Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#41
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 02 februarie 2010 - 00:05

Noroc ca am cine sa imi sape ca eu acolo leasin.
Si carbonatul nu a facut mare branza? Ca sa stiu sa ma apuc de cautat si pietricele.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#42
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 februarie 2010 - 12:58

Buna fetelor!



Am citit cu citva timp in urma, la voi aici, de gardul viu - minune - din Ulm Turkestan - am intrat pe site, am si comandat - acum as vrea sa stiu ceva impresii de cele care chiar si l-au plantat. Cum se comporta? Se indeseste bine daca il tunzi regulat? Iarna de ex, cit de des pare? Ma gindesc ca vara este inverzit si nu se vede prin el, dar iarna? Alte probleme de ingrijire?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! [flo]



Si inca o intrebare pentru cine se pricepe - am doi ficusi Benjamina - sunt destul de mari, unul e chiar foarte frumos, plin de frunze - problema este ca ambii au deja ghivecele mult prea mici si as vrea sa le schimb - ar fi bine sa astept totusi pina in martie, sau as putea sa-i schimb acum?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#43
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 12:33

Era un user Llimus care a pus ulmi din cei de care spui. Cauta in arhiva subiectului, nu se plangea de achizitie dar nici n-o aprecia la nivelul reclamei, parca...

Cu ficusii, nu cred ca risti ceva, schimband acum pamantul, dar nu te lua doar dupa mine, poate mai raspund si alte gradinarese.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#44
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 13:33

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Era un user Llimus care a pus ulmi din cei de care spui. Cauta in arhiva subiectului, nu se plangea de achizitie dar nici n-o aprecia la nivelul reclamei, parca...Cu ficusii, nu cred ca risti ceva, schimband acum pamantul, dar nu te lua doar dupa mine, poate mai raspund si alte gradinarese.Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina
Da, Olympia, la ea am citit despre ei dar nu am mai gasit nicio alta postare... cu ficusii asa ma gindeam si eu ca oricum ii tin in casa, nu stiu daca pentru ei are vreun sens sa astept primavara, dar ma gindeam sa nu fac vreo prostie...Cit despre ulmi, acum i-am comandat - o sa-i plantez in martie-aprilie si vad eu ce si cum...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#45
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 11:48

Gabriela, Limus e un EL, singurul gradinar pe care l-am avut in clubul de fete...[:D]. Da' nu ne-a mai vizitat de mult timp.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#46
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 11:55

Buna fetele,
iata ca am ajuns si in ultima luna de iarna, prima pt noi, proaspeti mutati la casa si curte. A fost si inca este una cu destule incercari pt noi, zapada, gheata, friguri mari. Sper ca micutii copacei au supravietuit frugului desi nu i-am acoperit si ca in primavara vor da frunzulite.
Ca si Olympia, incep sa ma gandesc ca de acum ar fi bine sa ne pregatim rasadnitele. Conform google, rasadul pentru culturile timpurii de rosii se produce in rasadnite calde, in care se seamana in luna februarie intre 5 si 8 grame samanta la 1 mp.
Deci cand debutam? Cine se inscrie? [:)]


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

#47
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 12:26

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004


Am citit cu citva timp in urma, la voi aici, de gardul viu - minune - din Ulm Turkestan - am intrat pe site, am si comandat - acum as vrea sa stiu ceva impresii de cele care chiar si l-au plantat. Cum se comporta? Se indeseste bine daca il tunzi regulat? Iarna de ex, cit de des pare? Ma gindesc ca vara este inverzit si nu se vede prin el, dar iarna? Alte probleme de ingrijire?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri! [flo]



Am plantat eu. Cred ca am mai povestit deja la subiectul acesta despre el.
La inceput am fost foarte dezamagita. In primul an (l-am plantat primavara) nu a crescut decat 50-60 de cm. Este adevarat ca nu l-am udat conform instructiunilor. Adica il udam cam o data pe zi, dar nu din abundenta.
In al doilea an a crescut insa pana aproape de 2,5 m. Unii chiar au ajuns la 3 m. Nu toti. Depinde foarte mult de rasad. Adica unii, cei care au fost mai subtiri la plantare, au ramas, la 1,5 m, altii au ajus la 3m. La fel, nu i-am udat cine stie ce.
I-am tuns in toamna, dupa ce le-au cazut frunzele. Le cad frunzele complet. Din octombrie pana prin aprilie sunt doar niste bete. In schimb vara sunt spectaculosi.
Nu au nici o problema de ingrijire. La mine s-au prins rasadurile in proportie de 97%. Iar pe unii dintre ei i-am taiat cu masina de tuns iarba, din greseala, dar au rasarit din nou.
Per total sunt OK.

#48
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 16:28

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Gabriela, Limus e un EL, singurul gradinar pe care l-am avut in clubul de fete...[:D]. Da' nu ne-a mai vizitat de mult timp.Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina
Sorry, nu am bagat de seama...[asia]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#49
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Buna fetele,iata ca am ajuns si in ultima luna de iarna, prima pt noi, proaspeti mutati la casa si curte. A fost si inca este una cu destule incercari pt noi, zapada, gheata, friguri mari. Sper ca micutii copacei au supravietuit frugului desi nu i-am acoperit si ca in primavara vor da frunzulite.Ca si Olympia, incep sa ma gandesc ca de acum ar fi bine sa ne pregatim rasadnitele. Conform google, rasadul pentru culturile timpurii de rosii se produce in rasadnite calde, in care se seamana in luna februarie intre 5 si 8 grame samanta la 1 mp. Deci cand debutam? Cine se inscrie? [:)]Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Eu ma inscriu ca am si semintele cumparate - nu multe, doar doua pachetele...ca nici experienta nu am. Plus ca sper ca la primavara sa capat niste rasaduri de la soacra surorii mele... Deci sunt cu urechile ciulite la voi sa stiu ce si cum sa fac!Am si prima intrebare - am vazut la Hornbach niste cutiute speciale pentru rasaduri (din ceva material ca de carton de oua...) - sunt bune, a folosit cineva?irinai - multumesc de raspuns! As mai fi vrut sa te intreb ceva - trebuie saditi la adincime mare? Adica cam cit de adinca trebuie sa fie groapa si cam la ce distanta de gard trebuie plantati? (ma gindesc cam cum li se intind radacinile, sa nu se "loveasca" de partea de beton a gardului)Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#50
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 04 februarie 2010 - 17:51

Chiar poti sa folosesti cartoane de oua pentru rasaduri, e mai ieftin.
Eu nu ma mai chinui cu rasaduri, o sa pun semintele direct in pamint, ca in trecut parca am avut rata mai mare a succesului in felul asta. Gradina mea de legume e minuscula oricum, mai pot completa cu rasaduri cumparate.
Eu n-as planta ulmii aia daca nu-si pastreaza frunzele verzi si peste iarna. Trebuie sa existe si alte variante.

Lume multa, oameni putini


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -