Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#21
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 14:00

Interesanta piatra... o fi scumpa?

Avem si noi pe o lungime a curtii gard de lemn netratat, care nu mai e curat... ce-i putem face? slefuit, baituit si lacuit? Sotul si neamurile ziceau ca trebuie dat cu ulei ars ca sa nu mai patrunda apa... [alcool] Si pe latura cealalta cand om face gardul, inteleg ca e bine sa-l tratam dinainte?

Hmm... interesant de urmarit discutiile voastre... ma puneti pe ganduri

Ramiris... pvestea o gradinarita de-a noastra de un insecticid eco pe baza de piper, home made... poate repeta reteta si o inregistram amandoua, ca eu nu am dat de ea in urma...[bang]

Referitor la primula... nu cumva o fi vrand ingrasamant? Oare cei de la sere le indoapa cu fertilizanti?

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#22
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 15:36

Piatra aceea este f aspectuoasa insa teribil de alunecoasa! Intr-un parculet de langa casa noastra este asemenea placare si vreau sa va spun ca este f alunecoasa. Nici nu ma gandesc iarna! Si asta deoarece ca sa arate f proaspata si bine, este data cu ceva lucios pe deasupra, si de fapt acela este alunecos.
Gardul de lemn este , la fel, si el fff frumos insa lemnul in timp are nevoie de ingrijire. Ca sa arate ca la inceput este nevoie sa se dea la anumite intervale(nu stiu la cat- la un an, la doi, etc) cu lac, sa ii ofere prospetimea culorii si rezistenta la umezeala.

#23
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 15:51

Gogosel, asa este, piatra asta e foarte aspectuoasa (desi eu nu mi-as mai pune ca as face in curte "salata mexicana"...am aleile si terasele pavate cu granit bej, iar casa e placat cu piatra naturala de Transilvania, bejulie si ea, deci nu as mai introduce un nou tip de piatra. La mine nu merge nici cu dale din alea prin care creste iarba - rampa mea e toata turnata in beton, diferenta de nivel de la garaj la strada nu permitea altceva...

Olympia, asta din poza e intr-adevar tinara, e de anul trecut, insa mai am in curte si primule plantate acum 3 ani si tot asa ies, inghesuite, nici gind sa se faca gen "salata" [q]...o fi tot din cauza pamintului? Ma gindesc ca rau nu pot sa o duca odata ce infloresc...dar frunzele nu se dezvolta...

Ramiris - eu chiar ziceam acum un capitol ca nu am putut salva nicio violeta atacata de cosenile/paduche linos...si da, se intinde cu repeziciune la toate plantele. Singura "consolare" este ca restul plantelor le-am putut salva cu insecticid si ca paduchele asta nu se inmulteste foarte repede, motiv pentru care, cel putin teoretic, poti sa-l aduni cu mana...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#24
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 16:22

Multumesc mult, mi-ati dat cateva idei minunate. Eu nici nu auzisem de trandafir inalt, stiam doar tufa, am cautat pe net si am gasit asta:



http://www.florval.3x.ro/?p=194



Mi-ar place sa cumpar asa ceva, ziceti voi si ca nu e prea greu de ingrijit, so, de unde pot sa cumpar?



Daca nu e sezonul, nu ma pricep, ca alternativa ar fi si tufa de forsytia, pot sa gasesc zilele maine undeva si sa plantam? [Eu sunt din bucuresti, ca reper]



Leeloo, m-am uitat si eu la pozele tale, foarte frumoasa gradina... bravo!



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#25
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 16:22

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Ramiris - eu chiar ziceam acum un capitol ca nu am putut salva nicio violeta atacata de cosenile/paduche linos...si da, se intinde cu repeziciune la toate plantele. Singura "consolare" este ca restul plantelor le-am putut salva cu insecticid si ca paduchele asta nu se inmulteste foarte repede, motiv pentru care, cel putin teoretic, poti sa-l aduni cu mana...



Ufff, nu suna prea bine..
Daca le fac dus? Tu ai incercat si cu insecticidul ala pe baza de piper de care zicea georgipuia?

Daca iau acum frunze de la deja infestate, le spal bine si le pun sa prinda radacinute sunt sanse sa scot violete sanatoase din ele sau odata ce s-a prins paduchele de ele nu mai scapa in veci?





#26
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 16:35

ramiris cum sa speli frunzele de violete?
Eu cred ca asta e motivul pt care nu prea putem salva violetele, fiindca nu suporta apa/umezeala pe frunze si cu insecticid le uzi.

cu scandura aia re-improspatata la 1-2ani: eu am zis ca tb ingrijit, dar m-am gandit la intervale mai mari de timp: sa zicem 7 ani. Nu am acum timp de poze, insa noi avem o pergola si balustrade la o terasa cu scandura facuta la fel ca cea pt gard, a trecut deja 1 an(putin, oricum) dar nu au nevoie de nici o improspatare, sunt ca noi[olala]

#27
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 16:40

Auziti... dar trandafirul ala inalt nu poate fi adus la forma asta? Adica pe sistemul de prelucrare al unui bonsai, banui ca pot aduce orice trandafil la forma celui din poza Ancutei [:-@] Eu am "prelucrat astfel un trandafir japonez si nu vad de ce nu ar merge, nu?[:D]

Madalina... eu as fi interesata de pergola ta si de cum s-a pastrat dupa 1 an... deci votez pro efort [pup]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#28
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 16:43

Io sunt cu piperul despre care pot sa va spun ca m-a scapat de necaz cu lamaiul, dar pana sa va spun reteta:Ramiris sa nu cumva sa faci dus la violete ca le pierzi sigur!
Eu am mai spus ca am avut pe gloxinii (care sunt tot paroase si nu le place neam apa pe frunze) puricei d'aia verzi.In disperare am folosit scoci, am mai spus pe aici;i-am lipit cu gramada pe benzi de scoci,[:D] si am scapat de ei.
Acu' cu piperul: se infuzeaza 1/2 ora 150 grame de piper macinat in 5 litri de apa clocotita.Asta este proportia recomandata si se poate aduce la cantitati mult mai mici pastrand insa raportul.Dupa 1/2 ora se strecoara prin tifon se pune intr-o sticla de pulverizat si se stropesc plantele.
Va sfatuiesc sa nu faceti o cantitate prea mare pt. ca nu rezista, se strica.Mai este ceva, nu miroase prea placut,[:)].
Mai sunt retete in cartea din care am luat reteta(cu ardei iute, apa cu sapun,etc.) si pe care Tala a cumparat-o la recomandarea mea de pe net si de care a fost incantata pt. ca se refera la gradinaritul ecologic.
Pe PM va spun daca va intereseaza, dar hai ca va zic si asa pt. ca este bine sa se citesca cat mai mult despre gradinaritul ecologic si daca se supara patronii sa se stearga titlul:"Gradina de legume ecologice.Ghid practic." de Agnes Gedda.

#29
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 17:11

M-am uitat pe net si am vazut ca la bricostore au ceva sortimente, o sa merg maine dimi pe acolo si sigur cumpar ceva. Va scriu ce mi-a sarit in ochi si voi, dc aveti timp, va rog sa imi ziceti ce e potrivit pt martie si s-ar prinde ok, in acest wk:



http://www.bricostor...nte-de-exterior



- magnolia

- carciumarese [acolo le zice tagetes]

- TRACHELOSPERMUM JASMINOIDES [e planta de gard?]

- rosa [or fi doar rosii? sau si alte culori..]

- forsytia



Si mi-ar place sa le duc mana maicii domnului, am eu acasa prins in ghiveci o coarda cam de 25 cm, oare rezista sa-l mut la ei in gradina?



Multumesc mult!



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#30
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 17:36

Mie imi place mult si Hosta mix [pk][pk] am si eu, dar cu frunza verde... eu stiam ca-i zice crin si nu o gaseam si pace pe goagle sum denumirea de crin... Acu am aflat ca am Hosta [:D]

Am luat si eu Magnolie ca sunt mare fana... dar o varianta la 29,90 cand s-a deschis Dedeman Ct... [:D]

TRACHELOSPERMUM pare planta de gard si trebuie tinuta in frau, ca altfel cred ca se intinde mult.

Rosa eu stiu ca e denumirea generala a trandafirilor, deci sigur gasesti mai multe culori.

Mie mi-ar place si Acer Mixul...[:D] Toamna coloritul frunzelor este deosebit [flo] Hibiscus are unele variatii deosebite ale florii [:D]

Deci optiuni ar fi destule... Spor la cumparaturi! [flo]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -