Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#31
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 17:51

PS - B.nica... multumesc pentru reteta... acu sigur nu o mai ratez...[pup]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#32
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 18:33

Madalina, nu te contrazic cu balustrada, dar una e sa il bata ploaia, apoi sa il arda soarele. Nu stiu daca ar rezista 7 ani. Nici vopseaua nu ar rezista atat.
Noi vroiam sa ne luam ca magazie o casuta din aceea de lemn, insa ne-am dat inapoi cand ne-a zis vanzatorul ca anual trebuie sa o lacuim. Bine, acum nu a specificat si cu ce lac. Cel de vapoare cred ca e mai rezistent.
Trandafirii aceia pomisor cred ca se tund de arata asa. Altfel nu vad cum. Exact ca si la thuia. Asa ceva am putea obtine si noi insa nu cred ca se merita efortul. Nu mai sunt asa scumpi ca la primele aparitii [:D]
Dar eu m-am lecuit de butasi de trandafiri cumparati. Nu au fost culorile specificate si in plus erau niste soiuri dezastruoase. Imi inflorise unul galben si arata exact ca macesul. 3 din 5 i-am scos ca erau gen maces, un singur rand de petale. Am preferat sa butasesc eu din surse sigure [:D]

#33
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 19:33

Multumesc pentru urari si intampinarea Matildutei. M-am emotionat [pup]



Mai am putin de lucru la capitolul recuperarea mea, dar pot sa va spun ca am o minune de fetita mancacioasa si zambareata.



Am intrat asa pe fuga pt ca ciripitul de afara si brandusele din curte mi-au zis ca sigur gradinaresele mele si-au luat avant. Anul asta voi pasa gradina baietilor si incercam sa tinem pasul cu voi.



va pup cu drag [pup]



tablouri pentru copii

#34
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 19:49

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Multumesc pentru urari si intampinarea Matildutei. M-am emotionat [pup]Mai am putin de lucru la capitolul recuperarea mea, dar pot sa va spun ca am o minune de fetita mancacioasa si zambareata.Am intrat asa pe fuga pt ca ciripitul de afara si brandusele din curte mi-au zis ca sigur gradinaresele mele si-au luat avant. Anul asta voi pasa gradina baietilor si incercam sa tinem pasul cu voi.va pup cu drag [pup]tablouri pentru copii
[pup] Pup mamica si fetita si baiatul, probabil si tati este foarte emotionat :)! Va doresc multa fericire in 4! Lumea mea

#35
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 23:00

Tala, eu abia am aparut pe-aici dar am inteles ca esti proaspata mamica de fetita. Sa va traiasca, sa fie sanatoasa, norocoasa, fericita, frumoasa si desteapta! Si ea si fratiorul ei!




#36
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 23:05

Doamnelor, multumesc de sfaturi, am cumparat asta seara seminte de craite, 4 culori, maine le seman. Pana ies (sper sa se intample) si infloresc craitele am luat niste primule colorate cu care o sa imi infrumusetez jardinierele. Maine fac si operatiunea asta.

Cred ca ideal ar fi sa tin jardinierele cu primulele in interiorul balconului cateva zile dupa ce le mut, ce ziceti?




#37
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 23:24

Gogosel, o sa intreb vecinii ce dale si-au pus ei anul trecut si acum sunt macinate, macar sa stii sa le ocolesti. dar probabil nu sunt din astea scumpe si mai rezistente, de care cauti tu. nici eu nu stiu ce sa fac, noua ni s-a macinat rau aleea de pe langa casa, in fiecare zi adun cateva farase de nisip si pietris care se desprind

#38
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 24 martie 2012 - 15:32

Adita, vecinii au laut sigur din alea turnate in forme si atat, facute la mai toate colturile de catune. Alea sunt bune de nimic, mai bun e cimentul turnat.
Dar in alegerea corecta cele mai bune sunt informarea si experientele altora.
Am cautat zile intregi pe net si momentan, pentru un pavaj rezistent minim 5-6 ani intact pe zona in care intri cu masina trebuie sa fie:
- pavaje/dale vibropresate , total diferite calitativ si rezistenta ca cele turnate de Dorei
- pe zona de acces cu autoturismul musai 6 cm (aici am vorbit cu directorii de productie de la Semmelrock, Symmetrica si Elis si toti asa mi-au recomandat) iar vanzatorii cu care am discutat unii ziceau chiar de 4 cm , altii de 5.
- pe alei 4 cm sunt suficienti.

Astea ar fi cerintele minime pt mine sa ma incante un pavaj. Altfel stau cu betonul curatat de macinis.


#39
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 24 martie 2012 - 20:25

intrebare?

cum se numeste in comert scoarte aceeia rosie ce se pune intre flori?
unde o gasesc? baum max? obi? dedeman?

cam care e pretul?

#40
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 24 martie 2012 - 21:14

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

intrebare?

cum se numeste in comert scoarte aceeia rosie ce se pune intre flori?
unde o gasesc? baum max? obi? dedeman?

cam care e pretul?


Scoarta ornamentala colorata costa cred ca peste 60 lei sacul. Si se gaseste in magazinele specificate de tine [:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -