Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credit ipotecar, unde?


188 raspunsuri la acest subiect

#1
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 01 august 2011 - 00:29

Am nevoie de un sfat si de experienta voastra.



Suntem proprietari ai unui apartament cu 2 cam, conf 2 si ne-am dori o locuinta mai are. Pentru diferenta am avea nevoie cam de 25.000 euro, dar nu stim unde sa facem creditul. Programul Prima casa mi se pare extrem de alambicat, asa ca vrem sa facem un credit ipotecar in afara acestui program.

De 2 zile caut banci, compar, calculez si tot nu ajung la un rezultat.





Ma ajutati?



[flo]









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.672 mesaje

Postat 01 august 2011 - 00:58

Pt noi foarte ok ca si costuri a fost creditul ipotecar in lei de la CEC. E adevarat ca l-am luat in urma cu 7 ani, dar din cunostintele noastre, suntem singurii la care le tot scade rata. In valuta, depinzi de cresterile de curs (mari in ultimii ani). Iar ca si banca, nu stiu cum e acum, dupa privatizare, dar cand am luat noi creditul comisionele erau foarte mici, nu existau costuri ascunse, nu avem mariri de rata sau de dat bani in plus in 'luna aniversara' cum am auzit ca se intampla la alte banci.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#3
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 01 august 2011 - 11:29

Pai daca sunteti proprietari...nu aveti cum sa luati locuinta prin programul Prima casa!
Noi ne-am inteles f bine cu Alpha Bank- fara comisioane,rata scadea mereu.
Acum cu ING e ok- ne anuta mereu ca mai scade si la ei cu 10-20 lei rata.
Eu zic sa faci un tabel cu rate,dobanzi etc, pe rubrici, dupa care mergi la cateva banci si scrii in dreptul fiecarei rubrici, apoi centralizezi si iei o decizie.
Bafta![flo]
[:D]




#4
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 01 august 2011 - 11:52

Gogosel, in programul Prima Casa 4 intra si persoanele care au deja o locuinta de pana in 50 mp (cazul nostru!).



Am facut tabele, am comparat, dar tot citesc de lipsa transparentei, de cresterea ratei nejustificat. Asta ma ingrijoreaza.



Multumesc!

[flo]









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#5
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 01 august 2011 - 12:53

Si noi la fel Anca [pup] Doar ca noi suntem mari puturosi, si fricosi nevoie mare si nici cautarile nu le-am inceput inca. Ne gasim motive sa mai amanam research-ul. Deci si eu sunt interesata de subiect.

Ce pot sa spun din ce am auzit ca la reiffeissen sunt cele mai mici rate la simulari dar cele mai multe costuri ascunse. Dar e ceva auzit la a treia mana.

Noi o sa luam pe persoana fizica dar se vor lua in cosiderare dividentele sotului de pe firma ca e unic asociat, numai ca astea sunt blocate pana la anul pentru un credit luat pe firma. Deci oricum nu putem face credit acum, decat daca vrem tot de la banca ce le-a blocat si nu e cea mai ieftina varianta.

Noua ne trebuie vreo 70.000 de euro.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#6
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 01 august 2011 - 13:22

Androixo, tu vrei sa te muti langa Becali? 70.000?????????? Wow.



Cei de la BCR, au un credit apropiat de PC, se numeste Casa mea, cu o dobanda avantajoasa (mai ales pt clientii BCR), dar cunostintele mele se plang ca le tot cresc dobanda nejustificat

.













[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#7
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 01 august 2011 - 14:15

[:D] Nu, cred ca langa becali mi-ar trebui de inca vreo trei ori pe-atat. Dar e drept ca avansam la 4 camere si vrem si sa schimbam zona catre obor sau piata iancului, sensibil mai scumput decat in zona noastra.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#8
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 01 august 2011 - 14:55

Am avut cva credite pana acum [alcool] asa ca vorbesc in cunostinta de cauza. Acum am la BCR, BRD si RAiffaisen.



NU!!!! Raiffeisen. Sunt cei mai inflexibili si mai neseriosi, au o formula foarte alambicata de calcul (dupa anul cu oferta in care te-au agatat!) si nu o poti verifica, in spiritul transparentei mult trambitate...



La momentul mi s-a parut ca cei mai deschisi sunt ING si ...ProCredit Bank.

Pe ProCredit nu am apucat sa il studiez, dar au luat niste cunostinte credit de la ei si mi i-au recomandat. Elementul interesant a fost ca le-au acceptat si venituri pe care nu le puteau justifica in acte...mai concret: au un magazin infloritor in jurul Bucurestiului, doar ca in acte.....intelegeti voi....astia au venit la fata locului, au vazut ca merge treaba si le-au dat cat au cerut, nu la cat le iesea profitul in acte.



Trebuie sa mentionez ca nu am apucat sa studiez toate ofertele pentru ca pana in februarie sunt legata de glie la Raiffaisen si ma gandesc ca pana atunc se mai schimba cate ceva



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



mamica lui Matei Constantin [bonjovi] (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [copil](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



MOS CRACIUN 2010





CE AM EU DE OFERIT



Ajutati-l si pe Darius!



Sa o ajutam pe Georgi sa mearga



Manu - papusa fara picioare

#9
A_driana

A_driana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.977 mesaje

Postat 01 august 2011 - 15:30

si pe mine ma intereseaza subiectul...noi avem o garsoniera si vrem sa luam un ap cu 2 camere
am inteles ca prin Prima Casa ar fi cel mai avantajos, cea mai mica dobanda si rata...am incercat la BCR dar ne dau destul de putini bani...la BRD ne dau cu 10 mii euro mai mult....asa ca in principiu am ramas la BRD...
daca are cineva credit la BRD si-mi poate spune cate ceva...


Adriana, mamica pufarinului David





#10
AndraP_87

AndraP_87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 01 august 2011 - 17:23

Uite eu nu prea cred ca dobanda tot creste nejustificat. Eu acuma am dosarul de credit depus la BCR, pt. Prima Casa. Am cautat si eu inainte la diferite banci si m-am interesat, si de Prima Casa si de produsele lor ipotecare. Si la fiecare credit de care m-am interesat dobanda este formata dintr-o marja fixa: x% + EURI/RO BOR / 3/6/ luni.
Asa ca lucrul asta este f bine cunoscut de la inceput, ca rata lunara o sa varieze in fiecare luna (cel mai comun in functie de EURIBOR la creditele ipotecare). Daca o sa cautati evolutia EURIBOR pt. ultimul an de exemplu, o sa vedeti ca a tot crescut. Din acest motiv creste si rata o data la 3/6 luni, si nu nejustificat.


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

  • Tu ai înÈ›eles ce e sarcina?

    Ana1298
    - Ieri, 19:59

  • Durerile de spate în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -