Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu?!


73 raspunsuri la acest subiect

#41
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 14:54

Roxana [:-)))]

Hai ca asta e chiar culmea, sa stau sa calculez cati copii e posibil sa aiba doamna din fata mea la interviu.

Iar la faza cu negociez un salariu mai mic daca nu are copii iar mi se pare aiurea rau de tot, adica daca e mai tanar automat trebuie sa fie mai fraier sa accepte mai putin?

Lara, aici daca ai copilul bolnav poti sa-ti iei concediu medical pentru copil, parca 3 saptamani daca nu ma insel. Daca ai 3 copii, poti avea pana la 9 saptamani de concediu medical. Foarte putini parinti apeleaza la asta pentru ca plata pe CM e mica si mai sunt situatii cu o parte salar pe contract si o parte PFA, etc deci in general parintii nu isi iau CM pentru copil.

Iar cu orele suplimentare, nu le faci daca nu vrei, dar in general nu esti bine vazut si te tai singur de la promovari. Aici e inca... Europa de Est [bang]



Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#42
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 16:47

Citat:
Lara, nici tu sa nu te superi, dar tu vorbesti dintr-un context cu totul si cu totul diferit.


Are dreptate... la noi se dau 45 de zile concediu pt copilul pana la 5 ani si nu 5 zile [:D]
Am beneficiat eu de ele acum o luna...
Atunci cand m-am angajat m-am orientat spre un job care sa nu imi ceara ore suplimentare...

[copil] & fetita

#43
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 16:52

Off topic: Mickyyy, ai primit ceva feed-back de la interviu?

Andries, s-a mers pe relatii si recomandari chiar din interior, la absolut fiecare din joburile la care a ajuns la interviuri a avut pe cineva cunoscut. Insa vezi, pana la urma urmei, totul se reduce la bani! A contat parerea patronului si dc acesta poate sa plateasca mai putin pt aceeasi munca...

Si acum o patanie recenta: de 2 luni cautam sa angajam femeie de serviciu la policlinica (cea veche fiind spitalizata, in varsta, fara puteri). Ei bine, singurele 2 persoane doritoare au fost 2 tinerele cu copii (fiecare are 1 copil prescolar), insa au renuntat una dupa 2 zile de munca, cealalta dupa nicio zi, pe motiv ca-i greu cu programul, cu dusul/adusul copilului la gradinita. Ce sa le spui? Banii ar fi fost frumosi, conditii bune de munca, lejer (2 ore dimineata si 2 ore seara), insa programul copilului a contat mai mult. Am ajuns din nou la fosta femeie, cea pensionara, fara obligatii.






Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#44
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 17:17

Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Lara, nici tu sa nu te superi, dar tu vorbesti dintr-un context cu totul si cu totul diferit.Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Asa este...este cu totul diferit ca mama cu 2 copii mici sa ma imbolnavesc in Bangladesh de Dengue Fever ( de care era sa mor...) si sa nu am mama , soacra, cumnata, cea mai buna prietena si restul retelei de suport pe care o mama obisnuita le are in RO. Dureaza 3 luni recuperarea..sunt inca in covalescenta. Este cu totul diferit sa ti se imbolnaveasca copilul de 6 luni de Febra Tifoida ( banuiesc ca multe dintre voi tb sa cautati pe google pt ca in tarile civilizate s-a eradicat dupa razboi).E cu totul diferit sa fi insarcinata intr-o tara a lumii a treia si sa tb sa nasti intr-o tara terta ( fara nimeni inafara de sot!)unde am fost obligata sa stau la hotel din luna a 8a pana a implinit copilul meu 6 saptamani. Pe banii mei. E foarte diferit.... sa nu poti iesi din casa niciodata cu copiii ( decat in zone pt expati si scoala) pt ca sunt atinsi, fotografiati, si se chiombelesc la ei minim 50 de oameni in acelasi timp. Nu exista cinematografe , parcuri, parcuri de distractie, trotuare ....Nu exista aer curat( care sa nu puta nu care sa fie proaspat ca la munte in Ro...) Cand am fost prima si ultima data la cea mai amarata zoo din lume , noi am fost ' animalele'...incercuiti de oameni si fotografiati. Si stai linistita nu suntem vedete.Asa e mentaliatea aici. Si as putea continua....A, daca te referi ca pt ca suport toate astea , am un salariu mai mare decat media in Ro....Nu stiu ce sa zic, dar in Ro am facut facultatea si mi-am inceput cariera, deci in teorie oricare dintre voi putea sa faca asta..Si cate aplicatii scrise, teste psihometrice si interviuri am avut de trecut, numai eu stiu.Diferenta este ca eu incerc sa 'make the best of it', nu ma plang la serviciu, nici la parinti si prieteni de prin RO si UK.... Doar aici pe forum LOL .Si nu des, dar multe prsoane nu cred ca realizeaza ca mai au altii probleme...din alea care nu au legatura cu banii...cheia este cum reactionezi la probleme si cum le rezolvi.Pe mine daca m-ar intreba la interviu depre copii- ca sa revenim la subiect( exceptie facand maternity leave, ca e normal sa justifici absenta) as raspunde : Nu este relevant pt interviu / Nu discut chestii personale.La primul meu job in UK - da se intampla si acolo- exact asa am raspuns cand am fost intrebata ce lucreaza sotul. Si am luat jobul..Pt ca atitudinea mea este : nu imi faceti voi o favoare ca imi dati un job, eu aduc cu mine experienta si profesionalism , deci este un schimb reciproc avantajos.Pe cand cunostinte de-ale mele -cu facultate- se duc sa munceasca ca si cleaner pt ca ele cred ca nu le baga nimeni in seama cu facultatea din RO, sunt niste biete imigrante, nu au experienta de UK!! etc. Daca asta le este mentaliatatea nu ma mira ca angajatorii profita. Se poate aplica si la nivel de multinationala, sefii simt lipsa de confidenta si de aceea va cer ore suplimentare neplatite . Mi nu mi-ar cere. (Am lucra la o multinationla in ro , putin dar totusi stiu despre ce vb.)Nu tb sa sclavagesc pt promovari ore suplimentare neplatite , astept sa imi dea angajatorul un incentive pt orele platite in care m-am dedicat 110% meseriei. Si la 15.30 am iesit pe usa.Dar astazi nu m-am milogit la sef sa plec la 2 ca are fata serbare de Halloween. Mi-am programat zi de concediu de acum 2 luni - fara explicatii.Nu e treaba lor ce am facut eu azi cu copiii mei si nu-mi place milogeala si aducerea copiilor in discutie la serviciu, sub nicio forma.

#45
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 17:43

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
Lara, nici tu sa nu te superi, dar tu vorbesti dintr-un context cu totul si cu totul diferit.


Are dreptate... la noi se dau 45 de zile concediu pt copilul pana la 5 ani si nu 5 zile [:D]
Am beneficiat eu de ele acum o luna...
Atunci cand m-am angajat m-am orientat spre un job care sa nu imi ceara ore suplimentare...

[copil] & fetita


si 2 ani de concediu de ingrijirea copilului nu 6 luni ...

#46
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 17:43

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Off topic: Mickyyy, ai primit ceva feed-back de la interviu?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Nope, nu am primit, si nici nu cred ca voi primi [:D]. Mi s-a spus din start ca daca nu ma suna pana in data de, inseamna ca au ales pe altcineva. Ca ei nu anunta decat pe cei care merg mai departe.

Nu-mi faceam eu prea mari vise cu acel job, nu zic nu, era un job interesant si chiar mi-ar fi placut, dar dupa cum spuneam pe undeva prin alt mesaj, ma pot autoevalua si singura, si nu a fost cel mai bun interviu al meu [:I].

Insa am mai invatat ceva, pe viitor sa incerc sa obtin informatii (mai amanuntite) despre job inainte de-a povesti despre mine [:D].
Pentru ca desi cel putin dupa denumire era cam acelasi tip de job cu cel pe care-l am eu acum, presupunea chestii mult mai diferite. La final cand mi-a dat detaliile legate de jobul propriu-zis am realizat ca de fapt jumatate din interviu am batut campii [:D], povestind aspecte pe care le consideram eu importante dar de fapt nu mi-ar fi fost utile foarte mult acolo. Daca ma documentam inainte, as fi abordat altfel discutia, pentru ca ce cautau ei nu era ceva ce sa nu stiu eu sa fac, ci doar ceva ce aici faceam ocazional.

Asa ca daca ei ma vor chema la un al doilea interviu, sincer, cred ca sunt disperati si ceva e putred in Danemarca [:D]. Excluzand varianta ca nu au avut suficienti aplicanti de unde sa aleaga (erau vreo 800 de aplicatii pe bestjobs doar dupa prima saptamana de la postare - sincer, cred ca mai mult de jumate au aplicat doar sa se afle in treaba, pentru ca au vazut un angajator tentant), fie ceilalti au fost praf si pulbere, fie au o oferta salariala foarte proasta, si atunci cei cu adevarat competenti spun "pas".

lara_c, lucrez de 2 ani jumatate aici, si acum cateva luni, una din colege (nu de birou, dar ne vedem zilnic) a ramas interzisa cand a aflat ca eu am copii. Si nu unu, ci 3! Deci nu sunt genul care sa trambiteze in gura mare chestiile astea. Viata mea personala e asa cum ii spune si numele, personala. Da, sunt colegi cu care ma inteleg ok, si cu care povestim de copii, de scoala sau altele de genul, dar de exemplu din birou sunt singura cu copii, asa ca aici se vorbeste de cluburi, baruri, iesiri la munte/mare si tipi intalniti te miri unde [:D]. Daca ma stradui un pic cred ca as putea desscrie cu lux de amanunte viata amoroasa a unora. Asa ca exista si reversul medaliei, discretia tine de om, nu de situatia lui familiara/personala.



#47
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 17:43

Problemele apar in cazul imbolnavirii copiilor, cand trebuie sa stai acasa cu ei. Zilele alea nu ti le poti planifica, sa ti le poti lua "de concediu" din timp. Ti le iei ca zile de concediu, dar asa in scurt, de pe 1 zi pe alta, sau chiar in dimineata respectiva anunti (daca de ex. copilului i-a fost rau peste noapte).



La fel, nici sistemul de invatamant nu ne "ajuta" ca sa zic asa:

- anul asta s-a amanat inceperea scopii cu 1 saptamana, chestie neplanificata din timp, anuntata cu 1 saptamana inainte de data la care ar fi trebuit sa inceapa scoala (scoala trebuia sa inceapa pe 10 sept, s-a anuntat pe 3 sept ca scoala va incepe cu 1 saptamana mai tarziu, gradinitele la fel) - deci planuri date peste cap pt parinti, care credeau ca au acoperit perioadele "libere"

- vacantele astea din timpul semestrului, in care gradinitele cu program prelungit, sunt intr-adevar deschise, dar nu se fac activitati, insa scolile (cei de clasele 1-4) sunt inchise, deci la fel, luat zile libere. Daca ar fi fost si scolile deschise, pt copiii care n-au cu cine sa fie lasati, ar fi fost mai ok

Lara, nu avem aici in Ro, cohorte de rude la care sa apelam atat de des... de mult ori nici nu mai stim ce artificii sa facem, cum sa acoperim onorabil toate perioadele... Iar zilele de concediu sunt si ele limitate, 21/an, e greu sa-ti iei zile de concediu asa pt orice maruntis...

Basca mai e si mentalitatea asta pe la gradinite "stiti, i-a curs astazi nasul de 2 ori, va rog sa tineti copilul acasa cateva zile"... pai un guturai tot fac copiii in sezonul rece, dureaza cateva zile pana trece complet (si la un timp de, apare altul)... pai ce fac daca la fiecare "mucusor", la fiecare guturai tin copilul acasa cateva zile? Ma las de serviciu de tot, atunci....

Eu personal sunt mai flexibila cu programul, si sa zic ca ma descurc cu acoperirea diverselor perioade de stat acasa ale copiilor, dar nu pot nici eu la infinit, am lucrari de terminat, de predat, clienti, termene, contracte, care trebuie respectate. Flexibilitatea sta in faptul ca azi pot sa nu lucrez deloc, dar maine fac dublu, ca deadline-ul tot ala e etc. Dar nu ca pot oricate zile sa pierd asa...

Sunt parinti care n-au bunici, si alte rude disponibile, unii nu-si permit bone... sunt situatii si situatii, e usor sa judeci "sa faca asa! sau altminteri!"



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#48
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 18:07

monicabo, nu e mentalitate, e regula, cel putin, la noi la gradinita, e regula, a fost afisata si la panou. Ai muci, stai acasa 5 zile. Cica asa e directiva.









Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#49
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 18:37

Lara, nu era nevoie sa te justifici atat de mult[flo], contextul diferit ramane...



Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011



[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]

#50
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 19:00

Mickyyy,

Nu m-am referit la tine personal, doar ca tu ai fost cea care a pus intrebarea.
Eu am inteles de ce ai pomenit tu de unul din copii, pt ca tb sa justifici concediul de ingrijire a copilului. Era, poate,normal sa mentionezi. Poate pe viitor avand in vedere ca in CIC figurezi ca angajat (nu?) sa nu mai mentionezi asta daca/ cand vei dori sa iti schimbi serviciul. Decat daca esti expres intrebata si f scurt si treci la punctul urmator.
Dar apoi ai intrebat daca ar fi tb sa mentionezi si pe ceilalti copii si daca pe viitor la interviu ar tb sa ii mentionezi pe toti 3.
Scurt si la obiect eu cred ca nu.
Ce nu ajuta este cartea de munca romaneasca. Eu am avut pe vremea cand nu aveam nici sot , nici copii, dar tin minte ca era o rubrica acolo pt sot, pt copii ...data nasterii....si nu stiu de ce...Mai este tot asa?
Angajatorul are dreptul sa te interebe cati copii ai numai daca in contract se mentioneaza sporuri pe copii / familie( la cei detasati in alt ora/ tara de ex.), costuri de relocare pt familie, scolarizarea platita de servicu, etc. Si atunci, de obicei se completeaza un formular care nu ajunge la persoana care te intervieveaza ci mai tarziu la HR daca primesti postul.
Altfel...daca nu platesc ei nimic pt copiii tai si tu iti faci treaba in intervalul orar 9-5 sau care este prevazut, nu cred ca ar tb sa conteze.
Da, copiii se mai si imbolnavesc, dar nu non stop...dar si sotul se poate imbolnavii, si parintii in varsta( de care poate tu tb sa ai grija) si tu ca angajat. Deci nu trebuie trasa concluzia ca o mama cu 3 copii va sta mereu pe acasa, decat daca asa lasa impresia persoana respectiva.

De curiozitate de cate ori te-ai invoit intr-un fel sau altul strict legat de cei 3 copii in ultimii 2,5 ani pe care ai mentionat ca i-ai lucrat la actualul srviciu?
Daca raspunsul e 0 sau f putin, atunci poti mentiona asta daca la interviu se va bate moneda pe cati copii ai tu.
Daca te-ai invoit mult, atunci sincer ai nevoie d eun plan B , atunci cand copii sunt bolnavi si nu pot merge la scoala. Care nu costa cat o bona permanenta, dar desigur ca necesita timp gasirea unei persoane de incredere.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -