Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#21
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 noiembrie 2011 - 23:42

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Ela, bine ai venit[flo]Capsuni poti sa pui si acum fara probleme, la fel poti planta si pomi.Nu te sfatuiesc sa incerci cu seminte de capsuni (ies f f greu, iti spun pt ca am incercat). Pamantul ar fi tare bine sa-l sapi acum (sa-l sapi brut cu cazma lata cum se spune, adica sa nu te chinui sa-l maruntesti pt ca are grija gerul de treaba asta)tablouri pentru copii
Multumesc. [flo]Pai daca nu cu seminte... atunci cum sa pun?

#22
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 06 noiembrie 2011 - 00:40

Stoloni (=puii plantelor de capsuni) - se gasesc de cumparat sau prin vecini [:D]. Daca stai in Ilfov si eventual aproape de zona de vest pot sa-ti dau si eu o gramada.

Capsunile fac pui in prostie (cam de doua ori pe an).Ei cresc mai intai ca niste corzi care se intind pe pamant si la jumatate de metru de planta mama formeaza alta plantuta care inradacineaza acolo (adica unde apuca). In mod normal acestia trebuiesc rupti pt a lasa planta mama sa-si consume energia facand fructele ei delicioase. Eu anul asta nici nu m-am apropiat de ele (chiar si unele fructe au putrezit acolo) asa ca daca ma apuc sa fac 'curat' in ele cred ca scot peste 100 de plante.



tablouri pentru copii

#23
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 06 noiembrie 2011 - 13:48

Multumesc Tala! O sa iau in considerare oferta ta dar mai cautam pe aici - stam mai in sud.
Nu inteleg de ce marul din gradina nu da roade ca e luat (cica) de la agronomie de la fak. Poate pt ca e pus langa vita de vie?
Mai pot sa-i fac ceva ...sa dea si el roade? sau sa-l scot?

#24
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 06 noiembrie 2011 - 15:18

Referitor la mar daca stii ce soi este cauta pe net pt ca poate, cine stie, sa aiba nevoie de un polenizator. Dar oricum mi se pare ca inca e f tanar sa faca fructe. O cumnata era pe punctul de a taia unul de 6 ani si fix in acel an a facut o productie enorma. Asa ca mai da-i ceva ragaz. Din cate stiu conteaza f mult si cum se fac taierile, dar la capitolul asta chiar nu ma pricep (pomii sunt alaturi la soacra-mea si tot ea se ocupa de ei)



tablouri pentru copii

#25
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 noiembrie 2011 - 15:08

Lidia, uite mai jos informatiile pe care le am eu:

- forsythia in principiu nu se tunde; daca vrei totusi sa-i dai o forma, se tunde la sfirsitul primaverii, dupa ce ii cad toate florile

- budhleia (liliacul de vara) - dupa uscarea florilor trebuie tuns pentru a stimula inflorirea in anul viitor. La inceputul lui aprilie se poate tunde pina la apx 40 cm deasupra solului pentru invigorarea plantei, la fel daca este imbatrinita se taie circa o treime din lungimea crengilor

- iasomia - iarna se tunde pina la apx 40 cm deasupra solului pentru a stimula indesirea si cresterea

- weigela – se scurteaza lastarii lungi dupa inflorire



In concluzie - ai tai sunt foarte tineri si nu trebuie sa le faci nimic acum![:)]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#26
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 07 noiembrie 2011 - 15:52

Mie mi-au rasarit deja muscarii pusi in ghiveci in casa. Sper ca temperatura de afara sa nu-i stimuleze si pe cei pusi in curte (mie una mi se pare f cald afara...)



tablouri pentru copii

#27
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 07 noiembrie 2011 - 17:36

multumesc Gaby[flo] de informatii.o o ! ce mult e pana la primavara[bang]numai bine

Lidia

#28
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 07 noiembrie 2011 - 19:31

Am citit intr-un calendar (hobbygradinarit) ca cica e vremea potrivita pt a semana radacinoase, pt productie timpurie si se pot semana si plante perene. Azi a fost cam frig insa maine ma pun pe treaba si seman patrunjel si morcovi (bine, trebuie sa maruntesc bine pamantul inainte si sa-l indoi cu nisip). Mai am de semanat niste floricele, trebuie sa mai musuroiesc 2 trandafiri si sa imbrac plantele ce trebuiesc protejate (respectiv trandafirii mari, rhododendronul si clematita - care insa cred ca a murit deja). Am cumparat pt asta un material nu f gros si prin care trece lumina.

Mi-a spus soacra ca deja trebuia sa am ceapa de 10-15 cm crescuta dar din cauza ca n-am udat-o dupa ce am semanat-o nu a crescut deloc. asa ca maine ne ocupam si de irigatii [:D] (eu ma gandeam ca n-o fi bine sa o zoresc, insa se pare ca am gresit)



tablouri pentru copii

#29
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 10:18

Face careva dintre voi compost?

Am o carte de gradinarit si spune ca neaparat trebuie sa faci compost pentru ca e ecologic (reciclezi o gramada din gunoiul de bucatarie) si e foarte bun pentru plante. Poti sa-ti faci propriile ingradituri de compost sau poti sa cumperi o scula de facut compost, eventual si cu o ferma de rame [:D]. Aici unde locuiesc nu am sa ma apuc sa fac compost la nivel mare dar probabil cand ma mut la ferma. Pana atunci am sa-mi cumpar o scula din aia in care faci compost cu ferma de rame incorporata. Mai are cineva asa ceva?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#30
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 08 noiembrie 2011 - 10:51

La Multi Ani

Gabrielaaaa
[s]



si tuturor celor care isi serbeaza azi numele cu ocazia Sf Arhangheli Mihail si Gavrila![flo]



M-am grabit sa va felicit inca de la prima ora, ca sa va mearga bine azi!



Sa fiti sanatosi, sa traiti cu numele si sa aveti parte numai de bucurii!



O zi frumoasa and all the best for you! [pup]





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -