Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#191
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 05:38

Mami_stef, eu in sufletul meu cred! Daca nu gandesc deloc, cred. Problema e cand incep sa gandesc si sa imi pun tot felull de intrebari, carora nu le gasesc raspuns. Atunci, Mintea si logica imi spun altceva.



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#192
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 06:44

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Desiree,normal ca religia nu are logica daca nu crezi/simti c adevarat.In asta consta totul!Nu incerc acum sa te conving eu ce exista si ce nu,dar cineva spunea "Exista sau nu Dumnezeu?Ei bine,daca el nu exista si eu cred in el nu am nimic de pierdut.In schimb,daca el exista si eu nu cred,pierd tot!" [asia] Reflecta putin la asta!Poate cine a zis-o nu a fost asa tampit![:D]P.S Inlocuieste "Dumnezeu" cu orice divinitate.In fond,nu asta conteaza ci,sa crezi in ceva suprem asa cum crezi in tine-zic eu! Poate ma insel..Sa fii om e lucru mare!
Si daca as zice asa, "hai sa cred si eu pentru orice eventualitate"... cu ce m-ar ajuta? Ca oricum nu as crede cu toata fiinta mea si daca Dumnezeu e asa cum ne e prezentat, atoatestiutor, etc., El se presupune ca stie ca in mintea mea cred, dar in suflet, nu. Sau nu cu tot sufletul. Si sa cred doar asa, de frica unor posibile consecinte, nu stiu cata 'greutate' are._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#193
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 11:23

Mda. Eu cred in Dumnezeu (al meu sau al evreilor, sau Allah - sincer, e unul si acelasi), si in Iisus, si in Sf. Treime. Recunosc totusi, nu merg la Biserica in fiecare duminica, si nu umblu doar in fusta lunga si cu capul acopert...

Pe de alta parte, am avut oareste tangenta in ultima vreme cu fundatia Art of living, care e bazata pe complet altceva decat crestinism. Fara, totusi, sa excluda ideea de Dumnezeu.



Ce vreau sa spun pentru tine, Desiree: in ambele cazuri, exista aceeasi idee: NU implica LOGICA/GANDIREA, in ceva ce SIMTI. Ori simti, ori gandesti. Nu exista amandoua in acelasi timp. Sunt diferite, se deruleaza in paralel. Daca vrei sa simti ceva bazat pe logica, sau daca vrei sa gandesti ceva ce simti, te sabotezi singura [:)] sa luam de exemplu membrii familiei tale - sunt convinsa ca te supara din cand in cand, si totusi ii iubesti, fara sa te opreasca asta. Pentru ca atunci cand iti iubesti membrii familiei, nu intervii cu judecata peste asta. Ori ii judeci, ori ii iubesti [:)] E o alegere pe care o faci tu, pur si simplu.

Acelasi lucru ar trebui sa se intample si cu religia - ori iubesti, ori judeci [:)] e alegerea ta. Dar absolut toate religiile sunt bazate pe iubire [:)] si sunt convinsa ca toate ar avea parti de "judecat". Judeci "partea" cu Iisus - esti libera sa o faci, dar iubeste-ti si accepta-ti aproapele fara sa il judeci - s-ar putea ca asta sa fie cel mai important [:)]



Edit: rasfoiam site-ul fundatiei amintite, si am gasit asta: "Unwrap the present. The whole world is there for you to enjoy. The wise know how to enjoy the gift inside, while the ignorant get stuck to the paper" [:D]



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#194
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 14:57

diana_jors[flo]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#195
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 17:32

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors
Mda. Eu cred in Dumnezeu (al meu sau al evreilor, sau Allah - sincer, e unul si acelasi), si in Iisus, si in Sf. Treime. Recunosc totusi, nu merg la Biserica in fiecare duminica, si nu umblu doar in fusta lunga si cu capul acopert...Pe de alta parte, am avut oareste tangenta in ultima vreme cu fundatia Art of living, care e bazata pe complet altceva decat crestinism. Fara, totusi, sa excluda ideea de Dumnezeu.Ce vreau sa spun pentru tine, Desiree: in ambele cazuri, exista aceeasi idee: NU implica LOGICA/GANDIREA, in ceva ce SIMTI. Ori simti, ori gandesti. Nu exista amandoua in acelasi timp. Sunt diferite, se deruleaza in paralel. Daca vrei sa simti ceva bazat pe logica, sau daca vrei sa gandesti ceva ce simti, te sabotezi singura [:)] sa luam de exemplu membrii familiei tale - sunt convinsa ca te supara din cand in cand, si totusi ii iubesti, fara sa te opreasca asta. Pentru ca atunci cand iti iubesti membrii familiei, nu intervii cu judecata peste asta. Ori ii judeci, ori ii iubesti [:)] E o alegere pe care o faci tu, pur si simplu. Acelasi lucru ar trebui sa se intample si cu religia - ori iubesti, ori judeci [:)] e alegerea ta. Dar absolut toate religiile sunt bazate pe iubire [:)] si sunt convinsa ca toate ar avea parti de "judecat". Judeci "partea" cu Iisus - esti libera sa o faci, dar iubeste-ti si accepta-ti aproapele fara sa il judeci - s-ar putea ca asta sa fie cel mai important [:)]Edit: rasfoiam site-ul fundatiei amintite, si am gasit asta: "Unwrap the present. The whole world is there for you to enjoy. The wise know how to enjoy the gift inside, while the ignorant get stuck to the paper" [:D]Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)Alerg 42 pentru o sansa"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)
Diana_jors,[asia] & [flo]! Asa este! De multe ori ne rezumam la a privi o imagine de ansamblu,la ceea ce e atat de superfial! Ni se pare mai usor (de ex.) cand vedem o femeie la cersit sa ii intoarcem spatele,sa o mai si "alintam" cu cateva vorbe,decat sa ii intindem 1 leu,sa-i zambim si sa mergem inainte!Desiree,daca tu consideri ca nu poti/vrei/trebuie sa simti,nimeni nu-ti pune pistolul la tampla![pup] Daca preferi sa judeci,e foarte bine!Daca vrei sa crezi orbeste in credinta e iarasi alegerea ta!Nimeni nu iti poate baga pe gat ceva ce pentru mintea ta de om inteligent nu are logica!Cand(si daca) ai sa te regasesti in vreuna din aceste optiuni 100%,impartaseste-ne impresiile tale! [pup]Sa fii om e lucru mare!

#196
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 18:38

Mami_stefi, asta e problema mea: ca nu sunt 100% de nici o parte, sunt chiar impartita, adica sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara. Deci, sunt 50-50! Ei, uite aici logica! [:D]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#197
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 19:47

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara
Eu zic ca e foarte bine [:)] sufletul sa ramana asa, iar mintea - pur si simplu ocup-o cu altceva [:D] si nu vei mai avea nicio dilema [:D]Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)Alerg 42 pentru o sansa"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#198
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 20:21

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
sufletul e 100% cu Dumnezeu, si mintea e 100% fara
Eu zic ca e foarte bine [:)] sufletul sa ramana asa, iar mintea - pur si simplu ocup-o cu altceva [:D] si nu vei mai avea nicio dilema [:D]Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)Alerg 42 pentru o sansa"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)
Mintea o mai tin ocupata cu Misterele Universului, cand o ia razna. Dar hai sa ramanem la botez [:D]_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#199
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 22:11

Citat:
citat din mesajul lui viviana

AkaManah,
Lucrurile astea nu trebuie sa te sperie.
In primul caz preotul nu a astupat caile respiratorii ale copilului si nici nu i-a tinut capul.
In al doilea caz preotul l-a scunfundat cu capul in jos.

Astfel de cazuri sunt izolate si iau nastere din prostie si necunoastere.

Daca alegeti un preot cu experienta nu o sa fie nicio problema.

Am botezat 2 copilasi. Si totul a fost ok asa cum este in 99,99% din cazuri.
Amandoi au fost botezati ortodox. Unul la biserica romaneasca si celalalt la biserica greaca.
Un bebelus a avut 6 saptamani, altul 6 luni.

Si pe propira-mi fiica am botezat-o la 6 luni.


Edit: la greci nu l-a scufundat doar i-a pus apa pe cap. Nu stiu daca este o practica curenta.
Si apoi gandestete-te la o persoana matura nebotezata la bebelusie, care se duce sa se boteze. Nu o scufunda in cristelnita.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Eu am avut parte de un bou de preot care nu numai ca a tinut musai sa o scufunde pe Ilinca in apa cu totul, dar a bagat-o cu capul in jos !!!!
Si azi sunt dispusa sa ii rup picioarele daca imi mai iese in cale vreodata.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intimplat nimic. Si ma rog sa ne tina Dumnezeu sanatosi in continuare.

______________________________


http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#200
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 21:03

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Desiree, buddhismul nu intelege conceptul de "suflet" precum crestinismul. Buddhismul accepta reincarnarea si karma.The Buddha taught that the goal of life is to escape the cycle of birth and death by achieving a state of spiritual understanding called nirvana.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
Ok, si, totusi sufletul meu ce face??? Hai sa zicem ca duc o viata 'ca la carte' (indiferent ca acea carte e Biblia sau o carte de invataturi Budhiste... habar nu am daca exista) si mor si sufletul meu cine-l ia? Dumnezeu sau... Nirvana? Ca deh, am fost botezata la crestini si am trecut la budhisti!_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Depinde in ce si in cine crezi. Faptul ca ai fost botezata la crestini sau la buddhisti nu te face, automat, crestina sau buddhista. Dupa botez urmeaza convingerea - DACA apare. Prin practica. Mie cea buddhista mi se pare mai... palpabila. Invatatura, adica. Da' nu-s buddhista. Is ce aleg sa fiu.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -