Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (22)


206 raspunsuri la acest subiect

#41
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 09 noiembrie 2011 - 21:45

La multi ani Gogosel pt micul gogosel!



Azi desi n-am profitat din plin de vremea calda si frumoasa, am reusit sa pun usturoiul si narcisele de la Madalina (ce de narcise mi-ai dat.... [olala][pup][olala])

Am musuroit trandafirii mari, iar maine mai am sa-i imbrac.

N-am apucat sa seman morcovi (trebuie pregatit pamantul bine si nu ma simt in stare) insa sper ca maine sa gasesc niste timp si o parceluta pe care sa seman patrunjelul si una in care sa pun niste hrean (nu stiam ca asta se pune radacina)

M-am mirat si eu azi sa aflu ca soacra-mii nu numai ca i-a inflorit un mar acum tarziu, dar are si recolta numarul doi - e adevarat ca merele sunt cam de marimea caiselor dar sunt rosii si ff gustoase - piticul e super incantat de merele pe masura lui[:D]

Bird eu fac compost. Am construit o lada mare de lemn si cu capac (ce sta mai mult deschis) in care arunc toate resturile vegetale (mai mult cele comestibile si nu pun niciodata buruieni (doar iarba tunsa). Mai amestec din cand in cand si sper ca dupa iarna asta sa am ce sa pun pe pamant. Am facut si anul trecut dar gresit (puneam totul intr-un butoi fara scurgere si s-a facut o boasca extrem de puturoasa [:I]). La anul sper sa cumpar un tocator de resturi vegetale ca sa arunc tot cwe rezulta din curte.





tablouri pentru copii

#42
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 09 noiembrie 2011 - 22:50

Tala, [pup] ! A fost cea mai cea zi din toate zilele de nastere/aniversare de nume (il cheama rares- mihai [:D],si cred ca este cel mai iubit dintre pamanteni...[:D]

are 4 ani si un pic[bibe]

#43
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 12:32

Gogosel, la multi ani retroactiv pentru piticul tau!

Tala - eu nu am invelit niciodata trandafirii (si de altfel nici rododendronii) - doar i-am musuroit. Tu esti patita cu ei, ti-au degerat? Sau de ce ii invelesti?



Zilele trecute am oprit iarasi la un magazin in drum si mi-am mai luat un cires si o hortensie...doar ca am inteles ca vremea se strica rau de astazi, sa vad cum fac sa le plantez in weekend...[bang] Si evdient mi s-a mai lipit de mana un pachet de bulbi de lalele galbene tivite cu rosu - nu puteam sa nu-l iau [olala] - o sa le plantez in jurul ciresului...[:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#44
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:50

Gabi eu nu's patita, dar niste cunostinte de-ale mele da. Iarna trecuta parca au fost -25 de grade si ai mei n-au patit nimic, dar ai lor au degerat si au murit (nu toti, dar f multi). Iar de rhododendron asa am citit ca trebuie invelit (e prima iarna in care il am). I-am musuroit si eu si sincera sa fiu mi-e cam greu sa ma apuc acum sa-i invelesc (nu ma atrage deloc afara frigul asta).



tablouri pentru copii

#45
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 11:57

gabriela, [pup] !

in weekendul trecut am fost la mama unde cred ca am vreo 60 de trandafiri. unii au chiar peste 17 ani, dar nu i-am musuroit niciodata, ba mai mult , toamna tarziu, ii tund scurt, adica am lasat ramurile de 10-15 cm. si nu s-a intamplat sa se usuce vreunul.

pe ai mei nu ii tund pt ca au fost pusi in primavara si sunt destul de piticei,in plus vreau cu ei sa imbrac zona de gard. ii voi lasa sa creasca in inaltime cat vor.nu ii musuroiesc, ca nu am momentan pamant si zona aia e cu iarba, as murdari-o.
eu cred ca vor supravietui!

#46
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 13:11

Noua ne-au inghetat trandafirii, nu au murit, ca s-au regenerat, dar, totusi eu am o problema cu cei cataratori, ca ar trebui sa nu fie taiati in fiec an, daca vrei sa faci o bolta din ei!

#47
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 13:17

Am vrut sa am un mesaj la 11:11![:D]
Tala(You&MiniYou) sper ca nu au fost exagerat de multe, fiindca stiu ce inseamna sa muncesti la ele.
Vroiam demult sa scriu si experienta mea cu crizantemele pitice: toamna trecuta cand le-am pus in pamant le-am tuns radical, ca sa le dau florile uscate jos, deci din considerente estetice imediate(nu m-am gandit deloc ca s-ar putea sa creasca inalte), in primavara/vara asta nu au crescut, au ramas tot pitice si frumoase(off, nu am timp sa pun poze si eu, dar va veni si ziua).

#48
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 17:59

In ciuda frigului de afara eu zic ca azi am fost harnicutza...[:D] (azi lucrez de acasa pt ca nu am avut cu cine sa-l las pe piticul cel mic) - asa ca am reusit sa musuroiesc toti trandafirii (dar nu am reusit sa-i si tai, am sa o fac in weekend - si eu ii tai toamna), am plantat ciresul cumparat si in jurul lui cei 10 bulbi de lalele galbene, am plantat hortensia, am tuns iarba din spate (bine, e o fasie mica, era ultima ramasa ne-tunsa), am adunat pamintul de la musroaiele de cartita (asta-i activitate aproape zilnica la mine, cred ca am un neam intreg de cartite...[bang]), am acoperit cu folie cele doua tufe de rozmarin si una din cele de cimbru. Mai am o tufa de cimbru, in prostia mea am plantat-o mai departe de cele 3 de care va ziceam mai sus, asa ca trebuie sa o acopar separat daca mai vreau s-a am si la anul...



Eu una am sa-mi las rododendronii si azaleea neacoperiti - oricum cei din parcuri sunt neacoperiti si totusi rezista, eu zic ca o sa reziste si ai mei! [:)]



A, am mai facut ceva - cumparasem si niste lumintze de exterior - le-am pus pe marginea de sus a pergolei - nu imi mai ramine la 1 dec decit sa le bag in priza! [:D]



Dar tot nu am reusit sa pun usturoiul...problema este ca pamintul este asa de intarit (anul asta nu i-am mai chemat pe baietii cu motosapa pentru ca am redus suprafata destinata gradinii si ce a ramas e o suprafata mult prea mica pt motosapa lor...) ca nu ma trage inima sa ma apuc sa sap brazdele...



Va pup si va urez un weekend frumos!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#49
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 18:11

Madalina glumesti [:D]? nu ma plangeam de munca ci mi-am exprimat incantarea [olala]

Si eu am mutat niste crizanteme saptamana si le-am taiat desi erau inca frumos inflorite, dar erau imense si cum le-am pus cam in mijlocul curtii n-am putut sa le las asa. Le voi mai tunde si in primavara si sper sa nu creasca in inaltime (pt ca altfel va trebui sa le mut iar [bang])

Gabi, nici macar n-am vre-o dorinta speciala sa acopar acele plante, dara daca tot am cumparat materialul poate o sa o fac. Tu chiar ai fost harnica azi mai ales ca a fost si frig tare.



tablouri pentru copii

#50
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 18:17

VA salut gradinareselor[flo].am citit ca unele dintre voi tundeti toamna trandafiri e ok?adica nu ingheata ,eu mai tot timpul am tuns primavara ,toamna niciodata.numai bine


Lidia


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -