Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#211
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 20:02

diana, eu una stiu ca-mi displace profund senzatia aceea cand imi intra apa in urechi. stiu persoane care au oroare de acest lucru si evita cu orice chip sa intre cu capul in apa, la piscina sau in mare.
stiu o persoana care in mod repetat a facut infectie in ureche (sau cel putin asa sustine ea), dupa ce i-a intrat apa in urechi, la piscina sau la mare.

chestia asta cu apa in urechi o fi avand ea un sambure de adevar, poate ne lamureste cineva cum stau lucrurile exact. stiam ca exista otita externa sau "urechea inotatorului", care apare atunci cand apa patrunde in conductul auditiv extern si stagneaza. desigur ca nu toti cei care inoata/carora le intra apa in urechi fac aceasta complicatie.

o simpla cautare cu google imi face trimitere la diverse articole/site-uri in care, la capitolul "baita la bb-lusi" scrie clar - aveti grija sa nu-i intre copilului apa in urechi, dupa baita uscati/curatati cu grija urechile bb-lusului.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#212
Carlin21

Carlin21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 21:54

On topic, desi nu prea se mai discuta la subiect, mie mi se pare un contrast izbitor intre modul delicat,grijuliu, tandru, si ce mai vreti voi, cu care sunt manevrati bebelusii, nou nascutii in special, si modul grosolan cu care ii apuca preotii de-o aripa asa si ii baga in cazanul ala. Stiu ca nu se numeste asa, dar eu il vad ca un cazan.
Mi se pare complet lipsit de respect fata de copil sa il expui in acest mod, dezbracat in vazul tuturor, pozat, filmat, si bagat in mod brutal cu capul in apa.
Acest mod de botez mi se pare total inacceptabil, parerea mea, bineinteles.
Mi-e greu efectiv sa ma uit la stiri de genul asta, o auzeam pe Andra spunand ca ii era frica de momentul asta, sa nu cumva sa se intample ceva, ma rog, isi exprima temerile, si atunci cine ii pune pe parinti sa accepte asa ceva pentru copiii lor? Da, stiu traditia , familia, etc, etc.

Precizez ca m-am nascut intr-o familie ortodoxa si am fost botezata la 6 saptamani dar NU ASA.
Norocul meu a fost sa ma nasc in Arad, unde lucrurile stau altfel chiar in biserica ortodoxa, o fi probabil de la influenta catolica, ceea ce nu face decat sa ma bucure.
Si spre ignoranta mea, am aflat foarte tarziu, acum vreo 5-6 ani de botezul in acest fel, vazand intamplator o emisiune unde nu stiu ce vedeta a momentului isi boteza copilul la Bucuresti. Am fost socata ca preotul a scufundat copilul tinandu-l de cap.
Nu am participat la foarte multe ceremonii de botez, dar mi le aduc foarte bine aminte, si in toate copilul ramane imbracat, i se toarna apa pe cap, oricum e ceva simbolic.


#213
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 22:01

Desiree am uitat sa-ti pun linkul in engleza despre stiinta si Biblie...si vad ca nu-mi pot modifica mesajul.
Il adaug aici:
http://www.godandsci...iencefaith.html

michelle

#214
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 22:50

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

o simpla cautare cu google imi face trimitere la diverse articole/site-uri in care, la capitolul "baita la bb-lusi" scrie clar - aveti grija sa nu-i intre copilului apa in urechi, dupa baita uscati/curatati cu grija urechile bb-lusului.



Asta gasisem si eu, dar fara niciun argument. Eu n-am avut idee de treaba asta, asa ca n-am avut in mod special grija de urechile lui Alex. N-a patit nimic pana acum.

Multumesc si pentru info legata de "urechea inotatorului" - nici macar de asta nu stiam, desi sunt inotatoare [:D] inteleg totusi din articolele pe aceasta tema ca problema pleaca de la curatatul urechii cu betisoare, ceea ce nu facem, asa ca... poate de-asta nici n-am patit niciunul nimic pana acum [:D]



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#215
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 22:40

Michelle, Multumesc. Da, stiu engleza, stau de 9 ani in Canada [:D] Nu am timp acum (abia ne-am intors de la Niagara, am stat de luni acolo pana azi-dimineata), de-aia nu am mai scris, nu am ignorat mesajele), dar am sa citesc linkurile date de tine.

Ce pot sa spun decat iti multumesc ca incerci sa ma lamuresti, sa-mi raspunzi la intrebari si, mai ales, ca nu ma judeci. Ca un adevarat crestin. [pup]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA



[Va rugam, Votati tati urias, LR1]

#216
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 23:33

Bine ai revenit. Si eu asa as vrea sa mai plec de acasa desi unde stau e ca in statiune.
Ma bucur ca stii engleza. De fapt nu eram sigura in ce parte a Canadei esti si ce se vb.
Iti pot trimite multe linkuri ajutatoare si pastori sa asculti, dar te rog sa nu crezi ca am cea mai mica intentie sa te convertesc ori nu stiu ce...

cand judecam pe cineva in privintza credintei inseamna ca uitam de unde am plecat.
si eu am fost ca tine, credinta, religia erau toate ghiveci si la mine...asa ca stiu prea bine cum e.treptat, treptat m-am mai luminat si eu un pic.
Bine ca Dumnezeu e bun si rabdator cu noi.



michelle

#217
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 18:46

Citat:
citat din mesajul lui Katya

In temeiul credintei tale, ii oferi si pruncului ceea ce crezi tu ca e esential pt el: unirea cu Dumnezeu. Cu Care nu te poti uni decit prin Impartasanie, ori nu se poate impartasi cineva care nu e botezat, intelegi? Pt ca asa zice Iisus: ca de nu vom bea Singele Lui si nu vom minca Trupul Lui, nu vom avea viata in noi.

Katya nu am gasit conexiuni intre Taina Botezului si cea a Sfintei Impartasanii.
Asta reprezinta Botezul in acceptiunea Bisericii Ortodoxe:
Daca sunt unii crestini din afara Bisericii Ortodoxe care spun ca nu trebuie sa botezam pe prunci, pentru ca ei nu au pacate si, mai ales, pentru ca nu pot sa marturiseasca credinta lor, noi ramanem la practica noastra, veche cat Biserica, de a boteza pe prunci, practica intemeiata si pe Sfanta Scriptura si pe Sfanta Traditie si pe ratiune (dar in Biblie nu se specifica NICAIERI varsta pe care cineva trebuie sa o aiba la primirea sfineti taine a botezului). Aceasta, pentru ca Taina Sfantului Botez este absolut necesara pentru mantuire, de la care nu pot fi exclusi nici copiii. Primitorii Tainei Sfântului Botez sunt toti cei nebotezati, de orice varsta ar fi ei, toti fiind intinati de pacatul stramosesc (Fapte XVI, 14#151;15; XVI, 33; 1 Cor. I, 16, 14#151;15 ; XVI, 23). Necesitatea Botezului pentru toti este aratata de Mântuitorul prin cuvintele: «Adevarat zic, de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre în imparatia lui Dumnezeu» (Ioan III, 5). Chiar din timpul sfintilor apostoli se savarsea botezul copiilor : Lidia si casa ei (Fapte XVI, 15) ; temnicerul si casa lui (Fapte XVI, 33) ; Crispus si casa lui (Fapte XVIII, 8) ; Stefanas si casa lui (1 Cor.I, 76).In Biblie nu vom gasi indicatii date de Iisus Hristos cu privire la botezul pruncilor. Asa cum era specificat mai sus, e doar o practica a Bisericii, care este o INSTITUTIE.

Cu alte cuvinte, nici Biserica nu stie ce vrea. Asa cum zicea cineva, intr-un post anterior, ar fi intelept sa lasam alegerea asta la latitudinea copilului nostru. Poate el se va simti mai atras de predica din Bis. Catolica sau cea Adventista, etc. Si sa nu uitam ca varsta Domnului nostru Iisus Hristos la Botez nu a fost de 40 zile!
Un copil botezat nu va fi mai bine educat decat unul ne-botezat. Daca dorim sa vorbim copilului despre Iisus, fiul lui Dumnezeu si despre faptele sale pe pamant, o putem face si fara sa-l fi botezat dupa CAOANELE ORTODOXE. Am convingerea ca ceea ce sadim, culegem, dar si semanatorului i se mai intampla sa-i fie carata samanta de vant :D

[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#218
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 19:09

Citat:
citat din mesajul lui Katya
O familie care-si educa copilul in spirit crestin, isi boteaza totusi copilul de mic pt ca nu cumva dintr-o rea intimplare sau boala sau accident etc, acesta sa-si piarda viata si astfel sa nu-L mai intilneasca pe Domnul, asta-i motivul si nu pt a-l 'obliga' pe copil

Katya, Dumnezeu spune asa: "Unde sunt 2 sau 3 adunati in Numele Meu, acolo voi fi si Eu". Daca tu repeti Ingerasul sau Tatal Nostru impreuna cu copilasul tau, Dumnezeu va veni langa tine si puiul tau. El va binecuvanta si va asculta rugaciunea voastra la fel de mult chiar daca pruncul a fost sau nu botezat.
Pentru ca El asteapta sa ne Mantuim si nu a impus o data limita la care ne putem intoarce pe Calea cea Dreapta.
Eu am fost botezata in Biserica Ortodoxa, insa am petrecut fiecare vacanta la bunicii materni care sunt baptisti. Bunicul meu ne-a indemnat sa mergem in Casa Domnului; fie ca mergeam la Adunare, fie la Biserica Ortodoxa din sat. La Adunare se facea duminica de duminica studiu biblic pe intelesul copiilor si ne placea; am ales sa mergem acolo. In casa bunicilor mei fiecare masa se deschidea cu o rugaciune, seara nu ne puneam in pat pana nu ne rugam. Iarna, pt ca se intuneca devreme, ni se citeau pilde. Printre noi cei 6 nepoti botezati la ortodocsi era si fratele mamei mele care e de aceeasi varsta cu mine si el nu era botezat. Am convingerea ca Dumnezeu a fost acolo, cu noi, in fiecare seara si Si-a revarsat Duhul Sfant in egala masura peste noi toti.
[pup][pup] Katya

[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#219
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 20:26

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi


E o opinie strict personala! Eu una nu as putea trai linistita stiind ca puiul meu putea avea un somn mai lin,un inceput de drum curat,ceva in care sa creada,sa il ajute sa-si implineasca dorinte,sa ii dea acea nota de noblete si bunatate sufleteasca-iar eu l-am privat de toate acestea din "teama de a nu se ineca" sau mai stiu eu ce,in cristelnita sau in Biserica!


Adica mama mea care s-a nascut in familie baptista si s-a casatorit la varsta de 23 ani cu tatal meu, ortodox, si a primit Taina Botezului doar la acea varsta, nu a beneficiat de aceeasi noblete si bunatate sufleteasca? Mama mea are 50 ani si a avut, pana acum, o viata lina, frumoasa, o casnicie binecuvantata, dar nu cred ca asta are vreo legatura cu botezul in apa care a avut loc mai devreme sau mai tarziu in viata ei.
Eu chiar nu vreau sa fie interpretata intrebarea mea ca fiind rautacioasa sau mai stiu eu cum (sunt noua pe DC, dar am vazut scandaluri iscate de poze cu copilasi, deci ma cam tem sa nu ma "spanzure" careva pe aici)..[flo]

[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#220
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 21:40

Pentru ca si noi suntem in asteptarea primului bebelus si impartasim atat eu, cat si sotul aceeasi religie ortodoxa, ne-am pus problema botezului.
In Cipru, tara exclusiv ortodoxa, unde catolicii, baptistii, musulmanii, etc sunt priviti ca niste "nereguli" ale societatii, m-au pus sa semnez la casatorie o hartie prin care promit/jur ca imi voi boteza pruncii in religia lor. (nu am semnat)
La mine aici s-a declansat o aversiune fata de CANOANELE bisericesti, nu fata de Dumnezeu sau Iisus, care El insusi, a facut "o scena" pe treptele templului (vezi pilda).
Eu imi doresc sa imi feresc fetita de o trauma asemanatoare cu urmatoarea posibila situatie: un grup de prieteni la rau; vine unu' mai mare, mai vlajgan, ma apuca de sub brate si ma baga "la moi" asa de vreo 3 ori, pe nepusa masa. Eu cred ca asa se simte un bebelus la contactul "fortat" cu apa.
Da,exista si varianta soft a situatiei expuse mai sus, insa nu intotdeauna poti negocia.
Eu prefer sa negociez cu familia asupra faptului ca as vrea sa Il introduc pe Dumnezeu fiicei mele, intr-o maniera calda, prin pilde frumoase si morale. Acum incercam sa ii convingem ca nu botezul aduce Mantuirea, ci credinta.
Asta in cazul in care nu va imbratisa alte credinte precum cea buddista si atunci as fi fericita daca fiica mea isi va conduce traiul astfel incat sa atinga Nirvana. Sau poate ea va considera absolut ridicol sa "iubeasca", sa "creada", sa "se teama" de ceva invizibil.

[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -