Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 29


208 raspunsuri la acest subiect

#31
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 01:01

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

iubita, sunt mutatiile genei MTHFR si mutatiile genei PAI.
indiferent unde le faci, tot asa se cheama. mie toate mi-au iesit ok, mai putin astea. poti sa le faci din proprie initiativa la medlife sau synevo. la medlife erau 250ron bucata.
mie mi-a dat sa fac toata gama de analize pt trombofilie doar cand am fost la eco de 5 sapt - e adevarat ca sunt trombofilii care se activeaza doar in sarcina, dar mutatiile le ai indiferent de stare !. intr-o sapt aveam rezultatele si ma apucasera fibrilatiile cand am citit, albu nu era in tara, mi-a dat sms sa fac clexane pana ne vedem. cand am fost la eco de 7 sap mi-a zis ca s-a oprit in evolutie. am mai asteptat o saptamana si cum situatia nu s-a schimbat am facut chiuretaj. am cerut atunci sa imi faca ce analize se pot din ceea ce scoate pt a vedea daca gasim o cauza. mi-au facut cariotip fetal si a fost OK (era fetita [q]), deci am eliminat suspiciunea de "selectie naturala", sunt ca sunt baba si am ovocite obosite etc. Albu mi-a zis ca ar fi preferat sa nu iasa cariotipul ok, putea fi o cauza singulara la doar sarcina respectiva, asa ne luptam cu ceva mult mai grav.
acum fiecare face cum vrea, cumnata mea avea 2 fiv-uri nereusite la activ si era in focuri cu al 3-lea cand i-am spus de analize, dar nici nu a vrut sa auda, are incredere oarba in dr ei si daca el nu i-a dat nu face. eu nu i-am mai spus ce am patit - cam am fost insarcinta si am si pierdut-o, pt ca ea era tocmai in focuri. a avut rez la test pozitiv cu 1 zi inainte de chiuretajul meu (ciudate compensatii mai ofera viata)

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt



QiaoBing,scuza-ma ca insist cu intrebari, dar m-ai pus pe jar.
Daca nu m-am confruntat cu asa ceva si nici nu mi s-a spus, nu am stiut si de pragul acesta...
La ce am facut si am avut probleme, m-am specializat deja, dar uite ca la capitolul mutatii, nu am stiut ca as mai avea si alte analize de facut... e clar ca nu le am facute, m-am uitat in tot dosarul, fila cu fila..., si la cati doctori am tot fost in 6 ani, cum de nu mi i-a recomandat nici unul..?!
Off, Doamne, ar fi chiar culmea...incerc sa nu intru iar in trepidatii, ca in ultimul timp, ma si ambalez prea repede, ce sa fac acum..?!
Ar fi posibil ca, daca primele 3 au iesit bine, sa nu fie probleme nici cu PAI si MTHFR si de aceea sa nu mi le fi recomandat sa le fac? Primele 3 au vreo legatura, implicatie de orice fel cu ultimele 2?
Intreb si eu, tu te-ai confruntat cu probl. aceasta,mie chiar nu mi s-a amintit la nici o intrevedere, la nici un dr, nici la Albu, nici la ceilalti pe unde am fost, de aceste probl...
Poate pt ca nu am avut nici o sarcina anterior, de asta nu mi-or fi dat sa le fac...?
Hai ca deja imi astern gandurile aici, nici nu mai fac selectie si va innebunesc detot...e clar, ca sa nu stau cu pitici pe creier, ma duc maine si le fac si pe astea, sa stiu macar una si buna.
ma scuzati, fetelor, ca m-am intins atat...
[iartama]

#32
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 01:04

Citat:
citat din mesajul lui mirela2
cami a tot avut hemoragie din cauza unui hematomsi i a scazut foarte tare hemoglobinasper sa fie binemaine o sun, ca tot am zis ca sun sa vad cum esteam vb cu sotul eibine ca s bebei okmami cu motaneii [bebic]Razvan si [bebic] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]colacei de inot pentru bebelusi
Multa sanatate, sa se faca bine, iar bebeii sa fie bine in continuare, acesta e cel mai pur si divin dar, cea mai mare binecuvantare[flo][flo][flo]

#33
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 11:26

'Neata, fetelor,sa aveti o fi senina si linistita, am intrat sa "dau raportul" la ordinea zilei [:I]..
QiaoBing, din 2 vorbe aseara si apoi ,dupa ce am mai citit si eu azi noapte despre mutatii si alte probleme nedescoeprite inainte de sarcina( FIV, IA),m-ai convins si mi-am luat inima in dinti si la 8 dimineata am fost la Grivita si le-am facut si pe astea...
Nu aveam facute nici Mutatiile Factorului V Leiden si a Factorului II ( doar Factorul V Leiden, dar la cap.Coagulare, nu din Bilogie moleculara..m-am mai "usurat" de 7 mil, dar dc nu le faceam, la ce mi-ai povestit, ramaneam cu stres toata perioada asta...
Si, Doamne, fereste, dc apare ceva, vorba ta, macar stiu din timp si previn..


#34
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 12:03

Buna dimineata fetelor [pup][pup] ,felicitari celor care au reusit si multa bafta celor care sunteti in focuri,sa aveti parte de embrionasi puternici si lipiciosi care sa va faca mamici fericite.Noi suntem bine, fetitza a crescut are doua kg si 32 saptamani ,este in grafic iar pe 20iunie va fi marea intalnire cu minunea noastra.Va pup pe toate si nu va pierdeti speranta, [pup][pup][pup][flo][flo][flo]

Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

#35
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 12:06

Maria,Honeys,Amacuba [pup][flo][pup][flo][pup][flo]

Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

#36
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 12:11


Lumimar, multa sanatate tie si minunii de omulet din burtica si nastere cat se poate de usoara[:)]
[pup][flo]!

#37
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 13:31

Buna tuturor, bafta la injectat celor in cursa, bebei sanatosi pentru cele cu burtici si cu bebici in carucioare.

Eu am trecut relativ usor printr-un chiuretaj la filantropia. Mi-au placut foarte mult dr de acolo. S-au purtat foarte frumos si omeneste cu mine, poate si unde am venit cu recomandare de la doctorasul grizonat. Am discutat chiar si cu o dr geneticiana care mi-a promis ca incearca sa gaseasca o cauza ptr pierderea bebelului mult dorit.

Singura mea nelamurire este ca nu mi-a dat antibiotic. Mi-a zis ca e suficient sa iau ergomet.
mirela, si fetele care ati trecut prin asta, ati luat antibiotic? CM urmator v-a venit regulat (adica 28-30zile)? Era o fata la alt dr care-ia i-a recomandat biseptol. Sora-mea care este asistenta ma bate la cap ca sa iau antibiotic[bang],i-am dat sms dr dar nu mi-a raspuns si presupun ca nu trebuie sa iau.
[pup] si sa auzim numai de lucruri frumoase de acum inainte.
Sa se faca voia Ta Doamne[ruga]

#38
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 13:34

Anastasia bravo fata ! Sa dea Domnul sa nu iti iasa nimic !
Protocoalele si romanesti si internationale zic ca se incep investigatiile mai aprofundate dupa 3 sarcini pierdute. nici eu nu avusesem avorturi spontane la activ (extrauterina e alta treaba), asa ca in mod normal toata lumea imi dadea analizele uzuale care sunt perfecte. la Albu m-am dus cu recomandare e fiv de la dr meu, pt ca a considerat ca am intrat la premenopauza. dupa 3 vizite la el am ramas natural ! apucasem sa completez lista lui, mai putin cele in caz de boala abortiva (pt ca nu era cazul) Cand am ramas a zis sa fac repede si pe alea + mutatiile sa nu fie vreo trombofilie. si uite ca a fost ! daca urma protocolul poate ca nici acum nu aflam, dar avand in vedere varsta mea venerabila nu imi permit sa pierd timpul.
mie mi s-ar parea normal ca atunci cand mai dai si o caruta de bani pe un FIV, mai iti stresezi si organismul cu stimulari, mai face si sotul cine stie ce tratamente, sa ai cunostiinta de niste eventuale riscuri ca sa poti lua masuri, oricum nu ai cum sa le previi pe toate.
Mutatiile astea, dupa cum probabil ai citit, duc la oprirea sarcinii in evolutie (PAI pt trim I si III !), dar si la esec de implantare.
Suplimentul de B-uri si acid folic plus tratamentul cu anticoagulant inceput odata cu stimularea in cazul FIV/IA sau la test pozitiv in rest au ajutat multe fete sa duca sarcini la bun sfarsit. Au fost insa si cazuri unde ca tot tratamentul ... dar, medicina nu a ajuns inca la nivelul in care sa poata zice 100% de ce nu apare sau de ce se pierde o sarcina.
In plus, cu ocazia descoperirii ca sunt mutanta, am mai facut niste conexiuni. Dupa mine, mama a avut o sarcina oprita in evolutie in luna a 6-a, sora mamei nu a avut copii, bunica materna a avut 3 accidente vasculare ischemice (cu cheag), o verisoara de-a mamei pe linie materna a descoperit de curand ca face mici accidente vasculare ischemice ... deci la mine e ereditara !!!! In cazul asta pot sa iau niste masuri pe viitor legate si de sanatatea mea.
hai ca m-am intins la vorba [offt]
[pup]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#39
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:07

tinuta eu am facut chiuretajul cu Albu si mi-a dat asa dupa:
Unidox (e antibiotic) - prima doza de 2 comprimate, pe urma 1 la 12 ore, 7 zile
Flamexin (antiinflamator) - 1/zi timp de 5 zile
Climen - 1 comprimat/zi, 1 cutie (cu ajutorul lui primul cm mi-a venit fix la 28 de zile, cum nu am mai avut de ani de zile si a fost Ok ca flux si cu durere moderata)
Pe langa antibiotic am luat eu si Protectis (1/zi, 10 zile parca) si nu am avut probleme cu candidoza.
Toate le-am inceput chiar din ziua chiuretajului.
Acum, dupa ce m-a ranit putin la IA mi-a dat tot Unidox si Flamexin.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#40
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 14:15

[pup], multumesc mult, si eu ma gandeam la unidox si flamexin, mie mi le-a dat dupa punctie. O sa iau si eu de astazi pentru siguranta mea.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -