Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19


201 raspunsuri la acest subiect

#51
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:42

Multumesc Jo, [flo], m-am mai linistit. Maine avem programare la "infant development", sa vedem ce ne zice, si cred ca ne face o evaluare sa vada la ce varsta este. Va povestesc maine despre asta.
L-am vazut pe Luca, ce v-ati mai distrat, sunteti tare frumosi. Ai avut curaj Valy, sa mergi pe partie cu el, sau nu era foarte mare (partia)?
Va pun si eu poze mai noi, si de sambata de la bazin
http://picasaweb.goo...lamold/LaBazin#
http://picasaweb.goo...elamold/11luni#
Merg sa-mi hranesc dinozaurul si revin

#52
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:46

Mikaela depinde Luca a inceput sa inteleaga mai bine de la 1 an si 1 luna cam asa de ex ce nu face inca:nu pune cuburile in forma corespunzatoare ,de il intreb ochii,nasu,gura nu mi le arata cu toate ca stie unde sunt(dupa mine),nu are rabdare sa se uite pe carti si sa imi arate legumele,animalele,nu vrea sa imi zica cum face calul,catelul,pisica etc,iar din categoria ce face:de ii zic Luca hai sa strangem jucariile imediat reactioneaza si se pune la treaba,de canta muzica imediat danseaza,aplauda,bate din picior si multe altele deci de inteles ei inteleg dar le este greu sa imite,sa face ce le ceri asa ca dupa mine nu trebuie sa iti faci griji pana la 1 an si... nu facea mai nimica iar acuma ma mir eu pe zi ce trece parca mai face ceva nou,s-au mai invata cate ceva

Iar cu somnul si noi am avut reprize de joaca noapte cate 2-3 ore el avea chef de joaca si vorba si noi de somnnn,dar s-a reglat de la sine sper sa nu mai revina [bang][bang][bang]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#53
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:53

Se pare ca nu numai Dennis are perioade de nesomn, dar totusi ...ei nu se gandesc ca de atatea nopti nedormite..[bang][bang]?
Azi noapte imi venea sa merg in beci, imi era asa o ciuda, mai ales ca l-am lasat pe taica-so sa doarma singur ca luni seara a petrecut de ziua lui si nu a prea dormit iar azi era o zi importanta pt el(legat de munca) si trebuia sa fie odihnit. Asa ca am fost numai eu "eroina".



#54
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 ianuarie 2010 - 23:58

Valy si Mihaela am vazut poze cu cavalerii vostrii. Superbi!



Mihaela nu vreau sa iti bag eu un cui in cap, dar pentru ca si la Karla e asa te intreb. Are Dennis un usor strabism la ochiul drept?



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#55
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 00:24

Mikaela, imi pare rau pt noptile nedormite.

Si referitor la vorbit/inteles: Daria nu spune nici un cuvant repetativ decat tata.In rest le spune toate pe limba ei, cel mai mult prin chiote[:D] Intelege tot. Daca spun sa punem jucariile in cutii o face, daca ii cer telecomanda o cauta si mi-o da, la fel si cu alte jucarii (ratusca, calut, lingurita, etc)Cuburile nu le pune in forma, le baga in gurita si am lasat-o in pace cu asta deocamdata.



De catva zile merge tinandu-se de mobila, marginea patului din dormitor si a canapelei din living in special[olala] Incet, incet recuperam....

Am tot citit si comparat ceea ce face Daria cu descrieriile altora pana mi-au iesit peri albi. Tot intrebam, oare va vorbi, oare va merge, oare,oare...

Are 1 an si 2 luni si inca nu a aparut nici un dintisor, dar vor veni si aia.

Dumnezeu a avut grija de ei, esentele noastre tari in cele mai grele clipe si va avea grija de ei in continuare.

Tot ce avem nevoie e rabdare.



Despre vitamine:

Daria nu a luat niciodata nimic in afara de Fe (pe care l-am intrerupt la recomandarea homeopatului) Vit. D si Vit C (cand isi aminteste mami[:I])Ori de cate ori am intrebat pediatrii (si nu au fost putini) despre vit. au strambat din nas si au spus sa o las in pace. Asa ca mergem inainte cu categoria musca si vesnica lupta cu mancarea[:D]



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#56
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 00:41

Dalma, multi pupici, si tie si mai ales printesei mele preferate.[pup]

Si noi tot la categoria "musca", "pana" cum ii ziceti. In ultima luna nu a luat nimic nici in grame nici in cm.[bang]

dar face multe-multe lucruri noi.

Am pus poze si uite asa merge Luana la aproape 1 anisor.

Astazi fratiorul ei, Claudiu a implinit 5 ani.[bis]



____________________________________________________________________

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video

Light a candle for Alma


#57
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 00:48

LA MULTI ANI DRAGELOR , sa va traiasca puiutii si sa va bucurati de ei pana la adanci batraneti [flo][pup]

Nu am mai avut timp sa scriu, dar de citit v-am citit printre picaturi [:I].
Noi nu am avut sarbatori anul acesta, l-am avut bolnavior pe Razvanel, dar Slava Domnului acum e bn.
A inceput sa silabiseasca si spune TA-TA si DEA [:D], e un scump, imi vine sa-l mananc cand il vad cat de jucaus e.Daca il intreb unde e COCO (papagalul) sau PUSI (motanelul nostru), se uita imediat in directia fiecaruia, iar daca nu ii vede, ii cauta cu privirea [:D]. M a bucur cand vada ca in fiecare zi mai invata ceva, mai spune o vorbita, nu ne vine sa credem cat de mare s-a facut si ce mic era.

Multa sanatate va doresc tuturor, ca-i mai buna ca toate [pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#58
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 00:53

Monica sa-ti traiasca puisorii si un LA MULTI ANI pt CLAUDIU, sa creasca mare sanatos si sa va aduca numai bucurii.[pup]

Pt tanara si frumoasa mamica un brat de [flo][flo][flo][flo][flo]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#59
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 01:32

Jo, ai dreptate cu strabismul dar il are la ochiul stang, si asta se vede mai mult in poze sau daca se uita la un obiect aproape.Exact asa am si eu si mama mea, so.... mostenire[:D]Stai linistita ca nu ma supar ca nu am de ce, asta e realitatea.

La multi ani!!!Claudiu sa fii sanatos si sa cresti mareeee[s][s]

Felicitari Daria pt progrese[flo][flo][pup][pup]

Sorina, ma bucur ca sunteti bine, sa stii ca m-am gandit la voi!!! Pupici

#60
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 02:37

La multi ani Claudiu[flo]!!!!



Deci Luana e mortala costumata fluturas[pup] Sa-ti spun ca noi o numim pe Daria flururas inca de cand s-a nascut?? deoarece arata ca un fluture in incubator, cu membrele foarte subtiri si in continua miscare[:)]

De altfel si tortul de ziua ei a fost cu fluturi..

[pup] zambareata frumoasa si foarte bine dezvoltata mai ales motric. Felicitari.



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii










Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -