Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#181
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 21:49

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
in Rai nu vom mai fi soti si sotii. e similar cu ce i-a raspuns domnul Isus femeii la fantana(femeia avusese 5 barbati)michelle
???_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#182
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 21:55

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii.
De ce nu poate petrece eternitatea cu amandoua?! Hmm... asa devine musulman...
Vise, taica... [:D]Si daca cele 2 sotii mai au alt sot la activ?... nu mai sunt 3, sun deja 5!_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#183
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 00:10

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Si mai am o intrebare: la catolici am inteles ca dupa un divort se practica anularea casatoriei, la biserica. (Gresesc?) Dar la ortodocsi nu exista asa ceva. Deci, un ortodox care divorteaza si se recasatoreste la biserica, ala cu cine traieste eternitatea? Sa presupunem ca sotul, prima sotie si a doua ajung toti in Rai. El cu cine ramane sa petreaca eternitatea? Cu prima sotie sau cu a doua? Ca in fata lui Dumnezeu, amandoua ii sunt sotii._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
in Rai nu vom mai fi soti si sotii. e similar cu ce i-a raspuns domnul Isus femeii la fantana(femeia avusese 5 barbati)michelle
???_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...michelle

#184
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 00:43

Citat:
[i]ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...





michelle





Nu mai vreau in rai!



Anamaria



"With sufficient thrust, pigs fly."



#185
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 00:47

Desiree,
Budha nu este Dumnezeu este un titlu dat unor persoane-spiritual teachers.Au fost mai multe persoane cu acest titlu...
Din cate stiu eu budhistii nu cred intr-un creator...
pun un link care mi-a venit acum la indemana.
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddha

deci la tine chiar e un ghiveci, cat priveste credinta,religia-no offence...[:D]



michelle

#186
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 02:53

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Desiree,Budha nu este Dumnezeu este un titlu dat unor persoane-spiritual teachers.Au fost mai multe persoane cu acest titlu...Din cate stiu eu budhistii nu cred intr-un creator...pun un link care mi-a venit acum la indemana.http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhadeci la tine chiar e un ghiveci, cat priveste credinta,religia-no offence...[:D]michelle
None taken, my dear! La mine sunt 2-3 ghivece nu doar unul. In sufletul meu e una, in mintea mea e cu totul altceva... Eu altceva vroiam sa zic, cu Budha... era doar un exemplu... putea fi Allah, putea fi orice alta zeitate in locul lui Budha._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#187
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 02:54

Michelle, lipseste logica din religie, ori eu se pare ca nu am destul credinta sa cred asa, orbeste, fara nici o logica. Dar ma incanta discutia, ca am atatea intrebari. [flo]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#188
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 03:35

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Citat:
ca nu vom mai fi soti si sotii. asta i-a spus. vom fi ca ingerii. ingerii nu au sex...michelle
Nu mai vreau in rai!Anamaria
[i]"With sufficient thrust, pigs fly."
[:-)))]michelle

#189
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 03:49

Am 5 minute si o sa va spun foarte pe scurt ce cred eu: (va rog, nu dati cu pietre [:D])

1. Biblia: biblia a fost scrisa de oameni, nu cred ca Dumnezeu are ceva de-a face cu aceasta carte. S-a scris de 'mai-marii' care au fondat secta crestina.



2. Iisus a fost un om si atat! Un om bun, care a invatat omenirea sa faca bine. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, nici ca facea miracole, nici ca a schimbat apa in vin, nici ca a inviat morti sau a tratat invalizi. Nici nu cred ca a inviat el insusi dinn morti. Cred ca familia lui i-a scos trupul din mormant si apoi au spus tuturor ca trupul i-a fost ridicat la ceruri. Asta, insa nu ma face sa nu cred, in inima mea. Insa, mintea si logica imi spun ceva cu totul diferit.



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#190
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 04:11

Desiree,normal ca religia nu are logica daca nu crezi/simti c adevarat.In asta consta totul!Nu incerc acum sa te conving eu ce exista si ce nu,dar cineva spunea "Exista sau nu Dumnezeu?Ei bine,daca el nu exista si eu cred in el nu am nimic de pierdut.In schimb,daca el exista si eu nu cred,pierd tot!" [asia]

Reflecta putin la asta!Poate cine a zis-o nu a fost asa tampit![:D]


P.S Inlocuieste "Dumnezeu" cu orice divinitate.In fond,nu asta conteaza ci,sa crezi in ceva suprem asa cum crezi in tine-zic eu! Poate ma insel..

Sa fii om e lucru mare!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -