Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


458 raspunsuri la acest subiect

#441
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:27

buna ziua la toata lumea! foarte interesant subiectul, acum l-am descoperit, dar desi am citit pagini bune nu am regasit raspunsurile la ce maframanta si pe mine.

- imi pot lua cele 126 zile (mai putin 42 zile) cand doresc, adica SI inainte de nastere, nu-i asa? daca nu le iau, mai beneficiez DUPA nastere de toate 126 zile? cu ce procent sunt platita in aceasta perioada?

 

 - apoi..cursul firesc intru in concediul de 1 an / 2 ani de zile; pe perioada asta, am inteles ca se plateste cu 75% , din media veniturilor de pe ultimele 12 luni, nu-i asa? si alocatia lui bebe se acorda in acelasi timp - ce valoare mai are acum? inteleg bine, nu? pe perioada concediului crestere copil - iau indemnizatia mea ca mama si alocatia lui bebe?

 

- e musai sa ma decid de la inceput ce perioada de concediu crestere copil aleg? adica daca aleg 2 ani si ma decid sa revin la un an...nu mai pot?

 

MULTUMESC!!!!!!!!!!!



#442
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:42

Am raspuns aici:

 

http://comunitate.de...petelor-mamici/



#443
micola

micola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.279 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 09:20

Buna ziua,

 

Daca am ales sa stau in CIC 2 ani si ma intorc la servciu la 1 an si 2 luni ale copilului, mai pot beneficia de stimulentul de insertie? sau trebuie sa ma intorc inainte de a implini copilul 1 an?  Multumesc


Editat de micola, 25 ianuarie 2016 - 09:20 .


#444
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 15:21

Poti. Trebuie sa faci cerere la serviciu.



#445
micola

micola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.279 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 16:16

Multumesc mult!!

Inca una si ma duc  [batcap] : daca eu ma intorc la 1 an si doua luni la munca, este obiligatoriu ca sotul sa stea o luna acasa, sa zicem de la 1 an si 1 luna?



#446
MariaAlinaC

MariaAlinaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 15:50

Buna! Sunt si eu o viitoare mamica si vreau sa stiu, daca ma intorc la munca imediat dupa nastere, voi beneficia de stimuentul de insertie pe perioada de 2 ani ? Daca mi se desfinteaza postul( sunt asistent personal, iar persoana decedeaza intre timp) pot sa revin in CCC pana face copilul 2 ani?

#447
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 16:46

Multumesc mult!!

Inca una si ma duc  [batcap] : daca eu ma intorc la 1 an si doua luni la munca, este obiligatoriu ca sotul sa stea o luna acasa, sa zicem de la 1 an si 1 luna?

Nu in acest caz nu.



#448
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 16:48

Buna! Sunt si eu o viitoare mamica si vreau sa stiu, daca ma intorc la munca imediat dupa nastere, voi beneficia de stimuentul de insertie pe perioada de 2 ani ? Daca mi se desfinteaza postul( sunt asistent personal, iar persoana decedeaza intre timp) pot sa revin in CCC pana face copilul 2 ani?

1. Nu poti sa te intorci mai repede de 42 de zile. 

2. Daca optezi pt CIC 2 ani si revii dupa 42 de zile ai dreptul la salariu+stimulent pt perioada din CIC la care ai renuntat. 

3. Da poti sa revii in CIC pana la varsta de 2 ani (fara 1 luna) care este a sotului.



#449
MariaAlinaC

MariaAlinaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 27 ianuarie 2016 - 17:07

1. Nu poti sa te intorci mai repede de 42 de zile. 
2. Daca optezi pt CIC 2 ani si revii dupa 42 de zile ai dreptul la salariu+stimulent pt perioada din CIC la care ai renuntat. 
3. Da poti sa revii in CIC pana la varsta de 2 ani (fara 1 luna) care este a sotului.

Multumesc mult.

#450
evebgd

evebgd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 02 februarie 2016 - 15:25

buna ziua. va rog sa ma ajutati si pe mine. trebuie sa nasc pe 5 aprilie prin cezariana si vreau sa intru in concediu prenatal. sunt angajata la o societate si imi platesc singura taxele. societatea este in imposibilitate de plata a taxelor catre stat in urmatoarea perioada si ma intreb daca eu voi intra in posesia banutilor cand intru in concediu prenatal? cum vor fi platiti acei bani? stiu ca angajatorul isi recupereaza banii pe concediu de la stat dar daca societatea nu si plateste taxele voi mai primi acei bani? multumesc frumos!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -