Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#31
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 11:47

Tala, patrunjelul trebuie semanat de acuma? Sau tu pui in sera patrunjel si morcovi? Capsunii se pun tot in periada asta?

Noi am sapat gropile pentru pomi, mai avem de adus pamant si balegar. Pamantul sa umplem cateva denivelari si balegar pentru pomi.
Am facut o schita a curtii, iar in toamna asta vrem sa punem pomii, afini si vita de vie.

Avem curtea mica, asa ca trebuie bine gandita.

Ce altceva se mai planteaza acum toamna? Saptamana asta isi ia sotul liber, si in functie de cum ne ajung si banii, speram sa aranjam curtea cat de cat.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

#32
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 12:27

La multi ani Gabriela! Sa ai o zi minunata[flo][flo][flo]



Inbox, da, eu azi seman patrunjelul si morcovii (daca am timp si putere sa pregatesc pamantul pt ei) pt cultura timpurie. Trebuie maruntit bine pamantul, semanat si apoi stropit putin (deci stropit, cam cum stropesti hainele cand le calci) pt ca pamantul e cam uscat de la atata seceta si ii trebuie putin apa pt germinare. Las asa cat e soare si cald si apoi (curand cred caci am vazut prognozele si cam vine frigul) acopar cu folie (pt efectul de sera).

Pana la urma nu cred ca am gresit cu ceapa pt ca daca o udam si incoltea pana acum aveam ceapa verde de Craciun si parca nu asta planificasem [:D], mai bine la primavara.

Azi mai pun in pamant ce am capatat de la Nina [pup] si seman si cateva floricele.



tablouri pentru copii

#33
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 14:35

La multi ani, Gabriela!
Sanatate si spor la gradinarit!

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#34
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 15:06

Multumesc Tala. Eu sunt mare amatoare de patrunjel. Sper sa termine sotul saptamana asta ce are de facut si saptamana viitoare sa-mi pun si eu patrunjel.


#35
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 16:57

La multi ani, Gabriela, sa fi sanatoasa si fericita![flo]

Va citesc cat de harnicute sunteti si ma simt cu musca pe caciula. Am racit si n-am chef de nimic, am o tona de frunze neadunate si n-am sapat nimicuta. Doar daliile le-am scos, am o groaza! Scheletul de la solar arata dezolant, e tot acolo...

Si mai culegem cate-o nuca ca tot mai sunt de picat.





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#36
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 17:15

La multi ani si din partea mea, Gabrielei si tuturor sarbatoritilor de prin prejurul vostru! [flo][flo]Sa aveti curtile pline de culoare![:D]



In rest nimik nou la noi... doar ca va citesc cu mare interes de cate ori apuc sa accesez pagina..[alcool] Nu vreau sa vina gerul...[q]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#37
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 19:02

Multumesc mult de tot dragelor! [flo]

Va servesc cu o [bere]! [:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#38
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 19:47

La multi ani, Gabi!

Tala ai terminat aranjamentele?[:)].
Cum se numeste exact folia aceea pt trandafiri? cat costa? eu ma gandeam sa pun hartie de sac. Nu e buna?
Off in cursul saptamanii e cald, in weekend e frig! nu am apucat sa pun spanacul. Am intrebat o doamna priceputa a zis ca mai pot inca, dar sa ii fac o mica sera: o folie putin ridicata de la nivelul solului. Vreau sa am timp si pentru asta!


#39
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 19:58

Da Madalina, am terminat, dar sunt franta. Defapt n-am terminat tot ce mi-am propus, dar am pus crinii (vroiam sa te sun pt ca nu stiam la ce distanta sa-i pun), am pus lacramioarele si mai am narcisele pt maine.

Nu cred ca e buna hartia (se uda, ingheata, nu lasa planta sa respire si sa primeasca lumina). Eu pana acum am pus sac de sfoara pe ei si le-a fost f bine. Ce am luat acum nu stiu cum se numeste si am aruncat ambalajul, dar gasesti destule sortimente la Hornbach.

In curte am scos morcovii (cam pirpirei pt ca nu i-am rarit cum trebuie, dar sunt buni de suc), am mutat salvia, am mutat tone de crizanteme (sperand ca va merge smecheria cu carnitul, altfel am incurcat-o pt ca le-am pus cam in centrul curtii [:D]). Am semanat mixandrele (sper din tot sufletul sa rasara in primavara si sa faca si flori, adica sa nu fie bienale, chiar o sa caut info despre ele).

Nu stiu unde sa seman patrunjelul si morcovii - cam astea sunt dilemele vietii mele[:D]

Olimpya, sa te faci bine repede[pup]



tablouri pentru copii

#40
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 21:27

La multi ani, Gabriela! Iti doresc sanatate, liniste si fericire alaturi de familia ta! [pup]
(si baietelul meu este unul din sarbatoritii zilei [olala])


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -