Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#41
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 11:03

multam de info!

voiam sa am o idee de pret,ca sa-mi fac niste calcule.....difera calitatea in functie de culoare?exista o firma anume cu calitate?se specifica suprafata pe care se foloseste?

#42
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 12:47

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

multam de info!

voiam sa am o idee de pret,ca sa-mi fac niste calcule.....difera calitatea in functie de culoare?exista o firma anume cu calitate?se specifica suprafata pe care se foloseste?


Scoarta colorata este de fapt lemn maruntit/facut aschii mici si colorat. Adevarata scoarta este ...scoarta[:D] de brad/rasinoase si aceau in Horn la 17 lei sacul. Dar nu este asa aspectuoasa ca lemnul maruntit si colorat. Oricum, si lemnul asta dupa vant si soare mult se decoloreaza.
Suprafata o gasesti pe sac, trebuie pusa in strat de 3-4 cm. Daca pui cu folie de mulcire, cred ca merge si strat mai putin. Oricum un sac iti ajunge cam la 3 mp de teren.

#43
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 00:42

Buna, fetelor, are cineva bouganvillea? Ma intereseaza cat de mult trebuie taiata si cand, eu am avut o experienta neplacuta cu ea anul trecut, cred ca am taiat-o prea mult si a facut flori abia dupa septembrie.

La noi e soare si cald, in weekend am stat numai in gradina, am pregatit-o de Paste, aici se face ´pomul cu oua´, o sa vi-l arat maine.



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#44
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 11:10

Buna ziua fetelor!

Am muncit weekendul asta in gradina de zicei ca se termina zilele...[alcool] drept concluzie am acum mainile pline de zgarieturi, aspre si nu am mai putut sa-mi scot tot pamintul de sub unghii...deci sunt o doamna (nu mai zic ca am astazi doua intilniri...oare cumd au mana cu respectivele persoane...[:-@]).

In fine...



Oricum, am reusit sa tund trandafirii - ziceam ca mai astept o saptamina, dar m-a luat valul [:D]...mi-a ramas un singur trandafir urcator, cel de la garaj, si el afectat in proportie de 80% de ger. pe cei de la bolta i-am taiat tot asa, 80% pentru ca erau degerati. Sper insa sa-si revina, pentru ca jos pe tulpina avea muguri noi destul de crescuti.



Ca se vorbea de trandafirii pe tulpina inalta - din cite stiu eu, ei sunt obtinuti prin altoire pe tulpina inalta, nu sunt ibtinuti prin tundere (Asa, gen bonsai...). Si da, necesita ingrijire, in sensul ca trebuie tunsi in fiecare an ca sa-si pastreze alura de glob.



In rest ce sa va mai spun - narcisele pitice sunt inflorite, cele mari sunt imbobocite, zambilele sunt si ele crescute, lalelele sunt cele mai "lenese" (si multe din ele nu au mai rasarit, deci probabil au inghetat bulbi...sau au murit). Am varuit pomii, am curatat capsunii si am mutat citiva in gradina din fata, am sapat partea pe care vreau sa pun rosii...si cam atit!



Ramiris - eu pe violete nu am dat decat cu insecticid din comert. Gloxinia eu am salvat-o pur si simplu taind-o - dar gloxinia e diferita de violete - ea rasare din tubercul, prin urmare chiar daca ii rup toate frunzele, are sanse mari sa dea din nou.

Iar de pe leandrii de ex, ii adun cu mana - ii dau cu insecticid, dispar pentru o perioada si apoi apar din nou...[bang]





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#45
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 11:37

Hello,



ce mai faceti?



Am muncit si eu in week-end de parca, vorba Gabrielei, ziceai ca se termina zilele [:D]



Am mai pus seminte pentru rasaduri, am mai pus una-alta prin jardiniere, am facut 7 stratulete in gradina - morcovi, patrunjel, salate, spanac, ceapa, ridichi... am mai pus mazare si fasole cataratoare si floarea soarelui respectiv porumb dulce ca sa aiba pe ce se catara... [:D]



Am avut si o revelatie - ca n-am ce face cu cauciucurile vechi de la masina (cele pe care le-am avut anul trecut), trebuie sa luam altele de vara acum, si ma gandesc sa le pun cu flori in curte [:D] ma mai gandesc pana in week-end...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#46
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 11:43

Gabriela, sa ne luam de mana! Am muncit ca nebunii weekendul asta!

Am tuns pomii, carat crengile, i-am stropit, am tuns trandafirii, am facut rasadnita, carat compost, am facut randuri, semanat, stropit, acoperit, am semanat mazarea, am pus in paharele castraveti, dovlecei, dovleac turcesc si vinete!



Spanacul cred ca a degerat, ca nu se vede iesit niciun firisor, in schimb am loboda la greu. Trebuie sa seman spanac din nou!



Mi-au inflorit si mie brandusele, viorelele si cativa brebenei.

Trandafirul urcator e degerat mult, caprifoiul l-am taiat aproape de jos[q]



Madalina, ti-am adus seminte de rosii, cand vrei sa ne vedem saptamana asta sa ti le dau!Sambata umblu si la dalii, sa vedem cum se prezinta!



Mi-a cerut cineva samanata de busuioc, nu mai stiu cine[bang]trageti-ma de maneca care ati cerut, ca am adus un manunchi mare!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#47
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 11:53

Am muncit si noi we asta la greu, copii au zburdat in voie, am mai facut cunostinta cu niste vecini care inca nu s-au apucat de case, sunt doua familii cu 5 copii in total apropiati de varstele copiilor mei....asa ca a fost delir, deci au gasca de joaca acolo!

Noi am plantat loboda, mazarea, fasolea, marar, ceapa, usturoi si leustean. Sa vedem ce o sa iasa. E mult de munca, dar e frumos...

Pomii cred ca s-au prins caci se vad mugurii gata sa plesneasca.

Rasadurile sunt au rasarit complet, inclusiv ardeii ( care intelesesem ca ies mai greu). Sunt foarte incantata :).



Eu cu mainile ce sa mai zic, ca nuprea-mi place sa port manusi ( desi ne-am luat amandoi), mi-am taiat aseara unghiile complet ca altfel nu le puteam curata...macar nu ies in lume pana in toamna :)!





Lumea mea

#48
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 12:08

Wow, ce-ati mai scris! Incerc si eu sa raspund, sper sa nu fie cu intarziere.
In w-e n-am muncit in gradina deloc (doar sambata in casa [:D]), duminica a fost sarbatoare si am avut musafiri, ocazie cu care am facut primul gratar pe anul asta.

Tala, recuperare usoara si laptic mult pt mancacioasa Matilda!
Valentina, prin posta crezi ca ai putea sa-mi trimiti niste seminte de busuioc pls?Merci mult.
eugcem, o gradina frumoasa si roditoare se obtine cu munca multa, asa ca... poate il convingi pe sot sa se ocupe de sapat, tu eventual sa pui semintele. Acum e vremea sa pui spanac, ceapa, usturoi, salata, mazare. Succes si ai grija de tine! Sarcina usoara!
Gabriela, si eu am scos afara jardinierele cu muscate curgatoare.
olympia, absolut superba poisentia ta copac. Un pui de la tine a supravietuit si la mine, are cateva frunze rosii ca si a ta. Tare imi e draga!
Anca, asa cum zicea si Madalina, poate e mai simplu cu o floare, de ex o camelie! Rezistenta e ceva relativ, depinde de multi factori, trandafirul ar trebui sa fie ok. Acuma vad ca iti trebuia pt w-e, ce ai cumparat pana la urma?

Vad ca se vorbeste de begonii - mi se par f pretentioase, nici la mine nu a rezistat mai mult de cateva luni... Cred ca asta e soarta celor cumparate din florarii, probabil sunt si stimulate.

Gogosel, daca iti amintesti, noi am pus anul trecut Semmelrock vibropresate de la Dedeman, era 10 lei bucata, sunt printre cele mai rezistente ca timp si ca greutate (poate suporta 2 jeep-uri, nu insa si camion etc). Noi nu avem panta. Uite cum arata: https://picasaweb.go...163161014537874 Pietrele sugerate de Madalina pot fi o varianta, insa ai grija sa fie groase (rezistente la greutatea masinii) si de asemeni sa nu fie alunecoasa (noi de asta am ocolit-o).

georgipuia, mie cica banca de gene mi-a trimis pe 1 martie un plic, insa nu a ajuns la mine si nici postarita nu l-a primit... Cand ai pus magnolia in pamant? Am si eu una de anul trecut, insa e cam uscata... nu i-o fi placut la vant...
diana_jors, nu e prea devreme pt fasole? Am pus si eu intr-un an la vremea asta si nu a iesit, am banuit ca de la frig. Eu o sa pun dupa Pasti paca vremea e calda. Din cauziucurile vechi poti face jardiniere si in felul asta: https://picasaweb.go...564989906824514 dar e ceva munca, caci trebuie intoarse si pe urma taiati zimtii.

MadalinaM, si eu vreau sa vad poze cu pergola ta pls.
ramiris, bine ai facut, si eu am pus seminte de craite in pahare; le mut afara cand vor fi maricele.


Nu imi zice si mie nimeni daca exista ghivece de exterior care sa reziste la temp f scazute?

Apropo de florile din ghivece imi zicea cineva ca le merge bine daca sunt udate cu apa minerala macar o data pe luna. A auzit cineva ceva de treaba asta?

Mai vreau sa stiu cu ce stropim acum pomii? Am uitat sa-mi notez reteta de anul trecut. In ce concentratie sa da cu zeama bordeleza?
Va pup si va urez o sapt usoara!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#49
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 12:10

Diana, pai de ce arunci cauciucurile ma, nu le folosesti iarasi? Sau sunt tocite rau? Poti sa le duci la astia la service care au cauciucuri daca vrei sa scapi de ele!

Liviana, iti pun si prin posta daca nu ai cum sa ne vedem. Eu oricum ma ofer sa ne intalnim unde vrei tu, daca nu, trimite adresa pe pm ca sa-ti pun saptamana asta!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#50
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 13:15

Valentina multumesc! Iti scriu!

A fost prea tarziu pt ulei mineral asa ca nu am mai stropit pomii.
in rest diverse-nesemnificativ la cat de mare e curtea noastra, important e ca am pus daliile [pup]Liviana.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -