Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Admiterea la liceu - primul prag - emotii


499 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 11:57

Vivi, eu sunt de parere ca distanta pana la liceu (scoala) este foarte importanta. Chiar nu merita sa faci zilnic naveta prin Bucurestiul asta. Este obositor si pierdere de timp. Deci, daca e sa fie la maxim 10 minute de mers pe jos, e perfect. Pana la urma e cum zici: (cu unele exceptii) nu prea conteaza care, liceu sa fie.

Pe vremea Ioanei, colegii ei au optat sa ramana in Cosbuc (majoritatea, adica care au putut), restul au ales Lazar, Sincai, Spiru, Cantemir (mai ales baieti, au echipa buna de baschet), Viteazu si Hasdeu; o singura fata a mers la Caragiale, pentru ca se intra cu medie mica



buflea, cladirea de vis a vis de Iulia Hasdeu s-a transformat in spital privat. Intr-un colt, la parter, exista un mic spatiu pentru Romtelecom, dar Posta nu mai este, o mutasera mai demult in lateralul cladirii, acum nu mai e deloc.

De construit se construieste pe latura dinspre Ferdinand (fost Dimitrov), spre poarta de acces laterala, unde au demolat niste magazii inalte cat gardul; vor face un corp lipit de cladirea existenta, vad ca au sapat subsol, se mareste capacitatea.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#22
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 13:46

De acord (iar!~) cu Rufus, in ceea ce priveste distanta parcursa pana la liceu. Daca a mea opteaza, in final, catre mate-info, i-amrecomandat sa schimbe colegiul, sa vina la unul nu asa renumit, dar bun si aproape de casa. distantele in Brasov nu se compara cu ce-i in Bucuresti, dar iernile sunt lungi si grele. Eheee, ea nu vrea, colegiu e spuma si e in centru, ies cu colegii in jos pe langa Biserica Neagra si e plin de poezie. Si sunt sensibili la asa ceva copiii astia[bang].
Si la noi la testul bilingv au fost medii relativ mici. A mea e bunicica la franceza si a luat 9.03. Si e printre primii 5 de pe centrul in care a sustinut proba. La engleza au fost mai slabe rezultatele.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 14:00

La noi cel mai aproape e Neculce. Dar asta-i sta-n gat si nu stiu de ce.
Caragiale, Iorga is la 3 statii distanta.
Hasdeu la vreo 6-7.
Si alea care-s prin Floreasca sunt relativ aproape.
Scoala Centrala e la Gradina Icoanei, o statie de metrou sau 2 de masina.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#24
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 14:28

asadar Rufus si voi tot cu Madgearu??? [:D] ...Bianca mea cam stie de anul trecut ce liceu vrea..dar are si alte optiuni ...cum ar fi Kretulescu, Cantemir , Lazar...mai multe ,acu sa vedem ce va face la examen ca mediile o ajuta [pk].Noi stam f aproape de Hasdeu dar nici nu-l pomeneste[alcool].O sa fie mare batalie la Hasdeu .



mai vedem ce si cum [:-@] doar azi nu stam in drum de asa ceva...acu la 1 se duce sa si faca unghiile ,la 4 sa se faca la par [:I]si restul ce mai are....



tare m a obosit organiizarea banchetului , dar sper sa fi facut treaba buna si copiii sa se simta bine [pk]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 15:58

Da, cosmi, Madgearu. Initial am zis Kretulescu, e ceva mai aproape de noi...dar ar vrea (si ea si muma-sa) mai bine la Madgearu, cica-i mai bun. Nu ma opun.

Dilema este ce profil: economic sau turism. Mie mi-ar place turism.



Teodora are banchetul marti, pe 12, la Complex Herastrau.

Voi pe unde mergeti?



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#26
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 16:34

pt cine sta in cartierul cu Hasdeu, Mihai Viteazu e un liceu f bun,nu=l luati in considerare?

ce mai stiti despre el? noi acolo tintim, ne e aproape, desi fetita e mica, clasa a 3-a :) cine stie ce se mai schimba pana atunci.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 16:48

Sabina, Mihai Viteazu este un liceu preponderent axat pe mate info (multe clase) si una de stiintele naturii. Din start, nu exista parte umanista. La "varsta" ta chiar nu stii ce talente aveti.

Este un liceu cu medie mare de admitere si, odata intrat, inteleg ca ai cam dat de naiba. Acu' ce sa zic...n-am vazut pe nimeni murind acolo...dar evident ca nu-i pentru oricine.

Cred ca atunci cand termina copilul clasa a 8-a, orice parinte stie cam cat poate odrasla. E bine sa faca ce i se potriveste, profil, nivel...mai mult decat am dori noi. Cred ca decat sa te tarai prin Viteazu, mai bine un liceu la care, cat de cat, mergi cu placere.

In schimb, daca ai un copil serios, nu musai geniu, dar care stie sa separe invatatura de distractie, Viteazu e o optiune buna. Fireste, pentru cei carora le place profilul real...



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#28
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 17:05

Rufus...la Kretulescu cica e mai bine cu disciplina [:D]sunt ff stricti[:I]....acu



noi facem banchetul la restaurantul Etiquette ...tare bine m am inteles cu patroana si a fost deschisa la ce i am propus [pk] .Abia astept sa vina absloventa de la coafor sa vad ce si cum



Sabina de Viteazu...sunt de aceeasi parere cu Rufus..fata mea bu vrea mate info asa ca iese din discutie

[8D]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 17:26

Aha, Etiquette pe Traian, nu?

Cat va costa distractia?



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#30
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 09 iunie 2012 - 18:14

acolo Rufus...2 mili ne a costat[pk]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -