Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Italia


68 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 20:38

As vrea niste tips-uri/informatii despre locuri deosebite din Italia. Exclus all-inclusive. [flo]



Am fost in zona de nord, pana in Roma. Vrem acum sa mergem in partea de sud, sotul vrea Sicilia dar nu e sigur. As vrea destinatii salbatice, litorale nu foarte batute de turisti si cu peisaje frumoase. Am gasit ceva despre Cinque terre, ceva in genul asta.



La Cinque Terre a fost cineva? Locuri de cazare, tips-uri, etc.



Sau Sicilia, ma intereseaza la fel.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#2
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 21:25

Liguria(Cinque terre)e o zona tare frumoasa ,turistica ,scumpa ,daca mergeti acolo cred ca e bine sa ramineti mai multe zile pt.ca aveti ce vizita.Prin apropiere e Genova si Sanremo.
Italia ca tara este f.populata ,traficata si galagioasa in comparatie cu tarile nordice ,unde regulile si civilizatia sint de invidiat ,asa ca e cam greu de gasit locuri salbatice.

#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 21:41

Da, nu ma refer salbatice ca fiind neaparat pustii ca prin nord [:D] ci coasta de genul cum e la Cinque Terre. Acum am vazut ca e cam in nord...cum spuneam am vrea sa ajungem in Sicilia, nu stim cat ne tine buzunarul sa mergem cu masina, e posibil sa luam zbor pana in Sicilia si sa ne invartim acolo, depinde de calcule. Suntem inca la faza de tatonare a locurilor, preturilor, etc.



Si cred ca vom merge din Ro, cam lung cu masina...am mai fost in Italia cu masina...



Ideea nu e sa stam pe loc, am vrea sa ne ivartim poate doua saptamani prin Italia, inca nu am hotarat, cum spuneam depinde la cat iesim cu cheltuielile, cat ne putem intinde.



Daca nu vom avea incotro, vom alege o zona si vom vizita imprejurimile.



Am gasit si Coasta Amalfi care e foarte spectaculoasa, acolo a ajuns cineva?



Deci adun informatii, sunt ca un burete, despre orice zona frumoasa italiana. [flo]



marumiha multumesc. [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#4
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 22:09

Cu placere[flo]
Italia e toata frumoasa ,plina de locuri minunate ,si daca ai mai fost e inutil sa ti-o mai zic si eu ,acum nu stiu cit timp in urma ai fost tu pt.ca in ultimul timp/ani spre ex.benzina este cea mai scumpa din Europa,strada ar costa jumatate din pretul benzinei deci daca dai100e pe benzica cam 50 ii dai pe autostrada ,venitul din tara pina aici poate ca mai costa vreo 300 cu autostrada cu tot daca veniti din Bucuresti ,asta iti zic in mare pt.ca si eu o fac anual si vin din Craiova pina in nord unde locuim noi sint 1600km.trecind prin Iugoslavia unde distanta e mai scurta.
Sicilia e mai ieftina insa trebuie sa-ti iei din timp bilet pt.tragheto sau pt.avion .
Si sigur ca facin calcule si gasind mai din timp cazari o sa fie mai ieftin mai ales daca nu alegeti luna august ,iulie.
Mie imi plac mult si zonele de munte de la ei si doua saptamini cred ca o sa fie ok. ca timp.Daca doriti zona Rimini-San Marino pot sa ma interesez mai bine de preturi daca vrei.

#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 22:25

Oh da, Italia e superba! [olala]



Exact zona Rimini-San Marino am fost, am stat in Rimini un sejur de 7 zile si am ajuns in San-Marino, ce frumuseti. Am fost in 2004 intr-un tur al Europei, dar in Italia am stat cel mai mult...am fost Pisa, venind din Franta, Roma, Rimini-San Marino, Venetia, Ravena, dupa ce inainte am fost prin nord, inainte de Franta, venind din Elvetia (sper ca nu spun prostii acum, ca au trecut atatia amar de ani...) in Milano si Torino, zona lacul Como dar numai in trecere.



Cat e pretul benzinei acolo, ca noi spunem ca tarile nordice sunt cele mai scumpe [:)].



Nu venim din Bucuresti, noi suntem din Satu Mare/Zalau. La reintoarcere din Italia in 2004 am trecut prin Slovenia cred, sau sa fi fost Croatia?



Da, vrem sa rezervam oricum pana in martie, de asta ne-am apucat sa cercetam :).



Ideal ar fi un apartament, daca ai sugestii de link-uri unde se pot inchiria pe perioada verii?



Din pacate va fi iulie, asa avem concediu...prima jumatate de iulie. Mergem intai in Ro, ultima jumatate de iunie si apoi in Italia, de unde spre casa...de asta cred ca va fi pierdere de timp cu masina...e in studiu cum spuneam.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#6
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 22:50

Pretul carburantului este aici ,depine de zona ,variaza un pic preturile intre 1,7-1,8e
http://www.ilsole24o...ta-prezzi.shtml
Da ,traseul este It-SLOVENIA-CROATIA-SERBIA
Daca-mi zici cam in ce zona doriti ap.o sa incerc sa caut.
O prietena dea mea in ultimii ani merge la Catolica(o statiune linga Rimini),in luna iulie de obicei un ap.nu central ,costa in jur de 1300 -1500e pt.o luna ,nu stiu pe o perioada mai scurta ,altfel sint si hoteluri unde preturile sint totusi bune ,conditii super si mincare f.buna.

#7
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 23:11

Oh, Cinqueterre cred ca e cea mai frumoasa zona pe care am ajuns sa o vad. Sunt 5 orasele mici aflate pe falezele inalte ale marii Ligurice de un pitoresc iesit din comun iar ca o continuare fireasca gasesti putin mai la sud Portovenere-un port mai mare, care iar este splendid.

Nu stiu cum e sa stai in unul dintre orase, plajele (daca sunt) sunt mici si inghesuite, insa de vizitat sunt un must. Noi am stat in Lido di Camaiore, la vreo 60 de km si aveam acces de acolo foarte usor la Pisa (15 km), Florenta (vreo 80 daca bine tin minte). Lucca e iar aproape. E un litoral foarte frumos acolo, cu toate cladirile vechi perfect conservate si renovate, cu plaje imense de nisip super organizate si cu muntii cu carierele de marmura de la Carrara in fundal. Sunt multe statiuni acolo: Marina di Massa, Marina di Pietrasanta, Lido di Camaiore, Viareggio. Un singur dezavantaj, e mai scum decat in destinatiile clasice.

Pun si niste poze. Daca mai vrei info, iti scriu cu placere.

Edit: Prima, a treia si a patra sunt de la Portovenere, ultima e din Lido di Camaiore, iar cea de-a doua e de la Vernazza.

Miniaturi atasate

  • F83A1940-25BD-387F-9202-9BC17E1E905D.jpg
  • ACFA6147-206D-0DCE-9724-53539888B6DC.JPG
  • 4DF7F33C-A4C5-2382-F15E-071ED14DD5E5.jpg
  • 37857350-158B-0523-7579-DB7D5B1B6A6E.jpg
  • 1EF6F9F3-90EB-51C6-1AD8-806F9C7D1753.jpg


#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 23:27

Tocmai am vb cu sotul, el e mai avansat ca mine [:D].



Planurile sunt cam asa: zbor Budapesta-Roma, Roma doua-trei zile, inchiriat masina si mers spre sud. Tinta ori Alamfi coast ori Sicilia, aici inca nu am decis.



Benzina in Italia e ca la noi in Suedia, asa ca nu e scumpa [:D].



Marumiha daca ai site-uri unde se inchiriaza apartamente, le primesc cu placere. Nu prea pot sa iti spun inca exact zona, mai ales ca facem un traseu cu masina cum spuneam de la Roma in jos, va fi unde vom dormi numai o noapte. Tu locuiesti in Italia? Ai fost in zona sudica?



Lali ce frumos suna! Scrie, pune poze, primesc orice informatii cu placere. Daca nu va fi acum, e super pentru o alta data...sau poate cine stie cum ne organizam si anul asta. Unde ati stat voi? Hotel, apartament?





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 23:36

Am vazut si pozele WOW, e minunat! [olala]



Poate totusi ajungem, nu stiu, eu mi-as dori dar sa vedem cum stam cu timpul si bugetul. [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#10
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 23:57

http://viaggi.groupon.it/

Da eu locuiesc in IT,in sud nu am fost niciodata dar am prieteni si colegi care sint din sud si prieteni care au fost in vacanta.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -