Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


458 raspunsuri la acest subiect

#421
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 15:18

Este corect adica legal. Va ajunge la serviciu unde cf legii are postul garantat 20 de zile de preaviz - atat. Adica mai poate lucra 1 luna pana va fi concediata. Nu va fi concediata pentru necorespundere profesionala dar se gasesc posibilitati la o adica. Era de asteptat.

 

Personal i-as recomanda sa stea in CIC pana la sfarsit macar vin banii si sa isi caute job in paralel. La jobul unde nu a mai fost de 5  ani clar nu are sanse.



#422
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 15:33

Multumesc Marius.

Stie si ea ca nu va face prea multi pui acolo pentru ca nu o vor... dar legal au voie sa o concedieze asa fara motiv... Adica o baga pe asta cu restructurearea posturilor?



#423
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 15:46

Au acest drept. Nu sunt obligati sa lucreze cu o persoana, cum nici persoana nu este obligata sa lucreze cu un angajator. Sa stea in CIC cuminte si sa-si caute alt job - are timp la dispozitie suficient si vin si banii intretimp. Eu asa as proceda.



#424
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 14:33

buna ziua!

 

am si eu doua intrebari:

1. din ce venit se calculeaza indemnizatia, ca eu pe fluturas am: salariu de baza, salariu de baza realizat, venit brut, venit net, venit impozabil, salariu net realizat. pana acum ma interesa doar ce primesc pe card. asadar din care se calculeaza indemnizatia.

2. care sunt cele 12 luni care intra in calcul: 12 luni pana la intrarea in concediu de sarcina si lauzie, 12 luni inainte de nasterea copilului, 12 luni pana la intrarea efectiva in CIC?

concret: eu voi naste in decembrie si voi sta apoi 42 zile in concediu, dupa care probabil in februarie 2016 voi intra in CIC. ce luni intra la calculul indemnizatiei?

 

sper ca s-a inteles ce vreau sa stiu?

 

P.S - am venituri foarte inegale de la o luna la alta si chiar conteaza ce luni intra la calcul. [:D]



#425
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 18:24

Buna

 

am o intrebare legata de revenire din CIC pt cadru didactit, titular, la gradinita de stat.

 

Prietena mea a revenit din CIC la 30 mai 2015. Vacanta scoalara incepe pe 1 iulie, pana la 31 august. In lege, cadrele didactice au dreptul la concediu de odihna de 62 de zile, in perioada vacantelor scolare.

 

Problema este ca directoarea gradinitei i-a spus prietenei mele ca pt cele 2 luni, iulie si august, nu are dreptul la concediu de odihna, fiind in CIC pe parcursul anului scolar 2014-2015, si nici nu vrea sa o primeasca in unitate pt program de munca obisnuit si platit. Prin urmate, directoarea ii spune ca nu are dreptul la nici un ban, urmand ca primul salariu sa il ia abia in septembrie.

 

Legea muncii specifica minim 6 luni de garantare a locului de munca si, normal, a salariului avut anterior CIC.

 

Prietena mea a fost la inspectoratul capitalei si inspectorul de acolo i-a spus ca directoarea este obligata sa o primeacsa in unitate, pe perioada verii, urmand sa ia salariu pt munca in program obisnuit, dar ca un raspuns oficial il poate oferi, in scris in 30 de zile.

 

Directoarea i-a sugerat prietenei mele sa iis ia concediu medical, insa nu avem incredere in directroare ca nu o toarna apoi ca si-a luat concediu medical fals.

 

 

Din ce am cautat pe net am gasit asa:

 

1. conform OUG 124/2011, care modifică art.3 pct.17 şi art.18 alin 7 din OUG 148/2005:" Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap, constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda în raport cu aceasta"

 

2. La intoarcerea din concediul pentru cresterea copilului angajatorul este obligat sa va asigure postul ocupat anterior.

 

 

Puteti sa imi specificati in baza carui articol din lege directoarea este obligata sa o reprimeacsa la locul de munca pe educatoare, farta a o obliga sa intre in concediu fara plata sau concediu medical fals?

 

 

Va multumesc.



#426
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 21:45

1. Exact ce ai mentionat chiar tu la pct. 2 

2. Conform codului muncii art. 145 alin 4 si urmatoarele precizeaza clar ca are dreptul la concediu de odihna platit chiar daca a fost in CIC.

Pe scurt:

1. este obligata sa o primeasca inapoi 

2. este obligata sa-i  asigure concediu de odihna normal platit 

 

1. Sa faca o adresa de informare revenire la serviciu cu data de......

2. Sa faca cerere de concediu de odihna legal cu data de .....

 

 

Ambele vor fi aprobate de resurse umane salarizare. Nu e treaba directoarei sa stie legile. Ea doar semneaza.

 

 

Baza legala

 

Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare. 
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile. 
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata. 
(5) In situatia in care incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, acesta se intrerupe, urmand ca salariatul sa efectueze restul zilelor de concediu dupa ce a incetat situatia de incapacitate temporara de munca, de maternitate, de risc maternal ori cea de ingrijire a copilului bolnav, iar cand nu este posibil urmeaza ca zilele neefectuate sa fie reprogramate. 
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.



#427
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:10

Marius,

 

multumesc mult de informatii. Ne sunt f utile.

 

:)



#428
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 10:01

silvi, din cate stiu:

1. din salariu net realizat (ce intra pe card)

2. Daca nasti in decembrie 2015; vor intra in calcul ianuarie 2015-noiembrie 2015 si inca odata noiembrie 2015.

 

Marius, asa e?

 

Dar daca ai venitul variabil nu e convenabil sa-ti iei toate cele 126 zile de concediu de maternitate? (ca cic-ul e mai prost platit)



#429
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 12:33

silvi, din cate stiu:

1. din salariu net realizat (ce intra pe card)

2. Daca nasti in decembrie 2015; vor intra in calcul ianuarie 2015-noiembrie 2015 si inca odata noiembrie 2015.

 

Marius, asa e?

 

Dar daca ai venitul variabil nu e convenabil sa-ti iei toate cele 126 zile de concediu de maternitate? (ca cic-ul e mai prost platit)

multumesc frumos pentru raspuns!

 

intre timp m-am mai informat si eu, au mai intervenit si niste probleme de sanatate si cred ca voi lua cele 126 de zile dar inainte de nastere: adica sa-mi las 50 dupa nastere si restul inainte...

eu ma gandeam ca la munca voi lua mai multi bani, daca prind luni "bune", si creste astfel si suma din care vor calcula CIC...dar nu e mereu cum planificam.



#430
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 20:12

Bună seara, sunt o viitoare mămică care va naşte în martie 2016. Nelămurirea mea este următoarea: am 5 ani vechime în muncă, lucrez la şcoală şi contractul se încheie pe 31.08.2016. Dacă eu iau CIC 2 ani, după cei doi ani mai sunt primită înapoi la locul de muncă sau trebuie să mă angajez după concediu? Mulțumesc.


Editat de MoniMommy, 18 septembrie 2015 - 20:13 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -