. Dar imi place mai mult zona ce o descri decat coasta de vest a Italiei, o sa mai studiez si pe net. [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -