Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#31
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 12:43

Mutumesc fetelor, mi-a mai venit inima la loc!

Zilele acestea a inceput sa se inmoaie zapada, temperaturile sa creasca, ma bucuram deja ca se apropie primavara si pot sa incep lucrul in gradina. Azi a inceput iar sa ninga abundent.

Anul acesta vreau sa scot tot, sa imi fac gradina din nou, abia anul trecut am facut-o, cu gazon cu tot ce trebuie, arata foarte bine mai ales pentru o zona de camp, am cules de-a mohor din gazon, fir cu fir de mi-au iesit ochii, insa gazonul spre toamna mi s-a ingalbenit si au ramas numai cateva smocuri verzi si sanatoase.

Pamanutul este din acela prietenos, si cand se usuca e tare ca piatra, desi l-am amestecat cu nisip in stratul superficial (25 - 30 cm) tot nu are drenaj si practic imi sufoca plantele la radacina, el se usuca si nu mai lasa apa sa intre. Asa ca anul asta m-am hotarat sa sap tot, sa pun carbonat de calciu pentru a-l afana si ultimii 10 cm sa ii amestec cu gunoi vechi de 2-3 ani. Replantez gazonul, gradina de flori oricum trebuia replantata caci cainele meu in iarna a rezolvat tot ce era din temelie (pomi fructiferi, copacei de trandafiri, tufele, caprifoiul.... tot, tot).

Nu stiu ce sa ma mai fac cu cainele asta, distruge tot!

Voi ce planuri aveti pentru gradinile voastre?

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#32
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 15:06

Of, si eu credeam ca am scapat de iarna, ii trambitam prematur sfarsitul, faceam planuri de rasaduri si cand colo cod galben de ninsoare, iar! M-am saturat... Culmea e ca in cuibul gugustiucilor de pe balcon se aciueaza probabil o pasare, mai marisoara cred, ca nu am vazut-o, doar "urmele" ce trebuie curatate...[bang]... ma gandeam ca pasarile simt primavara [:D]



Editez ca uitasem sa zic de caine. Ori imprejmuire pentru el, deci limitarea accesului, ori suport solid in zona plantelor ca daca-l percepe ca pe un obstacol, da ocol n-o mai ia de-a dreptul!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

#33
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 15:10

Aoleu, canuta, m-ai speriat cu ciinele...si noi ne-am luat unul care o sa se faca foarte mare...[:D]...acum e pui si sta in garaj, dar de la primavara va sta afara...nu am eu multe plantate momentan, dar nici nu vreau sa-mi strice munca...trebuie sa ma gindesc ce sa fac. Iar in ceea ce priveste bulbii, vorba fetelor, protejeaza-i acum pina in martie cind ii poti planta!

Daniela, foarte frumoasa gradina! Chiar vroiam sa te intreb daca pe araci e fasole, e foarte frumoasa si verde - inseamna ca tatal tau s-a muncit ceva ca sa le ude asa bine! [flo] Eu imi amintesc de fasolea de la bunica din curte - desi avea apa curenta si o uda regulat, frunzele de pe la baza tot se ingalbeneau, nu imi amintesc ca sa fi aratat asa verde si frumoasa!



In Bucuresti ninge...stiu ca teoretic mai e o luna de iarna, dar zau ca m-am saturat de atita zapada si murdarie si gheata...samd. Vreau sa vina primavara...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#34
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 17:50

Canuta, dar de ce ai pus nisip in pamint? Ai avut teren cleios? Problema pe care o ai acum (scoarta de care vorbesti) se trage de la nisipul pe care l-ai adaugat. Ca sa functioneze, trebuie sa folosesti cantitati foarte mari de nisip si nu trebuie sa fie din cel fin. Trebuie sa folosesti un strat gros, de citiva cm si sa-l sapi bine, plus sa adaugi gunoi.
Gazonul are probleme exact din cauza solului scortos.
Aici am vazut ca lumea inchide o portiune din curte, fac "dog run". In felul asta nici nu-ti distruge toate cele si nici nu face mizerie in toata curtea.

Lume multa, oameni putini

#35
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 19:59

Pai eu am spus ca nu ingradesc cainele, eu am crezut ca e ca in filmele americane, cainele e liber, zburda toata ziua... e adevarat zburda insa numai pe unde are chef, simplul fapt ca intra in gradina, chiar daca e imprejmuita cu gard, si calca pe acolo, imi batatoreste pamantul si tot rau imi face (bine ea nu face numai asta).

Atat am noroc ca nu isi face nevoile peste tot, si-a ales ea un loc, imi si convine ca e pe dale si pot spala si numai acolo face, nu a invatat-o nimeni.

Pai pomii aveau suport metalic la baza adica facusem protectie, asa de bandita e ca a smuls efectiv suportul si apoi a ros pomul din temelie, singura planta care a rezistat a fost magnolia de ea nu s-a atins, a dat sa o atace si ceva nu i-a placut si nici ca nu s-a mai atins de ea dar restul... din temelie, nu smuls, ros, inclusiv mobilierul de terasa mi l-a ros in iarna asta trebuie sa imi cumpar altul si credeti-ma am incercat cu jucarii de caine, burti uscate de ros, oase, nimic nu a avut efect. Am spus ca daca continua asa si la primavara cand implineste 1 an, o dau daca nu inceteaza.

Da pamantul e din ala cleios si cand se intareste se face piatra de nu poti da cu nimic in el ca ti se rupe sapa, am pus nisip din ala fin e drept, la sfatul unui inginer agricol, mi-a spus omul ca nu pune mana in foc ca se rezolva problema, dar eu am spus ca exagereaza tipul. Pai din cauza pamantului mi s-a uscat, cat a fost afanat pamantul asa de frumos s-a facut gazonul... de asta acum nu am ce face decat sa o iau de la capat cu carbonatul asta de calcar.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#36
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 20:43

Astia le fac "curte in curte" la ciine. In felul asta zburda si el linistit si nici nu strica toate cele.
Poate o data cu virsta ii mai vine mintea la cap.[:D]
Eu am pamint cleios si am studiat treaba cu nisipul. Am decis impotriva lui, exact pentru ca trebuie sa pui mult-mult ca sa aiba efectul dorit, altfel mai rau faci.
Dupa ce ne-am mutat am vazut ca fusese pus nisip pe alocuri si cred ca au facut exact greseala asta, nu au pus suficient, ca acolo e si mai al naibii de cleios!
Ma rog, clei mai clei decit e in curtea mea nu s-a mai prea vazut.[:D]
Anul asta o sa adaug "expanded shale", nu stiu cum i-ar spune in romaneste sau daca gasesti acolo. Sint niste pietricele care au mult aer in ele. Imbunatatesc drenajul si pamintul se lucreaza mai usor. Plus ca operatiunea nu trebuie repetata, il adaugi o data si gata.

Lume multa, oameni putini

#37
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 21:52

Aura, dar ce rasa e distrugatoarea de gradini, de are atata energie sa se lupte cu toate plantele?





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#38
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 23:31

Cainele este o mare problema,dar poate sa nu fie atat de rea.
Trebuie sa-i oferim loc de miscare si de asemenea sa-i asiguram accesul la locuinta in cazul unei intruziuni.
Asa cum spunea Ramona trebuie ingradit locul de gradina care trebuie protejat dar in acelasi timp sa ii oferim accesul la cladire in zonele sensibile.

#39
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 23:50

Olympia - e boxer

Ramona - pai acelasi lucru imi pun eu, carbonatul de calcar are proprietatea asta, cand ploua carbonul vrea sa iasa la suprafata si astfel rarefiaza pamantul, cam asa ceva, pui numai o data, nu trebuie in fiecare an. Sau tu pui niste pietricele care nu se dizolva? de le mai vad prin ghivecele de pe la florarii?

Bnica- cainele meu are acces peste tot, din primavara sigur tarcul scrie pe ea, adica o sa imi iau o lungime din curte cu o latime de vreun metru jumate si cam acolo o sa fie locul ei, daca sare parleazul si de acolo si face urat, o dau. Pana si acoperisul custii si l-a ros si l-a rupt. E zaluda, jucausa si iubitoare dar distrugatoare.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#40
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 23:56

Carbonat am pus si eu anul trecut. Cica expanded shale e si mai bun, s-ar putea sa fie pietricelele de care zici.
Chestia e ca ai ceva de sapat, cica trebuie duse cam vreo zece cm. in adincime.

Lume multa, oameni putini


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -