Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credit ipotecar, unde?


188 raspunsuri la acest subiect

#31
A_driana

A_driana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.977 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:26

la banca ne-a calculat asa: 3 rate de dobanda platite in avans, evaluator, ceva euro pt nu stiu ce...in jur de 500 euro...si intabulatul la notar 2000 lei....sper sa fie asa, ca altfel [bang]


Adriana, mamica pufarinului David





#32
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:34

Am fost la BCR si m-am luminat. Mi-au zis ca dureaza 30 de zile de la data depunerii dosarului pana la finalizarea acestuia, in cazul in care ai gasit deja locuinta.



Voi ati dus fisa fiscala in original?









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#33
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:41

Anca, am vazut cam tarziu, insa tot iti voi raspunde. Impozitul nu il plateste cumparatorul, ci vanzatorul. Si noi am avut dilema asta, cel de la banca ne spusese noua de impozit, insa in dosarul pt PC nu scrie nimic de asa ceva. In plus, si cei de la agentie ne-au confirmat ca vanzatorul plateste taxa (2% din valoarea apartamentului). Evaluatorul nu este scump: spre 300 de euro, fondul de garantare din cate am inteles va fi spre 800 de euro (inca nu stim in ce moneda se va plati). De asta am spus ca variaza suma pt acte: erau 3000 euro cu tot cu impozit, fara el spre 2000 euro.

Poti sa te apuci de dosar chiar daca nu ai vandut apartamentul. Oricum va tb si adeverinte cu veniturile voastre sau ale coplatitorilor (poti sa te ajuti de veniturile inca altor 4 persoane, daca voi doi nu va incadrati la suma maxima, insa tb sa iei in calcul plata ratei). De fapt, asa am procedat si noi: eu, fiind PFA, nu ma incadram la nimic (adica 0 absolut [bang]), si-atunci am apelat la un coleg de-al sotului. Banca va mai lua in calcul si firma unde sunteti angajati (daca este o companie mare, serioasa, nu veti avea probleme). Vinerea asta avem opinia notariala (300 ron) si inca o chestie (tot 300 de ron). De acte, de fapt, se ocupa sotul. Eu va spun ce-si-cum pe parcurs si ce suma vom scoate pana la urma din buzunar (a tb sa ne imprumutam de cca 10.000 euro si tot nu cred sa facem fata).

Este greu, de multe ori am insomnii si cosmaruri noaptea legate de bani, insa nu avem ce face. Eu numai sunt dispusa dupa 7 ani de chirie sa mai bag bani in buzunarul altora.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#34
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:46

Anca, da, cred ca tb cea in original. Cand am incercat sa facem creditul noi doi sotul s-a dus la banca cu absolut toate fisele mele fiscale, registrul de plati/venituri in original, stampilat pe fiecare foaie.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#35
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 03 august 2011 - 16:54

Eu am fost la CEC tot pt programul prima casa. Noi avem o parte din bani dar ne mai trebuiesc vreo 20.000.
la cec mi-au facut un calcul si imi dau cam 17.500 la o rata de 100 euro/luna (rata am ceruto eu)
la BRD imi dau 17.000 la 102/luna. Deci mai au un comision pe undeva.
La cec mi-au scos o foaie cu ratele cum vor decurge si acolo scria comision de...0 si tot asa. la brd nu am vazut asta.
problema este ca platesc prea mult!! 100 euro pe 30 ani vine cam 36.000 euro! mie imi pare enorm de mult!
Am vb in schimb cu tipul de la brd si imi zicea ca el imi recomanda pt suma de care am eu nevoie un credit de nevoi personale in lei...

#36
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:09

Ela04, dezavantajul la nevoie personale e ca nu poti sa-l faci pe mai mult de 10 ani. M-am gandit si eu la varianta asta, dar rata era cu mult peste de puteam permite.



Blackgirl, mai acum vreo 2 pagini erai Whitegirl, dar cand vii cu sumele astea vad negru in fata ochilor[:D]

La BCR scrie ca evaluarea este 300,01 RON. Tu scrii 300 euro. Au! E vorba de vreo alta evaluare?



Fondul de garantare (800 euro) este cel care se plateste anual? Daca da, la costuri scrie ca acesta este de 0,49% calculat la valoarea garantiei (aici sunt putin in ceatza!).



Asta cu opinia notariala, mi-au zis ca va avea loc, dar nu mi-au zis ca ar costa ceva.



Iti inteleg stresul. Din nefericire, noi nu avem venituri foarte mari si nu pot sa nu ma gandesc daca nu cumva ne aruncam la prea mult si n-ar fi mai bine sa intepenim in cutia noastra de chibrituri in asteptarea unei minuni.



Adriana, voi de ce diferenta aveti nevoie?







[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#37
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:17

Ela, astea-s costurile. Tu platesti pt 20.000 euro doar 36.000. Noi pt 56.600 vom plati 116.000. Eu asa gandesc.

Anca, nu am fost niciodata Whitegirl. [flo] Evaluarea este de fapt 300 ron, l-am sunat acum pe sot. [:I] Acasa am lista tuturor cheltuielilor, ti-o voi trimite prin PM. Nici eu nu am in minte fiecare suma in cap, stiu ca mi-a spus sotul de niste cifre, prefer sa numai bag pe nimeni in ceata de acum incolo.[:)]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#38
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:22

Pe mine nu m-ai bagat in ceata. Ti-am zis ca ai merita un comision. Datorita tie ma bag la PC si nu la alt tip de credit. [flo]



Subiectul asta ar trebui sa fie pus la Femina intim, cu titlul: Cea mai eficienta cura de slabire[:D]













[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#39
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:35

Da Anca, e pe 10 ani. cu o rata de 600 lei. Acum ce imi e 450 ce e 600...cam tot acolo e.
Noi ne-am permite mai mult dar mie teama ca am un copil mic si nu stiu ce vremuri vin. Asa, cam astia sunt banii de un suc, o pizza etc. Cred ca ma pot lipsi de ei.

#40
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 03 august 2011 - 17:41

blackgirl0 te rog frumos daca poti sa-mi trimiti si mie lista. As vrea cand vine sotul meu acasa sa fiu cu temele facute.
Multumesc.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -