Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu?!


73 raspunsuri la acest subiect

#61
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 10:51

Blackgirl: AB = antibiotic? Daaaa, e o moda la noi, cum e racit putin , pac, antibiotic! Dr. noastra nu recomanda asa, una-doua, dar mai aud si eu prin stanga, prin dreapta... Toata ziua: da-i antibiotic, i-ai dat antibiotic?

Si ca tot veni vorba de AB, sumetrolimul este antibiotic sau nu? Unii zic ca da, altii ca nu. Ca sumetrolim au mai luat fetele de vreo 3-4 ori in cativa ani, atunci cand au avut raceli mai puternice, si mai ales cu rosu in gat, tuse mai naspa... In rest, au avut doar raceli usoare...

Iar cu stat acasa pt curs nasul, mi se pare exagerat, cred ca in acele locuri, educatoarele vor sa mai "scape" de copii, sa aibe cat mai putini la grupa! Repet, febra, diaree mi se par motive de bun simt pentru stat acasa, dar un mic guturai?

Asa si eu mai am ajutor, pentru perioade din astea de imbolnaviri+vacante, insa nu permanent, ci tot asa, cand situatia chiar o cere (nu pt orice fleac, adica)



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#62
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 12:55

Citat:
citat din mesajul lui anya

Cam asta e politica. Nici-un angajator nu vrea pe cineva care promite sa lipseasca. Ca atare, te interesezi putin inainte. Ideea e sa te prezinti (si sa si fii mai tarziu) un adult responsabil fata de job, care nu lipseste anuntand la ora 8 ca nu ajunge la serviciu ca a facut copilul febra.

Anya


dar se poate intampla sa se culce ok si sa te trezesti cu el (cu copilul) fierbinte peste noapte.

dar daca atunci cand e ok iti faci treaba cu responsabilitate, te dovedesti om de echipa si respecti timpul colegilor (chiar daca sunt tineri, necasatoriti si nu au copii), atunci conteaza si asta la imaginea de ansamblu.

#63
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 13:07

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

am cunoscut oameni fara copii care erau niste mari loaze absente si oameni cu 2 copii (de fapt si unul cu 3) care erau niste colegi excelenti.

omul face jobul. intr-adevar, cand vine vorb de trei copii in mod involuntar calculezi mental cam cate zile de concediu va trebui sa ii dai probabil in plus lui Y pentru maseluta, varicela, enterocolita, mana in ghips etc, fata de X, celibatar. Asta nu o neg. Insa nu as face din asta o prima conditie de departajare, de fapt nici una ultima. As alege omul cel mai bine pregatit si as pastra omul cu cel mai bun randament.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


toti angajatii au dreptul la acelasi numar de concediu de odihna pe an, indiferent daca au copii, o persoana in varsta in familie care necesita ingrijire, etcetc
concediul medical pentru ingrijirea copilului bolnav se acorda numai pana la implinirea varstei de 7 ani.


#64
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 13:53

Lara, la tine contextul e putin altfel dar oricum este de apreciat felul de a lucra al britanicilor. Totusi, ocazional, chiar si ei s-au "spurcat" la obiceiuri manageriale "balcanice".

Imi amintesc la un interviu pt expat, am fost intrebata ce fac daca mi se imbolnavesc copiii? Si am intrat direct in discutia pentru asigurari medicale... finally nu am luat postul, ci a fost oferit unui coleg necasatorit si fara obligatii.

Dar aici nu era vorba de expati sau de joburi cu mult travel in tara si afara, ci de joburi "regular" asa numitii "9 to 5".

De principiu este ideal sa eviti discutia despre familie complet, dar daca totusi angajatorul doreste sa vada cat de mult se potriveste noul angajat cu angajatii existenti, e bine sa oferi informatiile corecte si limitate la ceea ce i-ar putea interesa.

Ah.. si ca un detaliu picant... eu am fost nevoita sa imi pun poza copiilor ca background la laptop [:D] ca sa scap de apropouri si invitatii la cafele [:-)))] se pare ca verigheta nu e suficienta [:D]

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#65
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 20:20

Eu am trecut in CV-married, 2 children... Simplu si pe fata, ca doar ii am, nu?

Plus ca sunt angajatori care se bucura ca ai deja 2, pt ca scade riscul sa mai faci altul cat esti al ei[:D].

Caro

#66
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 10:26

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Eu am trecut in CV-married, 2 children... Simplu si pe fata, ca doar ii am, nu?

Plus ca sunt angajatori care se bucura ca ai deja 2, pt ca scade riscul sa mai faci altul cat esti al ei[:D].

Caro


Poate ca e diferenta de mentalitate, asa cum a remarcat cineva mai sus.
Daca ai fi la un interviu cu mine te-as intreba daca astepti tratament preferential pt ca ai familie.Altfel de ce ai mentiona asta cand eu vreau sa determin daca tu esti un bun economist, sa zicem.
In CV, personal, cred ca trebuie trecut tot ce crezi tu ca iti poate oferi un avantaj pt postul respectiv( de aceea CV-ul tb adaptat de fiecare data cand aplici pt un post si nu prezentat unul general). Cu ce te avantajaza pe tine ca spui acolo ca esti maritata si ai copii? Stiu ca cei cu dizabilitati trec asta pt ca ( in UK cel putin) primesc automat dreptul la interviu fara a mai trece de selectia aplicatiilor si testele de dinainte de interviu (intreviul este de cele mai multe ori ultima faza a selectiei).

Sigur ca daca esti intrebata nu poti nega, ar fi chiar culmea..Doar sa nu dai impresia ca vei fi mai focusata pe familie decat pe job...si ca doar tu ai spus de la inceput '...simplu si pe fata....'
Eu una m-as feri de o asemenea situtie si REPET nu pt ca ai copii ci pt impresia pe care o lasa (mie) mentionarea acestora cand aplici pt un post.

#67
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 13:24

Eu as zice ca anumite detalii sunt mai degraba legate de transparenta angajat/firma decat de mentalitate.

In Norvegia nu prea mai merge sa trimiti CV-ul facut de tine acasa. La fiecare companie atunci cand aplici trebuie sa completezi un CV compatibil cu baza lor de date. Ei bine, de regula primele informatii cerute sunt numele, starea civila, numarul de copii si nationalitatea.
Evident ca nu se specifica pe ce criteriu fac selectia initiala dar e destul de clar ca pot tria dupa aceste criterii.

Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Eu una nu am sunat macar o data acasa in timpul programului


Cine raspunde legal de copii tai atunci cand esti tu la serviciu? Daca ai tai copii patesc ceva pe cine suna persoana care este cu ei in acel moment?
Nu ma gandesc la sunat acasa la modul "ia sa vad ce mai face copilul" ci ma gandesc ca pot fi momente cand esti nevoita sa suni acasa sau la gradinita/scoala unde este copilul tau in acel moment.
Te intreb pentru ca eu sunt mama 24/24 si legal ei doar pe mine si pe sot ne pot suna. Se intampla sa primesc mesaje sau sa mi se spuna la telefon "copilul a facut febra, veniti sa-l luati". Ca sa nu mai zic de alte accidente posibile. Chiar daca nu ma duc eu la gradinita sa iau copilul tot trebuie sa dau eu un telefon in timpul programului de lucru.
Eu din mesajul tau inteleg ca tu consideri o mare bila alba faptul ca nu ai sunat niciodata acasa. Mie nu mi se pare ceva extraordinar daac e vorba de un serviciu normal. Ba chiar cred ca e de preferat ca angajatii sa sune acasa atunci cand stiu ca e o situatie critica decat sa se gandeasca tot ziua la ce face copilul. Nu consider ca printr-un telefon de cateva minute isi neglijeaza serviciul.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

#68
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Eu una nu am sunat macar o data acasa in timpul programului


Cine raspunde legal de copii tai atunci cand esti tu la serviciu? Daca ai tai copii patesc ceva pe cine suna persoana care este cu ei

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)


Acum sotul meu raspunde legal.
La momentul la care am scris mesajul de mai sus raspundeam amandoi.
In mesajul respectiv am explicat ca daca se intampla ceva ma suna bonele/ scoala. Niciodata nu imi inchideam telefonul decat poate pt cateva minute daca eram intr-o zona unde accesul cu mobile nu era permis.
Este o bila alba in contextul in care vorbim. Am avut colege in Ro care sunau de 3 ori sa vada daca Ancuta a mancat supica, daca a facut caca ( da serios) si daca a dormit de pranz.
Nu am sunat niciodata si nici nu o voi face vreodata pt asa ceva.
In Bangladesh am avut colege (localnice) care isi sunau menajerele si soferii sa le dea instuctiuni ...ce sa mai cumpere, ce sa le faca mancare la copii, ce sa ia de la curatatorie , esc
Asa ca le-am vazut ( auzit) pe toate la birou.
Nu stiu cat are importanta ce am detaliat mai sus insa NICIUNA dintre aceste persoane nu a evoulat / avansat si una dintre ele a fost si concediata ( nu stiu motivul, s-ar putea sa fie altul, insa lipsa de profesionalism si dedicatie pt cariera era evidenta).

#69
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 16:53

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav
Citat:
citat din mesajul lui lara_c
Eu una nu am sunat macar o data acasa in timpul programului


Cine raspunde legal de copii tai atunci cand esti tu la serviciu? Daca ai tai copii patesc ceva pe cine suna persoana care este cu ei

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)


Acum sotul meu raspunde legal.
La momentul la care am scris mesajul de mai sus raspundeam amandoi.
In mesajul respectiv am explicat ca daca se intampla ceva ma suna bonele/ scoala. Niciodata nu imi inchideam telefonul decat poate pt cateva minute daca eram intr-o zona unde accesul cu mobile nu era permis.
Este o bila alba in contextul in care vorbim. Am avut colege in Ro care sunau de 3 ori sa vada daca Ancuta a mancat supica, daca a facut caca ( da serios) si daca a dormit de pranz.
Nu am sunat niciodata si nici nu o voi face vreodata pt asa ceva.
In Bangladesh am avut colege (localnice) care isi sunau menajerele si soferii sa le dea instuctiuni ...ce sa mai cumpere, ce sa le faca mancare la copii, ce sa ia de la curatatorie , esc
Asa ca le-am vazut ( auzit) pe toate la birou.
Nu stiu cat are importanta ce am detaliat mai sus insa NICIUNA dintre aceste persoane nu a evoulat / avansat si una dintre ele a fost si concediata ( nu stiu motivul, s-ar putea sa fie altul, insa lipsa de profesionalism si dedicatie pt cariera era evidenta).


Eu nu gasesc unde ai explicat in acel mesaj ca accepti sa fii sunata de bona/scoala.
Iar cand am citit niciodata exact asa am inteles ca nu ai sunat niciodata de la serviciu in nici un context.
Profesionalismul unui angajat nu l-as considera indirect proportional cu sunatul in timpul programului. Ma refer la sunat la modul general ca poate unii angajati nu au copii dar suna parinti sau isi suna prietenii. Se poate si sa suni din biroul tau personal si eventual sa stai peste program ca sa compensezi timpul pierdut la telefon.
Sefii pe care ii cunosc eu mai degraba pun accent pe munca facuta, daca esti capabil sa rezolvi anumite sarcini grele sau daca esti serios.
Cat despre absenteism trebuie sa fii prea naiv sa crezi ca nu se tine cont de cine si cat lipseste mai ales ca e ceva usor cuantificabil.
Situatia ideala este intr-adevar sa fim inconjurati de profesionisti sa sa fim si noi cat mai buni dar in realitate nu este asa insa in timp e greu sa nu iti dai seama care angajat e serios si care vine la serviciu doar ca sa aive un venit.
Parerea mea e ca la un interviu e prematur sa isi faca angajatorul o opinie despre cat de mult poate afecta numarul de copii calitatea muncii unui angajat.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

#70
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 17:41

Otilia, si eu as zice ca cel mai important la un job este calitatea muncii tale, implicarea, seriozitatea, decat telefoanele date copilului (vorbesc de limitele decentei, in limita bunului simt).



Asa si maica-mea ma suna zilnic de la serviciu, acasa, sa vada daca am ajuns (ca multi copii din generatia mea, eram cu cheia de gat). Socotea cam un maxim de 1/2 h fata de ora fata de ora la care s-a terminat programul, si ma suna. Si nu a zis nimeni nimic, treaba si-o facea foarte bine. 2-3 minute cat vorbea cu mine nu mi se parea a fi un capat de lume. Si pe vremea aia mai era si cu "cerut fir extern" secretarei pt a vorbi in afara institutiei. Nu cred ca era mai bine sa ignore problema "eh, o fi ajuns copilul asta acasa, n-o fi ajuns, lasa ca vad la sfarsitul programului".



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -