Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#201
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 21:06

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna
Desireer2002, la buddhisti nu exista concept de moarte a ''sufletului'' sau constiintei, este o perpetua reincarcare (samsara) pana cand ai atins nivelul suprem de iluminare( conduita morala perfecta dpdv al buddishmului) si atunci intri in Nirvana care nu e paradis, ei neavand concept de rai si iad. Nirvana e un soi de spatiu mental unde constiinta ta ''traieste'' fara a se mai reincarcan intr-un alt trup. Acolo intalneste alte ''constiinte''. Eu asta am inteles, momentan citesc mult despre buddhism dar nu sunt sigura daca citesc cartile bune sau doar niste rubbish. O sa-mi dau seama mai incolo. Dar din ce am citit pana acum nu cred ca buddhismul exclude crestinismul ca mod de conduita morala, pt ca exsita similitudini, doar ca in buddhism TU ca individ trebuie sa te inalti nu prin smerenie si pocainta ci prin reducerea ignorantei si iluminare a constiintei, nu primesti ajutor divin, si nici nu-ti sunt iertate ''pacatele''. Dar buddhisti nu comit pacate in sensul crestin, ce poate fi considert pacat la ei e sa traiesti in ignoranta deplina, fara a te ambitiona sa vrei mai mult de la tine, spiritual si mental vorbind. Iad nu au, nimeni nu ajunge acolo oricat de rau ar fi pt ca dupa moarte constiinta ta impura se va intrupa intr-un alt organism, mai impur decat predecesorul daca ai fost ''rau'' sau mai pur daca ai fost ''bun''. Si tot asa. Paan cand la final o sa ajungi la nirvana. Ce e interesant la buddhisti e ca ei percep altfl decat noi, crestinii, realitatea. Pt ei exista mai multe ''realitati'' ei cred ca prin putere amintii poti schimba la propu lumea, ca ceea ce noi vedem si traim e produsul mintii noastre colective, noi suntem un soi de ''programatori'', dar daca ne antrenem ( yoga, meditatii) o sa atingem un alt nivel de constiinta si dobandim un soi de putere mentala mai mare, care ne va elibera de ingoranta si nefericire. Un scop al buddhismului e sa te faca fericit aici pe pamant, dar pt asta sunt niste metode de urmat, cea mai grea este sa nu ai atasament de nimic. In fine deja am zis prea mult[:D].
en_kvinna, au si buddhistii niste reguli de conduita morala, in genul "sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu te dedai desfraului"... Vezi ca scrie si pe Wikipedia.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#202
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 21:10

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Am 5 minute si o sa va spun foarte pe scurt ce cred eu: (va rog, nu dati cu pietre [:D])1. Biblia: biblia a fost scrisa de oameni, nu cred ca Dumnezeu are ceva de-a face cu aceasta carte. S-a scris de 'mai-marii' care au fondat secta crestina.2. Iisus a fost un om si atat! Un om bun, care a invatat omenirea sa faca bine. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, nici ca facea miracole, nici ca a schimbat apa in vin, nici ca a inviat morti sau a tratat invalizi. Nici nu cred ca a inviat el insusi dinn morti. Cred ca familia lui i-a scos trupul din mormant si apoi au spus tuturor ca trupul i-a fost ridicat la ceruri. Asta, insa nu ma face sa nu cred, in inima mea. Insa, mintea si logica imi spun ceva cu totul diferit._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Conform Buddhismului, Iisus ar fi fost cel putin iluminat, daca nu si eliberat. Iar pentru un iluminat, toate minunile alea sunt posibile. Era un supra-om.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#203
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 00:12

Supra-om? Hmmm... eu zic ca a fost un om ca oricare altul, dar cu multa convingere in invatarurile pe care le oferea celorlalti si cu multa putere de convingere si cu apostoli cu aceeasi putere de convingere. Nu ca asa l-as iubi mai putin.



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA



[Va rugam, Votati tati urias, LR1]

#204
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 13:30

ca sa ramanem on-topic : ieri am fost la botezul nepoatei mele. au fost botezati 3 copilasi, 2 baieti si 1 fetita - nepotica mea. au slujit 3 preoti, unul mai in varsta (sa zicem peste 40 de ani), doi mai tinerei (pana in 40 de ani).
preotul mai in varsta : a botezat un baietel, i-a acoperit nasul si gura cu degetele, INSA a bagat copilul in apa fix ca preotul de la brasov, cu capul inainte si cu fundul in sus. copilul nu s-a speriat, nu a plans, nu i s-a intamplat nimic
preotul nr. 2 (mai tinerel): a botezat un baietel, i-a acoperit nasul, gura si urechile, INSA a scufundat copilul in apa oarecum pe o parte, bagandu-i si capsorul in apa. la fel, copilul n-a plans, nu s-a agitat. personal, mi s-a parut ca i-a intrat copilului apa in urechi, pentru ca degetele preotului nu acopereau foarte bine urechile copilului.
preotul nr. 3 : a botezat-o pe nepoata mea. a luat-o de sub-brat, a scufundat-o in apa pana pe la jumatatea pieptului si a udat-o pe cap, luand apa cu mana, din cazan, fara s-o scufunde cu capul sub apa. asta mica nici n-a clipit, a fost foarte cuminte.

in biserica era cald, apa era incalzita (scotea abur cand a turnat-o), galetile cu care a fost pusa apa mi s-au parut a fi tocmai noi sau curate, erau putin innegrite pe interior (galeti de plastic, de culoare rosu).

asadar, mi-a fost dat sa vad cum, in aceeasi biserica, trei preoti de varste diferite au metode diferite de a scufunda copiii in apa. au manevrat copiii cu grija, le-au acoperit nasul/gura/urechile. asadar, se poate si asa. preotul de la brasov a procedat gresit, si a mai avut si tupeul sa afirme ca totul s-a intamplat pentru ca parintii nu au avut credinta...de parca Dumnezeul pe care-l slujeste si-a gasit sa se razbune pe mica fetita pentru presupusa necredinta a parintilor ei...doamne, ce minte ingusta pot avea unii...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#205
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 18:19

Eu ieri am avut curajul sa ma uit la pozele de la botez...ptr filmare inca nu am suficienti nervi... mi-au dat iar lacrimile vazand cat de chinuit era bietul copil. Acum am observat ca nu i-a acoperit nimic, nici nas, nici gura...chiar daca la inceput si-o fi pozitionat el degetele peste "orificii", dupa ce mi l-a saltat in aer prima data nu cred ca a mai avut timp sa le nimereasca...am sa pun o fotografie ilustratoare dupa ce le incarc undeva pe net. Uoffffff, bine ca am scapat... se pare ca am ceva credinta[xx(]

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#206
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 22:57

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA
se pare ca am ceva credinta[xx(]



Eu as lua-o altfel: se pare ca Dumnezeu va iubeste de a scapat copilul nevatamat dintr-o asa infaptuire crestineasca.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#207
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 02:17

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Michelle, lipseste logica din religie, ori eu se pare ca nu am destul credinta sa cred asa, orbeste, fara nici o logica. Dar ma incanta discutia, ca am atatea intrebari. [flo]_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
iti recomand 2 situ-riunul in romaneste:http://www.rcrwebsite.com/index1280.htmsi un altul in engleza(nu stiu daca cunosti limba, da ca da...iti voi da si alte situri bune )de unde te poti documenta mai bine si trage propriile tale concluzii.Vei gasi cred, multe raspunsuri la intrebarile care le ai.Desiree,treb sa intelegi ca tu cauti logica dar nu ai facts...Dumnezeu e cel ce cunoaste trecutul, prezentul si viitorul, de aceea logica Lui nu are cum sa fie la fel cu a noastra care e foarte limitata.michelle

#208
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 02:18

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Mami_stef, eu in sufletul meu cred! Daca nu gandesc deloc, cred. Problema e cand incep sa gandesc si sa imi pun tot felull de intrebari, carora nu le gasesc raspuns. Atunci, Mintea si logica imi spun altceva._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Desiree, unde cauti aceste raspunsuri?michelle

#209
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 02:43

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Am 5 minute si o sa va spun foarte pe scurt ce cred eu: (va rog, nu dati cu pietre [:D])1. Biblia: biblia a fost scrisa de oameni, nu cred ca Dumnezeu are ceva de-a face cu aceasta carte. S-a scris de 'mai-marii' care au fondat secta crestina.2. Iisus a fost un om si atat! Un om bun, care a invatat omenirea sa faca bine. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, nici ca facea miracole, nici ca a schimbat apa in vin, nici ca a inviat morti sau a tratat invalizi. Nici nu cred ca a inviat el insusi dinn morti. Cred ca familia lui i-a scos trupul din mormant si apoi au spus tuturor ca trupul i-a fost ridicat la ceruri. Asta, insa nu ma face sa nu cred, in inima mea. Insa, mintea si logica imi spun ceva cu totul diferit._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Desiree,pe scurt iti spun ce cred eu ca e gresit in gindirea, crezul tau:1.Biblia e compusa din Vechiul si Noul Testament. Vechiul a fost scris ...nu de "secta crestina" (nu exista la acel timp), ci de profeti, imparati, oameni simpli etc... toti evrei. Cand a venit Isus deja era scris si citeau dupa VT.VT este plin de profetii...care s-au implinit (vreo cateva sute) sau treb sa se implineasca.Imagineaza-ti cum ar putea cineva sa scrie o profetiie...dar mai ales sute..."Isus a fost om simplu...un om bun".De cind e pamantul s-au nascut si au murit fff. multi oameni"buni" de care nu s-a mai auzit. Dar oricat de buni ar fi fost nu au spus ca sunt "Fiul Lui Dumenzeu", nici ca iarta pacatele, nici ca va invia din morti.Acest "om si atit..."cum ii spui tu a schimbat istoria, a infiintat "religia" crestina, a schimbat mii de inimi si mii de vieti (a mea e una din ele).Mii de oameni isi dau viatza pentru acest nume.Mii de oameni dein toate treptele sociale si intelectuale cred in El.Da, a facut miracole, daca tu nu ai avut in viatza ta parte de nici un miracol care prin logica care o ai nu ti l-ai putut explica....asta nu inseamna ca nu ezista. Mii de oameni iti pot spune de miracolele din viatza lor(chiar si eu).Crezi ca familia a scos trupul...etc. Nu uita ca acesti apostoli care au fost cu El si-au dat viatza in numele Lui. Crezi ca ar fi facut-o daca ar fi vazut ca e un impostor.Desiree nu e nici o rusine sa ai intrebari...si eu am intrebari la multe poate nu o sa le gasec raspunsul niciodata pe acest pamant, dar am gasit raspuns la ce ma intereseaza cel mai mult.Am pacea in suflet ca indiferent prin ce ma va trece Dumnezeu e doar temporar si e cu voia Lui si ca dupa aceasta viatza ma asteapa pacea eterna in imparatia Lui.Cum ? Prin credintza in Domnul Isus ca a fost Fiul Lui Dumnezeu, a venit pe pamant, a murit pentru pacatele noastre si a inviat si acum este in Rai si cu El ne vom petrece eternitatea.michelle

#210
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 19:21

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

personal, mi s-a parut ca i-a intrat copilului apa in urechi, pentru ca degetele preotului nu acopereau foarte bine urechile copilului.



Si ce se intampla daca intra apa in urechi? Deja se repeta atat de mult ideea/teama asta incat incep sa imi pun intrebari...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -