Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu?!


73 raspunsuri la acest subiect

#51
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 19:12

Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Lara, nu era nevoie sa te justifici atat de mult[flo], contextul diferit ramane...Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Ei lasa, ca ma mai descarc si eu...caci ma incearca o durere de cap gen sinuzita de vreo 3 zile si nu mai stiu care mama masii de tantar mai transmite si asta :))[flo]

#52
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 19:30

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Marina

si copiii nu ai cum sa ii ascunzi.


Una e sa iti dea unul de la HR un CV pe care scrie bla bla bla 3 copii, si alta e sa discuti cu omul, sa vezi inati ce stie, ce poate, etc.
.


Scuze, de ce treci tu copiii pe CV?????

#53
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 19:51

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Scuze, de ce treci tu copiii pe CV?????


Nu-i trec eu, doamne fereste!! Dar cand mergi la interviu pe aici (nu stiu daca si-n afara se practica la fel), HR-istu sta cu CV-ul ta in mana si noteaza pe margine chestiile care le considera el relevante. La mine de exemplu a notat copii, si varsta lor.

#54
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 19:56


In Franta se trece starea civila si copiii. Nu e nici o problema pentru nimeni.


Mik.

#55
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 22:04

lara,



1. Nu mai exista carti de munca, exista un sistem national de inregistrare a angajatilor, nu stiu ce contine fisa fiecarui angajat.



2. Sotul plateste cu 20 de lei mai putin impozit pentru ca are un copil. La inceputul fiecarui an, i se inmaneaza un formular care trebuie completat pentru a beneficia de aceasta scutire.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#56
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 22:13

Se trece de obicei starea civila in CV, daca nu o treci, te intreaba ei (eu nu stiu cum sa fac sa nu trec varsta[:D])



Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011



[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]

#57
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 00:48

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
monicabo, nu e mentalitate, e regula, cel putin, la noi la gradinita, e regula, a fost afisata si la panou. Ai muci, stai acasa 5 zile. Cica asa e directiva.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Aaaa, pai atunci ma fac somer de meserie[pk], cu atatea zile de stat acasa cu copiii pt cativa mucusori... Sa creada ei ca pot ramane toata ziua buna ziua acasa pt fiecare guturai! [:-@] In vest nu se practica sistemul asta, acolo stiu ca sunt primit copiii, chiar usor raciti, dar cu stare generala buna.La o stare proasta a copilului, clar e de stat acasa (o febra, o stare de voma, o tuse mai "urata" etc), si atunci sunt de acord sa-mi consum din zilele mele libere (de fapt caut sa nu imi consum "liberele" pe fleacuri, ci sa am "rezerve" pt problemele cu adevarat importante de sanatate!)Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)Ele doua Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#58
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 12:18

Din punct de vedere angajator, cand am recrutat pt echipa mea, nu m-a influentat in vre-un fel faptul ca au sau nu copii. Daca aveau copii, sigura "chestie" care ma interesa e daca au ajutor pentru perioadele cand sunt bolnavi, vacante... Daca in peisaj exista bunica/bona - era perfect.
Nu tin minte ca in multii ani de cand lucrez in colectiv tanar sa fi fost probleme cu cic-urile. Medicale nu am vazut f des (ecxeptand cele prenatale/lauzie) si cred ca o singura data pe motiv de copil bolnav. Concediile de odihna se anunta din timp si se pot lua cu programare (exista si refuzuri daca s-a atins pragul maxim permis de activitate). Pentru ca se lucreaza in ture, nu poti sa lipsesti oricand, fara ca un coleg sa iti tina locul si nu poti sa faci "bucurii" colegilor. Exista intelgere dar ca orice ulcior, nu poate merge de multe ori la apa. Cine abuzeaza nu mai e bine vazut de colegi si pana acum la noi n-au fost situatii neplacute. Am auzit doar situatii in alte departamente.
Tot pentru ca exista intelegere, cand sunt vacante scolare de obicei au prioritate parintii de copii de scoala. De Craciun si de Paste lucram mai mult ca de obicei - asa ca nu se dau concedii iar vara se dau cate doua sapt si dac amai ramane loc dupa ce isi programeaza toti - liber pana la pragul maxim.
Cam asta e politica. Nici-un angajator nu vrea pe cineva care promite sa lipseasca. Ca atare, te interesezi putin inainte. Ideea e sa te prezinti (si sa si fii mai tarziu) un adult responsabil fata de job, care nu lipseste anuntand la ora 8 ca nu ajunge la serviciu ca a facut copilul febra.

Anya

#59
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 19:10

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Aaaa, pai atunci ma fac somer de meserie[pk], cu atatea zile de stat acasa cu copiii pt cativa mucusori... Sa creada ei ca pot ramane toata ziua buna ziua acasa pt fiecare guturai! [:-@] In vest nu se practica sistemul asta, acolo stiu ca sunt primit copiii, chiar usor raciti, dar cu stare generala buna.

La o stare proasta a copilului, clar e de stat acasa (o febra, o stare de voma, o tuse mai "urata" etc), si atunci sunt de acord sa-mi consum din zilele mele libere (de fapt caut sa nu imi consum "liberele" pe fleacuri, ci sa am "rezerve" pt problemele cu adevarat importante de sanatate!)



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria







Daria era cu muci (de-aia galbui, lipiciosi, dar atat - nu stare generala proasta, nu rosu in gat, nu febra), am dus-o si mi s-a atras atentia serios ca nu ar fi trebuit sa o las. N-am mai dus-o pana nu i-au trecut mucii.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#60
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 20:42

Off topic: Dragos este cu muci de mai bine de o luna, chiar si tuse. [:D] Cand a avut accese mai nasoale cu tusea l-am tinut acasa (insa doar 3 zile), in rest la gradinita. Criterii de excludere la noi: febra si boala diareica. Educatoarele sunt extrem de relaxate: ni s-a comunicat ca si cu AB putem sa-l trimitem atata timp cat este afebril.

In schimb, 26 km mai incolo si la altitudine [:D] regulile sunt altele: fara secretii mucoase, fara pic de tuse, fara secretii lacrimale. Absolut nimic! Nici vb de medicamente date acolo. Dupa tratament musai exudat faringian/nazal/copro curate ca lacrima, caci altfel copiii nu sunt primiti. Deja o mama si-a consumat maximul de CM acordat pt ingrijire copil bolnav, copil cu ceva muci, afebril. Pt orice viroza, educatoarele recomanda AB, ba una a avut si tupeul sa ma sune sa-mi sugereze pt un copil ca ce tratament dau acolo, fara AB? [xx(] cand copilul are muci de-atata timp. [bang][bang] Insa culmea nesimtirii, copilul era afebril cu stare generala buna. Insa mucos! [8D] Ah, si mai nou mi se cere direct AB injectabil chiar si pt copii, dar fara internare. Sa te impusti nu alta!

Cand s-o face odata educatia aia a parintilor/educatoarelor ca nu pt orice viroza se da AB-ul???

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -