Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#61
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 14:19

Olympia - patrunjelul zaharat e ala normal ce il mancam noi, dar e un pic mai dulce si cu mai multa aroma de patrunjel si creste un pic mai mare.

Eu rosiile cirese vreau sa le pun in ghivece pe terasa, ca ele sunt foarte frumoase cand incep sa aiba roade si arata forate bine pe marginea terasei, inlocuiesc practic florile, si am sa fac si un aranjament de muscate albe. Eu nu am o suprafata mare de teren, legumele am sa le pun langa gard. Am doar 5 arii de teren.

In fata am o mica gradina in care pun numai flori si mai amestec printre flori, cimbru, busuioc, marar, coriandru, menta si alte plante aromatice, cate un cuib de fiecare si de-a lungul casei tot in fata am cam un metru latime pamant si acolo tot flori pun dar am sa ameste si acolo cateva plante aromatice. De jur imprejurul curtii am sa las cam un metru de pamant, restul gazon, si acolo am sa pun pe gard, dovlecei, castraveti, fasole, mazare, apoi rosii, vinete, ardei (gras si capia). Am sa fac bordura din salata verde pe lungime si pe latime de spanac.
Chiar langa terasa am un loc de 2 m/3 unde am sa pun ridichi, ceapa, morcovi patrunjel, usturoi, ardei iute.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#62
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 16:00

Ramona, am comandat ulmii deja - problema este ca eu am o suprafata foarte mare de gard pe care trebuie s-o acopar - am 50 ml - pe apx. 15 ml am plantat deja Ligustrum (lemn ciinesc) - dar rasadul este destul de scump...nu imi permite sa mai cumpar rasaduri si pentru restul de 35 ml...asa ca am luat 200 de rasaduri de ulmi care m-au costat doar 300 lei. Eu sper totusi sa fie o alegere buna, nu ma deranjeaza ca iarna isi pierd toate frunzele atita timp cit se indesesc indeajuns de mult.

Irinai - multumesc pentru informatii! [flo]

Lbelciug - habar nu am ce fel de seminte am - adica ce specii? Sau de unde provin? Din cite imi amintesc majoritatea provin din Rom - mi le-a cumparat mama de la un agrovet din Bucur Obor. M-am uitat si pe arpagic - ala e din Olanda...Am seminte asa: de rosii, de patrunjel, de ridichi de luna, de morcovi.



Am reusit si eu sa pozez cele citeva tufe plantate asta toamna - cam asa arata acum, sub zapada: http://home-and-gard...050279906FSacrB



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#63
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 17:26

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug


RamonaJ, tu in ce luna ai pus semintele de rosii direct in gradina?
Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


Le pun la inceput de martie. In Romania cred ca ar trebui citeva saptamini mai tirziu, ca-i mai rece clima.

Canuta, suna foarte bine planurile tale. Sper c-o sa faci poze!

Leeloo, am inteles. Dar ce-i dincolo de gard? Ma gindesc ca daca nu-i drum principal sau vecini galagiosi poti sa acoperi gardul si cu plante cataratoare sau cu unele mai inalte. Eu am gard viu doar pe partea care-i inspre strada.

Lume multa, oameni putini

#64
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 17:31

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
RamonaJ, tu in ce luna ai pus semintele de rosii direct in gradina?Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Le pun la inceput de martie. In Romania cred ca ar trebui citeva saptamini mai tirziu, ca-i mai rece clima.Canuta, suna foarte bine planurile tale. Sper c-o sa faci poze!Leeloo, am inteles. Dar ce-i dincolo de gard? Ma gindesc ca daca nu-i drum principal sau vecini galagiosi poti sa acoperi gardul si cu plante cataratoare sau cu unele mai inalte. Eu am gard viu doar pe partea care-i inspre strada.Lume multa, oameni putini
Dincolo de gard este o mica gradina a vecinilor (bine, inca nu locuieste nimeni acolo ca nu s-au vindut casele) si apoi casa lor sa zic la vreo 4 m de gard. Ma enerveaza ca acolo gardul e din ala de sirma - uite, din poza asta iti poti face o idee, si nu vreau sa ne dam "binete" prin gard toata ziua...sincer, vreau intimitate in curtea mea si din pacate nu ne-am permis sa facem si acolo gard de bca plin cum am facut pe celelalte 3 laturi...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#65
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 18:18

Am inteles. Presupun ca aia-i casa vecinului, chiar e aproape de gard. Cred ca trebuie gard din beton SI pomisorii aia![:D]
Noi avem un singur vecin, in capatul gradinii. Avem noroc, ca-s tare linistiti, nu-i auzim aproape niciodata. Nu acelasi lucru l-ar putea spune ei despre noi.[:D] Vad ca inca nu si-au pus gard viu.[:D]

Lume multa, oameni putini

#66
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 06 februarie 2010 - 03:47

RAmona, sa stii ca nu te-am uitat cu semintele alea! numai ca acum sunt inca prinsa cu niste examene pe care trebuie sa le dau numaidecat pana la sfarsitul lunii februarie , asa ca nici pe aici nu am mai fost. Azi mi-am luat un ragaz si vad ca se scrie nene ! Si am mai vazut ca este cald la tine, si in martie deja pui rosiile. Am sa ma urnesc ca sa-ti trimit semintele. LA mine este frig si inca ninge, de aceea nu m-am mai gandit la gradina!
Au rezistat lacramioarele ??? Sunt chiar curioasa !


La toti numai bine!

#67
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 06 februarie 2010 - 05:43

Multumesc Petra. Nu-i bai, pe la sfirsitul lunii le-as planta asa ca este timp.
In toamna am mai avut un fir de lacramioara si am crezut ca rezista, dar vad ca a disparut si ala si ma tot uit daca rasare ceva, dar pina acum nimic! Nu stiu cum am reusit sa distrug atitea fire, dar uite ca n-a fost sa fie.

Lume multa, oameni putini

#68
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 12:31

Pe la noi iar a venit iarna...[bang] mi se pare ca niciodata nu o sa mai scapam de ea, sunt in pragul depresiei...[alcool] Ieri viscolea asa de tare, ma uitam la bietii mei pomi fructiferi - vad ca pina acum s-au tinut bine, asa de tare batea vintul ca mi-a facut franjuri-franjuri ziarele cu care am incercat sa-i protejez...Si mi se pare ca e atit de multa zapada in curte ca nu stiu cind si cum o sa se topeasca vreodata...in fine, oricum nu am ce face, trebuie sa ma impac cu ideea...



Am fost simbata la cumparaturi si mi-am mai luat niste pliculete cu seminte - ridichid e luna (din alea lunguiete), rosii, castraveti cornichon si busuioc - le-am pus linga celelalte, in asteptarea lunii martie...am tot zis ca o sa-mi notez fiecare ce soi este - poate imi amintesc diseara si am sa scriu exact ce si cum...



Am reusit sa transplantez unul din cei doi ficusi - din pacate nu mi-a ajuns pamintul - nu am calculat bine cit de mare e ghiveciul, asa ca trebuie azi sa mai iau o punga de pamint ca sa completez...



Ramona, dar cum de-ai pierdut lacramioarele? Stiu ca sunt foarte invazive, se intind mult - bunica mea avea in curte - ii rasareau in fiecare an si nu imi amintesc sa le fi ingrijit in mod special...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#69
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 17:27

Aura, ce frumos te-ai gandit sa faci in gradina...sper si eu sa reusesc sa imbin anul asta frumosul cu utilul (si comsetibilul) caci anul trecut ne-a cedat un vecin 100mp pt gradina dar nu cred ca mai repeta gestul si anul acesta.

Gabriela, vezi unde pui ficusii aceia caci am citit ca nu prea este ok sa-i tinem in casa (in general cam toate plantele de interior sunt otravitoare dar unele afecteaza si aerul si Benjamina cica se afla printre acestea; eu am renuntat deja la diefenbachia din cauza asta)

ma apuc si eu in curand de rasaduri (caci am sute de recipiente care asteapta)dar, vorba Olimpiei, inca n-am iesit din hibernare cand vad munti de zapada peste tot in fata ochilor.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#70
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 17:53

Tii, ce de zapada la voi! Aici ploua, ploua, ploua... si avem iarasi doua nopti cu minus, probabil ca din cauza furtunii de zapada de la nord.
Nu stiu ce am facut cu lacramioarele de le-am pierdut. E drept ca pe aici n-am vazut la nimeni, e posibil sa nu le priasca Texasul. Poate mai incerc o data, chestia e ca am destul loc la umbra si nu stiu ce sa mai pun acolo.

Lume multa, oameni putini


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -