Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Admiterea la liceu - primul prag - emotii


499 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 12:24

Am deschis discutia asta pentru toate mamicile, taticii ce au copii ce se afla luna asta in focurile admiterii.
Pentru toate mamicile si taticii ce au trecut prin asta.
Pentru toate mamicile si taticii.
Ce o sa fie? Cum o sa fie?

Anii au trecut destul de repede si iata-ne in fata primului prag, asa mai serios, din viata copiilor nostri.

Emotii si de o parte si de alta. Vise si sperante. Alegeri.
Melancolia despartirii de copilarie.
Euforia unui nou inceput.

E o bucurie, innodata cu tristete in sufletele copiilor nostri.

S-au terminat si simularile, au venit si notele.
Am primt si brosura pe care o rasfoim cu nesat, cautand, notand, studiind, facand planuri.
Au aparut si primele contraziceri: ce liceu punem primul?

Sa ne gandim ca suntem la o cafeluta aburinda unde discutiile vin de la sine.

Sa sporovaim despre aspiratiile copiilor nostri, despre emotiile si asteptarile noastre.

==============
Miniadolescenta de Viviana - aspiranta liceu Iorga, profil uman - stiinte sociale, Bucuresti



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#2
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 12:40

Multumesc pentru deschiderea subiectului! Nici macar nu m-am gandit sa deschid eu unul, atat sunt de ingramadita in intrebari. Momentan hotarasem ca, pana nu vad media finala, si scolara, si teste, nu ma mai gandesc la liceul fetei. Dar pot? Aiurea! Parca nu de mult dadeam eu admitere in treapta I, imi parea ciudat faptul ca ai mei sunt asa stresati, emotionati, disperati si tot ce mai intelegeam eu din comportamentul si vorbele lor. Acum constat ca a fi parinte de examinat e muuuult mai greu decat am putut intelege vreodata.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:14

Asa, m-am gandit si eu. Sa mai astept. Dar nu pot. Ma tot framant.
Dupa rezultatele de la simulari + medii ar intra la liceul dorit de ea.

Dar nu ar intra la cel la care ne-am gandit noi si spre care au indrumat-o profesorii ei.
Dar, nu se stie niciodata. In timpul examenului poate sa scada sau poata sa creasca.

Sigur va fi un profil uman.
A trecut cu bine peste testarea pentru clasele bilingve, insa la liceul dorit de ea clasa bilingva va fi de mate-info.

Apoi ii surade foarte mult, Creanga, un liceu cu clase intensiv japoneza.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#4
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:17

Eu va doresc succes in alegerea facuta.[flo]



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:28

M-am gandit sa facem o listuta cu copiii nostri si aspiratiile lor. Sa-i trec asa in prima postare
Diuna eu nu stiu daca ai fata sau baiat.

Multumim P&Ana avem nevoie de incurajari.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:37

Ne-ar fi de mare ajutor pareri despre diverse licee, din toata tara asta larga, culese de la mamici si tatici ce au avut deja astfel de experiente.
Si de ce nu de la profesorii ce se afla printre noi.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#7
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:47

Si noi am trecut cu bine de testele de limba. La noi totul mergea liniar, se orientase cam acum un an spre bilingv- franceza la un colegiu foarte bun. De doua luni vrea mate- info, intensiv engleza[bang]. Macar opteaza catre acelasi colegiu...
Sigur ca trebuie sa o las sa faca ce vrea, DAR...sectiile astea de intensiv-limba straina mi se par pierdere de vreme, apoi...merita sa munceasca pentru un bacalaureat m1 in matematica? Ea zice ca vrea sa lucreze in IT. Chiar trebuie sa faca o sectie de mate-info pentru asta? Daca se razgandeste pe parcurs? Nu e pacat de anii sacrificati lucrand la mate, fizici si alte alea? Colegiul ales este unul cu standard ridicat, copiii invata la greu la sectia "de elita". Sunt considerati cei mai tari din oras.
Pe de alta parte, are sens sa ma stresez? E chiar asa de importanta sectia/ scoala pe care o urmeaza? Pana la facultate muuulte se vor schimba...Nici ea nu stie exact ce vrea, cocheteaza totusi si cu farmacia...Of, ne batem prea mult capul, asa-i?

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

#8
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 13:50

Da, da, binevenite parerile dascalilor, dar si ale altor parinti cu copii putin mai mari! @viviana,[asia]

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

#9
cosmi1975

cosmi1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.193 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 14:27

[alcool][alcool] si euuuuuuu sunt plina de....de toate[q] acum suntem prinse cu banchetul de maine ...dupa aia vedem ce-om face[:D]



stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975

http://community.web.../user/cosmi1975

#10
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 14:35

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975
[alcool][alcool] si euuuuuuu sunt plina de....de toate[q] acum suntem prinse cu banchetul de maine ...dupa aia vedem ce-om face[:D]stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975http://community.webshots.com/user/cosmi1975
Heee, heee, noi avem joi banchetul! Iti trimit deseara poze cu fata, rochia si pantofii!Scuze pentru off-topic!"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -