Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#61
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 03:58

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Hello,
Am avut si o revelatie -

ca n-am ce face cu cauciucurile vechi de la masina (cele pe care le-am avut anul trecut), trebuie sa luam altele de vara acum, si ma gandesc sa le pun cu flori in curte [:D] ma mai gandesc pana in week-end...


Stii ce am facut eu cu anvelopele acelea? Le-am pus mai intai la tara pt. zmeurile luate si la care m-am gandit ca au nevoie de umezeala si ulterior le-am folosit ca "ronduri" de flori bine delimitate.

#62
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 04:13

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Buna ziua, doamnelor cu pamant sub unghii [flo]

Si eu am manutele aspre, dar nici manusi nu am purtat decat cand caram tacurile de lemn...[:D]

]

Doamnelor, cu cea mai sincera consideratie, sa luati aminte la ce va spun!
Sa nu va lipseasca manusile la toate activitatile din gradina!
Gradinareselor mai tinere, sa va faceti vaccinul antitetanic daca nu l-ati facut in ultimii 5 ani.
Sa aveti o trusa de prim ajutor cu apa oxigenata si/sau rivanol.

#63
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 10:37

Buna, dimineata gradinareselor! Ieri am scos si eu nasu' prin curte, in sfarsiiiit! M-am luptat cu doi trandafiri si cu caprifoiul, i-am tuns dupa capul si priceperea mea, mama m-a observat prin geam si m-a criticat ca nu i-am taiat indeajuns. Ea ii chelea mai mult de obicei. Barbatul a tot ars la frunze si uscaturi, mai avem inca o tura si azi. Trebuie sa varuim si pomii. Sotul a tratat cu bordeleza, dar ma tem ca n-a facut-o amanuntit asa ca mine, ca ieri la inspectie am vazut un mar tanar atacat de ceva ganganie care i-a sapat o scorbura in trunchi. El nu vazuse locul, deci sigur n-a insistat cu solutie acolo. Ma duc sa googlesc sa vad ce tratament mai pot da pentru asta.

Uitasem, mi-au rasarit bujorii![olala]

Kim, cel mai bine e sa pui semintele de ardei si rosii in paharele mici si afara le pantezi cand au 4-5 frunze adevarate. Ridichi n-am pus niciodata, dar cred ca merg si direct afara, nici zmeura din seminte n-am pus. Zmeura insa cred ca merge si ea direct afara. Florile tot in ghivece te-as sfatui sa le pui la inceput, le muti afara mai tarziu, pana atunci pregatesti terenul si le alegi locul in functie de preferintele lor pt lumina si de inaltime.

Citeste si instructiunile de pe plicuri ca sa stabilesti distanta de plantare.

Marcheaza locurile prin gradina, eu in primul an am pus seminte intr-o veselie direct in gradina si cand au rasarit si buruienile nu mai stiam care ce este, ingrijeam de zor balariile si smulgeam florile [:I]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#64
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 11:32

Multumesc mult, Gabriela, sunt absolut superbe ghivecele, ma voi uita si eu dupa ele, doar la Brico le gasesc?
Despre capsuni:
trebuie curatati macar de 2 ori pe an de stoloni daca vreti fructe (ii tai pur si simplu). Daca vreti sa va mariti familia de capsuni lasati stolonii sa se prinda de pamant. Primavara trebuie curatate de frunzele putrede, eu ii curat si mai des daca vad ca au uscaturi - ii ajuta. Tot primavara e bine sa le mai afanati pamantul cu chirca. La fel procedez si cu fragutele.
Daca s-au indesit e bine sa-i muti tot acum primavara.

gogosel, si eu te-as sfatui sa astepti pana strangi un buget pt ceva de calitate.
Diana_jors, tot eu eram cu sfatul despre jardiniere din cauciuc intoarse. A mea sta intoarsa f bine, de cca 3 ani. [:)]
georgipuia, la Banca de seminte le-am trimis email si mi-au raspuns.
Carmi, cum ai facut spalierele pt trandafiri din ramuri de mar, ai cumva o poza? Sa stii ca ma bate gandul sa iau si eu ghivece din zgura sa le pun pe marginea aleilor. Imi spui te rog daca sunt rezistente, adica merita investitita? Florile banuiesc ca le pui tu gata rasarite in ele, adica nu cresc din seminte in aceste ghivece, nu?
Are cineva Camellia japonica in gradina? Cum se ingrijeste?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#65
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 11:32

Kim - bine te-am gasit si aici! [pup] De rosii si ardei ti-a raspuns Olympia - trebuie sa pui rasaduri in casa si el muti afara pe la inceputul lui mai, cind ar trebui sa aiba macar 2 rinduri de frunze adevarate.

Patrunjelul si ridichile le pui deja afara in gradina - iti rasar fara probleme!

De zmeur nu stiu ce sa-ti spun, eu am luat mereu butasi, nu seminte - vezi si tu ce scrie pe plic!



Simona - si eu am crezut ca clematisurile au degerat, dar am vazut ca au deja lastari la "intersectiile" de ramurele/frunze - sunt inchisi la culoare si de aia nu i-am vazut din prima - oricum le-am tuns si pe ele weekendul trecut.

Caprifoiul in schimb a trceut cu bine peste iarna, e plin de mugurasi!



Eu zic ca v-ati cam grabit cu pusul daliilor - stiam ca se pun prin aprilie, cind trece pericolul de inghet - eu atunci am sa le pun, impreuna cu gladiolele.



Gogosel - pina la urma ai avut dreptate - la mine azi-noapte era 1 grad, asa ca am bagat in casa o parte din jardinierele de muscate - mi-au mai ramas 3 afara...



Fritillaria am pus si eu in toamna un bulb - dar nu vad sa fi rasarit ceva, ca am marcat locul - oare o fi murit bulbul, e asa sensibil?



De capsuni esta am aflat si eu - plantele rodesc cam 3 ani in medie; in fiecare primavara trebuie curatate de frunze uscate si taiate coardele stolonilor (cele care sunt deja uscate). Apoi trebuie afanat putin cu harletul printre ele si pus ingrasamant.



Ce nu am aflat - plantele mele dau la stoloni in nestire - trebuie sa-i tai de cum apar, trebuie sa-i indrept in niste directii?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#66
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 11:47

Neata doamnelor...

Nu stiu cum e la voi, dar la noi erau dimineata minus 1 grad, iar cateaua a scapat si mi-a daramat bidoanele la 2 trandafiri si mi-a culcat la pamant o fritillaria...[bang] Sper sa nu fi patit nimic si sa le vad prosperand...

Am vazut la una din voi in poze [alcool] o lalea mai mica de inaltime cu frunza dungata... am pus si eu una similara (minim 5 bulbi) si ma uit in gradina ca ce a rasarit e in 1-2 frunze de culoare verde deschis... ori rasar mai tarziu alea ori am patit ca voi cu trandafirii.. am luat bulbi de un fel si ma trezesc ca-s altfel...[:-@] Eu nu mai stiu cati bulbi de lalele am pus, ca am adunat de la oricine si oricefel... nu pot sa fac un procentaj al rasaririi [:D]

In rest aseara nu am mai reusit sa facem nimic... era un gerulet si am ajuns aproape pe inoptat... speram azi sa ajungem in jur de 17 acasa si sa facem "marea cu sarea" [:D]

B.nica... bune sfaturi... ar trebui urmate..[pup]
Simona... trandafirul japonez vrea foarte multa lumina... eu la bloc stateam pe nord si nu-i merge bine deloc, de inflorit nici vorba... M-a durut sufletul, dar dupa 2 ani l-am adus inapoi la mama, iar acum vreo 4 ani l-am adus la munca, unde are foarte multa lumina si infloreste ca nebunul 10 luni pe an aproape. Toamna il tund "cu rautate" cand se raresc bobocii si-l las sa se odihneasca si sa se indeseasca coroana. Daca il scoti vara in balcon deschis sau gradina, toamna sufera si-i cad in prostie frunzele. Eu nu il scot deloc afara.

Acasa am dormitorul copiilor foarte luminos si cred ca acolo va fi locul lui. Nu vreau sa-l tin definitiv la munca...

Superbi bluebellsii...[olala]

Referitor la viermii ce ataca fritillaria nu exista nici un remediu? insecticid, granule, ceva?[q] Ma gandeam ca daca patesc si eu ca voi si pierd bulbii... anul urmator pun altii, dar ii las cu ghiveci in pamant sa nu ajunga viermele la ei...[:D]

Bonsai... magnolia mea cred ca are 40 cm inaltime... e din cea alb cu roz, forma de lalea... deocamdata are muguri subtirei, nu da semne sa infloreasca... Sa vad anul urmator cat de mare si inflorita va fi...[olala] Oricum orice plantuta pare firava in primii ani, dar dupa inca 1-2 ani nu o mai recunosti.

Capsunile le-am rarit si eu in toamna si practic am mutat stoloni si am largit zona de capsunar... le-am pus mreanita acum o saptamana si abia astept sa le vad rasarind... Nu stiu ce are lumea cu prunul meu si cu capsunile de dedesupt... toata lumea ne sfatuie sa taiem pomul si sa ridicam magazie acolo... eu refuz categoric...[:-@] Sa inteleg ca ar trebui sa las stolonii sa se prinda pe loc, sa intineresc plantatia?[:-@]

Ehh... ce de ocupatie incepem sa avem odata cu venirea primaverii...[pk][pk]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#67
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 11:57

In toamna am pus si eu un bulb de frittillaria, dar nu da semne sa iasa... inca mai sper...[:-@]

Referitor la banca de gene le-am scris si eu ieri si mi-au raspuns ca sunt suprasolicitati si abia pe saptamana viitoare spera sa-mi puna si mie plicul. Nu e tarziu pentru insamantat?[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#68
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 12:07

Gabriela, capsunii fac in continuu stoloni. Daca nu vrei sa-i inmultesti, trebuie sa-i tai/rupi. Eu fac asta vara cand am timp, nu reusesc insa mereu.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#69
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 12:34

Buna dimineata Albinutelor! Ce harnicute ati fost!



Pe mine we asta m-a ajuns oboseala, m-am dus la mosie si doar am stat la soare si am citit [:I], apoi am dormit si iar am citit. Terapie si recuperare, cum s-ar zice...



[b]Capsunii sunt de 2 feluri, cei care rodesc odata pe an (mama are 2 soiuri, unele mari si nu f parfumate si unele mici si dulci si foarte gustoase) si apoi sunt cele remontante - astea sunt cele care fac capsunele pana vine frigul la jumatatea lui septembrie. Capsunaria mama cred ca o reinoieste la 5 ani, cate o treime din suprafata in fiecare an, apoi ia pauza 1-2 ani si iar reia "intinerirea". Toamna strange stolonii cei mai puternici, ii pune intr-o punguta perforata si ii pastreaza la frigider pana primavara cand ii pune in capsunarie. A facut operatiunea saptamana asta, iar io facui okii cat cepele fiindca habar n-aveam de faza cu pastratul la frigider... Uneori si rade maica-mea de mine si-mi zice ca-s cam naiva, la fel am facut ochii mari si acum vreo 4 ani cand mi-a cazut fisa ca o vaca trebuie sa fi facut cel putin un vitel ca sa aiba lapte, dooooh! [bang]



In rest mie imi cresc puii de prepelita, sunt foarte incantata de evolutia lor si ma bate gandul sa ma trag "breeder", adica prin inmultire selectiva sa ameliorez efectivul in vederea obtinerii unei greutati mai mari a pasarii, macar sa inteleg o treaba, sa folosesc o pasarica la o mancare [pofta] Deocamdata studiez putina genetica pe niste site-uri americane, greu merge, una pt ca e complicat si doi pt ca-i in alta limba si termeni de specialitate, dar am timp...



Va pup si spor la treaba, imi pare rau ca nu pot sa contribui la discutiile despre flori fiindca sunt total pe dinafara...








Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

#70
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 14:44

Simona, ingrasamantul pentru rododendron merge si la hortensie. Eu am pentru hortensie albastra si pe ambalaj scrie ca e si pentru rododendron.

Gabriela, pana la urma am lasat jardinierele afara. Le fixasem pe suporti la balcoane si anul asta am luat din cele de 1 m lungime (sa ma astur de muscate tiroleze [:D]) si udate erau fff grele.

Liviana, asteptam buget mai mare pentru curte si alei [:D]


Eu am o problema cu florile la pliculete [bang]. Nu mi-au rasarit niciodata! Anul trecut am pus niste florilele multicolore, saraturica parca, ochiul boului si nu mi-a rasarit nimic. Anul asta am luat salvie de la 4-5 firem diferite...nimic. Se zbate acolo sa iasa ceva, dar nu stiu daca e buruiana sau rasad. Tind spre buruiana. Le-am plantat in ghiveci in casa pe 15 martie, iar azi se fac 12 zile de plantare. Ziceau ca dupa 7 zile rasar.
Nu stiu, cred ca semintele aseta la 1 leu-2 lei sunt o palaceala!
Am citit pe la voi de craite si galbenele, si am luat si eu. Le-am plantat dar sunt dezamagita!
Vroiam sa fac ronduri de salvie ca in parc si bordura din craite [q] Erau in Horn insa la 2.4 lei. Scumpe foc pentru ce imi trebuie mie (cel putin 50-60 buc).

Aveti vreuna seminte de salvie? Imi puteti trimite.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -