Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#11
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 10:41

Multumesc Tala[pup][:D]. Deci sunt tot in ceata[alcool][:D]

As putea sa scot si bulbii si trandafirii afara in curte (pe trepte) sau pe balcon , ca nu este inchis, daca ma sfatuiti acest lucru.

Am o teama totusi, acum ar merge , da la iarna cand o da gerul ce le fac???....daca o sa-i bag atunci in casa mi-e sa nu-i pierd , schimbadu-le temperatura



O sa mai pun niste pamant peste bulbi[pup][pk]



[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009)[olala]



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


#12
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 10:51

Simina eu am pus butasii de trandafir in glastra cu apa, au dat mustati si dup-aia i-am pus in pamant. In casa nu trebuie sigur peturi peste ei. Am o vecina care prinde asa ca tine in casa toti trandafirii primiti cadou in buchete. Dupa ce se scutura floarea le baga un bob de grau in tija si-i pune in ghivece. Bobul de grau ar stimula inradacinarea.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#13
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 11:06

Simina, bulbii de primavara (narcise) pusi in ghiveci nu o sa-ti infloreasca daca nu au trecut prin tratamentul "frigului" - din cite stiu eu trebuie sa petreaca macar 5-6 saptamini la temperaturi de 0-4 grade (poti de ex sa-i pui in frigider!) si abia apoi sa-i pui in pamint...

Butasii de trandafiri, chiar si cu pet-uri pe ei, nu-i scoate afara -banuiesc ca sunt ghivece mici - sigur o sa inghete pamintul acolo!



Tala - atunci am sa te sun cind termin la gradinita si vin spre tine - gradinita este in Cotroceni, deci cred ca imi va lua vreo jumatate de ora pina ajung in Baneasa - ca ora, undeva in jur de ora 15.[flo]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#14
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 15:09

Ok, eu sunt la birou pana la 16.30, sau pot eu sa trec la tine la birou dupa aceasta ora. Have fun la sedinta[:)]



tablouri pentru copii

#15
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 14:17

Fetele, vreau si eu un ALUN de padure?
Are cineva vreun pui sau crengute de dat? Am inteles ca se pune acum toamna, prin marcotaj.
Multumesc

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#16
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 16:22

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Cannele mele sunt si ele soi care creste inalt, nu sunt din cele pitice!Georgi - fac eu cumva si iti trimit si la Constanta, pina la primavara avem timp!
[flo][flo][flo] prin posta?[:D] nu vreau decat cate un bulb/rizom... am trecut ieri si am ciocanit la vecina [pk] a iesit vecinu si a zis ca le scoate abia azi, luase omu un tratament si nu putea sa iasa afara, iar eu nu am vrut sa jumulesc sa nu rup planta... a ramas ca mai trec eu zilele astea pe la ei... a zis ca la ei nu au inflorit din cauza lipsei de lumina si e pacat... a zis ca-mi da cati vreau eu... eu vreau unul, dar o sa iau mai multi si sa mai dau si altora..[:D]Interesanta informatia cu trandafirul de cumparat si bobul de grau..[flo] nu ca as primi eu des trandafiri... dar macar sa-i reciclez... cand ii primesc[:D] La noi sa terminat munca in gradina... ramane sa punem gazon la primavara si sa aranjam florile cum vom gandi atunci [:-@]Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea." Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#17
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 23:17

Olympia am ocazia sa pun in practica sfatul tau cu privire la inradacinarea trandafirilor de buchet. Am primit ieri cu o ocazie speciala f multi trandafiri si de f multe culori (inspiratia baietelului meu [:D]) asa ca sper sa functioneze.

Deci astept sa se usuce mai intai floarea si apoi ii infig samanta de grau, nu?

Maine merg la Baby Boom, si am si duminica ceva treaba plus musafiri, dar sper sa reusesc in we asta sa pun usturoiul...



tablouri pentru copii

#18
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 noiembrie 2011 - 19:02

va salut gradinareselor[flo]poate imi puteti spune si mie daca se tund primavara aceste plante (ele sunt luate de la sieberz anul acesta deci sunt pitice cred ,spun asta ca habar nu am cat au crescut deoarece nu sunt in tara, doar la primavara ma intorc)am plantat :iasomia dubla,forsythia,weigella,liliacul de vara.sunt acele 4 plante grumate pe culori pt.a forma un gard viu multicolor.Am mai avut de la ei CASSIA dar neavand grija de el am inteles ca trebuia protejat de frig si luat in casa l_am pierdut.numai bine

Lidia

#19
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 noiembrie 2011 - 20:55

Am si eu o intrebare. De fapt mai multe [:)]
De curand am achizitionat o casa unde avem si curte. As vrea sa pun in spatele curtii capsuni...
intrebarea mea este sa le pun acum sau la primavara. Au vreun regim special? Citeam pe aici ca pot cumpara seminte de la Metro...e ok?
Avem in curte un mar care nu are fructe sa-l scot sau se mai poate face ceva? Are vreo 2-3 ani...e destul de firav insa...
Si mai vreau sa pun un prun. Mai se poate acum? in nov? sau trebuie sa astept primavara?
Banuiesc ca trebuie sapat pamantul, nici asta nu stiu...trebuie sa o fac acum sau il las cum e si ma apuc de treaba in primavara?

#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 05 noiembrie 2011 - 22:00

Lidia, eu stiam ca tufisurile astea de primavara se tund cel tarziu vara pt ca incepand de toamna fac lastarii care 'produc' florile si daca tu ii tai acum sau la rimavara inainte sa infloreasca ramai fara efectul asteptat. Dar eu nu am asa ceva asa ca poate fetele care au in curte au alta parere.

Ela, bine ai venit[flo]

Capsuni poti sa pui si acum fara probleme, la fel poti planta si pomi.

Nu te sfatuiesc sa incerci cu seminte de capsuni (ies f f greu, iti spun pt ca am incercat). Pamantul ar fi tare bine sa-l sapi acum (sa-l sapi brut cu cazma lata cum se spune, adica sa nu te chinui sa-l maruntesti pt ca are grija gerul de treaba asta)



tablouri pentru copii


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -