Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19


201 raspunsuri la acest subiect

#21
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 23:23



Deci Daria a fost la coafor[olala] Nu merge mami dar deja merge fiica, ce mai, domnisoara in toata regula. A stat cuminte pe scaun si era foarte curioasa ce face tanti cu foarfeca in parul ei. Sunt multumita de rezultata si de cat de cuminte a fost[:I]



Referitor la diaree, noua in spital ne-a spus ca sa cumparam hidrasec, cica e bun in diaree. E adevarat ca si Daria a luat biseptol, hidrasec si ceva antibiotic (ampicilina cred) dar la ea a fost o forma acuta...



Valy, imi pare rau pentru raceala, sper sa treaca repede. Stiu ce inseamna, nu doresc nimanui[q]

Spuneai ca ati avut pentru Luca loc in avion (adica a avut scaun) . Pe site-le cu bilete de avion vad ca se da bilet numai dupa 2 ani. Nu stiu cum ma voi descurca cu ea atatea ore pe avion....ma apuca groaza cand ma gandesc...



Claudyyya bine ai venit, sa-ti traiasca fetitele si te felicit pentru puterea si curajul de a aduce pe lume inca un copil. Si Daria a fost nascuta tot la 26 saptamani, din fericire e ok.Multumesc lui Dumnezeu ca a avut atata grija de ea si mila de noi.



Ayla, am vrut sa vad poze cu Luana dar pagina e password protected



Am uitat sa zic despre "dormitul cu copii" NU FACETI ASTA !!!eu din septembrie, cand a plecat sotul am culcat-o pe Daria cu mine. Acum nu o pot dezobisnui. Se trezeste noaptea in patut si intr-o secunda e in picioare cu mainile intinse spre mine. Daca nu o iau, nu plange dar sta numai in picioare, chiar si jumate ora. Daca o asez in pozitia culcat, plange, e agitata. Dupa 1 saptamana am renuntat pt cateva zile, fiindca mi se parea obosita din cauza repetatelor treziri. Dar incep iarasi terapia de soc[bang]



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#22
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 23:40

Noi gata baita acuma incercam sa vedem de adormim,tati sta de paza Mikaela iti tin pumnii la capitolul mutat,o sa fie greu si dureros pentru toti membrii familiei dar cu rabdare ve-ti reusi[pup][pup]

Jo Karla mai mananca piept?ati trecut si la biberon?noi incet incet renuntam singurei,cel putin cand am luat eu antibiotic nui i-am mai dat decat ff rar(o data pe zi),noaptea nu mai mancam titica,iar acuma pieptul meu este gollll,eu nu as vrea inca sa il intarc,s-au parca da...nu stiu [alcool],nu as vrea ca imi este mai usor ziua sa il adorm la piept decat singur in patut.

De Sorylea mai stiti ceva?parca si ea se lupta cu o adoptie nu?o fi reusit pana la urma?dar celalalte mamici Dalma,Crislo,Pepina,Iuliapapusa mai stie cineva ceva or fi bine sanatoase atat ele cat si copii lor?pacat ca nu au mai intrat macar sa ne tina la curent cu evolutia ,,esentelor,,.

atata acuma chiar ies ma bag fuguta la [dus]apoi ma bag la[nani]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#23
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 23:47

Ups chiar intrebam de tine Dalma raspund pe fuga da la plecare am avut loc la intoarcere nu, normal mi se pare sa aiba loc asa iti mai relaxezi mainile si tu macar putin alfel nu vad de ce sa-i mai luam bilet nu?acuma depinde compania s-au poate tin cont de timpul calatorie am auzit ca sunt companii care permit urcarea in avion cu scaunul de masina ca sa il poti instala la un scaun normal(doar am auzit) daca este asa inseamna ca normal ar fi si scaunul(locul),ca tare rau este sa il tii in brate 4 ore(atata am facut noi dar mai mult)...of...

Ms deja ne simtim mai bine,inca continuam tratamentul speram sa ne simtim mai bine de acuma.




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#24
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 23:57

Valy, da Karla inca mai suge. De biberon nici nu vrea sa auda. In schimb bea din canita. Eu nu ma mai grabesc cu intarcatul pentru ca am citit aici pe forum si mi-a spus si doctorita noastra ca nu e indicat sa o intarc iarna. Asa ca pana la primavara stam cuminti.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#25
miany75

miany75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 01:18

buna ,fetelor !! In primul rand,vreau sa va urez un calduros " La Multi Ani" ,multa sanatate si numai bucurii in noul an..

Noi suntem bine ,crestem ..avem acum 60 cm si 5 kg...azi am fost la un consult neurologic...aparent e bine ,trebuie sa facem si o ecografie transfontanelara...
Mai avem de facut si un control cardiologic ,la recomandarea pediatrei ,deoarece auzise la controlul de o luna un suflu sistolic (cei din spital nu mi-au zis nimik de asa ceva)..sper sa fie bine..
In rest ,zambim mereu ,gangurim ,dar suntem tot lenesi la papa...mancam destul de bine (avem zile si zile ,stiti voi cum e) ,dar mai incet..

va[pup] cu drag si felicit toti sarbatoritii!!! Multa sanatate tuturor !!

miany
fericita mami de DAVID ANDREI


#26
adenuti

adenuti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 01:33

multumesc
sinteti minunate
[pup]
bebelusul se afla la maternala si este bine ingrijit ,numai ca eu sint foarte nerbdatoare sa-l ia acasa
de colici i-am cumparta tot ce ati zis si voi
am si un pic de experient pt ca am crescut doi nep[otei .
numai ca el a fost foarte micut si eram putin speriata .
mai ales dupa ce am mai citit despre prematuri .
nepotei mei au fast amindoi nascuti prematur dar la o greutat mare 3200 si 3500
7 respectiv 8 luni
va pup si va multumesc[flo][flo][flo]

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

#27
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 02:48

Multumesc pt urari![flo][pup]

Dalma, paginile parolate sunt in piczo, parola e al doilea ei prenume, tu nu aveai PM activat sa-ti dau cand dadusem la fete. Din prima pagina mergi pe link la urmatoarea si tot asa...asa o sa vezi evolutia Luanei.

Poze noi am la semnatura la "My baby, my joy..." in picasa. Ala nu e parolat. Eu m-am ferit sa pun public poze cu gaza mea mica-mica, si fetelor la ghiocei imi era teama sa le arat.[:I][bang]

I-ai facut poze Dariei? Eu sunt o mare fana a ei.[olala]

Adenuti bine ai venit, mai ales in rolul de mamica.[flo] Ti-ai raspuns fetele, cred, nu te speria. Si daca ai timp si rabdare poti citi si din urma, pe mine m-a ajutat o vreme sa citesc din capitolele vechi, chiar daca nu era strict raspuns la intrebarile mele, ma incuraja sa vad cum ati prematuri, unii chiar mai mici decat noi, au evoluat si au crescut. Doamne ajuta!



____________________________________________________________________

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video

Light a candle for Alma


#28
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 08:48

Felicitari David pt progrese[pup][flo]
Dalma, eu te sfatuiesc ca atunci cand iti cumperi bilet sa ceri locul din fata +cosuletul pt baby. Am o cunostinta care a fost in vizita anul trecut cu un baby de 11 luni, si a cerut cosulet. L-a avut cand a mers inspre Ro, darrrrr a venit supervisoarea si a intrebat-o daca se ridica baby(care in acel moment dormea in cosulet). Si i-a zis ca da...ei bine...atunci a pus-o sa-l ia de acolo pe motiv ca e un pericol pt avion, ca daca ei(parintii)dorm iar intre timp copilul se trezeste.....
Si a fost nevoita sa-l ia cu toate ca i-a explicat ca ea nu va adormi, si ca e mai usor pt ea sa-l tina acolo. Dar NU, asa ca restul drumului l-a facut cu copilul in brate. Si nu a fost putin, vreo 12 ore. Dar ma gandesc ca daca e prins cu curelusele nu are cum sa se ridice. Dar pt orice eventualitate i-ati locul din fata ca e mai mult spatiu si pt picioare. Sa fi atenta ca s-au facut ceva schimbari la bagaje, parca nu te mai lasa cu 2 bagaje mari, iar bagajul de mana e mai mic. Dar aceste info ti le da agentia de turism. Si chiar daca o vei tine in brate vei plati in jur de 200cad, cred.Mancare pt tine sigur nu te lasa, cred ca pt copii mai lasa(lapte, supa), dar in general iti dau ei borcanase.
Ma gandesc si eu cu groaza la zbor, dar dorinta de a merge acasa e destul de mare.A! asteptam poze cu Daria sa-i vedem noua frizura.Dar si cu Karla, parca ziceai ca o tunzi, nu-i asa Jo?
[pup][flo]
Sambata l-am chelit si eu pe pitic, jumatate cu foarfeca jumatate cu masina, dar a iesit bine pana la urma(lui Dennis ii este frica de sunetul care-l scoate masina de tuns)[8D]
Ma duc la somn[nani][nani]

#29
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 11:02

neata!
Am reusit sa il pun sa doarma la el in patut in noaptea asta,s-a trezit pe la 7.30 ,a mancat si acum doarme la noi in pat [:)].Yuppyyyyyyyy!Sper sa nu fie doar o intamplare.

#30
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 11:25

Mihaela, da am tuns-o si pe Karla. De duminica e cheala. A tuns-o tati si a stat cuminte. Eu voiam sa ii pastrez o suvita sa ii arat cand va fi mare, pana in final la cat par a avut l-am pus pe tot intr-un plic. Karlei ii e frica de zgomotul pe care il face mixerul.[bang]

Revenind ca problema cu dormitul eu cred ca inainte de a il muta la el in camera ar trebui sa se invete sa doarma la el in patut cu voi in camera.



Miany ecografiile transfontanelara si ecografica sunt bine de facut. Si noua ni s-au facut si a fost totul bine.



Ramona bravo [pk] pentru performanta de a dormi in patut. Tinet-o tot asa.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -