Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


458 raspunsuri la acest subiect

#431
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 septembrie 2015 - 20:40

Ce fel de contract ai? Esti titulara?



#432
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 00:57

În mod normal trebuia să fiu titulară că am luat examenul de titularizare, dar am prins post de suplinitor, aşa că am contract cu durata de 1 an, ceea ce-mi dă temerea că după concediu trebuie să particip iar la titularizare pentru a obține un post.



#433
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 01:04

Adică mă gândesc că legal am dreptul la cei doi ani de CIC, având în vedere faptul că am minimul de 12 luni lucrate fără întrerupere, dar la sfârşitul concediului nu cred că mai sunt obligată să mă întorc la locul de muncă şi îmi pot căuta în altă parte dacă doresc. 



#434
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 01:08

Avantajul e că mai am un loc de muncă suplimentar în regim part time şi cu cele două salarii pot lua cei 1200 ron maxim la indemnizație pentru cei doi ani de concediu.



#435
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 09:03

Deci ca vrei sau ca nu vrei la acest contract pe perioada determinata nu mai ai cum sa te intorci automat. El se inchide fie ca intri sau nu in CIC. In cazul tau la revenirea din CIC va trebui sa te prezinti la Insp. Sc. si sa vezi concret ce optiuni vor exista la acel moment sau desigur oricare alt loc de munca.



#436
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 11:01

Mulțumesc pentru lămuriri, deci nu sunt obligată ca după CIC să lucrez la şcoală, pot sta chiar mai mult timp cu copilul fără să mă angajez neapărat în altă parte, mai ales că locul meu secundar de muncă e afacere de familie şi am de gând să rămân doar la asta. 

Deci contractul meu de la şcoală se suspendă mai devreme odată cu concediul. E ca şi cum mi-aş da "demisia" mai devreme datorită sarcinii.  [:-)))]



#437
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 11:05

Mai am o nelămurire cu acordarea indemnizației din cauza modificărilor din acest an: am înțeles bine că atât mămicile care au optat pentru un an cât şi cele cu 2 ani primesc în primul an indemnizație de maxim 3400 lei, iar cele care au ales 2 ani din al doilea an primesc maxim 1200 lei?



#438
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 11:17

1. Contractul de munca nu se suspenda in cazul tau ci chiar se inchide. Adica nu vei mai avea acest contract deloc. Suspendare ar fi fost daca aveai un contract pe termen nedeterminat. In acel caz ai fi avut si locul de munc asigurat dupa cei 2 ani (sau 1 an dupa caz)

2. Atentie ca nu ai voie sa ai venituri din salarii pe perioada CIC

3. Da asa este in functie de veniturile realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului exista plafonare in sensul ca valoare CIC nu poate fi mai mica decat 600 lei/luna

dar nici mai mare decat plafoanele mentionate in lege chiar daca veniturile realizate ar duce la o valoare mai mare calculata a indemnizatiei.



#439
MoniMommy

MoniMommy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 11:31

Am înțeles, deci îmi iau CIC de la ambele joburi, iar după 2 ani mă întorc la cel de-al doilea job unde am contract pe perioadă nedeterminată şi locul asigurat. Bine că-n cazul ăsta am şi un contract pe perioadă nedeterminată. 

Legat de venituri, apăruse o nouă lege în care se anunța că părinții, pe lângă CIC pot realiza şi alte venituri... care să nu depăşească 3000 lei pe an. 

Mulțumesc pentru răspunsuri şi timpul acordat.



#440
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 11:59

Cu placere.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -