Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19


201 raspunsuri la acest subiect

#41
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 19:13

Claudyyya la multi ani pentru printesa mica! [cor][s]



Referitor la vitamine eu am fost foarte multumita de Visol.

Imi pare rau ca a-ti fost racite dar bine ca a trecut.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#42
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 19:23

Claudya, La multe lunite printesei tale, sa creasca mare si sanatoasa.
La multe lunite Vlad, sa cresti mare si voinic, imediat ai un anisor
Legat de vitamine, eu ii dau lui Dennis din spital polyvisol(nu stiu daca se gaseste in Ro)fier si folic acid(un sfert de pastila)
Dalma multumesc[flo], pe zi ce trece mi se pare ca seamana tot mai mult cu mine[pup]
Si acum despre noi: am inceput de vineri cu mutatul, asa ca dupa cum v-am zis vineri noaptea am dormit cu el in camera, apoi sambata noaptea s-a trezit pe la 3 si a marait, l-am linistit si m-am pus pe pat si am adormit acolo[:D]. A mai marait de cateva ori dar l-am shshs-lit din pat. Iar duminica noaptea a dormit pana la 4:30 cand s-a trezit, a supt putin si somn pana la 8 cand a mai mancat putin si a adormit pana la 10[pk]Speram sa doarma tot mai bine. Sambata am fost la innot, dar nu prea a avut chef, a mai dat el din manute prin apa dar fara chef. Am facut poze dar inca nu le-am descarcat...urmeaza.
Pupici si o zi buna va doresc. Mai intru dupa ce-i dau cerealele lui Dennis.

#43
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 16:23

Buna la toata lumea,revin si eu dupa o raceala cuplita,am stat 2zile la pat,dar acum sunt bine,am citit din urma si ma bucur ca sunteti bine si voi si piticii vostri.Mikaela am vazut filmuletul cu Dennis,tare nazdravan e si frumos,Ayla ,Luana e o scumpa si frumoasa foc[pup]Ana-Maria e bine,s-a facut o nazdravana,are super energie si nu mai sta locului,papam supica cu carnita,ne-m strambat prima oara,dar acum ne place,am si eu o intrebare,voi cum preparati ficatelul?il puneti in supa,piure sau il dati separat?eu l-am pus in piure si nu a fost incantata,iar branzica de vaci am scos-o de tot pentru ca face diaree de la ea nu stiu de ce.Legat de dormitul in pat eu am dormit cu ea cand am iesit din spital 2luni,iar cand am pus-o in patut nu a facut nazuri

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#44
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 19 ianuarie 2010 - 16:26

si acum o mai iau in pat cand se trezeste pe la 5-6 ca mi-e drag sa dorm si eu cu ea,mai ales ca doarme cu picioarele pe mine,dar nu am avut pb.din punctul asta de vedere,ziua nu e chip sa doarma in patut,doarme in pat si nu am treaba cu ea,fug ca s-a trezit[pup]pe toate

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#45
nike974

nike974

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 12:45

Fetele,
mama mea era insarcinata in 2 luni cand, prin suprafecundare,a ramas si cu mine.
am avut 6 luni jumatate si 900 de gr la nastere,ramanand f repede la 700 de gr.era in 1974.
pana la 1 ani am stat in spital.la un an aveam 5 kg.de mers, am mers ca lumea la 2 ani,iar de vb,tot asa.
cu greutatea am probleme si acum, fiind f slaba.
educatoarea de la gradinita m-a dat acasa pe motiv de retard psihic.cand au vrut ai mei sa ma scuteasca un an de scoala, la 6 ani, mi s-a calculat IQ-ul de catre comisie.a iesit 140.m-au dus repede la surpadotati,insa ponderal era f dificil,aveam doar 11 kg.dar la olimpiade am mers.
singura mare problema a mea este de ordin imunitar.am mastocitoza,anafilaxie recurenta multipla, deficit sever de diaminoxidaza(enzima care descompune histamina care mediaza alergiile),insa produc multa histamina(genetic).
daca eram descoperita d emica,aveam sansa la o viata normala.

am scirs acest mail in speranta ca va ajuta esentele tari, asa cum am fost eu.
sunt cateva investigatii minore, nu f costisitoare,care pot ajuta puiutii pt toata viata.
am deschis topicuri in acest sens la odiseea sarcinii(alergiile in timpul sarcinii) si asteptand un ingeras(alergiile inainte de sarcina).

in speranta ca v-am fost de folos,va promit ca voi raspunde daca ma pricep si daca nu, macar indrum.de ce?
pentru ca puiutii mici sa nu traiasca expaerienta mea:nu pot face anestezie,nu pot lua niciun medicament, nu pot manca 70% din alimente,fac orice interventie pe viu,iar singura anestezie s-a lasat cu moarte clinica.


#46
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 14:20

Nike ceea ce scrii tu e foarte interesant. In Romania acelor vremuri in primul rand cred ca e o minune ca traeasti fiind nascuta asa de mica. Fratele meu s-a nascut tot la sase luni si jumatate dar nu a supravietuit. Eu scriu aici pe forum din perspectiva prematurului si din perspectiva mamicii de prematur. Atunci cand m-am nascut eu, in 1978 in orasul de provincie in care m-am nascut fiica mea nu ar fi avut nici o sansa. Nu ar fi avut-o nici in 2008, treizeci de ani mai tarziu, daca nu ar fi existat niste oameni care au facut tot posibilul ca ea sa ajunga ibtr-un centru universitar. Asta a fost sansa ei la viata.

Sunt convinsa ca ceea ce abordezi tu poate ajuta multa lume si e bine ca vrei sa indrumi si sa raspunzi.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#47
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 14:26

Si acum sa va scriu scurt ce mai face Karla.



De o vreme tati ii tot spune "Karla esti totala!"

Ea repeta cuminte "tutala".

Azi dupa ce era sa ii smulga in joaca lui tati nasul de la loc tati ii spune "Karla esti periculoasa!"

La care vine prompt si zambitor raspunsul Karlei "tutala".



Cam asa arata dialogurile noastre acum, si cam asta e atmosfera acum la noi.



Fetele unde sunteti? Valy unde ai disparut de cateva zile?



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#48
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 20:24

Noi suntem bine,am scapat de raceala nu stiu daca si de rosu in gat cu vremea asta la noi nu am putut ajunge la dr,sper sa putem ajunge vineri depinde de vreme.

Eu citesc ce scrieti voi asa in mare dar la postat nu prea mai pot parca nu imi gasesc timp nu am nici calculatorul in camera in care stam e in alt dormitor si acolo e frig abia astept sa se incalzeasca sa putem umbla lejer prin toata casa.

Sa zic din recuperari sanatate multa puiutilor bolnaviori am vazut ca mai sunt cativa

sarbatoriti au fost cativa asa ca la multe lunite si de la noi(scuzati intarzierea)

noi vitamine nu am luat deloc pana acuma adica doar fier hausman si d3 nimica alceva am incercat sa-i dau Pikovit dar fara succes nu l-a vrut

Mikaela tineti-o tot asa incet,incet se va obisnui[pup]

Mirela ficatelul la inceput i l-am pus in supa,ciorbita s-au facut cu sos si piureu ceva,acuma mai ciuguleste si gol(cu toate ca nu se numara printre preferatele lui)[:)]

Nike bun venit in casuta noastra si asa in vizita te mai asteptam despre ,,boala,, nu comentez,nu stiu nu ma pricep[pup][:)]

Jo ce fata mare sa facut Karla deja vb bravo tineti-o tot asa [pup][flo][pup]

Noi noutati nu prea avem,de vorbit inca nimica nou,aratam cu degetul de vrem ceva,de ma vede cu mancare si vrea zice papa(mai bine zis face din buze),am inceput sa dormim noptile mai bine,mai avem de iesit un canin si gata adica mai avem si un ultim rand de masele sa vedem cand or iesi,facem numai nazbatii toata ziua,facem curatenie in sertare sifonere tot ce gasim deschis s-au putem deschide,strangem jucariile dupa ce ne jucam cu ele mai ales cuburile are o placere deosebita de a le pune la loc in saculetul lor.

Of gata sa trezit fug sa-l hranesc ca deja este tarziu dar nu inainte de a va mai arata cateva poze aici poze iarna poate revin in seara asta daca mai intra cineva[pup][pup][pup][flo][flo][flo][flo]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#49
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:16

Fetelor eu sunt terminata terminata, nu mai pot!! Copilul meu nu doarme noaptea, azi noapte s-a trezit din ora in ora incepand de la ora 1. La ora 4 nu a mai avut somn, a inceput sa povesteasca, iar eu eram zombi. [bang][bang]Simt ca nu mai pot, sunt foarte obosita.
Bun venit Nike, ma bucur ca esti bine , dar imi pare rau ca a trebuit sa ramai cu aceasta problema.
Nu de putine ori ne gandim ca daca eram in Ro, sansele sa-l fi pierdut pe Dennis erau foarte mari. Nu spun ca nu sunt cadre medicale bine pregatite, dar aici am fost monitorizata foarte de aproape din cauza unor valori care au iesit anapoda, ceea ce in Ro, poate ca nu era asa mare interesul sa-l salveze, mai ales ca e si primul copil. Poate ma insel...?
Jo, m-am distrat de ce face Karla, ce minunat e cand il vezi ca retine cuvintele si le foloseste cand nu te astepti.Pupici multi
Mirela eu sincer nu i-am dat ficat pana acum pe motiv ca,, contine cele mai multe toxine(pediatra mi-e zis), pt ca acolo se duc toate, dar am sa incep sa-i dau cat de curand.
Fetelor, intrebare: de la ce varsta bebeii sunt constienti de ce e in jurul lor, adica ma refer la faptul ca daca il intrebi ceva sa inteleaga. Zic asta ca eu nu reusesc sa-l fac pe Dennis sa bata din palme, sau sa puna cuburile in functie de forma lor. Pentru el totul e distractie. Daca ii fac cucu-bau cu manutele lui, el rade, sau daca aplaudam la fel. Oare e normal sau va trebui sa fiu mai atenta in aceasta privinta?[flo][flo]
Azi i-am pregatit paste cu spanac si piept de pui, sper sa-i placa, vom vedea imediat.
Pupici [flo][flo]

#50
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:34

Valy, ma bucur ca sunteti bine. Chiar incepusem sa ma intreb ce e cu voi.



Mirela eu ficatel i-am dat de la opt luni. I-a placut. La inceput i l-am fiert separat si il dadeam in combinatie cu pireu de cartofi sau cu spanac. In timp ce a crescut i-am facut pateu din el (vezi reteta la topicul despre diversificare deschis de Valy).



Mihaela, sper ca noaptea urmatoare sa fie mai buna. Stiu si eu cum e cu nopti de astea. Karla de cand au aparut dintii, atunci cand ii pusca gingia face asa ceva, se tezeste din ora in ora. Eu cred ca nu trebuie sa iti faci probleme referitor la aplaudat sau aranjatul cuburilor. Karla a aplaudat dupa un an si cu cuburile la fel.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -