Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic ingrijirea copilului - CIC(11)


458 raspunsuri la acest subiect

#411
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:32

Exact ce mi-era teama oarecum ai scris. Sincer o sa intre in CIC si o sa fie concediat.

Poate depune dosarul cel mai tarziu 60 de zile de la data nasterii copilului. Dar sa mearga acolo sa vada concret de acte. Dar va jucati cu focul si o sa ramaneti fara bani pt o speculatie de diferenta de bani.

 

- 30 de zile calendaristice.



#412
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 16:50

Gata, am disuctat si cu sotul, el la randul lui cu sefii si am ajuns la concluzia ca mai bine stam linistiti. S-ar putea sa urmeze o marire la el, asa ca nu ne facem griji. Oricum, asa cum ai zis si tu, era putin riscant si nu merita sa isi piarda slujba pentru 500 lei. In orice caz, multumim frumos de lamuriri. Acum asteptam bebe! O zi frumoasa.



#413
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 ianuarie 2015 - 16:57

Cred ca este o decizie inteleapta!



#414
kmy_black

kmy_black

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.727 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 13:43

Marius te deranjez inca o data cu o nelamurire a unei mamici, daca ne poti ajuta cu un raspuns!

 

"Buna mamici! Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie. Fetita mea implineste luna viitoare 2 ani. Am depus o cerere prin care anunt ca ma voi intoarce la servici cu o luna mai devreme. Eu sunt insarcinata in 21 de saptamani. Voi putea intra in concediu medical din prima zi de munca?  Este adevarata informatia ca dupa 2 ani de concediu de crestere copil poti intra in concediu de odihna? Multumesc!"

 

 

problema nr. 1 este legata de faptul ca i s-a spus ca nu va beneficia de indemnizatie intrucat nu are minim 6 luni lucrate dupa revenirea la munca si apoi sa fi ramas insarcinata!

 

 

Multumescanticipat!!!

 

 


#415
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 20:39

De concediu medical intrebi nu?

 

Beneficiaza cf OG 111/2010 art. 21 .

 

 

 

 ART. 21

    (1) Pe perioada în care se beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5), precum şi pe perioada concediului fără plată prevăzut la art. 6, plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru aceste persoane se asigură de la bugetul de stat.

---------

    Alin. (1) al art. 21 a fost modificat de pct. 20 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 26 al art. IV din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011.

 

     (2) Pentru persoanele care beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5), contribuţia de asigurări sociale de sănătate se calculează prin aplicarea cotei prevăzute de lege asupra nivelului indemnizaţiei acordate.

---------

    Alin. (2) al art. 21 a fost modificat de pct. 20 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 26 al art. IV din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011.

 

    (3) Perioada în care o persoană beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) sau se află în concediul fără plată prevăzut la art. 6 constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.399/2006, cu modificările şi completările ulterioare.

---------

    Alin. (3) al art. 21 a fost modificat de pct. 20 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care modifică pct. 26 al art. IV din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011.

 

    (4) În situaţia prevăzută la alin. (2), la stabilirea cuantumului indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate se ia în calcul valoarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului.

    (5) Abrogat.

---------

    Alin. (5) al art. 21 a fost abrogat de pct. 21 al art. I din LEGEA nr. 166 din 9 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 699 din 11 octombrie 2012, care introduce pct. 26^1 al art. IV din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 124 din 27 decembrie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 938 din 30 decembrie 2011.



#416
kmy_black

kmy_black

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.727 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 18:23

multumesc mult!!!



#417
ANNITTA_A

ANNITTA_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 00:02

         Pe 20 februarie 2015, copilasul meu, a implinit 1 an si 11 luni. Cand am depus actele pentru indemnizatie, am ales varianta cu 2 ani. Sotul lucreaza cu forme legale si a depus la primarie o cerere in care a specificat faptul ca nu doreste sa beneficieze de acea luna de concediu pentru crestere copil care le revine taticilor.

         La serviciu, mi s-a spus sa fac o cerere de incetare a  suspendarii contractului de munca pe care sa o completez cu data de 21 februarie 2015, deoarece si data de 20 februarie face parte din concediu de crestere copil.

        Din adeverinta obtinuta de la Agentia de Plati si Inspectie Sociala, reise ca pe luna februarie, mi se vor plati doar 19 zile de indemnizatie pentru crestere copil si nu 20. Este corect asa? sau trebuia sa fac cererea de incetare a suspendarii contractului de munca cu data de 20?

      De asemenea, as vrea sa stiu daca trebuia sa mai depun si eu la primarie vreo cerere referitoare la faptul ca incepand cu data de 20 sau 21 februarie nu mai beneficiez de indemnizatie crestere copil.

 

Multumesc anticipat!



#418
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 10:05

Este corecta incetarea CIC cu data de 20 inclusiv. Insa la nivel de plati nu stiu de unde ati luat cifra de 19 zile in plata pentru ca se platesc zilele lucratoare din luna din cate stiu eu si acestea in perioada 1-20 febr. nu sunt 19 ci mai putine. 20 nici atat.



#419
ANNITTA_A

ANNITTA_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 15:47

Am impartit  valoarea indemnizatiei lunare la 28 (nr. zile calendaristice februarie) iar rezultatul obtinut l-am inmultit cu 19 si a iesit exact suma care este trecuta pe luna februarie in adeverinta obtinuta de la Agentia de Plati si Inspectie Sociala.

Acelasi calcul, l-am facut si pentru prima luna in care am beneficiat de indemnizatie- mai 2013. Am impartit indemnizatia lunara la 31(nr. zile calendaristice mai), rezultatul obtinut l-am inmultit cu 8 (nr. zile calendaristice din luna mai in care am beneficiat de indemnizatie) si valoarea obtinuta a coincis cu cea trecuta pe adeverinta.



#420
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 15 mai 2015 - 14:41

Buna,

Am o prietena care trece prin urmatoarea situatie:

Este in crestere copil de cativa ani,... are 3 perioade de indemnizatie legate. Pentru ultimul copil a ales indemnizatia de 2 ani. Copila are acum 1 an si 2 luni iar ea vrea sa se intoarca la serviciu. A depus la serviciu o cerere de revenire incepand cu data de 18 mai.

Au sunat-o de la HR si i-au spus ca nu are unde sa revina pentru ca nu are loc in organigrama (sau ceva de genul) si ca sa inceteze contractul cu acordul partilor.

Evident nu este de acord, la data de 18 se va prezenta la angajator.

Este corect cum procedeaza firma? Firma nu este in faliment si pe locul ei au angajat alta fata cu contract permanent.

Cum poate ea obliga angajatorul sa o primeasca? Daca acesta refuza care e procesul mai departe? Ce poate face?

Multumesc frumos pentru orice informatie si orice parere.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -