Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (de) 10 :))


204 raspunsuri la acest subiect

#21
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 16:08

Ramona[pup], da am rezolvat cu vecinii, a disparut orice motiv de cearta si intre timp am imprejmuit complet terenul pe care e casa, am pus lacat pe poarta si gata, s-ar parea ca au inteles ca totusi sintem proprietari acolo si nu doar niste sperie-ciori[:)].

Iar pe fiul meu...oho, abia astept sa-l dedulcesc la gradinarit[:D].

Imi pare rau ca n-am putut sa merg in toamna sa mai fac fotografii ca intre timp a mai aparut si o groapa cu nisip pentru joaca si un cochet [:D]cotet de gaini, deci ceva noutati ar mai fi fost de spus.

Aici : http://family.websho...576532201RqdNxW ... am mai pus niste poze in album ( le-am descoperit intimplator intr-un fisier, ratacite) dar nu mai stiu daca le mai pusesem sau nu. Poate ca le-ati vazut, astea-s ultimele din anul trecut.
Tatal meu n-a vrut sa pozeze nimic, ii era frica sa nu strice aparatul. Daca eram eu pe acolo pozam si productia recoltata in saci ( inca mai avem ceapa, morcov si varza intr-un beci, bine acoperite cu nisip si paturi dar tot cred ca au inghetat, plus fasole in saculeti, in balconul de la apartament si pozam si terenul sapat si pregatit pentru primavara asta ( mare harnicie pe "gradinarul" nostru[:)]..cred ca vrea un premiu ceva:))).




“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

#22
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 17:58

E superba gradina, nu vazusem pozele astea! Fasolea arata de milioane si vad ca ti-au rezistat trandafirii.
Toate astea le-a facut tatal tau fara sa aiba inca sursa de apa in apropiere sau ati rezolvat problema asta? Wow, ce schimbare fata de cind v-ati apucat de treaba!
Merita un premiu tatal tau si uite ce productie serioasa ati avut daca si acum mai ai una-alta.
Juniorul va fi incintat cind ii dai drumul sa alerge pe acolo prin gradina, zici ca i-ai si pregatit loc special.
Ma bucur si ca s-a rezolvat cu vecinii, ca a fost tare scary atunci.


Lume multa, oameni putini

#23
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 22:47

De cite ori citesc despre animalutele intruse in gradinile voastre imi reamintesc de Ratty, Mole & co din The Wind in the Willow.

http://jrpoulter.fil...the-willows.jpg

In poveste par asa de simpatice.
Iepurasii ( Doamne! Cit m-a mai distrat al Ramonei[:)], scuze Ramona dar aveai asa un tilc si-un haz cind povesteai cum il urmaresti si cum va necajeste el...), caprioarele, aricii ...niste animale atit de dragute in povesti[:D] dar care ne scot peri albi, vad.
Cred totusi ca si noi sintem niste intrusi pentru ei dar viata nu-i intodeauna dreapta pentru toti, nu-i asa?

Olympia, si eu ca si fetita ta...direct cu gindul la cum or trece iarna saracii arici[:)]. Si noi avem arici, de fapt e o zona destul de plina si de arici si de cirtite. Iar puisorii de arici[olala], printre cele mai dragute creaturi de pe Terra...

Simali, imi place foarte mult ce-ati facut in gradina! Iar pergola e grozava, ah cit imi doresc si eu una, macar pe jumatate frumoasa cit a ta![:)]

B.nica cum se numeste aparatul ( de ce firma e facuta? ca doar n-o fi facuta de Bakker...[:D]). Poate mai sint useri care au modelul si iti explica pas cu pas... Mai sint si tutoriale pe net, de exemplu.


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

#24
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 22:59

Citat:
citat din mesajul lui canuta-om-sucit

Erau in pachetelele alea de punga gaurita si toti intr-o alta punga, nu prea erau ei protejati.:(

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]


Nu dispera, gladiolele din pozele mele cu gradina sint iesite din bulbi "uitati" intr-un beci in care sigur au prins si inghet. Sint putine sanse dar putine inseamna mai mult ca zero[:)]. Inveleste-i macar acum in ceva.
Apropo, stie cineva daca bulbii pot fi tinuti in frigider?[:I]

Ramona, da, tot cu galeata a carat tatal meu apa de la fintina de a udat gradina. A fost o munca epuizanta! Iar eu ii spuneam sa se opreasca, sa nu isi inchipuie ca exist vreo presiune sau ca am asteptari.
I-am zis: "vrei statuie? Iti fac! In mijlocul gradinii! Dar arta abstracta sa fie[:D] !"
Uite, voua nu vi se pare ca seamana cu un om care cara o galeata?[:D]

http://www.onlinemus...mages/brave.jpg


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

#25
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 23:20

Da, ar da bine in gradina.[:D]

Eu zic ca bulbii de primavara n-au nici o treaba cu frigul, chiar este recomandat. La mine tocmai asta-i problema, ca nu-i destul de frig si lalelele nu rezista din cauza asta. Eu am pus in frigider bulbii inainte de a-i planta. Asta a functionat in primul an, dar probabil ca ar fi trebuit sa-i scot si in fiecare toamna sa repet operatiunea. Prea multa bataie de cap, o sa admir lalele in pozele voastre.[:D]

Lume multa, oameni putini

#26
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:25

Si eu am crezut ca am pierdut niste bulbi de la gerurile astea. Erau plantati intr-un ghiveci si ii dusesem in garaj sa nu inghete, cica. Rasarisera toti,o mandrete de tulpinute de narcise. Intr-o noapte au fost afara -30 grade si probabil in garaj doar cu vreo 10 mai mult.Dimineata aratau ca legumele congelate inainte sa le pui in oala.[bang]Noroc cu mama care mi-a zis sa incerc sa le bag in casa, in camera in care tine ea celelalte ghivece, acolo sunt cam 17- 18 grade.Vreo doua zile n-am indraznit sa ma uit la ele dar ieri m-a chemat mama sa le vad, aratau usor ofilite frunzutele exterioare dar in mijloc sunt frunzulite fragede si sanatoase. Si sunt un soi de narcise de ghiveci, deci nu aveam prea multe sanse sa reziste la asa inghet. Acuma sper ca bulbii ceilalti din pamant care au fost protejati si de zapada or supravietui si ei, saracutii...

Si, mai fetelor, noi stigam pe aici disperate ca vrem arici si voi sa nu spuneti nimic! Acum rasar aricii ca ciupercutele dupa ploaie!

Simali, tu ai doar o pereche, nu putem sa despartim familia, ai tu grija de ei[flo], dar de la daniela b asteptam cate o familie intreaga, doar spui ca zona e plina de arici...Cartite, ce-i drept, nu vrem...[:D]





"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii

cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut

POZUTE

Va rog aruncati o privire si AICI

sau http://forum.desprec...TOPIC_ID=146664

BAZAR pentru ALEXANDRA



#27
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:38

Daniela, chiar erou tatal tau, la ce a reusit sa scoata din gradina voastra inca din primul an! Si fara apa aproape. Jos palaria!

Si daca acusica se anunta primavara, a inceput cineva sa faca rasaduri si daca da, cu ce seminte?



In privinta aricilor, fiica-mea s-a mai calmat, ca intrase tare in priza... asa a facut si cu celelalte patrupede de ma si vedeam pastorind si gestionand teritoriul intre doi caini, trei pisici si-o familie de arici!







Pene colorate... cate putin din toate!

#28
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 14:51

Daniela,cred ca nu s-a inteles problema mea:sunt constienta ca aparatul este un gadget,se numeste ACARI 3in1 si spune ca face poze si video si mai scrie 6.0 megashot.
Noi avem in casa si camera si ap. foto dar nu am acces asa cum vreau eu si nici nu ma pricep;nici intelegere nu gasesc pt. ca sotul "nu vrea sa-si piarda vremea cu fleacuri" ca sa-mi explice.
De aceea m-am bucurat de jucarica primita ca daca ma obisnuiesc cu ea ma descurc.
Nu vreau sa ma folosesc deocamdata de el pt. ca nu m-am lamurit daca este sau nu de unica folosinta;adica dupa ce descarc ceeace am filmat sau pozele pe calculator(are un cablu USB de conexiune si un CD pe care scrie ArcsoftPhotoImpression Si ArcsoftVideoImpression, Adobe Reader 6.0),mai pot sa-l folosesc in continuare sau trebuie sa-l arunc?

#29
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 18:02

Daca are un cablu USB si o memorie in niciun caz aparatul nu poate sa inceteze sa mai functioneze numai pentru ca-i descarci memoria. Inseamna ca este un aparat modern la care nu se pune problema sa fie de unica folosinta. Aparatele de pe vremuri de unica folosinta erau aparatele acelea cu film incapsulat. La aceste aparate nu mai putei pune un film nou - odata scos filmul se arunca. Dar la ceea ce ai tu nu este cazul.

Conectezi cablul USB la calculator si vei vedea ca precis ai la calculatorul din casa un program de poze. Programul acela se va deschide singur in momentul in care tu vei conecta aparatul. Apoi salvezi pozele intr-un fisier si cauti un "gazduitor de poze" de pe net. De exemplu poti accesa http://community.webshots.com si acolo sa ceri un cont. Ai grija sa-ti notezi adresa ta pe ceva ca sa poti sa dai si altora link-ul. Daca te incurci da-mi un PM si se rezolva. Saptamana viitoare sunt la schi si probabil ca nu intru pe net dar cand vin cu placere te ajut.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#30
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 20:56

Simali,[pup].
Te invidiez eu sunt blocata in Bucuresti si nu pot sa ma duc la munte.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -